Liverpool a venit sa obtina un egal si un egal a obtinut. Si-a menajat vedetele Gerrard, Torres, Kuyt si Carragher, dar a pastrat sistemul de joc, 4-4-1-1. Babel era varful impins, Joe Cole in spatele sau, Pacheco si Jovanovic pe flancuri. Poulsen si Shelvey jucau pt prima data impreuna ca mijlocasi centrali, la fel intamplandu-se si in zona stoperilor, internationalul grec Kyrgyakos facand pereche cu tanarul Willson. Steaua a jucat si ea acelasi modul ca al englezilor, Surdu, in lipsa de alte optiuni, ramanand singurul atacant central, Stancu jucand in spatele lui, Tanase si Banel pe flancuri. Gardos a revenit ca stoper, in ultimul meci fiind mijlocas la inchidere, iar Ricardo a revenit si el printre titulari ca mijlocas central.
Liverpool a adoptat o tactica de contraatac, lasand fericiti mingea stelistilor, preferand sa isi apere propria jumatate de teren si sa loveasca pe contre. De fapt, singurii jucatori care se avantau in atac erau Jovanovic, Cole si Babel, pe axa acestora inscriindu-se primul gol (Jovanovic) si creeandu-se unica ocazie din prima parte a britanicilor, ratata de Joe Cole. Motivul pt care englezii erau atat de greu de prins pe contraatac sau de desfacut pe atacuri pozitionale era dat tocmai de faptul ca ori de cate ori aveau mingea, lasau sapte jucatori de camp in spate. Fundasii laterali nu treceau mijlocul terenului, iar Shelvey si Poulsen jucau adanc in fata propriei aparari, se multumeau sa recupereze baloane ,dar nu participau la constructie, poate din prudenta, poate din cauza faptului ca sunt destul de rudimentari tehnic. Babel a fost foarte important in jocul "cormoranilor", in afara de pasa de gol data, fiind si o excelenta supapa prin care oaspetii eliberau presiunea stelistilor. Jucatorii englezi aruncau baloane catre varful olandez iar acesta se pricepea de minune sa tina de minge sau sa obtina faze fixe. Steaua a abordat foarte bine tactic meciul, cautand sa joace cu mingi peste apararea lui Liverpool ,pt viteza lui Surdu, Stancu sau Nicolita. Toate atacurile ros-albastrilor se purtau insa pe partea stanga, zona lui Tanase si a lui Latovlevic. Multi il critica pe capitanul Stelei, dar ignora ca in timpul unui meci, pe faza de constructie, Tanase filtreaza cele mai multe mingi, toti colegii il cauta doar pe el si este singurul jucator care isi asuma pasa decisiva. Categoric banda stanga a fost cea mai activa in prima repriza, Latovlevic asigurand, ca de obicei, un numar bun de centrari, arand efectiv flancul stang si obligandu-l pe Pacheco la pozitii defensive, departe de poarta lui Tatarusanu. Nu este in mod cert cel mai sigur aparator stelist, dar cu siguranta contributia ofensiva a lui Lato este remarcabila. Problema stelistilor era cealalta banda, unde Bonfim, poate si pt ca il avea in zona pe Jovanovic, nu urca decat rar, iar Banel nu putea sa treaca de Fabio Aurelio. De fapt, banda stanga a oaspetilor era una extrem de experimentata, spre deosebire de dreapta, unde erau pustii Kelly si Pacheco. O alta problema a Stelei era data de lentoarea la constructie a celor doi mijlocasi centrali, Ricardo si Bicfalvi. Cei doi aveau nevoie de prea multe atingeri pt a controla balonul si pasele lor erau in lateral. In final, desi Steaua a dominat ,lipsa unui atacant central de forta s-a vazut. Surdu a inceput bine, dar in momentul in care jocul stelistilor s-a desfasurat mai bine pe benzi, lipsa de inaltime a atacantului stelist s-a simtit acut in duelurile cu Kyrgyakos si Willson. Steaua a pus probleme cand a reusit sa dea mingi in spatele aparatorilor adversi, nu cand i-a bombardat cu centrari, tocmai din cauza lipsei de gabarit a lui Surdu si Stancu.
In repriza a doua, Lacatus a schimbat exact acolo unde trebuia, in zona mijlocasilor centrali: l-a scos pe Bicfalvi si l-a introdus pe Angelov. Bulgarul a adus exact ceea ce-i lipsea echipei, adica agresivitatea. Mijlocasul adus in aceasta vara, i-a atacat mult mai sus pe Poulsen si Shelvey, i-a presat, a impins jocul de recuperare mai sus, s-a demarcat permanent, pasa si pleca,nu a fost atat de static precum Bicfalvi. Ce s-a mai schimbat in bine a fost si flancul drept. De unde in prima parte doar perechea Latovlevic-Tanase dirija constructia , acum Bonfim si Banel au devenit mult mai activi, fundasul dreapta stelist obligandu-l pe Jovanovic sa joace mult mai retras . Dominandu-i pe britanici pe banzi si in centru, ne-a lipsit insa marcatorul. Surdu s-a zbatut mult, ca de fiecare data, dar fizic nu le-a facut fata celor doi stoperi adversi, iar Stancu a fost static, lent si a asteptat prea mult mingile la picior, nu s-a demarcat in profunzime. Chiar si asa a ratat doua bune ocazii. Cu Joe Cole epuizat si purtand un tricou cu burta, Liverpool incepuse sa joace in zece oameni, iar Hodgson l-a scos pe jucatorul adus de la Chelsea si a mai introdus un atacant central, Ngog. Scopul era sa ii oblige pe fundasii centrali stelisti sa nu mai impinga jocul inspre terenul advers, dar Lacatus a mutat din nu bine, trecandu-l pe Tanase ca mijlocas central, alaturi de Ricardo, Angelov ramanand mai sus. Cum Joe Cole nu mai era acolo sa ocupe zona din fata apararii ros-albastre, Lacatus a gandit bine ca nu mai are nevoie de doi inchizatori, iar Tanase ca mijlocas central putea fi un "lansator" de pase catre colegi. Pe final de joc, Pacheco a fost inlocuit cu Lucas ,mijlocas defensiv si englezii au inchis jocul, asteptand finalul.
Concluzie: Steaua a dominat jocul si a avut principalele guri de foc pe flancul stang, unde Tanase si Latovlevic preseaza permanent si par ca din punct de vedere ofensiv se completeaza foarte bine. Dupa pauza Bonfim si Nicolita au reactionat bine, iar intrarea lui Angelov a adus calm si agresivitate in acelasi timp, schimband pozitiv aspectul liniei de mijloc. Din pacate Stancu si Surdu nu au reusit sa creeze cu adevarat pericol pt Reina, lipsa lui Kapetanos si a lui Bilasco se vede in sistemul jucat de Steaua. Liverpool nu s-a intrebuintat deosebit, a vrut sa nu piarda si nu a pierdut. Flancul lor drept a fost vulnerabil, Pacheco nu se ridica la inaltimea necesara locului de titular, iar ambii mijlocasi centrali au parut setati doar pe recuperare. Joe Cole este iesit din forma, dar Jovanovic si Babel pot fi oricand titulari.
www.tactic-zone.blogspot.com