Pai tu ai impresia ca tot zboara se si mananca? Spre deosebire de tine, eu am o vaga impresie cum functioneaza creierul, dar stiu ca e mult prea complexa treaba si ma abtin sa emit axiome. De exemplu, tu afirmi ca daca cunosti 95% din componentele unei masini, dar habar n-ai cum functioneaza poti sa faci replici pe banda rulanta cu aceleasi caracteristici ca masina originala.
bai frate nu pot sa pun poze pe sait, ca pe bune iti faceam niste desene poate asa intelegeai.
Reai pentru a 7 oara ce am spus, cercetatorii au afirmat ca pe baza comparatiilor facute intre craniile diferitilor ominizi din diferite epoci (adica diferente de 30-50 mii de ani) au evidentiat ca structura intrerna a craniului este diferita, de unde au tras concluzia ca acele diferente sunt cauzate de cresterea fluxului sangvin, adica in alte cuvinte cresterea activitatii creierului de o maniera constanta.
Ori cum in acea perioada a aparut si vorbirea, respectivii cercetatori au spus ca un proces atat de complicat cum este vorbirea a avut o importanta majora asupra structurii/functionarii creierului pentru ca acest proces a stimulat cresterea activitatii sale.
Ori acum pe baza unei analogii cu cea expusa mai sus, tot cercetatorii au spus ca este posibil ca lumea moderna in care creierul primeste cantitati enorme de informatie sa ii modifice iarasi structura, adica sa mai creasca nitel in utilizare.
Iar cand spun informatii nu ma refer la memorarea de date pe de rost sau rezolvare de matricii quaterionice uniliare simple, ci la tot mediul inconjurator care devine mai complex fata de cum era acum 200, 700, 2000 de ani.
Simplul fapt ca te uiti la film, ca vezi un meci, ca stai pe mess, ca te uiti la TV, asta iti solicita creierul in permanenta, adica ti-l tine mereu activ, lucru care nu era valabil in tp Renasterii spre exemplu, ori tocmai aceasta activitate super-prelungita (fata de cum era acum 1000 de ani) poate face ca in cateva generatii/sute de ani creierul sa devina mai performant decat este acum.
Acum ai inteles?
Pe de alta parte, vrajit de nu stiu ce pagini citite tu ai impresia ca totul se rezuma la o ec de gradul II si incerci sa ne demonstrezi ca doar tu ai rezolvarea. Ceea ce e fals, findca in domeniul asta 1+1 nu e intotdeauna egal cu 2.
ti-am spus mai sus, nu neaparat un domeniu influenteaza creierul ci un anumit proces care este universal-valbil la nivel societal, cum este spre exemplu comunicarea, sau faptul ca zilnic suntem bombardati cu noutati astea influenteaza creierul.
Franturile astea stilizate sincer pe mine ma plictisesc, poate la altii li se par interesante. Gen "cercetatorii au zis si au dres".
in primul rand ca poti sa nu mai postezi daca nu esti interesat de subiect, si in al doilea rand pe altii ii intereseaza, asta ca sa nu mai spun ca tu care esti un super-specialist in domeniu nu ai spus nimic nou, doar te-ai luat de ce am spus eu, incercand sa ma pui intr-o lumina proasta.