Hai sa vedem pe cine batuse Lens in campionat, pentru a se califica in Cupa UEFA in acel sezon:
- acasa batuse pe: Lyon (campioana in acel sezon) cu 2-1, 3-0 pe Auxerre, 2-1 pe Lille (vicecampioana), 2-1 pe Marseille, 2-0 pe Monaco (locul 3 atunci), 3-1 pe Rennes.
- in deplasare: 3-1 cu Auxerre, 2-0 cu Bordeaux, 1-1 cu Lille, 0-1 cu Lyon, 1-1 cu Monaco, 5-2 cu Rennes, 3-0 cu Saint-Etienne etc, etc, etc.
Lens nu era o super-forta a campionatului Frantei, dar esecul cu 4-0 din Ghencea a fost un soc destul de puternic pentru toata lumea fotbalului francez. Lens venise la Bucuresti cu aere de mare echipa, pe francezi pleznindu-i rasu' cand erau intrebati "ce jucatori cunoasteti de la Steaua?".
Halmstadt a fost o echipa destula de slaba, e adevarat, insa depinde din punct de vedere privim lucrurile: NICIUN adversar nordic/olandez/belgian nu e simplu pentru echipele de club din Romania (contraexemple avem cacalau: de la pescari islandezi, Nijmegen, pana la aia care i-au dat flit marelui antrenor Mircea Lucescu in '99. Iar faptul ca la acel meci nu s-a pus decat problema scorului, a fost un (mare) plus pentru fotbalul nostru.
Parerea mea este ca ne meritam fotbalul asta de rahat; atunci cand apar rezultate bune, venim si spunem "N-aaa fooost maaarrreee lucru! Ceee echipa era aia?"
Cand aud de faza cu Nesu la Rosenborg, ma apuca plansu'! Baieti, ia puneti mana pe arhiva si vedeti ce schimbare a facut "pafaristu' " de Oleg prin minutul 35 si la ce scor. Asta una la mana. Doi, puneti mana si pe statistica meciului (daca nu mai aveti cum sa-l vedeti), sa urmariti "niste chestii".
In urma cu vreo 8 ani, Internazionale a scos Valencia din semifinalele Ligii Campionilor, dupa ce in retur, pe Mestalla, "Liliecii" au trimis vreo 20 si ceva de suturi PE poarta. Asa-i ca antrenoru' a fost de vina si acolo?
@I.N.M.
Dintre toate echipele enumerate de tine, doar Sportul Studentesc si FC National s-au clasat sus. Otelul era o echipa aproape falimentara. Da, pe teren propriu aveam o evolutie super. In deplasare, insa, ne chinuiam ca-ntotdeauna. Plus ca au fost rezultate gen 1-0 si 2-1 cu echipe gen Poli Iasi si FCM Bacau. 
@Marius
Bai, meriti o bere la 3 halbe pentru chestia asta:
In mandatul lui Protasov, jucatorii au jucat ce le-a cerut Protasov, la fel in cel al lui Olaroiu. Nimeni nu joaca "din amintiri", nici macar un meci, ca sa nu mai vorbim de jumatate de sezon sau chiar un campionat intreg.
E greu...