FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Steaua - Liverpool 1-1 (0-1)

«1456»
predatorpulse703.12.2010 09:49

Adevarata problema este ca inca nu am gasit Cola Steaua, hai ba Jiji, misca-ti sclavii mai cu talent. :thumbup:

 

Si pe bune, cum naibii sa ratezi ocazia cu semintele Steaua, marketingul lu' peste?

 

Asa o sa fie "Steaua" moderna:

 

Te uiti la "Steaua" pe teren care joaca precum o carpa, mananci o samanta Steaua, bagi un Cola Steaua, un ragait Steaua, te caci tot Steaua, te stergi cu hartie igienica Steaua.

 

Si Jiji iti zambeste frumos de sus, cu buzunarele pline...

 

Meciul in sine a fost al dracu de plictisitor dar atarnatorii bineinteles ca se bucura. N-am reusit sa batem un Liverpool care a venit doar sa nu ia bataie, au fost slabi tot meciul englezii, pepe reina a demonstrat de ce casillas sta in poarta Spaniei si nu el, Banel a demonstrat din nou ca ii trebuie 10 cornere ca sa dea si el o centrare corecta, Lacatus a demonstrat din nou ca nu stie sa mute cand aia era masati cu vreo 7-8 oameni in jurul careului si noi jucam cu doi mijlocasi la inchidere.

 

Daca napoletanul ala o baga in ate cu capul din doi metri la 3-3 in ultimele minute acum Jiji mergea sa manance tocanita de miel a lu' ma-sa ca aveam sansa pwlii. Si asa o sa ne calce aia pe cap la napoli si asa ar fi si bine pentru viitorul Stelei.

 

Respect celor care au stat acasa si tuturor stelistilor care aleg sa nu bage bani in buzunarul oierului.

BNQ03.12.2010 10:01
de ce l-o fi bagat pe angelov? s-a vazut cred de pe orbitele de sateliti ca nu face nici cat freza lui bicfalvi :-) de ce o fi intrat szekely? ca sa ne aducem aminte ca de fapt cioara era in teren?

 

De ce dai in Anghelov?

Korado03.12.2010 12:18

Sa facem o mica mare comparatie Real Madrid a luat bataie de la Barcelona cu 5-0 // si nu cred ca exista fan adevarat a lui Real Madrid care sa spuna ca nu mai poate de mciul asta , eu cred ca invers se ambitioneaza si vrea mai mult la anu.Daca alegem sa nu mergem la stadion o sa ajungem ca Leeds Untd.

David03.12.2010 13:30

Liverpool a venit sa obtina un egal si un egal a obtinut. Si-a menajat vedetele Gerrard, Torres, Kuyt si Carragher, dar a pastrat sistemul de joc, 4-4-1-1. Babel era varful impins, Joe Cole in spatele sau, Pacheco si Jovanovic pe flancuri. Poulsen si Shelvey jucau pt prima data impreuna ca mijlocasi centrali, la fel intamplandu-se si in zona stoperilor, internationalul grec Kyrgyakos facand pereche cu tanarul Willson. Steaua a jucat si ea acelasi modul ca al englezilor, Surdu, in lipsa de alte optiuni, ramanand singurul atacant central, Stancu jucand in spatele lui, Tanase si Banel pe flancuri. Gardos a revenit ca stoper, in ultimul meci fiind mijlocas la inchidere, iar Ricardo a revenit si el printre titulari ca mijlocas central.

Liverpool a adoptat o tactica de contraatac, lasand fericiti mingea stelistilor, preferand sa isi apere propria jumatate de teren si sa loveasca pe contre. De fapt, singurii jucatori care se avantau in atac erau Jovanovic, Cole si Babel, pe axa acestora inscriindu-se primul gol (Jovanovic) si creeandu-se unica ocazie din prima parte a britanicilor, ratata de Joe Cole. Motivul pt care englezii erau atat de greu de prins pe contraatac sau de desfacut pe atacuri pozitionale era dat tocmai de faptul ca ori de cate ori aveau mingea, lasau sapte jucatori de camp in spate. Fundasii laterali nu treceau mijlocul terenului, iar Shelvey si Poulsen jucau adanc in fata propriei aparari, se multumeau sa recupereze baloane ,dar nu participau la constructie, poate din prudenta, poate din cauza faptului ca sunt destul de rudimentari tehnic. Babel a fost foarte important in jocul "cormoranilor", in afara de pasa de gol data, fiind si o excelenta supapa prin care oaspetii eliberau presiunea stelistilor. Jucatorii englezi aruncau baloane catre varful olandez iar acesta se pricepea de minune sa tina de minge sau sa obtina faze fixe. Steaua a abordat foarte bine tactic meciul, cautand sa joace cu mingi peste apararea lui Liverpool ,pt viteza lui Surdu, Stancu sau Nicolita. Toate atacurile ros-albastrilor se purtau insa pe partea stanga, zona lui Tanase si a lui Latovlevic. Multi il critica pe capitanul Stelei, dar ignora ca in timpul unui meci, pe faza de constructie, Tanase filtreaza cele mai multe mingi, toti colegii il cauta doar pe el si este singurul jucator care isi asuma pasa decisiva. Categoric banda stanga a fost cea mai activa in prima repriza, Latovlevic asigurand, ca de obicei, un numar bun de centrari, arand efectiv flancul stang si obligandu-l pe Pacheco la pozitii defensive, departe de poarta lui Tatarusanu. Nu este in mod cert cel mai sigur aparator stelist, dar cu siguranta contributia ofensiva a lui Lato este remarcabila. Problema stelistilor era cealalta banda, unde Bonfim, poate si pt ca il avea in zona pe Jovanovic, nu urca decat rar, iar Banel nu putea sa treaca de Fabio Aurelio. De fapt, banda stanga a oaspetilor era una extrem de experimentata, spre deosebire de dreapta, unde erau pustii Kelly si Pacheco. O alta problema a Stelei era data de lentoarea la constructie a celor doi mijlocasi centrali, Ricardo si Bicfalvi. Cei doi aveau nevoie de prea multe atingeri pt a controla balonul si pasele lor erau in lateral. In final, desi Steaua a dominat ,lipsa unui atacant central de forta s-a vazut. Surdu a inceput bine, dar in momentul in care jocul stelistilor s-a desfasurat mai bine pe benzi, lipsa de inaltime a atacantului stelist s-a simtit acut in duelurile cu Kyrgyakos si Willson. Steaua a pus probleme cand a reusit sa dea mingi in spatele aparatorilor adversi, nu cand i-a bombardat cu centrari, tocmai din cauza lipsei de gabarit a lui Surdu si Stancu.

In repriza a doua, Lacatus a schimbat exact acolo unde trebuia, in zona mijlocasilor centrali: l-a scos pe Bicfalvi si l-a introdus pe Angelov. Bulgarul a adus exact ceea ce-i lipsea echipei, adica agresivitatea. Mijlocasul adus in aceasta vara, i-a atacat mult mai sus pe Poulsen si Shelvey, i-a presat, a impins jocul de recuperare mai sus, s-a demarcat permanent, pasa si pleca,nu a fost atat de static precum Bicfalvi. Ce s-a mai schimbat in bine a fost si flancul drept. De unde in prima parte doar perechea Latovlevic-Tanase dirija constructia , acum Bonfim si Banel au devenit mult mai activi, fundasul dreapta stelist obligandu-l pe Jovanovic sa joace mult mai retras . Dominandu-i pe britanici pe banzi si in centru, ne-a lipsit insa marcatorul. Surdu s-a zbatut mult, ca de fiecare data, dar fizic nu le-a facut fata celor doi stoperi adversi, iar Stancu a fost static, lent si a asteptat prea mult mingile la picior, nu s-a demarcat in profunzime. Chiar si asa a ratat doua bune ocazii. Cu Joe Cole epuizat si purtand un tricou cu burta, Liverpool incepuse sa joace in zece oameni, iar Hodgson l-a scos pe jucatorul adus de la Chelsea si a mai introdus un atacant central, Ngog. Scopul era sa ii oblige pe fundasii centrali stelisti sa nu mai impinga jocul inspre terenul advers, dar Lacatus a mutat din nu bine, trecandu-l pe Tanase ca mijlocas central, alaturi de Ricardo, Angelov ramanand mai sus. Cum Joe Cole nu mai era acolo sa ocupe zona din fata apararii ros-albastre, Lacatus a gandit bine ca nu mai are nevoie de doi inchizatori, iar Tanase ca mijlocas central putea fi un "lansator" de pase catre colegi. Pe final de joc, Pacheco a fost inlocuit cu Lucas ,mijlocas defensiv si englezii au inchis jocul, asteptand finalul.

Concluzie: Steaua a dominat jocul si a avut principalele guri de foc pe flancul stang, unde Tanase si Latovlevic preseaza permanent si par ca din punct de vedere ofensiv se completeaza foarte bine. Dupa pauza Bonfim si Nicolita au reactionat bine, iar intrarea lui Angelov a adus calm si agresivitate in acelasi timp, schimband pozitiv aspectul liniei de mijloc. Din pacate Stancu si Surdu nu au reusit sa creeze cu adevarat pericol pt Reina, lipsa lui Kapetanos si a lui Bilasco se vede in sistemul jucat de Steaua. Liverpool nu s-a intrebuintat deosebit, a vrut sa nu piarda si nu a pierdut. Flancul lor drept a fost vulnerabil, Pacheco nu se ridica la inaltimea necesara locului de titular, iar ambii mijlocasi centrali au parut setati doar pe recuperare. Joe Cole este iesit din forma, dar Jovanovic si Babel pot fi oricand titulari.

www.tactic-zone.blogspot.com

Stryker03.12.2010 14:50
Zau??!??!

Acum ma simt ca un copil caruia i s-a furat banana.

 

 

mda, deci ma scuzi daca am spus un truism si te-am deranjat, probabil ca tu esti unul dintre aceia cara taxeaza orice cuvintel

 

totusi mai uita-te o data pe postul meu si ai sa remarci ca am anticipat cu destula acuratete rezultatul acestui meci

 

in rest, nasol de tine daca ai ramas fara banana, vezi poate iti cumperi una de la aprozar

 

 

legat de statistici, ca tot am mai vazut aici niste statistici pe aici cea de pe UEFA arata cam asa :

 

Steaua-Liverpool

Goals scored 1-1

Yellow cards 3-0

Red cards 0-0

Attempts on target 4-1

Attempts off target 9-4

Corners 10-4

Fouls committed 7-8

mountytoma03.12.2010 15:40

@ blindica

@ BNQ

 

eu incercam sa fac misto de bicfalvi, de freza aia a lui care i-a stricat adevaratul gol al carierei. si evident de Banel, care a jucat mai discret ca niciodata. de obicei il remarci cat de prost e, dar aseara nici macar nu stiai ca e in teren...

 

Angelov a jucat MESERIAS!

 

intr-o echipa in care valoarea si forma fizica ar fi singurele elemente care ar dicta cine e titular sau nu, bulgarul ar fi cu siguranta in 11-le de baza. dar asta e un vis la Steaua de azi, unde capriciile patronului si preferintele lui sexuale dicteaza cine joaca si cine nu.

red&blue_boy03.12.2010 15:45
Angelov a jucat MESERIAS! mare pacat ca nu e titular mereu

Si Banel n-a fost meserias? :(

:)) Meserias de slab!

mountytoma03.12.2010 15:49

Banel a fost inexistent in cea mai mare parte a timpului, din fericire. nu a mai apucat sa strice jocul, pentru ca a cam fost ignorat de colegi, satui de priceperea lui de super-fotbalist

red&blue_boy03.12.2010 15:56

Ce bine ca parca Banel nu joaca la Napoli!!! :)

Nu ca ar mai conta...Dar nah,barem cu atat sa ne consolam si noi...

mountytoma03.12.2010 16:01
Cand joci cu indolenti si binecuvantati precum Galamaz , Brandan , Bilasco sau Marinescu nu ai cum sa repeti jocul bun din Europa , acolo unde jucatori precum Latovlevici , Bicfalvi , Gardos sau Bonfim isi dau viata pe teren...

 

gresesti in privinta lui marinescu si a lui bicfalvi, dupa parerea mea. marinescu e singurul venit de la Unirea care joaca bine, si care poate deveni un super jucator. iar bicfalvi va ramane un copilas si la 35 de ani, si-a atins de mult limitele

pda03.12.2010 18:31
Si Banel n-a fost meserias? :(

:)) Meserias de slab!

 

Nu, nu, Banel e muncitor.

Cum a zis Dinu, ceva de genul pai daca e muncitor de ce nu e zidar. :D

Gavrila Raul03.12.2010 18:45

  :steag_cruce_invers: Ne calificam si trecem mai departe Trup si Suflet pentru culori

 

 

 

 

 

adistnsc03.12.2010 19:37

Personal imi place si Angelov si Radut, fiecare cu calitatile sale...dar degeaba daca nu intra in vederile lui ciobi. Bicfalvi zici ca intoarce caruta, nu mingea, e lent si inert sau absent de multe ori. Sansa noastra a fost aseara, la Napoli o sa fie foarte greu, la ce jucatori rapizi si bine pregatiti fizic au.

blindica03.12.2010 19:41
gresesti in privinta lui marinescu si a lui bicfalvi, dupa parerea mea. marinescu e singurul venit de la Unirea care joaca bine, si care poate deveni un super jucator. iar bicfalvi va ramane un copilas si la 35 de ani, si-a atins de mult limitele

 

Numai respect,mountytoma ! Si din punctul meu de vedere,Bicfalvi e slabut.Si cand ma gandesc ca nu joaca Andrei Ionescu ! Sigur,care n-a rupt gura targului,dar nici nu a prea putut sa intre in targ.Ce-or avea cu el ?

BNQ06.12.2010 13:18
@ blindica

@ BNQ

 

eu incercam sa fac misto de bicfalvi, de freza aia a lui care i-a stricat adevaratul gol al carierei. si evident de Banel, care a jucat mai discret ca niciodata. de obicei il remarci cat de prost e, dar aseara nici macar nu stiai ca e in teren...

 

Angelov a jucat MESERIAS!

 

 

Am presupus varianta ironica a msg tau, dar nu erau suficiente motive ca să o inteleg :)

 

Atunci plusez si eu la comentariul tau ;)

eu_jimmy07.12.2010 17:53

Este cumva postat meciul pe undeva pe site?Va multumesc anticipat!

«1456»