FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

A.C.A.B.

«13456720»
alice4steauaBUC24.04.2007 18:45

Pai normal mai Greco ca suporterii nu au serviciuri, familii, facultati..cum sa aibe un hooligan facultate??? 8-O suporterul nu are facultate...are jandarmu'...deci astfel de povestiri ma scarbesc pana la limite...cand citesc cate ceva de genu ma apuca toti nervii...am citit si prin pro sport ce povestea un suporter al craiovei...ce i-au scris incultii pe procesul verbal.."nu recunoste fapta si o regreta"...deci ce ar mai fi de spus?!?!cand ala nici macar nu stie sa scrie, in schimb, ii da acelui baiat milioane amenda....

crafft25.04.2007 18:54

Gafã, marca Jandarmeria din Craiova

 

 

 

Procesul verbal incriminat

In timpul meciului dintre Universitatea Craiova si Unirea Urziceni, jandarmeria a evacuat din stadion galeria echipei din Banie.

 

Mai multi fani au sarit gardurile stadionului, moment în care au fost batuti de fortele de ordine, spre mirarea suporterilor craioveni. Acestia au aflat abia seara ca se pusesera doar 100 de bilete în vânzare la Peluza Sud.

 

Iata cum a povestit un fan al Stiintei pe site-ul suporterilor www.Craiova-maxima.ro evenimentele: "Pe strazile Craiovei ne-am deplasat în numar mare, însa fara a perturba linistea publica. Câtiva aruncau cu pietre înspre jandarmi, fara a-si atinge tinta însa. Pâna la urma ne-am despartit si am pornit fiecare încotro a dorit. Eu împreuna cu un prieten ne-am oprit într-un bar aflat la o distanta considerabila fata de stadion. Ne-am lasat fularele pe scaun si am hotarat sa urmarim de acolo repriza a doua a partidei. La nici 10 minute, un echipaj al jandarmeriei a intrat dupa noi cerandu-ne sa ne legitimam. Prietenul meu avand buletinul la el a avut ocazia sa plece, insa a hotarat sa mearga impreuna cu mine la sectia jandarmeriei. Ma asteptam al un control de rutina, verificarea datelor, poze, si apoi credeam ca voi fi liber sa plec. Cum am ajuns in curtea Jandarmeriei ni s-a cerut sa inchidem telefoanele pentru a nu ne putea contacta rudele sau parintii. Eram aproximativ 50 de persoane in acel moment, dintre care si vreo 5 suporteri sub 16 ani. Afland ca toti cei dinaintea noastra au iesit amendati, cativa baieti au chemat un avocat. Jandarmii nu i-au permis accesul in curtea sectiei pentru a nu putea sa ne sfatuiasca, multi dintre noi fiind la prima abatere. Asteptand sa intram pentru procedurã, un prieten mi-a povestit ca atunci cand jandarmii l-au "ridicat" de pe strada au indreptat pusca inspre el, sperand ca vor avea parte de putin amuzament. Abia inauntru abuzurile grosolane ale jandarmilor au inceput sa iasa la iveala. Amenzile se aflau in intervalul 100-1500 RON, fiecare primind dupa cum avea "noroc" intrucat inainte de-a scrie suma pe procesul verbal, jandarmii nu verificau nici o inregistrare video iar pe deasupra niciunul dintre noi nu fusese prins in fapt. Impreuna cu un prieten asteptam sa vina cineva sa ne ia datele, cand un jandarm a aparut si i-a cerut acestuia sa accepte sa fie incadrat la o alta lege, aratandu-i o brosura pe care scria "... intre 200 si 1000 RON" promitandu-i ca brosura contine o greseala si ca defapt e vorba de maxim 800 RON. Dupa mai multe valuri de insistente, in cele din urma jandarmul a inteles ca acesta nu doreste sa semneze si si-a vazut de treaba lui. Ce lege incalcase intre timp? A doua zi in presa craioveana, reprezentantul Jandarmeriei Craiova a declarat ca amenzile s-au situat intre 100 si 200 RON. O mare minciuna! Pana in momentul in care sa plec, toti cei dinaintea mea primisera fie 2 milioane, fie 5 milioane, si unii chiar si 15!". Unul dintre suporterii Universitatii Craiova a trimis la sediul ProSport de Oltenia procesul verbal, prin care este amendat, iar la mentiuni, cel care a întocmit procesul a scris: "NU RECUNOASTE FAPTA SI O REGRETA".

 

(sursa prosport)http://www.prosport.ro/index.php?section=articole&screen=index&id=37281

godsaveultras11.11.2007 12:31

O persoanã a fost ucisã, duminicã, în urma unei ciocniri între suporteri pe o autostradã situatã în apropiere de Arezzo, în Toscana, a anunțat Poliția rutierã, citatã de AFP.Potrivit cotidianului Gazzetta dello Sport, victima ar fi suporter al echipei Lazio. Deocamdatã nu au fost stabilite circumstanțele în care s-a produs incidentul.Conform primelor informații, victima ar fi fost împușcatã în timpul ciocnirilor între suporteri ai formațiilor Lazio și Juventus Torino. Sursa: Mediafax - (11.11.2007 13:32)

 

 

Meciurile de duminicã din Seria A și în special derby-ul Inter Milano – Lazio Roma ar putea fi amânate, dupã ce un fal al echipei Lazio a fost omorât – aparent de un Polițist – în timpul unei lupte cu suporterii lui Juventus.

 

Informațiile nu sunt încã foarte clare, însã se pare cã douã grupuri ale celor douã formații s-au întâlnit la o stație service de pe autostradã, în Badia al Pino din Arezzo, în drumul lor spre stadioanele lui Inter, respectiv Parma, unde urmau sã asiste la meciurile favoritelor.

 

Un fan al formației Lazio a fost omorât în timpul luptelor, dar se susține în acest moment cã a fost un accident cauzat de ofițerii de Poliție. Un foc de armã s-a tras cu scopul de a distrage cele douã grupuri, dar conform agențiilor de presã din Italia glonțul l-a nimerit pe suporterul formației Lazio.

 

O ședințã de urgențã între președintele Lega Calcio, Antonio Matarrese, șeful Poliției, Antonio Manganelli, se ține în acest moment, cei doi urmând sã decidã dacã vor suspenda meciul Inter – Lazio sau, posibil, chiar toate întâlnirile din etapa a 12-a.

 

Existã temeri cã, în cazul în care este confirmat fapul cã Poliția l-a ucis pe fanul lui Lazio, tensiunile dintre forțele de ordine și grupurile ultras ar atinge cote maxime și extrem de periculoase, în acest weekend.

puyol11.11.2007 13:48

nu mai e amicitie intre Irriducibili ambelor echipe ?

''Un saluto leale a la Roma laziale'' parca era un slogan al celor de la Inter

SteauaToronto11.11.2007 15:04
nu mai e amicitie intre Irriducibili ambelor echipe ?

''Un saluto leale a la Roma laziale'' parca era un slogan al celor de la Inter

 

Suporterii lui Lazio s-au batut cu cei a lui Juve.

cannavaro11.11.2007 15:57

ATALANTA-Milan, SUSPENDAT DUPA 7 MINUTE

 

Duminica, 11 Noiembrie 2007

 

Partida dintre Atalanta Bergamo si AC Milan, contand pentru etapa a 12-a din campionatul italian, a fost suspendata dupa doar sapte minute de joc din cauza manifestarilor violente ale fanilor gazda.

 

Ultrasii echipei gazda nu au putut trece peste vestea uciderii unui suporter al clubului Lazio, de catre un politist, si inca de la inceputul partidei au fortat patrunderea pe teren la peluza din spatele portarului Atalantei si au aruncat cu fumigene si obiecte pe suprafata de joc si spre fortele de ordine prezente la stadion. Dupa doar sapte minute, arbitrul a luat hotararea de a opri meciul pentru a-i proteja pe jucatori si dupa mai mult de 10 minute de incertitudine jucatorii s-au indreptat spre tunelul ce duce la vestiare.

 

Dupa mai multe incercari de a calma fanii care au condus la o oarecare ameliorare a situatiei, arbitrul si jucatorii au hotarat ca cea mai buna masura este sa evite continuarea partidei si astfel meciul a fost suspendat la ora 16:40 si va fi reprogramat.

 

Sursa prosport

ecstasy8917.11.2007 12:55
Iar vorbiti fara sa cunoasteti situatia reala.

 

De ce ACAB ma?

 

Si acum tot politia este de vina ?

 

Cu ce este de vina ?

 

Ca a sarit in ajutorul respectivilor?

 

Ce trebuia sa faca politia ?

 

Sa ii lase pe francezi sa ii linseze pe suporterii adversi ?

 

Sunt curios ce ati mai fi spus daca eram noi in locul lor...

 

Bag de seama ca unii dintre voi sunteti chiar copii la minte.

 

Asa ca mai taceti din gura si nu mai comentati aiurea.

 

Tot timpul ACAB in stanga si in dreapta.

 

De fiecare data dati vina pe fortele de ordine, mai ganditi si voi ca d'aia aveti cap.

 

Daca asa a fost situatia acolo, daca intr-adevar politistul a sarit in apararea respectivilor, atunci eu consider ca a procedat cum trebuie.

 

Totusi este pacat ca s-a ajuns pana la impuscaturi si a murit o persoana.

 

Pacat !

mai baiatule asa zisele forte de ordine trebuie sa stabileasca ordinea nu sa IMPUSTE AGRESEZE sau mai rau sa OMOARE pe cineva.Si se pare ca cel care nu cunoaste situatia esti tu fiindca se vede ca nu prea dai pe stadion si nu stii ce inseamna ONOARE ORGOLIU

Azzido17.11.2007 21:57

Incredibil !

Ai reusit sa dezgropi un post vechi de un an.

Revenind la subiect, te rog sa ma scutesti de morala ta.

Nu ma cunosti si nu ai de unde sa stii la cate meciuri merg, de cand merg eu in peluza sau cate deplasari am la activ.

Cat despre onoare si orgoliu nu am ce sa comentez, tu doar arunci cu niste termeni la intamplare, din nou vorbesti sa te afli in treaba.

 

Daca esti atat de superior mie sau ultras, cum vrei tu sa pari, ia spune-mi, poza de la profilul meu unde e facuta ?

 

Sa fie oare intr-o deplasare ?

La Craiova de exemplu ?

Ce zici ? Oare dau si eu pe la stadion sau ma informez de pe gsp ?

crafft11.01.2008 18:59

January 11, 2008

Suporterii vasluieni amendati

 

In perioada Sarbatorilor de iarna, zece suporteri vasluieni s-au trezit cu postasul la usa, acesta inmanandu-le cate un plic din partea Jandarmeriei Bacau. Mare le-a fost mirarea cand au constatat ca au primit cate 400 de lei amenda pentru niste fapte petrecute la meciul Politehnica Iasi - FC Vaslui, scor 0-1, care a avut loc in data de 31 octombrie. Din procesele verbale intocmite de catre jandarmi, nu se intelege mare lucru, ci doar faptul ca, la ora 18.05, suporterii vasluieni penalizati se aflau in Gara de Nord din Iasi, printre numerosii sustinatori ai echipei vasluiene, adresand expresii triviale fanilor ieseni. Cele scrise de fortele de ordine nu au nicio legatura cu realitatea, pentru ca la ora consemnata in procesul verbal toti suporterii vasluieni care au facut deplasarea la Iasi se aflau in stadion, acolo unde incepuse repriza a doua a partidei. De asemenea, martorii care au asistat la presupusele infractiuni sunt aceiasi jandarmi din Bacau. Culmea, doi dintre suporteri spun ca nici macar nu au fost in gara din Iasi in ziua aceea, fapt pentru care sunt hotarati sa conteste amenzile primite. <<Nu stiam daca sa rad sau sa plang cand am vazut amenda. Nu se intelege aproape nimic din scrisul acelui jandarm si nici macar nu am fost in ziua aceea in gara. Jandarmilor le-a trebuit dovezi, au pus un martor tot dintre ei si au scris procesul verbal. Si sa mai ai incredere in ei… O sa fac contestatie, am o gramada de probe prin care sa-mi dovedesc nevinovatia. Jandarmii aveau camere foto si video, sa-mi demonstreze ei ca eu am fost in gara>>, a declarat unul dintre suporterii amendati.

(preluat din RomanianUltras)

k-steaua14.01.2008 11:09

chiar penibila insa, mai sunt si jandarmi care chiar sunt de treaba.Ati vazut cum un jandarm a botezat un copil pe care il gasise intr-o punga? L-a gasit prin septembrie si sambata l-a botezat la biserica din curtea jandarmeriei de la Baneasa.

 

http://www.realitatea.net/133267_Jandarmul...-pe-micut-.html

cannavaro14.01.2008 16:54

si ce legatura are asta cu un eventual scandal?

Azzido14.01.2008 18:45
chiar penibila insa, mai sunt si jandarmi care chiar sunt de treaba.Ati vazut cum un jandarm a botezat un copil pe care il gasise intr-o punga? L-a gasit prin septembrie si sambata l-a botezat la biserica din curtea jandarmeriei de la Baneasa.

 

http://www.realitatea.net/133267_Jandarmul...-pe-micut-.html

sunt de acord ca sunt si jandarmi cu care te poti intelege si sunt ok.

din pacate sunt pe cale de disparitie, Jandarmeria a devenit cea mai penibila institutie din Romania.

cozmin15.01.2008 18:33

jandarmii sunt oamenii care in scoala generala erau repetenti, cu chiu cu vai au intrat la profesionala..apoi au fost inrolati in Armata..si s-au inscris la liceu la seral..iar daca nu iau bacu` o sa-i dea afara..

MarkCortez18.01.2008 20:49
sunt de acord ca sunt si jandarmi cu care te poti intelege si sunt ok.

din pacate sunt pe cale de disparitie, Jandarmeria a devenit cea mai penibila institutie din Romania.

 

Orice padure de uscaturi are si verziturile ei......

crafft17.08.2008 13:34

Suporterii utiști au fost luați la bãtãie de jandarmi imediat dupã meci

S.ª., 16 august 2008 13:02

Provocați de un localnic care a strigat "Timișoara" imediat dupã fluierul final, suporterii arãdeni au ripostat verbal, iar jandarmii au intervenit în forțã, intrând cu bastoanele, lovind cu pumnii și picioarele suporterii arãdeni. S-a creat o busculadã în care jandarmii i-au bãtut ca pe ultimii infractori pe fanii UTA-ei. În agitația creatã, un gard de metal a cedat, arãdenii cãzând la grãmadã, unii peste alții, în timp jandarmii continuau sã-i loveascã. Incidentul s-a calmat dupã aproximativ 30-40 secunde.

 

(sursa observator.info.ro)

1on18.08.2008 20:39

Acum, în era post-BGS, controlul corporal se mai face tot atât de strict (pe partea economicã...)? La meciul cu Roma am rãmas șocat când mi-am belit toate fermoarele la rucsac și n-a mai scotocit nimic în el. Parcã nici nu l-au pipãit, da' nu mai țin minte sigur.

SSK18.08.2008 21:26

Pana acum, controlul a fost mult mai lejer.

iL Napoletano19.08.2008 00:04

Din seria.....Statul isi baga nasul peste tot...

 

Boulogne Boys s-au dizolvat in urma unui decret ministerial fiind acuzati de rasim si alte treburi.Pacat deoarece au fost o parte importanta a miscarii franceze.

Bodanel19.08.2008 06:24

Cu toate ca astia par mai prosti de la BGS controlul nu mi s-a parut mai putin strict insa nu am mai avut obisnuitele probleme sa intru cu aparatul digital sau cu brelocul minuscul. Pana acum eu unul cred ca firma lui Fane face treaba mai buna decat retarzii de la BGS( cu mici exceptii totusi). Toate bune.

lucvald-190219.08.2008 08:53
Din seria.....Statul isi baga nasul peste tot...

 

Boulogne Boys s-au dizolvat in urma unui decret ministerial fiind acuzati de rasim si alte treburi.Pacat deoarece au fost o parte importanta a miscarii franceze.

 

 

Mda , pai dupa atata persecutare , cenzura si lipsire de libertati .........n-am sa inteleg niciodata suprimarea celor care au convingeri radicale , rasiste......e libera alegere daca vreau sau nu sa urasc un lucru sau cromatica unei fiinte ! sa inteleg ca i-au scos in afara legii....pai atunci asteptam si reactia reciprocitatii ;)

 

BB erau in top 5 in Europa . Pacat .

 

 

iL Napoletano19.08.2008 13:00
Din seria.....Statul isi baga nasul peste tot...

 

Boulogne Boys s-au dizolvat in urma unui decret ministerial fiind acuzati de rasim si alte treburi.Pacat deoarece au fost o parte importanta a miscarii franceze.

 

 

Mda , pai dupa atata persecutare , cenzura si lipsire de libertati .........n-am sa inteleg niciodata suprimarea celor care au convingeri radicale , rasiste......e libera alegere daca vreau sau nu sa urasc un lucru sau cromatica unei fiinte ! sa inteleg ca i-au scos in afara legii....pai atunci asteptam si reactia reciprocitatii ;)

 

BB erau in top 5 in Europa . Pacat .

 

 

Parerea mea este ca politica trebuie sa stea departe de stadioane deoarece consecintele politicizarii unei grupari/factiuni poate duce la conflicte majore.Totusi fotbalul este un spectacol din care politica trebuie sa lipseasca.

 

Intradevar mare pacat de BB....scena ultras va fi mai saraca fara fanatismul lor si fara implicarea brigazii in coregrafii etc.

**alex**31.08.2008 14:22

"Cu vopsea inca pe degete, o lacrima in coltul ochiului, va spun ca umilinta mai mare ca asta nu am primit niciodata". Asa incepe una din marturiile oltenilor care au avut "neobrazarea" sa incerce sa vina la Bucuresti pentru a-si sustine echipa favorita la meciul Dinamo-U Craiova.

 

"Cu vopsea inca pe degete, o lacrima in coltul ochiului, va spun ca umilinta mai mare ca asta nu am primit niciodata.Meciul asta trebuia sa fie o sarbatoare, am vopsit o jumatate de saptamana la o coregrafie, care, va jur, ar fi fost cea mai frumoasa facuta de suporterii Stiintei vreodata. Jumatate dintre cei care ne-am intors din Bucuresti am fost batuti si gazati, unora li s-a dat cu gaz in microbuz si s-a tinut cu piciorul de usa sa nu cumva sa aiba pe unde iesi lacrimogenele. Nu va imaginati ce inseamna asta, prin monitor nu trec gazoasele…

Majoritatea nu ne-am facut nevoile si n-am baut apa de la Bucuresti la Craiova"

 

"fiind membru sezione si facand deplasarea pot sa va spun ca nu numai la albota am fost gazati si batuti…dar este adevarat, la albota s-a facut exces de zel…la popas acolo am ajuns toate microbuzele, dar surpriza toate terasele aveau lumina stinsa, desi erau clienti inauntru…in spatele microbuzelor erau (daca exagerez sa ma contrazica cineva) cam 10-12 dube de mascatzi…nu am fost lasatzi sa coboram din masini…unii din jandarmi lovind portiera microbuzelor blocand-o….si avand proasta inspiratie de a sta cu geamurile deschise…va datzi seama ce a urmat (gaze la greu)….soferii au fost obligatzi sa plece desii si ei inhalau gazele, dar dupa 100 de metri am oprit si am iesit pe geamuri pentru ca nu puteam sa respiram…ne-am pus pe jos sa ne revenim, dar nici la 30 de secunde au coborat mascaztii si au intrat in noi cu picioarele, cu pulanele, desi noi eram pe jos…desi am coborat 19 din microbuz n-am urcat decat 14…mai apoi afland ca si ceilaltzi 5 sunt bine….soferii au fost fortati sa conduca in aceste conditii…bravo lor ca au dovedit ca sunt soferi profesionisti conducand in timp ce inhalau gaze…din ce am inteles autocarele in care eram noi (sezione), praetoria si ultras au fost cele mai atacate…"

bodanelu04.09.2008 18:59

deci ma uit pe realitatea TV si nu pot sa cred ce se intampla! Suporterii timisoreni stateau jos, linistiti si cacatii in albastru dadeau cu gaze in ei

 

Sa muriti toti!

STARforce04.09.2008 19:10

Da ma uit si eu la dushurile cu gaz de la Timisoara.Penibil.....

rezistenta_ultras04.09.2008 19:46

a devenit deja moda in randul jandarmeriei sa foloseasca gazele lacrimogene...ori sunt fani counter strike ori sunt chiar inapti...oricum imaginile au fost destul de clare...nu fac nimic de capul lor.s-a dat ordin si in secunda doi s-a intrat in ei.afara gazele lacrimogene se folosesc doar in situatii limita,dupa ce se incearca alte metode de imprastiere a multimii,metode mai umane,insa in Romania nu prea s-a auzit de drepturile omului.aveti aici o poza sugestiva...

poli_1_.jpg

«13456720»