Olăroiu se aşază pe un fotoliu din holul hotelului. "Lăsaţi-mă puţin, să savurez o ţigară". Trage de 4 ori din ea, apoi o stinge. Are în faţă palmierii şi Marea Mediterană, deasupra sînt camerele unde dorm jucătorii. Dar la ce se gîndeşte? "Doar la partida cu Heerenveen, pentru că e prima", zice, după care îl roagă pe Sorin Cojocaru, ofiţerul de presă al clubului, să se intereseze la recepţie cum poate accesa internetul din cameră. "Îmi trebuie neapărat pentru că trebuie să primesc nişte informaţii utile".
- Domnule Olăroiu, mulţumit pînă acum de jucători?
- Foarte mulţumit. Se pregătesc bine, sînt motivaţi, e problemă că avem destul de puţin timp la dispoziţie pînă pe 15 februarie, cînd jucăm în Cupa UEFA. Sînt echipe prin Cipru care îşi permit să se mai întoarcă acasă, să dea liber jucătorilor cîte 3 zile. Noi sîntem la foc automat, băgăm antrenamete în continuu.
- E ciudat că Steaua, Dinamo şi Poli se antrenează una lîngă alta?
- Nu, deloc. Dacă în Cipru sînt condiţii foarte bune e normal ca aici să vină toţi. Asta nu înseamnă că acum trebuie să ne omorîm, să ne înjurăm sau mai ştiu eu ce. Şi dacă s-ar întîlni pe stradă fotbaliştii între ei n-ar fi probleme, pentru că eu îi ştiu pe cei de la Steaua, au educaţie. Şi dacă nici Goian de la Dinamo cu Goian de la Steaua nu se bat, atunci chiar sînt linştit.
- Nu sînteţi tentat să spionaţi antrenamentele adversarelor?
- Absolut deloc, dovadă că nici n-am făcut aşa ceva. Ei se pot uita la noi, n-am nimic de ascuns.
- Dar de ce nu v-aţi dus deloc să vă vedeţi cu foştii elevi şi colaboratori de la Poli?
- N-am avut timp. Ce să fac, să-mi las echipa mea din antrenament şi să mă duc la ei? Îi ştiu, sînt băieţi extraordinari, am lucrat cu ei.
Îl ironizează pe Marian Iancu
- Patronul lui Poli, Marian Iancu, a spus că sînteţi un antrenor de locul 2.
- Nu mă interesează pe mine ce spune Iancu. Însă ştie el ce spune, dacă zice aşa. Va veni timpul cînd le voi spune pe toate, dar nu mă mai miră nimic, în fotbalul românesc nimic nu e anormal. Repet, mă interesează pe mine ce zice Iancu?
- În 2002 aţi luat locul 2 cu FC Naţional.
- Păi, nu, că atunci am pierdut titlul de campioană în chiar ultima etapă, dar am fost retrogradat automat pe locul 5, că eu nu sînt antrenor de primele 3-4 locuri, nu?
- E presiunea mai mare acum pe umerii dumneavoastră?
- Unde nu e presiune? Asta ne este meseria. Trebuie să acceptăm presiunea, mai mare sau mai mică, trebuie să acceptăm mizeria din fotbalul românesc, trebuie să acceptăm tot dacă vrem să facem ceva. Trebuie să lupţi pentru a obţine lucrurile pe care ţi le doreşti. Aşa am făcut şi la Timişoara. Cînd m-am dus acolo m-a întrebat cineva: Eşti nebun? Echipa asta e pe locul 14, la retrogradare. M-am pus pe treabă şi sînt mulţumit de ce am realizat acolo.
"Rădoi e indispensabil naţionalei"
- Rădoi s-a arătat dispus să facă primul pas pentru a se împăca în diferendul pe care îl are cu Piţurcă. Veţi încerca să aplanaţi acest conflict?
- Dacă mi se va cere opinia despre cum se pregăteşte, cum joacă şi cum răspunde el la solicitările noastre, atunci îmi voi spune o părere. Mai mult ce pot să fac?
- E o nedreptate ce i se întîmplă acum?
- Hai să vă spun ceva! Eu am un patron la Steaua, plus cîteva milioane de fani, care mă trag la răspundere pentru ceea ce fac. La echipa naţională există 23 de milioane de suporteri.
- Zenga a declarat că Piţurcă nu se va califica niciodată dacă nu-l va folosi pe Rădoi. Aveţi aceeaşi părere?
- Mirel este un jucător indispensabil echipei naţionale. Aţi văzut ce oferte au fost pentru el, ce sume s-au cerut în schimbul său, deci are mare valoare. Cred că se va ajunge la o înţelegere privind convocarea lui la echipa naţională.
"O eventuală calificare în dubla cu Heerenveen ne-ar putea crea probleme serioase în campionat. Am avea meciuri din 3 în 3 zile, pe cînd Dinamo joacă o dată pe săptămînă şi va avea prospeţime"
"Steaua a jucat în ultima vreme în acelaşi sistem, s-a ghidat după aceleaşi principii şi filosofie. N-are are rost să facem mari schimbări într-o echipă care are rezultate"
Cosmin Olăroiu
Propunere pentru Zenga
Întrebat cum va fi amicalul de duminică, împotriva Stelei Roşii Belgrad, Olăroiu a replicat: "Prietenia cu Walter şi valorea echipei din Serbia m-au determinat să fac acest joc. Am auzit ce a zis Zenga, că e dispus să facem echipe amestecate, cu 4 jucători de la Steaua la sîrbi şi invers. Dac ni-l dă pe atacantul Zigici şi pe portarul lor, e OK, sîntem mulţumiţi şi-l vom lua şi pe el în autocarul nostru la întoarcerea la hotel"
sursa: www.gsp.ro