Bai, baieti, sunteti tiner. Sunteti tineri si nu mai tineti minte ce a fost. Dar nu e problema. O sa va povestesc eu 2 dintre intalnirile Romania - Anglia.
Prima din aceste intalniri a avut loc la WC98, in Franta.
Evident ca toti eram superpesimisti si ne tremurau chilotii inainte de meci. Anglia nu ne mai batuse de mult timp dar avea o echipa... pfiu...
Romania
Line-up
* [12] Bogdan STELEA (GK)
* [2] Dan Petrescu
* [5] Constantin GALCA
* [6] Gheorghe Popescu
* [8] Dorinel Munteanu
* [9] Viorel Moldovan (-86')
* [10] Gheorghe Hagi (-72')
* [11] Adrian Ilie
* [13] Liviu CIOBOTARIU (-81')
* [16] Gabriel Popescu
* [18] Iulian Filipescu
Substitute(s)
* [1] Dumitru STANGACIU (GK)
* [22] Florin PRUNEA (GK)
* [3] Christian DULCA
* [4] Anton DOBOS
* [7] Marius Lacatus (+86')
* [14] Radu Niculescu
* [15] Lucian MARINESCU (+81')
* [17] Ilie Dumitrescu
* [19] Ovidiu STANGA (+72')
* [20] Tibor SELYMES
* [21] Gheorghe CRAIOVEANU
Coach
Anghel Iordanescu (ROU)
England
Line-up
* [1] David SEAMAN (GK)
* [2] Sol CAMPBELL
* [3] Graeme LE SAUX
* [4] Paul INCE (-32')
* [5] Tony ADAMS
* [6] Gareth SOUTHGATE
* [8] David BATTY
* [9] Alan SHEARER
* [10] Teddy SHERINGHAM (-72')
* [14] Darren ANDERTON
* [16] Paul SCHOLES
Substitute(s)
* [13] Nigel MARTYN (GK)
* [22] Tim FLOWERS (GK)
* [7] David Beckham (+32')
* [11] Steve McMANAMAN
* [12] Gary NEVILLE
* [15] Paul MERSON
* [17] Robert LEE
* [18] Martin KEOWN
* [19] Les FERDINAND
* [20] Michael OWEN
* [21] Rio FERDINAND
Coach
Glenn HODDLE (ENG)
Seaman, LeSaux, Southgate, Campbell, Ince, Adams, Scholes, Sheringham sau marele Shearer(care era peste tot ce inseamna atacant englez in acest moment), numai pe astia daca ii zici si... nu mai are rost. Pe banca mai erau un Beckham sau un McManaman si pustiul ala de care nu auzise nimeni pana atunci Owen.
Noi il aveam pe Hagi pe final de cariera. Popescu tot pe acolo. Dan Petrescu ce mai misca. Restu' nu se puteau compara cu ce aveau englezii. Poate doar Adi Ilie si Galca, care atunci treceau prin momente foarte bune.
A inceput meciul, noi am luptat si am deschis scorul prin Moldovan. Pe final ne-au egalat micutii prin Owen. In tara toata lumea era super fericita. 1-1 cu Anglia, rezultat mare. Nu era asta o problema. Da' a venit minutul 90 si s-a trezit SuperDan ca lui ii place golu'. De fapt, lui intotdeauna i-a placut golul, ca de la Steaua a plecat in strainatate din postura de golgeter, avea 16 goluri inscrise in acel sezon in campionat. Si era fundas dreapta.
A luat Dan mingea, a intrat in careul alora a trecut pe langa LeSaux(asta ii era coleg la Chelsea si era chiar omul care trebuia sa il marcheze pe el, fiind fundas stanga) si i-a dat-o printre picioare lui Seaman.
IN MINUTUL 90!!!
Eram toti pe spate atunci, urlam, saream pe sus de bucurie, era rupere din greu!
Batusem Anglia, eram calificati inainte de ultimul meci din grupa, eram cei mai tari. Ce au facut baietii dupa meciu' asta? S-au dus si s-au vopsit toti in cap. S-au facut toti galbeni. Tin minte ca Lacatus parea ca are pe cap niste pui de gaina, ii statea paru' ca pufu'.
Nimeni nu se astepta da' le-am tras-o micutilor.
Bun. Sa trecem la euro 2000. Urmatoarea intalnire cu englezii.
Picasem intr-o grupa extrem de grea: Romania - Portugalia- Anglia - Germania.
0 sanse de calificare. Hagi era si mai batran. Popescu si el. Acum si Dan.
* 13 Nigel Martyn
* 2 Gary Neville
* 3 Phil Neville
* 4 Sol Campbell
* 6 Martin Keown
* 7 David Beckham
* 8 Paul Scholes
* 9 Alan Shearer
* 10 Michael Owen
* 14 Paul Ince
* 17 Dennis Wise
Substitutes
* 1 David Seaman
* 22 Richard Wright
* 11 Steve McManaman
* 12 Gareth Southgate
* 15 Gareth Barry
* 16 Steven Gerrard
* 18 Nick Barmby
* 19 Emile Heskey
* 20 Kevin Phillips
* 21 Robbie Fowler
Coach
Joseph Kevin Keegan
Romania
* 12 Bogdan Stelea
* 2 Dan Petrescu
* 4 Iulian Filipescu
* 5 Constantin Galcă
* 6 Gheorghe Popescu
* 7 Adrian Mutu
* 8 Dorinel Munteanu
* 9 Viorel Moldovan
* 11 Adrian Ilie
* 13 Cristian Chivu
* 22 Cosmin Contra
Substitutes
* 1 Bogdan Lobonț
* 21 Florian Prunea
* 3 Liviu Ciobotariu
* 14 Florentin Petre
* 15 Ioan Lupescu
* 16 Laurentiu Rosu
* 18 Ioan Ganea
* 19 Erik Lincar
* 20 Catalin Hildan
Coach
Emeric Ienei
Aveam o echipa destul de tanara. Chivu era la primele meciuri. Mutu era o nesiguranta, ca la Inter daduse un gol tot sezonu'.
Paream, intr-adevar, o echipa mai inchegata decat cea de la mondiale. Felipe era in forma, Galca si el. Adi Ilie si Contra erau intr-o forma buna. Dar tot nu ne comparam noi cu englezii. Sa fim seriosi!
Owen si Shearer in atac (si erau in mare forma amandoi), Becham si Scholes la mijloc, Campbel si fratii Neville in aparare.
Astia erau deja jucatori superconsacrati. Ca sa nu mai vorbim ca pe banca era un Dennis Wise(capitan la Chelsea, echipa cu care a castigat Cupa Cupelor daca nu ma insel), McManaman(Real Madrid scria pe el atunci), Gerrard si Heskey - tineri, Southgate un veteran, plus Gheata de aur a Europei din acel an, Kevin Phillips(care avea sa joace dupa cativa ani si impotriva Stelei, cu Southampton. Daduse atunci vreo 30 de goluri).
Iar tremurau chilotii pe noi. Tot radeam ca i-am batut in 98, ii batem iar, ca suntem smecheri. Se intamplase atunci ca Hagi si Popescu sa castige Cupa UEFA impotriva lui Arsenal si ne dadeam mari cu asta. Bine, cu totii stiam ca in 99 Manchester luase Champions League-ul in finala aia super cu Bayern da' era amnezie selectiva 
A inceput meciu si, dracu stie cum, ala micu, Chivu, centreaza de pe stanga, Viorel fuge dupa minge si gol. Da' nu o atinsese Viorel Moldovan. A dat-o Chivu din centrare direct in poarta, la coltul lung, bara gol. Era clar ca suntem tari si ca ii batem iar.
Era clar pe dracu, ca englezii ne-au dat 2 goluri pe final de repriza si au intrat la cabine in avantaj. Naspetii aia doi de Shearer si Owen ne-au dat golurile. Stiu ca, la golul lui Owen, Stelica a iesit din poarta gata sa il rupa pe ala, da' a ratat 
Dupa pauza, i-am egalat pe fraieri, aproape imediat. Dorinel a trimis un super sut de la vreo 20 de metri, fara sansa pentru portarul alora. Asa cum a dat si pe la Steaua, cu stangul.
La aia le convenea egalul, ca erau calificati.Noua ne trebuia victorie, ca pana atunci facuseram egal cu Germania(un rezultat neasteptat de bun) si luasem bataie de la portughezi(un rezultat neasteptat de prost, mai ales ca noi ii batuseram in calificari chiar la ei acasa).
Iar, pe final de meci, eram toti(eu si cei cu care ma uitam la meci) superfericiti ca macar am iesit cu capul sus din competitie. Era un rezultat bun, era o grupa grea, de jucat am jucat fotbal. Da' s-a trezit nu stiu care de la aia sa faca in minutul 89 fault in careu si noi am primit penalty. Eram tot varza, ma treceau apele, nu credeam ca dam gol. Pana cand l-am vazut pe Ganea ca pune mana pe minge si bate el. Citisem atunci ca el are ceva probleme psihice care il fac sa fie foarte agresiv(s-a vazut asta in anii care au urmat) si m-am calmat. Stiam ca un nebun e un nebun si ca ori il omoara pe portar, ori de gol. Da' fraieru' a dat gol. Iar in minutul 90, ca in 98. 3-2 pentru noi, noi ne-am calificat, englezii au plecat acasa.
In timp, cum au inceput sa apara filmulete pe internet, am apucat si eu sa vad meciuri din astea mai vechi, sa ma interesez de nationala, rezultate, etc.
Englezii, sincer, nu stiu daca ne-au batut vreodata la fotbal. Nu cred. I-am spart pe unde i-am prins la nivel de nationala.
Acum, la nivel de club, ramane de vazut daca cluburile din anglia se pot numi englezesti.
Eu zic ca s-a vazut pe unde e fotbalul englez si cat de tari sunt jucatorii englezi. Nu trebuie sa ne facem noi griji si nici sa nu ne fie frica.
Daca Sandoi(un antrenor in care nu prea am incredere) reuseste sa ii faca pe copiii aia sa inteleaga ca diferenta intre ei si fotbalisti englezi nu e aceeasi cu cea dintre (zic asa) Universitatea Craiova si Arsenal, atunci avem toate sansele sa ne calificam. Daca nu, ne batem singuri.
Pe teren nu joaca numele sau nationalitatea sau palmaresul celor de dinaintea ta sau al celor mai in varsta. Pe teren joci tu si, sincer, in momentul de fata singura diferenta dintre tinerii englezi si cei romani e la nivel de mentalitate.
Eu zic ca ii batem, daca ne mobilizam cum trebuie.