FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Steaua - Dinamo 0-1 (0-0)

«1678»
Kellerman26.04.2011 09:53

Da, imi doream sa castigam in meciul asta, dar pe teren.

 

 

NU vreau sa castigam cu 3-0, DAR ceea ce au facut jucatorii lui Dinamo e de neiertat. Trebuie interzisi pe stadion, retrogradati, suspendari, amendati, etc.

 

http://TV.gsp.ro/IMAGINI-N-PREMIER-Ce-avem...ular-17272.html

David26.04.2011 10:19

Steaua a repetat aseara,impotriva lui Dinamo, scenariul din tur: ei au fost echipa pozitiva,avand mereu initiativa si ocaziile, dar victoria a venit inevitabil pt alb-rosii. Daca jocul nu a fost estetic,vina apartine in primul rand alb-rosilor, nu doar lipsei cronice de eficacitate a stelistilor.

Ambele echipe s-au asezat intr-un sistem 4-2-3-1 ,oaspetii jucand cu Ganea varf impins si o linie de trei mijlocasi ofensivi in spatele lui,Alexe-Danciulescu-Torje, scopul fiind din start specularea jocului ofensiv al fundasilor laterali stelisti, cu ajutorul vitezei celor doua extreme alb-rosii. Munteanu a aparut mijlocas central, iar fundasii laterali au fost Barboianu si Bordeanu, ambii aproape fara nicio sarcina ofensiva. De fapt intreaga linie de aparatori alb-rosie a avut o pozitionare joasa,pt a impiedica mingile aruncate peste ei. Steaua a pregatit mai multe surprize in primul 11. In lipsa ambilor inchizatori, Brandan si Marinescu au fost cei doi mijlocasi centrali, Radut fiind lasat pe banca, probabil in scopul de a aduce mai multa agresivitate in centrul liniei mediene. Surpriza a venit din asezarea celor trei mijlocasi ofensivi din spatele unicului atacant central, Bilasco: Surdu a jucat mijlocas stanga,iar Tanase era pozitionat in centru, cei doi facand schimb de locuri intre ei, dar destul de rar.

Duelul in centru.

Fara indoiala, prima repriza a apartinut stelistilor, care au dominat prin agresivitate zona centrala a liniei de mijloc. Duelul care a inclinat terenul catre poarta lui Balgradean a fost cel dintre Marinescu si Munteanu. Pur si simplu stelistul era mai agresiv si mai bine construit fizic. Munteanu poate fi un plus in zona centrala prin creeativitatea sa,dar in alt sistem de joc. Avand un inchizator in spatele sau ,poate intr-un 4-3-3 ,dar jucand el insusi ca un al doilea inchizator, ii lipseste forta si capacitatea fizica de a mentine un ritm intens constant. Simplificand, Munteanu a fost dominat la capitolul agresivitate de Marinescu. Mutarea lui Tanase in centru le-a creeat probleme "cainilor." Mai intai pt ca l-a obligat pe Kone sa joace mult mai retras decat isi propusese, pt a-l prelua in marcaj pe decarul gazdelor. Ivorianul avea mari probleme de pozitionare,mai ales pt ca era incurcat si de intrarile in centru ale lui Surdu care creea astfel o superioritate 4 vs 3 in favoare ros-albastrilor. Si lipsa de agresivitate a lui Danciulescu in duelurile cu Brandan, ii permitea argentinianului sa urce in jumatatea adversa permitand astfel o dominare aproape totala a celei mai importante zone de teren in fotbalul actual: centrul liniei de mijloc.

Jocul pe benzi.

Probabil intentionat, mijlocasii laterali dinamovisti au foarte defensivi. Alexe era mai periculos ,plusul de viteza si pozitionarile haotice ale lui Bonfim il ajutau. Agresivitatea a fost si aici cuvantul cheie. Cu doi mijlocasi laterali dispusi la efort, Surdu si Nicolita, care arau efectiv benzile terenului, dar mai ales lipsa oricaror intentii ofensive ale fundasilor laterali dinamovisti, faceau ca mijlocasii laterali oaspeti sa fie mereu prinsi intre doi adversari. Torje vs Latovlevic/Surdu ,Alexe vs Bonfim/Nicolita.

Probleme comune.

Atacul. Desi Steaua juca sus cu linia de aparatori, Ganea nu primea mingi in spatele fundasilor adversi si nu isi putea pune in evidenta viteza. Primea in schimb mingi la bataie,pe care le pierdea rapid in fata mult mai puternicilor Gardos si Geraldo. La Bilasco probema era de eficacitate. La mingile centrate in careu nu ajungea fiind bine marcat de Moti si Grigore, in schimb era util prin felul in care juca rolul de pivot. Devia bine pt cei din linia a doua, proteja bine balonul pana cand primea ajutor si in general "tintuia" linia de aparatori adversa foarte jos in propriul teren.

Maicon zero.

In minutul 50, Maicon a intrat in locul lui Bilasco. In momentul acela Steaua a pierdut punctul fix pe care il aveau in careul dinamovistilor. Maicon a facut doua henturi, a faultat de doua ori prilejuind oaspetilor trageri de timp demne de Dacia Mioveni si a pierdut toate duelurile fizice.

Ce a facut Dinamo bine.

Andone le-a cerut jucatorilor de flanc sa faca doua lucruri: mijlocasilor sa intre mai mult in centru pt a domina numeric zona si le-a permis fundasilor laterali sa urce la invaluire. Dinamo a avut pana cand a marcat ,un joc mult mai bun pe benzi in repriza a doua. Dupa ce au deschis scorul dupa o eroare de marcaj a lui Surdu, dinamovistii au revenit la jocul ultra-defensiv de pana atunci.

Schimbari.

Cirtu l-a introdus pe Onofras in locul lui Marinescu, retragandu-l pe Tanase mijlocas central. Apoi l-a scos pe Surdu si l-a bagat in teren pe Radut, acesta trecand mijlocas central, iar Tanase pe stanga. Andone l-a scos mai intai pe Ganea, pt ca acesta nu castiga duelurile cu stoperii adversi si l-a introdus pe Tucudean. Apoi a cautat sa ranforseze linia de mijloc,schimbandu-l pe Munteanu cu Margaritescu, mutare foarte buna, pt ca noul intrat a taiat, fie prin recuperari,fie prin faulturi ,dar mai ales prin trageri de timp,ritmul gazdelor.

Concluzie: Dupa renuntarea la Kapetanos si Stancu, Steaua nu mai are un om de gol. Au avut sase ocazii clare de a inscrie, dar le-au ratat pe toate. Ca spirit ofensiv, Cirtu lucreaza bine cu echipa, dar nu-i poate invata el pe jucatori, cum "s-o bage in ațe." Practic,au carat mingea in fata,dar nu au stiut sa finalizeze. Dinamo a obtinut o victorie de orgoliu, dar doar pt ca nu au primit gol, nu inseamna ca au avut o aparare solida. Ganea se chinuie ca varf impins, Danciulescu a pierdut din viteza ,iar stoperii sunt vulnerabili cand se joaca mingi peste ei,dar au avut in Balgradean un portar sigur. Au invins,dar atitudinea nu a fost tocmai ok, mai ales ca nici Steaua nu-i vreo mare forta,in fata careia sa stai cu fundul in poarta 90 de minute.

 

pytycrys26.04.2011 10:27
Da, imi doream sa castigam in meciul asta, dar pe teren.

 

 

NU vreau sa castigam cu 3-0, DAR ceea ce au facut jucatorii lui Dinamo e de neiertat. Trebuie interzisi pe stadion, retrogradati, suspendari, amendati, etc.

 

http://TV.gsp.ro/IMAGINI-N-PREMIER-Ce-avem...ular-17272.html

 

Mie mi se pare ceva....foarte frumos. Cati de la Steaua crezi ca si-ar fi riscat pielea sa faca asa ceva?

Oricum, nu o sa se dovedeasca in veci daca au fost tortele bagate de ei si mai specific cine le-a bagat..

gio_stgloria26.04.2011 10:51

@pytycrys

 

Bun , au avut curaj , dar asa ceva nu se face, desi intamplarea va ramane peste ani si va fi pentru ei motiv de mandrie.

__________________

 

Pana una alta , noi am pierdut din nou .Cat va trebui sa mai asteptam sa vedem din nou o echipa a Stelei care joaca un fotbal de calitate si nu unul haotic ? Din moment ce din vara iar se schimba 6-7 jucatori nu cred ca prea curand. Din toti "profesionistii" astia din fotbalul asta romanesc chiar nu se gaseste unul care sa-i spuna lu' nea Gigi asta ce inseamna un proiect pe termen lung ?

 

Totusi sa ne gandim mai bine, ce s-ar fi intamplat daca Steaua ar fi castigat aseara ? Ar mai fi urcat in clasament si ar fi avut sanse la primele 2 locuri, ceea ce nea Gigi viseaza noapte de noapte. Si sa fim sinceri cu noi : ar merita Steaua locul 2 , ca sa nu vorbim de titlu ? Eu sunt sigur ca nu.(Am vazut CFR - Vaslui etapa asta. Pot spune ca echipele astea chiar joaca fotbal, CFR cel putin atunci cand tactic a vrut sa atace ajungea din cateva faze in fata portii, iar dincolo Wesley , Adailton si Sanmartean reuseau de multe ori sa faca triunghiuri de pase din prima)

 

Cu toate astea , sper ca macar cu Rapid sa castigam.

 

 

 

Mariius26.04.2011 10:58

Hai sa nu ne mai lamentam atata, ce e de facut in continuare?!

 

Eu zic sa facem o adresa la MApN, unde sa cerem sa nu-i mai dea stadionul lui becali.

 

Pe urma facem o echipa a suporterilor si incercam sa o inscriem in divizia d sau c.

 

Intr-un an de zile eu zic ca v-a pleca sigur, daca se v-a vedea izgonit din Ghencea.

 

 

 

 

Kellerman26.04.2011 11:07

Ce-mi plac frustraceii astia care inca cred ca au batut Steaua. :))

kla200526.04.2011 11:20

ce Dumnezeu au astia???

nici macar nu a sarit cine stie cat la cap piticu' porno ca l-a executat pe portarul de 1,5 milioane

tanasica de 1,8 milioane (50%) nu a miscat nimic...ce Dumnezeu cauta asta la Steaua???

 

sincer mie numai de Gardos si de Maicon am fost incantat (pentru angajament), restul parca jucau intr-un amical

 

si si asa am dominat categoric

daca nu era Avramut javrele nu marcau pentru ca nu se apropiau de poarta!

 

insa in final, iar ne-au batut si au deja 11 victorii peste noi!!!!

se pare ca numai pe noi ne deranjeaza....

 

:steag_cruce_invers:

 

 

nu stiu daca mai pot sa ma mai uit la meciuri...nu mai am putere

 

A dat gol piticu' porno...
Revoltt26.04.2011 12:49

Cei ce invinuiesc jucatorii sunt niste tampiti in viziunea mea. Astia sunt niste bieti aiuriti stransi de pe coclauri, majoritatea fara talent, adusi la cea mai mare echipa din Romania, dirijati de antrenori marioneta nevalorosi. In timp, limitele lor se arata si e clar ca ei nu au cum sa se ridice la nivelul Stelei.

 

 

Steaua - Dinamo 0 - 1 Restu e cancan. :steag_cruce_invers:

leoSUD26.04.2011 13:37

@Mariius, mapn numai are bani nici sa treaca strada..

red&blue_boy26.04.2011 13:49

Referitor la povestea cu tortele,lasand la o parte moralitatea,ca n-au facut bine,etc,ma intreb cati de la noi ar fi facut asta,sau mai exact ar fi facut cineva?Eventual Dodel sau Bonfim ar fi aruncat cu o sticla de Jack intr-un fular suporterilor.Probabil insa ca sticla ar fi fost goala...

Se vede ca pentru caini inca meciul asta inseamna enorm,e cel mai cel.La noi cine mai da doi bani pe derby,pe mandria noastra,a suporterilor?Ma gandesc ca la ei altfel s-a pregatit meciul,plecand in primul rand de la ideea ca joaca cu Steaua,dusmanul de moarte.Degeaba ,se vede la ei alta atitudine,determinare, decat la noi in derby de cativa ani.Asa ca sa nu ne mai miram ca ne bat si cand joaca mai slab ca noi.Plus ca mai au p-acolo cativa dinamovisti care stiu ce inseamna un meci ca asta.La noi doar niste mercenari si expirati...

 

p.s. asta ca sa nu zica lumea ca ne legam doar de Jiji ...

Kellerman26.04.2011 16:54

Parca am fi Real Madrid in meciurile cu Barcelona... noroc ca aia au un antrenor si au cam inceput sa se trezeasca.

PepperPotts26.04.2011 18:27

Buna seara,

 

Am fost ieri la meci, pentru prima data pe stadionul echipei Steaua si am ramas placut impresionata de atmosfera creata de Peluza Nord. Felicitari baieti! :steag_sah_mic:

DelPiero1026.04.2011 18:51
Buna seara,

 

Am fost ieri la meci, pentru prima data pe stadionul echipei Steaua si am ramas placut impresionata de atmosfera creata de Peluza Nord. Felicitari baieti! :steag_sah_mic:

:)))))))))

DelPiero1026.04.2011 18:56
Steaua a repetat aseara,impotriva lui Dinamo, scenariul din tur: ei au fost echipa pozitiva,avand mereu initiativa si ocaziile, dar victoria a venit inevitabil pt alb-rosii. Daca jocul nu a fost estetic,vina apartine in primul rand alb-rosilor, nu doar lipsei cronice de eficacitate a stelistilor.

Ambele echipe s-au asezat intr-un sistem 4-2-3-1 ,oaspetii jucand cu Ganea varf impins si o linie de trei mijlocasi ofensivi in spatele lui,Alexe-Danciulescu-Torje, scopul fiind din start specularea jocului ofensiv al fundasilor laterali stelisti, cu ajutorul vitezei celor doua extreme alb-rosii. Munteanu a aparut mijlocas central, iar fundasii laterali au fost Barboianu si Bordeanu, ambii aproape fara nicio sarcina ofensiva. De fapt intreaga linie de aparatori alb-rosie a avut o pozitionare joasa,pt a impiedica mingile aruncate peste ei. Steaua a pregatit mai multe surprize in primul 11. In lipsa ambilor inchizatori, Brandan si Marinescu au fost cei doi mijlocasi centrali, Radut fiind lasat pe banca, probabil in scopul de a aduce mai multa agresivitate in centrul liniei mediene. Surpriza a venit din asezarea celor trei mijlocasi ofensivi din spatele unicului atacant central, Bilasco: Surdu a jucat mijlocas stanga,iar Tanase era pozitionat in centru, cei doi facand schimb de locuri intre ei, dar destul de rar.

Duelul in centru.

Fara indoiala, prima repriza a apartinut stelistilor, care au dominat prin agresivitate zona centrala a liniei de mijloc. Duelul care a inclinat terenul catre poarta lui Balgradean a fost cel dintre Marinescu si Munteanu. Pur si simplu stelistul era mai agresiv si mai bine construit fizic. Munteanu poate fi un plus in zona centrala prin creeativitatea sa,dar in alt sistem de joc. Avand un inchizator in spatele sau ,poate intr-un 4-3-3 ,dar jucand el insusi ca un al doilea inchizator, ii lipseste forta si capacitatea fizica de a mentine un ritm intens constant. Simplificand, Munteanu a fost dominat la capitolul agresivitate de Marinescu. Mutarea lui Tanase in centru le-a creeat probleme "cainilor." Mai intai pt ca l-a obligat pe Kone sa joace mult mai retras decat isi propusese, pt a-l prelua in marcaj pe decarul gazdelor. Ivorianul avea mari probleme de pozitionare,mai ales pt ca era incurcat si de intrarile in centru ale lui Surdu care creea astfel o superioritate 4 vs 3 in favoare ros-albastrilor. Si lipsa de agresivitate a lui Danciulescu in duelurile cu Brandan, ii permitea argentinianului sa urce in jumatatea adversa permitand astfel o dominare aproape totala a celei mai importante zone de teren in fotbalul actual: centrul liniei de mijloc.

Jocul pe benzi.

Probabil intentionat, mijlocasii laterali dinamovisti au foarte defensivi. Alexe era mai periculos ,plusul de viteza si pozitionarile haotice ale lui Bonfim il ajutau. Agresivitatea a fost si aici cuvantul cheie. Cu doi mijlocasi laterali dispusi la efort, Surdu si Nicolita, care arau efectiv benzile terenului, dar mai ales lipsa oricaror intentii ofensive ale fundasilor laterali dinamovisti, faceau ca mijlocasii laterali oaspeti sa fie mereu prinsi intre doi adversari. Torje vs Latovlevic/Surdu ,Alexe vs Bonfim/Nicolita.

Probleme comune.

Atacul. Desi Steaua juca sus cu linia de aparatori, Ganea nu primea mingi in spatele fundasilor adversi si nu isi putea pune in evidenta viteza. Primea in schimb mingi la bataie,pe care le pierdea rapid in fata mult mai puternicilor Gardos si Geraldo. La Bilasco probema era de eficacitate. La mingile centrate in careu nu ajungea fiind bine marcat de Moti si Grigore, in schimb era util prin felul in care juca rolul de pivot. Devia bine pt cei din linia a doua, proteja bine balonul pana cand primea ajutor si in general "tintuia" linia de aparatori adversa foarte jos in propriul teren.

Maicon zero.

In minutul 50, Maicon a intrat in locul lui Bilasco. In momentul acela Steaua a pierdut punctul fix pe care il aveau in careul dinamovistilor. Maicon a facut doua henturi, a faultat de doua ori prilejuind oaspetilor trageri de timp demne de Dacia Mioveni si a pierdut toate duelurile fizice.

Ce a facut Dinamo bine.

Andone le-a cerut jucatorilor de flanc sa faca doua lucruri: mijlocasilor sa intre mai mult in centru pt a domina numeric zona si le-a permis fundasilor laterali sa urce la invaluire. Dinamo a avut pana cand a marcat ,un joc mult mai bun pe benzi in repriza a doua. Dupa ce au deschis scorul dupa o eroare de marcaj a lui Surdu, dinamovistii au revenit la jocul ultra-defensiv de pana atunci.

Schimbari.

Cirtu l-a introdus pe Onofras in locul lui Marinescu, retragandu-l pe Tanase mijlocas central. Apoi l-a scos pe Surdu si l-a bagat in teren pe Radut, acesta trecand mijlocas central, iar Tanase pe stanga. Andone l-a scos mai intai pe Ganea, pt ca acesta nu castiga duelurile cu stoperii adversi si l-a introdus pe Tucudean. Apoi a cautat sa ranforseze linia de mijloc,schimbandu-l pe Munteanu cu Margaritescu, mutare foarte buna, pt ca noul intrat a taiat, fie prin recuperari,fie prin faulturi ,dar mai ales prin trageri de timp,ritmul gazdelor.

Concluzie: Dupa renuntarea la Kapetanos si Stancu, Steaua nu mai are un om de gol. Au avut sase ocazii clare de a inscrie, dar le-au ratat pe toate. Ca spirit ofensiv, Cirtu lucreaza bine cu echipa, dar nu-i poate invata el pe jucatori, cum "s-o bage in ațe." Practic,au carat mingea in fata,dar nu au stiut sa finalizeze. Dinamo a obtinut o victorie de orgoliu, dar doar pt ca nu au primit gol, nu inseamna ca au avut o aparare solida. Ganea se chinuie ca varf impins, Danciulescu a pierdut din viteza ,iar stoperii sunt vulnerabili cand se joaca mingi peste ei,dar au avut in Balgradean un portar sigur. Au invins,dar atitudinea nu a fost tocmai ok, mai ales ca nici Steaua nu-i vreo mare forta,in fata careia sa stai cu fundul in poarta 90 de minute.

Frumoasa cronica,desi n-am citit-o.Apropo,esti sigur ca e un meci al Stelei?Adica,Steaua,cea pe care o stiu eu,a disparut.Unde,nu stiu.

«1678»