Tocmai de aia sa facem noi ceva, daca ei tot nu vor.
Tocmai de aia sa facem noi ceva, daca ei tot nu vor.
Adica ii deranjeaza limbajul respectiv. Si daca ii deranjeaza de ce nu apasa "report"? Pentru ca e prea mare deranjul, iti zic eu, de-aia.
Pai asta ar insemna sa dau report la fiecare postare a lui funky love sud sau cum il cheama...(de exemplu)
Tocmai de aia sa facem noi ceva, daca ei tot nu vor.
Pai asta e, ca nu vor cu adevarat. Cate posturi cu "becalistii ar trebui banati din prima" ai citit si cate cu "astia cu limbaj de mess ar trebui banati din prima"?
Limbajul de mess e urat, deranjeaza, da, dar nu in ultimul hal. Nu-i asta principala problema, nu e nici macar o problema mare. Nu trebuie tolerat, trebuie aplicat regulamentul si-atat.
Pai asta ar insemna sa dau report la fiecare postare a lui funky love sud sau cum il cheama...(de exemplu)
Si de ce nu dai? Da. Moderatorii isi vor face treaba.
A, si bine ca mi-ai adus aminte. Presupun ca esti indignat de oamenii care folosesc limbajul de mess, nu? In cazul asta poate folosesti si tu cratima in loc de apostrof.
Adica ii deranjeaza limbajul respectiv. Si daca ii deranjeaza de ce nu apasa "report"? Pentru ca e prea mare deranjul, iti zic eu, de-aia. Rar primeam cate un report pentru injuraturi sau jignirea gloriilor si cam atat. Pe toti ii deranjeaza limbajul de mess dar nu se deranjeaza sa faca ceva PALPABIL impotriva lui.
Sunt absolut de acord cu ce ai spus si ca deranjul e prea mare samd.
Dar depinde si de persoana. Uite eu de exemplu , nu dau report unui post scris cu tiganii de astea , tocmai pentru ca nu il citesc.Cand vad ce contine , nu il mai citesc. Poate fi si o vina personala pentru ca nu il reclam pe idiot.
Oricum cred ca ideea lui Adi era de a se incerca o curatare a site-ului de specimene menite sa bulverseze limba romana si sa o puna la colt pe coji de K , SH , JM , TZ si PLM.
Si de ce nu dai? Da. Moderatorii isi vor face treaba.A, si bine ca mi-ai adus aminte. Presupun ca esti indignat de oamenii care folosesc limbajul de mess, nu? In cazul asta poate folosesti si tu cratima in loc de apostrof.
Stiu, recunosc ca folosesc cratima pentru ca imi este mai usor
(nu neaparat mai usor, pentru ca este tot o tasta, dar asa mi-a intrat in tipare)
Dar daca va deranjeaza o sa incerc sa remediez aceasta mare "problema".
Oricum cred ca ideea lui Adi era de a se incerca o curatare a site-ului de specimene menite sa bulverseze limba romana si sa o puna la colt pe coji de K , SH , JM , TZ si PLM.
Da, asta este ideea lui.
Si ideea mea este ca se poate face acest lucru folosind regulamentul existent. Nu e necesara asprirea sanctiunilor doar pentru un anumit gen de greseala.
Si, doi, asprirea IN TOTALITATE a regulamentului imi pare la fel de putin necesara, ar insemna doar sa ne mutam cu doi metri mai asa.
Eu zic ca asprirea generala a regulamentului nu ar fi buna.
Hai sa fim seriosi, si in limbajul de zi cu zi ne mai scapa cate o injuratura. Acum nu suntem domnisoare sa ne simtim jigniti.
Da, asta este ideea lui.Si ideea mea este ca se poate face acest lucru folosind regulamentul existent. Nu e necesara asprirea sanctiunilor doar pentru un anumit gen de greseala.
Si, doi, asprirea IN TOTALITATE a regulamentului imi pare la fel de putin necesara, ar insemna doar sa ne mutam cu doi metri mai asa.
Uite , eu cred ca daca se aplica regulamentul actual , atunci ar disparea si specimenele , ei fiind avertizati , banati samd.
Dar trebuie aplicat si de acum , eu chiar voi da report la toate k-urile , sh-urile etc.
Ca si tine , nu sunt de acord cu inasprirea in totalitate a regulamentului.
Eu zic ca asprirea generala a regulamentului nu ar fi buna.Hai sa fim seriosi, si in limbajul de zi cu zi ne mai scapa cate o injuratura. Acum nu suntem domnisoare sa ne simtim jigniti.
Nu , nu ...e ok sa fie asa regulamentul. Se injura moderat oricum si filtrele sunt relativ bune.
Pai, nu ar trebui sa se injure deloc!
Adriane, zi-mi acum ca in viata reala, de zi cu zi, nu mai strecori cate o injuratura
In scris e cam greu sa iti scape. Ca poti oricand sa folosesti butonul "DELETE".
Iti scapa doar cand nu vrei sa folosesti respectivul buton.
Oameni buni, injura vreunul? Avertisment verbal, warn, ban.
Exceptie face "Coltul Vesel".
N-ar trebui sa faca exceptie. Ca eu zic ca se pot face mistouri si fara injuraturi.
Si cand zic injuraturi nu ma refer la "du-te dracului".
Am votat DA.
A-i obliga pe useri sa scrie corect romaneste nu inseamna a discrimina, a face diferenta dintre stelistii inteligenti si cei asa si asa, ci a face nitica educatie.
Si-a propus acest site asa ceva? Inca din 2004, de cand sunt eu aci, deci de 6 ani, raspunsul a fost un DA apasat. Inainte, se dadea BAN fara niciun fel de warn la cele mai mici abateri. Si, pana prin 2006, era o bucurie fara de seaman sa intri pe acest portal. Nivelul discutiilor era acceptabil (chiar ridicat la multe chestiuni), gaseai la intamplare oameni de buna calitate si tot asa.
Va intrebati de ce nu mai sunt activi p-aci oameni precum Andrei Sava, Vanfootball, AndyQ, DaffyDuck si altii ca ei? Daca ati votat "nu" la acest sondaj, n-are rost sa va mai intrebati.
N-ar trebui sa faca exceptie. Ca eu zic ca se pot face mistouri si fara injuraturi.Si cand zic injuraturi nu ma refer la "du-te dracului".
Azzido a spus clar ca respectivul colt e mai relaxat si eu sunt de acord.
Deviem de la messengerisme.
Eu, unul, n-am nicio problema cu weselia de la coltz.
Va intrebati de ce nu mai sunt activi p-aci oameni precum Andrei Sava, Vanfootball, AndyQ, DaffyDuck si altii ca ei? Daca ati votat "nu" la acest sondaj, n-are rost sa va mai intrebati.
Lari, asta e un fel de cine nu e cu noi e impotriva noastra.
Nu Axl, e pur si simplu vorba de respect fata de cei cu care conversezi. Nu e asa mare povara sa postezi un text scris corect.
Aici nu e vorba de respect, de scris corect, de conversatii.
E vorba despre o propunere de a inaspri pedepsele pentru un anumit tip de greseala. Nu sunt de acord cu asa ceva. Consider ca regulamentul actual acopera mai mult decat suficient problema asta si inasprirea pedepsei pentru un anumit tip de greseala, indiferent care ar fi ea, inseamna crearea unui precedent, discriminare negativa asupra userilor in cauza, discriminare pozitiva asupra altor tipuri de greseli, incurajarea tacita a inlaturarii unui sector de forumisti, incurajarea tacita a formarii unui grup elitist.
Pentru Dumnezeu, este siteul suporterilor stelisti!
Lari, asta e un fel de cine nu e cu noi e impotriva noastra.
Impotriva noastra, spui. Si noi cine am fi? Aia care scriu corect romaneste?
Pe bune, nene Axl. Intreaba-i p-aia mai vechi, sa-ti spuna din ce motive sa dadea ban in urma cu 5-6 ani. Coincidenta sau nu, oamenii care intrau atunci pe acest portal era de o cu totul alta factura.
Iar Andrei Sava, de pilda, mi-a spus direct ca el nu are de ce sa-si bata capu' cu acest site, pentru ca nu prea are cu cine discuta. Omu' e trecut binisor de 60 si ceva de ani si detesta (semi)analfabetismul si "limbajul de peluza", cum ii place sa spuna.
Cum sa atragem oameni ca lumea sa scrie pentru site, daca nu facem un efort sa ridicam nivelul?
Nu imi place limbajul tip messenger pe forum, am votat "da" la sondaj, dar eu nu sunt de acord cu schimbarea regulamentului pentru ca nu consider ideea a fi realizabila.
Suntem fcsteaua.ro, nu dexonline si nu avem manpower-ul necesar sa stam toata ziua calare pe site sa corectam greseli.
Daca voi aveti timp si chef sa faceti asa ceva, din partea mea puteti sa incepeti de pe acum.
PS: nivelul discutiilor a scazut pt ca Steaua nu mai starneste atat de mult interes ca acum 4-5 ani. Daca la club situatia ar fi alta, cu siguranta lumea ar fi interesata de Steaua si ar avea o alta atitudine fata de siteul asta.
MeY bai3Tzy. Shy f3T3. D3 k3 sA faC3tzy wNa k asTa?!! kYar vr3tzy sa pL3k3 tUatA l00m3a b00Na d3 p3 aK3st sit3? X-( X-(
Si pana acum se dadea avertisment celor care scriau cu sh, k, tz etc, nu inteleg ce-i asa mare disputa...
Nenilor, aici nu e vorba de a transforma site-ul in dexonline ci pur si simplu de a-i obliga pe oameni sa scrie in asa fel incat sa nu te doara ochii cand incerci sa citesti ce au scris. Repet, mie nu mi se pare ca aceasta masura ii loveste asa de tare pe fanii aiuriti.
Ia uitati-va ce a scris Stanici acolo. Cine credeti ca si-a scris mai repede textul, eu sau el?
E o alegere sa postezi texte ca acela. Ca nu cred ca majoritatea asa scriu si in real life(desi sunt sigur ca unii o fac).
Astazi scriu baietii si fetele asa, maine vin si posteaza texte in diferite limbi. Ne mai intelegem?
A scrie corect nu e un sacrificiu.
Impotriva noastra, spui. Si noi cine am fi? Aia care scriu corect romaneste?
Nu, cei care vor asprirea pedepselor. Scrisul romaneste nu are nimic de-a face cu ce discut eu aici.
Mai cititi o data intrebarea din sondaj.
Nu este
Vrei sa nu se mai foloseasca limbajul de mesager?
Este
Vrei pedepse mai aspre pentru cei care folosesc limbajul de mesager?