Deci de cate ori ma uit de atatea ori ma bufneste rasu`
De la minutul 14:55 pana la 15:15
Raspuns tipic al jandarmeriei " 15:11 "
))
-
Fă un bine Stelei si mori.
http://totb.ro/plimbare-cu-blindata-jandar...che-la-sectia-3
Sambata 6 octombrie, la orele pranzului, aproximativ 25 de persoane au fost reținute și transportate cu blindata Jandarmeriei la Secția 3, pentru simplul fapt că s-au intalnit, filmau sau se aflau intamplator in proximitatea Halei Matache. Celor saltați li s-au intocmit procese verbale de avertisment pe motiv că ar fi participat la un protest ilegal.
Mulți dintre cei luați in colimator fac parte din organizații nonguvernamentale (Salvați Bucureștiul, Miliția Spirituala ANBCC, SDD, Ce-RE, ActiveWatch etc.) și veniseră să protesteze pașnic sau să filmeze protestul impotriva daramarii Halei Matache. Ceilalți pur și simplu se aflau intamplator prin zonă și s-au oprit să caște ochii.
Timp de mai bine de o ora zeci de jandarmi le-au interzis trecatorilor să se apropie de Hala Matache și le-au deviat traseul cu scopul de a preintampina/ descuraja/ intimida strangerea oamenilor in jurul acestui monument istoric.
Cei prezenți au reclamat lipsa de verticalitate a Primarului Sorin Oprescu care, deși a promis public că va menține Hala Matache pe actualul amplasament, și in ciuda avizelor existente (care obligă Primaria Generală la acest lucru), a lasat Hala pradă recuperatorilor de fier vechi și a declarat public luna trecuta că intenționează să o mute, lucrul acesta insemnand translatare prin demolare.
Ca raspuns la nemulțumirile exprimate civilizat de cetățeni, forțele de ordine au inceput să-i percheziționeze și să le ceară se parasească zona, iar, la scurt timp, zeci de persoane au fost reținute și duse la secție, unde li s-au dat avertismente scrise. Forma dumneavoatră de protest este ilegală, i-a spus un jandarm unuia dintre activiștii reținuți.
Acest text a fost preluat de pe blogul Agenției de Monitorizare a Presei " ActiveWatch
Teoretic :
http://totb.ro/aparati-va-drepturile-ce-tr...le-jandarmeriei
1. Jandarmii nu au dreptul discretionar de a lovi pe cine vor, cat timp vor si cu intensitatea/brutalitatea pe care o vor. Imobilizarea persoanei nu presupune lovirea acesteia ori supunerea la rele tratamente. Legea jandarmeriei prevede in art. 33 că folosirea fortei nu trebuie să depășească nevoile reale pentru imobilizarea persoanelor turbulente ori actiunilor ilegale si va inceta de indată ce scopul misiunii a fost realizat. Situatia manifestatiilor incepute in 13 ianuarie este cu atat mai gravă cu cat, in mai multe imagini difuzate de televiziuni, au existat cazuri cu persoane cazute la pamant lovite cu picioarele, pumnii sau bastoanele de catre jandarmi. Lovirea unei persoane de catre jandarmi constituie infractiune (după caz, supunere la rele tratamente, tortură sau purtare abuzivă).
Pentru tragerea la raspundere penală a celor vinovati de violente impotriva manifestantilor este necesar ca victimele agresiunilor să se prezinte la un serviciu de medicină-legală sau la Institutul de Medicină Legală si să obtină certificatul medico-legal, să identifice, in masura in care este posibil, probe audio-video sau martori care au asistat la incident si să formuleze plangere penala pe care să o depună sau să o trimită prin postă parchetului din localitatea unde s-a intamplat incidentul.
2. Potrivit art. 35 din Legea jandarmeriei (Legea nr. 550/2004), jandarmii nu au dreptul să conducă administrativ la sectia de Politie sau la unitatea de jandarmi persoane despre care nu pot dovedi că au savarsit fapte contrare legii prin care au provocat dezordine/tulburari si necesită imobilizare. Cu alte cuvinte, jandarmii nu au dreptul să incarce manifestantii in dube si să-i transporte la diferite sectii de Politie, urmand ca abia acolo să facă trierea persoanelor care au fost sau care nu au fost violente, care au comis sau nu fapte contrare legii. Nu pot fi condusi decat cei despre care jandarmeria are dovezi, in momentul ridicarii, că se incadrează in conditiile mentionate mai sus, prevazute de lege, pentru conducere. În caz contrar, conducerea persoanei la sectia de Politie/unitatea de jandarmi constituie infractiunea de lipsire de libertate a persoanei in mod ilegal. De asemenea, impiedicarea unei persoane de a se deplasa cu trenul sau alt mijloc de transport acolo unde doreste, fară o justificare legală a acestei impiedicari, constituie tot infractiunea de lipsire de libertate in mod ilegal.
3. Autoritățile statului sesizate cu astfel de plangeri au obligatia de a desfășura cu celeritate o anchetă amanuntita aptă să ducă la identificarea si tragerea la raspundere a persoanelor vinovate.
Persoanele care au fost victimele unor abuzuri din partea jandarmilor si doresc să se adreseze APADOR-CH o pot face l***@***, 021 312 45 28, 021 312 37 11.
ACAB !
rar unu cu capu pe umeri... foarte rar..! Comportamentul lor este cel putin revoltator.
pe mine ma bate gandul de mai mult timp sa facem un site despre abuzurile astora, exact cum era abuzuri.com.
observ ca domeniul acab.ro este liber, costa aprox. 50 E.
Ne riscam sa strangem bani pt a-l cumpara ?
De gazduit avem unde sa-l tinem.
Da-mi pm daca te hotarasti ca va ajut si eu
@Azzido - intrebare tampita : domeniul se cumpara, sau se ''inchiriaza''? Daca banii aia se dau doar o data, ma bag si eu. Stiu, par zgarcit.
domeniile .ro se cumpara, deci se plateste o singura data.
Abuzuri la FC Brașov - CSMS Iași
http://www.youtube.com/watch?feature=playe...p;v=5ov_wwVZzD4
Jandarmeria apara hotia! Paznicii noii ordini mondiale. Ei, politisti si restul structurilor pline de oameni care nu gandesc cu capul lor, gandesc altii pentru ei !

Jandarmeria, invinsă in instanță de un protestatar
http://ro.stiri.yahoo.com/jandarmeria-%C3%...-092020247.html
revista ultra
Mai multi suporteri s-au prezentat la spital dupa ce au fost batuti de jandarmi pe drumul spre Bucuresti si spun ca vor actiona Jandarmeria Romana in judecata pentru folosirea violentei asupra lor.
Mai multi suporteri ai echipei Petrolul Ploiesti, implicati in incidentele violente de duminică seară cu jandarmii, au venit, luni, la unitatea de primiri urgente a Spitalului Judetean de Urgență Ploiesti, pentru a primi ingrijiri medicale, transmite corespondentul Mediafax.
La iesirea din unitatea medicala câțiva dintre suporteri erau bandajati la cap.
"Mi-au dat cu tonfa la tampla dacă dadeau doi centimetri mai jos puteau să mă omoare. M-au pus jos si m-au lovit cu picioarele, fară ca eu să le fac nimic, fară să-i provoc. Am pe spate urme de tonfă si de picioare", a spus un tanar.
Unul dintre liderii galeriei Petrolul Ploiesti, Bogdan Dinu, a spus că din informatiile pe care le are peste 20 de suporteri au fost raniti in incidentele cu jandarmii. Suporterii acuză violente extreme din partea jandarmilor, sustinand că fortele de ordine au folosit gaze lacrimogene, inclusiv pe copii.
"În autobuzul in care eram au spart geamul, au bagat furtunul cu gaze si au inceput să dea gaze lacrimogene, desi erau si copii acolo. În acelasi timp, au pus scuturile in usile autobuzelor ca să nu putem coborî", a spus Bogdan Dinu.
- Sursa: http://www.onlinesport.ro/fotbal/Liga-1/pe...h.iHqwOLLU.dpuf