Steaua a repetat aseara,impotriva lui Dinamo, scenariul din tur: ei au fost echipa pozitiva,avand mereu initiativa si ocaziile, dar victoria a venit inevitabil pt alb-rosii. Daca jocul nu a fost estetic,vina apartine in primul rand alb-rosilor, nu doar lipsei cronice de eficacitate a stelistilor.
Ambele echipe s-au asezat intr-un sistem 4-2-3-1 ,oaspetii jucand cu Ganea varf impins si o linie de trei mijlocasi ofensivi in spatele lui,Alexe-Danciulescu-Torje, scopul fiind din start specularea jocului ofensiv al fundasilor laterali stelisti, cu ajutorul vitezei celor doua extreme alb-rosii. Munteanu a aparut mijlocas central, iar fundasii laterali au fost Barboianu si Bordeanu, ambii aproape fara nicio sarcina ofensiva. De fapt intreaga linie de aparatori alb-rosie a avut o pozitionare joasa,pt a impiedica mingile aruncate peste ei. Steaua a pregatit mai multe surprize in primul 11. In lipsa ambilor inchizatori, Brandan si Marinescu au fost cei doi mijlocasi centrali, Radut fiind lasat pe banca, probabil in scopul de a aduce mai multa agresivitate in centrul liniei mediene. Surpriza a venit din asezarea celor trei mijlocasi ofensivi din spatele unicului atacant central, Bilasco: Surdu a jucat mijlocas stanga,iar Tanase era pozitionat in centru, cei doi facand schimb de locuri intre ei, dar destul de rar.
Duelul in centru.
Fara indoiala, prima repriza a apartinut stelistilor, care au dominat prin agresivitate zona centrala a liniei de mijloc. Duelul care a inclinat terenul catre poarta lui Balgradean a fost cel dintre Marinescu si Munteanu. Pur si simplu stelistul era mai agresiv si mai bine construit fizic. Munteanu poate fi un plus in zona centrala prin creeativitatea sa,dar in alt sistem de joc. Avand un inchizator in spatele sau ,poate intr-un 4-3-3 ,dar jucand el insusi ca un al doilea inchizator, ii lipseste forta si capacitatea fizica de a mentine un ritm intens constant. Simplificand, Munteanu a fost dominat la capitolul agresivitate de Marinescu. Mutarea lui Tanase in centru le-a creeat probleme "cainilor." Mai intai pt ca l-a obligat pe Kone sa joace mult mai retras decat isi propusese, pt a-l prelua in marcaj pe decarul gazdelor. Ivorianul avea mari probleme de pozitionare,mai ales pt ca era incurcat si de intrarile in centru ale lui Surdu care creea astfel o superioritate 4 vs 3 in favoare ros-albastrilor. Si lipsa de agresivitate a lui Danciulescu in duelurile cu Brandan, ii permitea argentinianului sa urce in jumatatea adversa permitand astfel o dominare aproape totala a celei mai importante zone de teren in fotbalul actual: centrul liniei de mijloc.
Jocul pe benzi.
Probabil intentionat, mijlocasii laterali dinamovisti au foarte defensivi. Alexe era mai periculos ,plusul de viteza si pozitionarile haotice ale lui Bonfim il ajutau. Agresivitatea a fost si aici cuvantul cheie. Cu doi mijlocasi laterali dispusi la efort, Surdu si Nicolita, care arau efectiv benzile terenului, dar mai ales lipsa oricaror intentii ofensive ale fundasilor laterali dinamovisti, faceau ca mijlocasii laterali oaspeti sa fie mereu prinsi intre doi adversari. Torje vs Latovlevic/Surdu ,Alexe vs Bonfim/Nicolita.
Probleme comune.
Atacul. Desi Steaua juca sus cu linia de aparatori, Ganea nu primea mingi in spatele fundasilor adversi si nu isi putea pune in evidenta viteza. Primea in schimb mingi la bataie,pe care le pierdea rapid in fata mult mai puternicilor Gardos si Geraldo. La Bilasco probema era de eficacitate. La mingile centrate in careu nu ajungea fiind bine marcat de Moti si Grigore, in schimb era util prin felul in care juca rolul de pivot. Devia bine pt cei din linia a doua, proteja bine balonul pana cand primea ajutor si in general "tintuia" linia de aparatori adversa foarte jos in propriul teren.
Maicon zero.
In minutul 50, Maicon a intrat in locul lui Bilasco. In momentul acela Steaua a pierdut punctul fix pe care il aveau in careul dinamovistilor. Maicon a facut doua henturi, a faultat de doua ori prilejuind oaspetilor trageri de timp demne de Dacia Mioveni si a pierdut toate duelurile fizice.
Ce a facut Dinamo bine.
Andone le-a cerut jucatorilor de flanc sa faca doua lucruri: mijlocasilor sa intre mai mult in centru pt a domina numeric zona si le-a permis fundasilor laterali sa urce la invaluire. Dinamo a avut pana cand a marcat ,un joc mult mai bun pe benzi in repriza a doua. Dupa ce au deschis scorul dupa o eroare de marcaj a lui Surdu, dinamovistii au revenit la jocul ultra-defensiv de pana atunci.
Schimbari.
Cirtu l-a introdus pe Onofras in locul lui Marinescu, retragandu-l pe Tanase mijlocas central. Apoi l-a scos pe Surdu si l-a bagat in teren pe Radut, acesta trecand mijlocas central, iar Tanase pe stanga. Andone l-a scos mai intai pe Ganea, pt ca acesta nu castiga duelurile cu stoperii adversi si l-a introdus pe Tucudean. Apoi a cautat sa ranforseze linia de mijloc,schimbandu-l pe Munteanu cu Margaritescu, mutare foarte buna, pt ca noul intrat a taiat, fie prin recuperari,fie prin faulturi ,dar mai ales prin trageri de timp,ritmul gazdelor.
Concluzie: Dupa renuntarea la Kapetanos si Stancu, Steaua nu mai are un om de gol. Au avut sase ocazii clare de a inscrie, dar le-au ratat pe toate. Ca spirit ofensiv, Cirtu lucreaza bine cu echipa, dar nu-i poate invata el pe jucatori, cum "s-o bage in ațe." Practic,au carat mingea in fata,dar nu au stiut sa finalizeze. Dinamo a obtinut o victorie de orgoliu, dar doar pt ca nu au primit gol, nu inseamna ca au avut o aparare solida. Ganea se chinuie ca varf impins, Danciulescu a pierdut din viteza ,iar stoperii sunt vulnerabili cand se joaca mingi peste ei,dar au avut in Balgradean un portar sigur. Au invins,dar atitudinea nu a fost tocmai ok, mai ales ca nici Steaua nu-i vreo mare forta,in fata careia sa stai cu fundul in poarta 90 de minute.