FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Evolutie

«1234»
Robert Aeroth07.02.2011 18:43

Ronnie cred ca ar trebui sa mai citesti odata discutia. Sau esti batut in cap? Ce nu intelegi?

Evolutia intre specii se face doar genetic, atat inseamna evolutie cand vorbesti de specii de animale si plante. Socul este ca voi inca o tineti cu prostia aia...

 

Inseamna ca triburile din africa care inca traiesc in grote sunt mai putin evoluate ca tine care traiesti intr-o grota din caramizi?Inseamna ca exista mai multe specii de oameni unii mai evoluati ca altii ? Bai ce ineptii scoateti......Auzi la el aurolacii sunt mai neevoluati ca fura....asa e ma au 3 ****....

Refuz sa mai raspund la asemenea aberatii care sfideaza bunul simt ca ma enervez si nu am voie.

 

cum bah moldovene, tu afirmi ca roby e, citez, PULIFRIC? :crazy:

 

Iti dai seama cat de atacat ma simt si cat de ofensat :))

Ronnie07.02.2011 18:48
Evolutia intre specii se face doar genetic, atat inseamna evolutie cand vorbesti de specii de animale si plante. Socul este ca voi inca o tineti cu prostia aia...

 

Nu eu, dar marii fizicieni ai planetei au o alta parere. Acum, dintre parerea lor si parerea ta imi este destul de usor sa ma gandesc dupa cine ma voi ghida.

Robert Aeroth07.02.2011 18:53

Ia baga cateva nume de mari fizicieni care sustin teza evolutiei intre specii pe criterii de nivel de trai si ce alte porcarii ai mai marait tu acolo.

Ronnie07.02.2011 18:56

Daca vrei ma crezi, daca nu o sa-mi para rau da-mi trece, promit...

Robert Aeroth07.02.2011 18:58

Pai vreau sa citesc si eu tezele acelor mari fizicieni. Da-mi sansa de a citi si eu si de a ma ridica la nivelul tau de comprehensivitate.

Robert Aeroth07.02.2011 19:05
asta e evolutia in plan biologic. Da, dpdv biologic, nu ne-am schimbat semnificativ de la homo sapiens incoace, insa daca iei alte planuri, schimbarile sunt semnificative. Planul psihic al omului are un caracter evolutiv. Gandirea logica, imaginatia creatoare,limbajul articulat,vointa, motivatia etc. genereaza comportamente si activitati, deci evolutia e permanent deschisa. Ma opresc aici, fiecare intelege cum vrea evolutia, nu incerc sa-mi impun punctul de vedere.

 

Da gandirea logica a omului a evoluat de numai poate:))))) tu ca femeie ar trebui sa sti mai bine ce inseamna impulsivitate. Vointa? Motivatie?:))))) Adica un animal nu are vointa de a supravietui ? Ce anume incerci sa vinzi aici?

Pai opreste-te ca evolutia nu se intelege cum vrea fiecare ci asa cum e. Nu esti mai tare ca un animal doar pentru ca sti sa construiesti blocuri si arme. Un ghepard te va face mereu la fuga, un porumbel va zbura pe cand omul nu un soricel va sti sa scapa de cutremure pentru ca le simte si lista de animale care depasesc omul in anumite situatii este atat de vasta incat nu as termina in viata asta de enumerat.

 

Cred ca multi uita de unde se trag?

post-68319-1297105521.jpg

dee07.02.2011 19:10

bine mai Robert, evolutia are o intelegere LIMITATA, asa cum doresti tu, strict biologica. Tu n-ai auzit de cercetatori care sa studieze speciile si dpdv psihic, sa studieze comportamentul acestora (sindroame comportamentale, interactiunea prada-pradator etc. etc) si cum a evoluat. Tu n-ai auzit ca unii au studiat nivelul de empatie al speciilor s.a.m.d. Numai bine! :)

Ronnie07.02.2011 19:13

Porumbelul zboara pentru ca are aripi bai baiatule nu pentru ca e mai evoluat ca omul. Vai de evolutia ma-sii...

Marius07.02.2011 19:15
Porumbelul zboara pentru ca are aripi bai baiatule nu pentru ca e mai evoluat ca omul. Vai de evolutia ma-sii...

 

bah, da' si rechinu are aripioare, si nu zboara.

Ronnie07.02.2011 19:18

innoata, da-l in plm, vrei de toate?! :)

Robert Aeroth07.02.2011 19:20
Porumbelul zboara pentru ca are aripi bai baiatule nu pentru ca e mai evoluat ca omul. Vai de evolutia ma-sii...

 

Pai vezi tu aia se numeste adaptare la mediu acele aripi sunt o caracteristica data de evolutia speciei ai inteles bai baiatule? Scoate dopul de pluta si pune mana pe Originile speciilor de Charles Darwin si pe The descent of man and selection in relation to sex tot de Darwin si numai te crede asa destept.

Le reseau pansant07.02.2011 19:21
Pai tu ai impresia ca tot zboara se si mananca? Spre deosebire de tine, eu am o vaga impresie cum functioneaza creierul, dar stiu ca e mult prea complexa treaba si ma abtin sa emit axiome. De exemplu, tu afirmi ca daca cunosti 95% din componentele unei masini, dar habar n-ai cum functioneaza poti sa faci replici pe banda rulanta cu aceleasi caracteristici ca masina originala.

bai frate nu pot sa pun poze pe sait, ca pe bune iti faceam niste desene poate asa intelegeai.

 

Reai pentru a 7 oara ce am spus, cercetatorii au afirmat ca pe baza comparatiilor facute intre craniile diferitilor ominizi din diferite epoci (adica diferente de 30-50 mii de ani) au evidentiat ca structura intrerna a craniului este diferita, de unde au tras concluzia ca acele diferente sunt cauzate de cresterea fluxului sangvin, adica in alte cuvinte cresterea activitatii creierului de o maniera constanta.

 

Ori cum in acea perioada a aparut si vorbirea, respectivii cercetatori au spus ca un proces atat de complicat cum este vorbirea a avut o importanta majora asupra structurii/functionarii creierului pentru ca acest proces a stimulat cresterea activitatii sale.

 

 

Ori acum pe baza unei analogii cu cea expusa mai sus, tot cercetatorii au spus ca este posibil ca lumea moderna in care creierul primeste cantitati enorme de informatie sa ii modifice iarasi structura, adica sa mai creasca nitel in utilizare.

 

Iar cand spun informatii nu ma refer la memorarea de date pe de rost sau rezolvare de matricii quaterionice uniliare simple, ci la tot mediul inconjurator care devine mai complex fata de cum era acum 200, 700, 2000 de ani.

 

Simplul fapt ca te uiti la film, ca vezi un meci, ca stai pe mess, ca te uiti la TV, asta iti solicita creierul in permanenta, adica ti-l tine mereu activ, lucru care nu era valabil in tp Renasterii spre exemplu, ori tocmai aceasta activitate super-prelungita (fata de cum era acum 1000 de ani) poate face ca in cateva generatii/sute de ani creierul sa devina mai performant decat este acum.

 

Acum ai inteles?

Pe de alta parte, vrajit de nu stiu ce pagini citite tu ai impresia ca totul se rezuma la o ec de gradul II si incerci sa ne demonstrezi ca doar tu ai rezolvarea. Ceea ce e fals, findca in domeniul asta 1+1 nu e intotdeauna egal cu 2.

ti-am spus mai sus, nu neaparat un domeniu influenteaza creierul ci un anumit proces care este universal-valbil la nivel societal, cum este spre exemplu comunicarea, sau faptul ca zilnic suntem bombardati cu noutati astea influenteaza creierul.

 

Franturile astea stilizate sincer pe mine ma plictisesc, poate la altii li se par interesante. Gen "cercetatorii au zis si au dres".

in primul rand ca poti sa nu mai postezi daca nu esti interesat de subiect, si in al doilea rand pe altii ii intereseaza, asta ca sa nu mai spun ca tu care esti un super-specialist in domeniu nu ai spus nimic nou, doar te-ai luat de ce am spus eu, incercand sa ma pui intr-o lumina proasta.

 

Robert Aeroth07.02.2011 19:33
bine mai Robert, evolutia are o intelegere LIMITATA, asa cum doresti tu, strict biologica. Tu n-ai auzit de cercetatori care sa studieze speciile si dpdv psihic, sa studieze comportamentul acestora (sindroame comportamentale, interactiunea prada-pradator etc. etc) si cum a evoluat. Tu n-ai auzit ca unii au studiat nivelul de empatie al speciilor s.a.m.d. Numai bine! :)

 

Multumesc e a 2 oara cand imi dai dreptate. Acele studii pe care le invoci din intamplare le-am citit si imi dau dreptate. Omul nu este atat de evoluat fata de alte animale!!! Diferenta genetica intre om si cimpanzeu repet este de 2%

 

http://www.scientificamerican.com/article....ls-feel-empathy

 

Poftim citeste si tu cercetarea inainte sa o mai invoci.

Adrian07.02.2011 19:35

1 la mana.

 

Dee, credeam ca e destul de clar ca vorbim aici de evolutia speciilor, adica de biologie, genetica, etc., samd.

Daca vorbeam de evolutia artei, spuneam si noi cum de la Picasso a inceput cubismul, deci el e primul membru al speciei sale, deci bla bla bla si altele si mai departe.

Da' nu vorbim despre economie sau arta sau alte rahaturi, vorbim despre evolutia speciilor.

 

2 la mana.

Speram sa nu se ajunga pe la jigniri, mistouri si discutii neserioase pe aici, ca imi place topicul si nu as vrea sa fie inchis. Asa ca, daca se poate sa discutam frumos, raman recunoscator.

Robert Aeroth07.02.2011 19:41

Am fost tras de ureche si pe privat pentru atitudinea mea :D

Ok imi cer scuze fata de Ronnie si fata de Dee, daca s-au simtit ofensati de modul meu mai necioplit de exprimare !

dee07.02.2011 20:08
credeam ca e destul de clar ca vorbim aici de evolutia speciilor, adica de biologie, genetica, etc., samd.

pai despre asta s-a si discutat, divergentele au aparut la evolutia omului, adica daca ultimii 10.000 de ani pot fi considerati sau nu evolutie.

 

p.s nu mai scrieti mai dee, cu D mare :P

David07.02.2011 20:19
Cred ca multi uita de unde se trag?

Nu ne tragem din maimute. Nici macar din primate. Ci dintr-un trunchi comun cu primatele, un mamifer nu tocmai biped, conform cercetatorilor(dau nume maine,promit :D ), acea veriga lipsa ,din care am evoluat paralel cu primatele.

Robert Aeroth07.02.2011 20:25
David07.02.2011 21:27

Din ce scrie acolo, se intelege ca suntem asemanatori. Pai suntem frati. Ei nu sunt tatii nostri, ce fratii, care au evoluat in paralel.

vlad08.02.2011 06:59
Viata lui nu avea entertainment (nu-mi dau seama care este cuvantul romanesc pentru entertainment).

.

 

PARANGHELIE

 

 

Ok imi cer scuze fata de Ronnie si fata de Dee, daca s-au simtit ofensati de modul meu mai necioplit de exprimare !

 

@Robert,

Asta inseamna evolutie! :)

aliuta4720.02.2011 12:24

Un graffer Blu' a reprezentat Evolutia prin desene ... a muncit ceva luni/ani mi se pare genial omu.

 

 

"Neterminat , Homo-Sovieticus a devenit Robo-Sapien .

Un organism mutant , neimplinit , amplificandu-si privatiunile sufletesti prin simpla existenta . Un cersetor incrucisat cu un hot de buzunare . Mandru ca il cheama Ion si ca bea whiskey , mandru de privilegiile neputintei . Considerand : asa a fost sa fie seria cromozomiala predestinata lui si celor ca el , atata timp cat el nu se vede prea bine in ceilalti . Atata timp cat toata lumea rade si se simte bine . Atata timp cat mai e pana mor si nimic nu e intamplator . Dar o sa te intrebi despre placeri la momentul potrivit .

Si nu o sa mai razi ." zicea cineva....

«1234»