Ce s-a intimplat intre cele două in meciurile din ultimele 5 sezoane?
Sezonul 2010-2011
22 august 2010: FC Vaslui - Steaua 0-3
Campano si Rivas banuiti
Cea mai clară victorie a Stelei din acest sezon, in deplasare, a fost obtinută chiar la adversara de simbata Cu Ilie Dumitrescu pe bancă si cu un Surdu in mare forma autor a două goluri, Steaua s-a impus in Moldova cu 3-0. Însă după acel meci, Porumboiu a avut suspiciuni in privinta a doi dintre titulari, pe care i-a banuit că ar fi evoluat extrem de dubios: Campano si Rivas. De altfel, amindoi au fost scosi din echipă la urmatorul meci.
Sezonul 2009-2010
10 mai 2010: Vaslui - Steaua 2-1
Lacatuș a vrut să ia la bataie cameramanii
Era meciul care decidea ocupanta locului 3 la finalul campionatului. Lacatuș era pe banca Vasluiului si Stoichiță pe cea a Stelei. A condus Steaua cu 1-0, dar gazdele au intors intr-un meci extrem de tensionat, la finalul caruia pe Lacatuș l-au lasat nervii si a fost aproape să-i ia la bataie pe cameramanii televiziunilor, pe care i-a bruscat si i-a dat afară de pe teren. Și Basarab Panduru, manager general la acea vreme la Steaua, a intrat intr-un conflict cu un oficial al gazdelor, conflict care a fost la un pas să degenereze intr-o bataie.
29 noiembrie 2009: Steaua - Vaslui 2-1
Arbitru strain pro-Vaslui
A fost adus special o brigadă din strainatate cu francezul Philippe Kalt, insă acesta a facut meciul praf, avind o decizie majoră pro-Vaslui: nu a dictat un penalty pentru Steaua la un fault suferit de Szekely in duelul cu Hugo Luz. Finalul meciului a fost exploziv, cu un gol marcat chiar de Szekely in minutele de prelungiri.
Sezonul 2008-2009
27 februarie 2009: Steaua - Vaslui 1-1
Hategan a facut meciul praf, capitolul 2
Era chiar prima etapă din partea a doua a campionatului. A fost un meci bun, de un nivel ridicat, cu multe faze de poarta dar influentat in mod direct de "centralul" Ovidiu Hategan. Acesta nu l-a eliminat pe Ogararu pentru un fault violent, apoi a inventat un "galben" pentru Toja, care avea să fie eliminat in repriza a doua si nu i-a aratat "rosu" lui Pavlovici, care l-a lovit cu cotul in gură pe Bogdan Stancu.
Lacatus antrenorul Stelei la acea vreme, a facut o criză de nervi, l-a injurat pe Hategan, strigindu-i pe tunelul ce ducea spre vestiare: "Vă e frică de Porumboiu de faceti pe voi, de-asta nu sinteti in stare să arbitrati corect, f... in gură de arbitri". Argaseală a intrat in cabina arbitrilor peste Hategan, "central" care a fost suspendat la acea vreme.
5 iulie 2008: FC Vaslui - Steaua 1-0
Hategan a facut meciul praf, capitolul 1
Steaua a pierdut printr-un gol hilar incasat de Zapata, insă arbitrajul lui Hategan a dezavantajat-o pe Steaua. "Centralul" aradean nu l-a eliminat pe N'Doye, dar l-a trimis mai devreme la cabine pe capitanul Stelei, Sorin Ghionea. Gazeta l-a notat cu 4 pe Hategan.
Sezonul 2007-2008
martie 2008: FC Vaslui - Steaua 0-1
Dorinel, acuzat că a blatuit pentru Steaua
Steaua incepuse cursa formidabilă de urmarire a liderului CFR si avea neaparat nevoie de succes in Moldova pentru a ajunge pe primul loc. A fost 1-0 pentru roș-albastri, gol Pepe Moreno, la capatul a 90 de minute in care gazdele n-au contat. La final, Porumboiu a luat foc si si-a acuzat propriul antrenor că a vindut meciul prietenului Ciobanul. Porumboiu si-a concediat tehnicianul, Dorinel l-a actionat in instață cerindu-i daune de sute de milioane de lei vechi.
Sezonul 2006-2007
martie 2007: FC Vaslui - Steaua 1-0
Arbitraj pro-Vaslui
Pe banca Vasluiului era tot Hizo, ca si acum, iar la Steaua "principal" era Olaroiu. Meciul a fost influentat din start de arbitraj, Steaua fiind nevoită să joace in inferioritate incă din minutul 9. Francezul Thereau a fost eliminat la semnalizarea arbitrului de rezervă Silviu Bogdan, care a invocat faptul că Cyril si-ar fi lovit un adversar, insă pe nici o reluare nu s-a observat acest lucru. La finalul meciului, Ciobanul a acuzat in mod violent arbitrajul: "Kosovo nu mai e la Piatra Neamt s-a mutat la Vaslui, ce se intimplă aici e inimaginabil".
august 2006: Steaua - Vaslui 3-1
Moldovenii rugati s-o lase mai moale
Steaua a cîștigat fară emotii, insă inaintea partidei, la sedinta tehnică a avut loc o discutie halucinantă intre observatorul de arbitri, fostul mare "central" Ioan Igna, si antrenorul Vasluiului de la acea vreme, Gigi Multescu. Igna le-a cerut celor de la Vaslui: "Să jucati mai cu atentie, să nu intrati tare la minge că Steaua are un meci important in weekend in Europa si e important pentru tot fotbalul romanesc. Încercati să-i protejati".
Sezonul 2005-2006
7 iunie 2006: FC Vaslui - Steaua 0-4
Porumboiu si-a acuzat jucatorii de non-combat
Meciul s-a jucat in ultima etapă a campionatului si Steaua avea nevoie de victorie pentru a fi sigură de cîștigarea titlului. S-a impus cu mare lejeritate, insă după terminarea jocului, Porumboiu a lansat acuzatii fară precedent: "Unii dintre jucatorii mei nu că au fost pe burta ba chiar au rimat cu nasul in pamint. Mi-e rusine că am ramas in prima Liga mă voi retrage din fotbal pentru că a fost vorba despre non-combat".
Imediat după acel meci, Vali Badea s-a transferat de la Vaslui la Steaua, suma fiind una extrem de mare, aproape un milion de dolari. Principalul jucator acuzat de Porumboiu că nu si-a aparat sansele in mod corect a fost Ionuț Badea, care a si plecat in acea vară de la Vaslui.
gsp
