O fostă speranță a Stelei a rabufnit: "Nu sunt un talent irosit, veti vedea!". Iată marturia killer-ului din 2007 al Rapidului si cat câștigă acum!
Considerat acum câțiva ani un fotbalist de viitor, la cei 24 de ani, pe care ii va implini in martie, Ochirosii se zbate in prezent in Liga secundă din Spania, unde deocamdată nu joaca
Din cauza unor probleme birocratice, desi se află din august 2012 in Spania, incă nu a apucat să joace pentru CF Fuenlabrada (locul 4 - de play-off, la patru puncte de locul 1, cu 3 infrangeri in 19 partide si calificată in optimile Cupei Ligii Spaniei). Speră totusi ca din retur să se impună si echipa promoveze. Dacă nu, "poate că cineva iși va indrepta ochii spre mine si voi reveni in Liga I".
Acesta este, pe scurt, contextul in care cel mai tanar marcator al Stelei in cupele europene (17 ani, 4 luni si 20 de zile - 2006, cu Hit Gorica) si-a spus deschis pentru www.dolcesport.ro punctul de vedere referitor la cariera sa de pană acum, raspunzand inclusiv la intrebarile incomode care i-au fost adresate.
- Razvan, explica pentru cititorii www.dolcesport.ro cum ai ajuns la la CF Fuenlabrada!
- Cei de la Otelul nu mai aveau nevoie de serviciile mele. Am luat legatura cu Cosmin Contra si am discutat pentru un imprumut de un an. El m-a adus acolo cand era antrenor. Vreau sa ii multumesc pe aceasta cale pentru ca m-a ajutat sa imi recapat increderea de care aveam nevoie. Si am reusit sa imi recapat si moralul de altadata. Chiar as vrea sa spun mai multe despre Cosmin
- Te rog!
- El a fost foarte apreciat aici, in primul rand datorita antrenamentelor placute si a nivelului la care a adus echipa. Este o placere sa fii antrenat atat de el, cat si de preparatorul fizic. Ambii faceau ca echipa sa aiba acea dorinta si acea placere de a juca. Mi-as dori sa lucrez in continuare cu el, ramane de vazut ce va fi in vara!
- Nu ai jucat deloc la spanioli, de ce?
- Au fost ceva probleme la inceput, cei de aici au facut anumite greseli cu contractul meu, iar cand au reusit sa faca totul sa fie OK, trecuse perioada de transferari si nu a mai putut fi inregistrat contractul. Am stabilit de comun acord sa raman langa echipa, sa ma antrenez. Cum este o echipa nou promovata, am reusit sa facem un tur senzational, sa ne clasam in primele 4 si pe un loc de play-off. La finalul sezonului, vrem sa promovam!
- Care sunt planurile tale, cat mai ramai?
- Sunt imprumutat pana in vara si apoi mai am contract cu Otelul pana la finalul lui 2014. Dar, cum au adus jucatori pe acelasi post, cred ca imi voi cauta alta echipa sau voi ramane in continuare aici. Deocamdata vreau sa dau tot ceea ce pot in retur. Din vara, daca vom promova, poate voi ramane aici, asta mi-as dori cel mai mult. Daca nu, poate ca cineva isi va indrepta ochii spre mine si voi putea reveni in Romania!
- Povesteste-ne cum este in Spania!
- Este OK, in primul rand datorita temperaturii, care este mult mai ridicata decat la noi in tara. In al doilea rand, ca nivel de trai. In al treilea rand, datorita conditiilor de antrenament si de pregatire! Totul este la un nivel foarte ridicat!
"Talent irosit? Voi arata că nu este asa!"
- Vreau sa ne raspunzi deschis la o intrebare. In urma cu doar cativa ani, erai considerat o tanara speranta. Ce crezi ca s-a intamplat cu tine intre timp?
- Regret ca in anumite momente poate nu am dat tot ceea ce am avut mai bun si nu am tratat fotbalul cu maxima seriozitate. Daca ar fi sa schimb ceva, acesta ar fi singurul lucru.
- Unii sustin ca esti un talent irosit. Ce le raspunzi?
- Asta este parerea fiecaruia, toti isi dau cu parerea, dar cred ca cel mai bine pentru mine ar fi sa demonstrez pe teren ca nu este asa, nu sa vorbesc. Eu zic ca nu sunt un talent irosit, veti vedea!
- OK. Mai urmaresti meciurile Stelei?
- Am petrecut 5 ani superbi la Steaua si sper ca fanii nu au uitat inca de mine, chiar atat cat am jucat. Da, am urmarit si meciurile Stelei, si cele alte Otelului, dar si cele ale Petrolului, pentru ca este Cosmin antrenor. Cei de la Steaua au o echipa puternica, greu de invins, cu jucatori tineri si cu foame de trofee. Chiar as vrea sa le transmit celor de la Steaua un mesaj, prin intermediul site-ului vostru: mult succes, un parcurs cat mai lung in Europa League, iar daca vor castiga campionatul, multa bafta in Liga Campionilor.
- Despre nationala Romaniei?
- Speram cu totii la o calificare, iar, daca reusim sa invingem Ungaria, ne vom indrepta usor, usor spre ceea ce ne dorim cu totii. Sunt multi jucatori senzationali care pot face diferenta.
3.000 de euro este salariul lunar al lui Ochirosii, aproape jumatate din cat primea la Otelul Galati, echipă care l-a imprumutat la CF Fuenlabrada
38 de meciuri și 4 goluri este bilanțul lui Ochiroșii la Steaua, in toate competițiile, in perioada 2006-2010
"Cele mai frumoase momente din cariera mea? Debutul in preliminariile UCL, golul cu Rapid si cele 2 titluri castigate, Steaua 2006 si Otelul 2012" (Razvan Ochirosii, mijlocas CF Fuenlabrada)
"Ma bucur ca am lucrat cu cel mai mare capitan al Stelei, Mirel Radoi. El este omul care a avut grija de mine in perioada Steaua" (Razvan Ochirosii, mijlocas CF Fuenlabrada)
dolce-sport.ro