hai sa vedem soparlele bagate de acest anti-roman in doar 3 pagini:
1. fuga elitelor romanesti in Muntenia si Moldova
2. Daca cele doua descalecari au creat Valahia si Moldova (care valahia
3. ele au si destabilizat profund varfurile protocomunitatii romanesti
4. izolarea romanilor din considerente tehnice (lipsa comunitatii)
5. !!!!!!Desi cronicile istorice nu spun nimic de asta!!!!!!, migratia romaneasca in Moldova si Valahia a fost in mod clar numeroasa
6. altfel cei doi voievozi nu s-ar fi putut impune atat de usor in noile tari.
7. Cat despre stema, dee a explicat mai bine. Nu are de-a face cu vreo idee etnica, anti-romaneasca - ba are, pt ca-i stim pe "vecinii" de la vest
8. In mod teoretic, principele sigismund se putea numi suveran al Daciei, din moment ce celelalte doua tari romanesti ii acceptasera dominatia - in mod teoretic, sugi pewla
9. E intr-un fel fascinant cum ideea unui spatiu unit al Daciei ii apartine unui principe maghiar - cum le stii tu pe toate, jegule!!!!
10. [...] sub influenta unui singur om sau familii (Radu Mihnea, Movilesti, Constantin Mavrocordat, Nicolae Mavrogheni) fara ca vreunul sa aiba ideea de a crea un stat unitar, sub un nume comun - sigur, a fost nevoie de unguri ca sa ne vina ideea unirii
11. e mai mult decat evident ca Romania secolului 19 e o continuare ideologica a Daciei Bathoriene - FMM, cat tupeu puteti avea!!!!!
12. cu figura lui Mihai Viteazul care inglobeaza atat cucerirea romanului, cat si ideea maghiarului - sigur, fratia romano-bozgoreasca
13. vedem cum Ardealul are in fapt un rol esential in formarea statelor moderne Romania si Ungaria - hai ca te apropii de ceea ce vrei de fapt sa spui...