Steaua s-a impus la Alba Iulia in fata Universității Cluj si a debutat cu dreptul in noul sezon. Chiar dacă au fost condusi cu 1-0 după reusita lui Niculescu din penalty, elevii lui Piturcă au reusit să revină si să se impună prin golurile lui Dorel Stoica si Bogdan Stancu.
Finalul partidei a adus primele 3 puncte ale "roș-albastrilor" in editia 2010-2011 a Ligii 1, dar bucuria suporterilor gruparii din Ghencea a fost umbrită de incidentele care au avut loc la sfarsitul meciului. Fanii Stelei au fost scosi din stadion sub supravegherea fortelor de ordine si au parasit arena cu mai multe microbuze flancate de masini ale Jandarmeriei.
La un moment dat, stelistii au trecut printr-o zonă impanzită cu fani ai "Șepcilor Rosii", care nu au stat prea mult pe ganduri si au inceput să arunce cu pietre spre autovehiculele in care se aflau suporterii formatiei adverse. Masinile au fost oprite, ultrasii "roș-albalstrii" au coborat, după care a urmat o bataie generala Aceasta a fost stopată de interventia promptă a mascatilor, care au aplanat conflictul.
Lucrurile nu s-au oprit insă aici. Suporterii Stelei au fost luati de catre mascati si dusi intr-o zonă retrasă din apropierea orasului Alba-Iulia, unde au fost batuti cu bestialitate de acestia.
Purtatorul de cuvant al Inspectoratului Judetean de Jandarmi Alba, Cosmin Jurcovet a declarat că incidentele nu au fost grave. "În acest moment totul este sub control. A fost adevarat că au existat niste injuraturi si sicane reciproce, dar totul s-a aplanat. Nu poate fi vorba despre incidente grave si pană acum nu am cunostință de vreo arestare sau de probleme care să necesite spitalizarea. Circulatia in zonă a fost restrictionată prin ordin pentru a asigura deplasarea suporterilor de la Universitatea Cluj spre gară si a celor de la Steaua spre Bucuresti", a spus Jurcovet
prosport.
asateptam pe cine sa confirme..