Steaua are o aparare nesigură in acest debut de campionat, iar Reghecampf e primul care a simtit acest lucru. Drept urmare, l-a cerut pe Lukasz Szukala pentru a crea concurenta necesară pe acest post. O altă persoană care a observat lipsa de formă a cuplului Gardoș-Chiricheș este patronul Becali, care nu s-a sfiit să il pună la zid pe Gardoș si să il ameninte cu banca de rezerve in cazul in care jocul sau nu va fi pe masura pretentiilor de la Steaua.
Totusi, unul dintre motivele pentru care fundasii centrali ai roș-albastrilor au evolutii mai putin convingatoare in acest debut de sezon este lipsa lui Geraldo. Apropiati ai echipei sustin că portughezul, pe langă jocul fară prea multe greseli, care dadea o siguranță uriașă pe linia de fund, avea si alte metode de a obtine de la colegii sai un randament mai bun.
Antrenorul din teren, trecea peste Stoichiță
Geraldo vorbea foarte mult cu coechipierii sai in timpul meciurilor si le explica cum trebuie tratate anumite faze. "Fie că era vorba de Gardos Chiricheș sau Iliev, Geraldo reusea să coordoneze atat apararea cat si pe colegii din fata lui. Datorită lui apararea Stelei era precisă si existau foarte putine greseli. Acum, că el a plecat, se vede că cei doi nu se mai coordonează la fel de bine", marturiseste pentru ProSport o sursă din cadrul clubului. Un fapt observat chiar si de jurnalisti s-a petrecut la meciul din sezonul trecut, contra Concordiei, cand portughezul s-a contrat cu Stoichiță in timpul meciului.
Tehnicianul ii cerea să urce la o fază fixa dar fotbalistul i-a explicat că dacă face asta vor ramane descoperiti in cazul unui contraatac. Tehnicianul s-a conformat si nu a mai insistat asupra indicatiei date. Implicarea sa in jocul echipei, dar si seriozitatea din afara terenului l-au facut pe Geraldo să fie unul dintre fotbalistii preferati ai fanilor. Acestia chiar au pus la zid conducerea Stelei pentru că l-a cedat prea usor pe fundaș si că a acceptat să il aducă pe Szukala in locul sau, un jucator banuit de mai multe ori de meciuri trucate la pariuri.
Dacă Steaua poate regretă plecarea lui Geraldo, Mircea Rednic se bucura Acesta s-a declarat surprins de faptul că sefii din Ghencea nu i-au prelungit contractul fundasului. "E unul dintre jucatorii cei mai constanti care au evoluat in Romania. A fost o surpriză că Steaua nu l-a pastrat, dar nu pot decat să le multumesc", a spus "Puriul".
ProSport