Echipa a fost fondată in 1900.Abia după al-doilea razboi mondial a reusit sa promoveze in prima divizie.
Bayern München este unul dintre cluburile sportive cu cele mai mari succese din istoria fotbalului,are la activ două Cupe Intercontinentale, 4 Cupe ale Campionilor Europeni, o Cupa Cupelor,o Cupa UEFA, 20 de campionate nationale si 13 ale Cupei Germaniei.Dintre cei mai reprezentativi jucatori:Franz Beckenbauer(sa spune ca ar fi unul dintre primii 3 din istoria fotbalului,dar lejer intre primii 5
), Gerd Müller si Sepp Maier.
De cand am luat contact cu fotbalul 3 echipe mi-au ramas undeva in minte si poate in suflet.In primul rand Steaua,dupa aceea Barca si nu in ultimul rand Bayern,despre care toata lumea din jurul meu vorbea cu respect si astfel am ajuns sa nu doar sa simpatizez ci si sa imi pese de aceasta echipa.
Cel mai urat moment pentru mine legat de aceasta echipa,a fost finala Ligii din '99 cand diavolii au furat norocul bavarezilor si au dat 2 boabe in prelungiri.De-atunci astept crunta razbunare,tot intr-o finala
.
Am auzit ca cine nu iubeste aceasta echipa,o uraste;o fi adevarat?!?
