FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Miscarea Legionara

«1575859606170»
Robert Aeroth24.02.2011 23:23
@Mihai

daca organizatia aceea sau ce o fi a depus un denunt penal, sunt obligati sa investigheze. Cu siguranta vor da neinceperea urmaririi penale pentru parintele Justin si maicute. Va fi interesanta analiza textului, daca acel cantec se incadreaza la slogan fascist .Oricum, a fost o "ceremonie" desfasurata in cadru privat, deci tot tam-tam-ul asta e cat se poate de deplasat. Ma intreb, daca pe Ghencea s-ar intona acel cantec, ar face dosar de urmarire penala la tot publicul sau da o amenda organizatorului? :))

 

Ce idee mi-ai dat, uite chiar o sa iti satisfac curiozitatea si am sa imi scot la imprimanta niste versuri d'astea sa le urlu pe stadion. Hai sa vedem ce o sa imi faca jandarmeria. O sa imi suga **** sau nu?

 

 

Adrian lasa-ma cu ce vor ei e treaba lor ce vor. Au voie sa ceara ce vor, la fel cum evreii au voie sa faca ce vor la fel cum tiganii au voie sa faca ce vor. ASTA AI SUSTINUT ACUM TINE IDEEA PANA LA CAP nu discrimina pe unguri fata de evrei.

Adrian24.02.2011 23:25

Ei, Alexandre, ce piata liberala visezi tu daca ajung legionarii la putere? Aia fac piata lor, in care dau produse gratis la oameni, ca sa fie toti fericiti si sa nu le lipseasca nimic.

Nici macar nu stiu de ce mai vorbim despre liberalism, ca aia sunt naspa.

 

Nu e de parca "prin noi insine" era motto-ul lor. Nu e de parca au modernizat Romania in perioada interbelica si au facut-o sa atinga adevaratul potential economic. Povesti. Aia n-au facut nimic.

Nu ca legionarii care dadeau produse gratis la oameni.

Robert Aeroth24.02.2011 23:29
Ei, Alexandre, ce piata liberala visezi tu daca ajung legionarii la putere? Aia fac piata lor, in care dau produse gratis la oameni, ca sa fie toti fericiti si sa nu le lipseasca nimic.

Nici macar nu stiu de ce mai vorbim despre liberalism, ca aia sunt naspa.

 

Nu e de parca "prin noi insine" era motto-ul lor. Nu e de parca au modernizat Romania in perioada interbelica si au facut-o sa atinga adevaratul potential economic. Povesti. Aia n-au facut nimic.

Nu ca legionarii care dadeau produse gratis la oameni.

 

 

Te incapatanezi sa nu cauti corporatismul ala pe google. Eu zic sa il cauti si sa citesti ce inseamna corporatism , una din componentele principale ale fascismului. Lasa ironia si citeste,dupa poti face ce ironii vrei.

Mihai24.02.2011 23:33

@Robert

 

Daca faci asta, anunta=ma si voi veni langa tine sa strigam amandoi.

 

@Alexandru

 

Intr-adevar, profiturile erau mici, insa exista un sistem foarte bine pus la punct in care oamenii care munceau acolo aveau si salarii decente si se si plateau la timp datoriile catre terti. Nu aveau cum sa aiba un profit mare pentru ca erau la inceput si cel mai important: produsele initiale au fost luate pe credit cu dobanda, iar majoritatea banilor se duceau acolo.

 

Din micul profit existent se investea in produse de calitate superioara, "training" pentru cei care munceau acolo, diferite unelte necesare, etc

 

Stiu ca suna ciudat "training", dar oamenii aia erau instruiti sa se comporte intr-un anume fel cu clientii, iar modelul era...crestin. Am textele pe undeva, dar o sa-mi ia ceva sa le transcriu....

 

@Adrian

 

Cauta, cauta mult si bine.Vezi ca am zis la vreo cateva postari mai sus de plangerile comerciantilor pentru preturile practicate de legionari si comentariul respectiv nu e editat...Dar continua, poti sa sesizezi si procuratura....

 

Apropo, de cand iei de bun ce zic eu despre legionari? Ca pana acum cereai dovezi "impartiale"...

dee24.02.2011 23:33

@Robert

Nu stiu cum e in cazul cantecelor, pentru ca , personal, nu identific nici un slogan fascist, insa iti dau vreo 200 ron amenda daca-ti inscriptionezi pe un tricou Meine Ehre heisst Treue. Daca scrii traducerea in romana - onoarea mea se numeste fidelitate nu patesti nimic :-)

 

greenyes24.02.2011 23:33
Da?

Ce iti spune asta?

 

Si inca ceva. Cum adica nu se stia daca e adevarat ca legionarii practica preturi mai mici din moment ce tu te laudai ca ei chiar practicau preturi mai mici ca evreii si aveau profit?!

 

 

p.s.

Plangerile "romanilor" impotriva romanilor de alta religie?

Adica sa nu fie lasati in scoli daca nu sunt ortodocsi?

Asta e plangere?

Super!

 

La tine sacul de aberatii nu are fund, asa-i?

 

Daca la tine in casa toti sunt dinamovisti, si tu esti automat tot dinamovist???

 

Ca sa fii roman, turc, german, etc. iti trebuie mult mai mult decat o hartie pe care scrie ca esti roman, turc, ungur, etc., iti mai trebuie ce tie, si la altii de pe aici, se stiu ei cine sunt, vad ca iti scapa, sau vrei sa iti scape, un suflet, o traire, o apropiere de valorile natiei in sanul careia te-ai nascut, dragoste de neam, apropierea de valorile sufletesti ale neamului respectiv.

 

In fine, deja m=am obisnuit cu masurile tale duble, triple de apreciere a unor situatii, cazuri...i

Alexandru H.24.02.2011 23:35

Nu avea nicio treaba comertul legionar cu corporatismul. Legionarismul a sustinut in multe momente corporatismul de tip italian, insa Miscarea avea deficiente in gandirea economica (nu prea aveau economisti si oameni priceputi la asta) si nu a insistat prea mult pe chestiunile economice.

strezahuzum24.02.2011 23:44
Clar. Oricum e o acuzatie aberanta, umflata cu pompa de catre unele ziare senzationaliste. Cata vreme nu e interzisa melodia, poti sa o canti si pe strada... dar se plictisesc unii concetateni ai nostri de moarte.

 

Subscriu. Imi aminteste de vreo cativa tembeli aia din Peru care s-au declarat "indignati" ca o actrita celebra sosita la Lima avea o geanta al carei design semana cu sigla nu stiu carei organizatii teroriste locale. Incredibil mi s-a parut ca presa le-a dat atentie si spatiu de emisie in loc sa-i trimita sa plimbe ursu.

 

PS : Mi se pare comic de-a binelea sa vorbim despre "economie" in contextul Miscarii Legionare. Conducerea unor magazine nu te califica sa reformezi sistemul economic al unei tari, indiferent de principiile de functionare. Cu atat mai putin in cazul lui Codreanu, care nu avea studii de specialitate in domeniul economiei si cred ca nici nu a absolvit vreo facultate in general. Un episod minor care nu dovedeste nimic.

Robert Aeroth24.02.2011 23:45

Corporatismul vedea o societate ca un grup economic, adica practic ce ai zis tu ca munceau fara profit, solidaritate economica, munceau aproape pe profit 0. Asta este definitia principala a corporatismului. Functionalism bazat pe colaborare si solidaritate. De acord legionarii nu au insistat pe economie, ar fi fost si cam greu se batea cap in cap cu ortodoxia. Ar fi fost chiar penibil sa faca pe , sa citez o expresie de pe acest topic, "iubitorii de arginti" si sa se bata cu pumnu in piept ca sunt crestini devotati.

 

 

Mihai, la meciul cu Brasov planuiesc fapta marsava :D sa imi dai un pm cu o zi 2 inainte de meci.

 

 

Streza sa sti ca nici boc sau basescu nu au idee de economie si totusi o "reformeaza"

Adrian24.02.2011 23:50

Te umpli de penibil domnule greenyes.

Nu stiam ca, peste noapte, ai devenit cavaler jedi si poti sa citesti gandurile oamenilor, sa le stii trairile.

Cine esti tu sa spui ca romanii evrei din perioada interbelica nu tineau la Romania? Stii tu ce simteau ei?

 

E super ma daca voi stiti din astea. Poate ma invatati si pe mine.

Alexandru H.24.02.2011 23:51
Corporatismul vedea o societate ca un grup economic, adica practic ce ai zis tu ca munceau fara profit, solidaritate economica, munceau aproape pe profit 0. Asta este definitia principala a corporatismului. Functionalism bazat pe colaborare si solidaritate. De acord legionarii nu au insistat pe economie, ar fi fost si cam greu se batea cap in cap cu ortodoxia. Ar fi fost chiar penibil sa faca pe , sa citez o expresie de pe acest topic, "iubitorii de arginti" si sa se bata cu pumnu in piept ca sunt crestini devotati.

 

Asta in mod ideal, poate. Mussolini a dovedit imediat ca se poate integra in lumea industriala italiana din Nord, oferindu-i prin asa-zisul corporatism sansa unor angajati fara sindicate, intelegeri "sociale" cu acestia in urma unor mese deschise (desi in fapt reprezentantii angajatilor erau tot in solda industriasilor). Italia corporatista a fost un apogeu al capitalismlui de stat, nicidecum un nou sistem economic. Sa nu uitam ca ultimele teritorii care au ramas cu Mussolini pana la final erau marile orase economice din Nord: Milano, Torino etc...

 

PS : Mi se pare comic de-a binelea sa vorbim despre "economie" in contextul Miscarii Legionare. Conducerea unor magazine nu te califica sa reformezi sistemul economic al unei tari, indiferent de principiile de functionare. Cu atat mai putin in cazul lui Codreanu, care nu avea studii de specialitate in domeniul economiei si cred ca nici nu a absolvit vreo facultate in general. Un episod minor care nu dovedeste nimic.

 

Au existat macar vreo 3 luni aceste magazine?

Mihai24.02.2011 23:56

@Robert

 

Bine tata, asa ramane.

 

@Alexandru, Strezahuzum

 

Profitul era mic si pentru au plecat de la un amarat de magazin de cartier, in care aproape tot fusese construit de la zero de catre legionari. Rafturi, usi, ferestre, vopsea, tot.

 

Faptul ca din putinul profit au reusit sa-l reinvesteasca in alte magazine, in produse mai de calitate, in mijloace fixe mai performante, dovedeste ca nu erau niste incuiati.

 

Nici nu au avut cum sa-si arate un eventual program economic, daca dupa cateva luni acest inceput a fost inchis brutal si apoi, la putin timp, conducerea Miscarii a fost ucisa.

 

Plus ca, vorba lui Robert, pe primul plan era crestinismul. Apropo de asta, Corneliu Codreanu a regretat intrarea in politica si faptul ca n-a ramas doar pe planul educatiei. O sa redau textul cand il gasesc pe-acasa.

 

In legatura cu investigatia de la Petru-Voda: reactiile voastre dovedesc ca o astfel de intreprindere nici nu trebuia pornita si ca traim intr-o societate in care respectul pentru dreptul si legile internationale, atat de clamat de unii, e doar de fatada.

strezahuzum24.02.2011 23:57
Streza sa sti ca nici boc sau basescu nu au idee de economie si totusi o "reformeaza"

 

Hai sa fim seriosi, Robert. Dau chix uneori profesori de economie ultra-calificati, castigatori ai premiului Nobel. Si tu mai ai vreo pretentie de la alde Boc si Basescu ?

 

Cel mai inteligent lucru pe care l-ar putea face astia doi ar fi sa lase naibii economia in pace si sa o incalece cu mai putine taxe. Sa se duca intre timp la fete si whisky. Evident, n-o sa se intample asta.

 

PS : Gata cu off-topicul, numai pe tema politicii nu s-a certat lumea pana acum.

Robert Aeroth24.02.2011 23:58

Alex de acord dar faptul ca acele teritorii au ramas cu el spre final nu are legatura cu corporatismul. Era sustinut in nord de dinainte sa ajunga la putere. Ma rog nu neg ca este si asta un posibil motiv, dar nu chiar asa de important.

Pentru ca el desi a sustinut varianta fascista a corporatismului care chiar el a "inventato" a aplicat varianta liberalo-socialista :)))

 

 

 

Adica ce vrei sa spui Streza ca base nu poate "naviga" corabia Romania spre mal? Pfff ia sa vezi tu ce da boc la vasle....Serios vorbind, e de-a dreptul tragic. Sper doar sa nu fim in situatia in care cred eu ca ne aflam si sa scrie pe noi Grecia 2

Adrian24.02.2011 23:58
Corneliu Codreanu a regretat intrarea in politica si faptul ca n-a ramas doar pe planul educatiei

 

Cum a regretat si ca l-a impuscat pe Manciu.

Bai, baieti, serios acum, voi chiar credeti toate minciunile pe care le-a turnat ala?

Mihai25.02.2011 00:05

@Alexandru

 

Primul magazin intitulat "consumul legionar" a aparut prin 1935, iar toate firmele legionare au fost inchise in 1938, in martie. Intre timp facusera niste restaurante, o pensiune la predeal, mai multe magazine...

 

Precizare: marturisirea lui Codreanu referitoare la regretul intrarii in politica a fost facuta in timp ce se afla la Jilava, cu putin timp inaintea mortii.. Nu a mai apucat sa vada reactiile.

 

Apropo: cine nu e de acord cu asta?

Toti cei care intr-o asemenea tara( Romania - n.mea) nu-si pot sau nu au mandria de a-si castiga 12 lei pe zi, cel putin, sunt niste imbecili, care nu-si justifica cu nimic dreptul la existenta. 7 octombrie 1935, C.Z. Codreanu

 

 

 

strezahuzum25.02.2011 00:15

"Nu-si justifica dreptul la existenta ?" De acord in principiu sa fii critic/aspru cu lenesii si profitorii, dar parca e cam exagerat sa sustii ca nu-si justifica "dreptul la existenta".

Mihai25.02.2011 00:23
"Nu-si justifica dreptul la existenta ?" De acord in principiu sa fii critic/aspru cu lenesii si profitorii, dar parca e cam exagerat sa sustii ca nu-si justifica "dreptul la existenta".

 

Era vorba de ideea in sine, se inmultisera cei care venisera sa cerseasca la Legiune si Codreanu ii trimitea la munca... 12 lei era considerata o suma minina pentru existenta zilnica si o puteai castiga lejer in atelierele sau magazinele legiunii....Unii acceptau, altii nu...

 

Oricum citatul era mai mult pentru a arata ca Miscarea Legionara nu dadea paine pe gratis sau mancare contra voturi....

 

 

@all

 

Nu-mi raspunde nimeni la intrebarea cu Oltchimul?

dee25.02.2011 00:24

ei acuma si tu; se stie ca Zelea Codreanu milita pentru o clasa productiva, nu una parazitara.

 

@Mihai

o intrebare mai indiscreta : e adevarat ca CZC se afla sub tratament (fiind bolnav de sifilis) si de aceea avea uneori puseuri colerice si tulburari mentale? in afara de insemnarile lui A. Calinescu referitoare la Codreanu ( tip anormal, sifilitic) mai apare undeva consemnat acest fapt? (sau e doar o fabulatie asa zisa insemnare Tip anormal. Sifilitic. Dr. Danulescu tratament. )

Robert Aeroth25.02.2011 00:35
@Robert

Nu stiu cum e in cazul cantecelor, pentru ca , personal, nu identific nici un slogan fascist, insa iti dau vreo 200 ron amenda daca-ti inscriptionezi pe un tricou Meine Ehre heisst Treue. Daca scrii traducerea in romana - onoarea mea se numeste fidelitate nu patesti nimic :-)

 

 

Da,clar:))))) Am prieteni care umbla vara in pantaloni scurti,bustul gol si evident papuci de plaja prin cartier cu zvastici tatuate pe umeri sau pe spate si nu le da nimeni amenzi si or sa imi dea mie daca umblu maine prin capitala cu un tricou cu un mesaj pe care nici un politai nu o sa il inteleaga.... :hooray:

Mihai25.02.2011 00:39
ei acuma si tu; se stie ca Zelea Codreanu milita pentru o clasa productiva, nu una parazitara.

 

@Mihai

o intrebare mai indiscreta : e adevarat ca CZC se afla sub tratament (fiind bolnav de sifilis) si de aceea avea uneori puseuri colerice si tulburari mentale? in afara de insemnarile lui A. Calinescu referitoare la Codreanu ( tip anormal, sifilitic) mai apare undeva consemnat acest fapt?

 

Eu n-am auzit de asa ceva. Poate cand zicea "sifilitic", Calinescu se referea la "nebun", "neobisnuit'... Stiu ca unii amici de-ai mei folosesc acest cuvant in sensul asta in zilele noastre...

 

Oricum, daca ar fi existat ceva, ma indoiesc ca nu ar fi fost facut public si scos in fata, la cate aberatii s-au spus despre legionari....

 

Cica ma trezesc in 4 ore... Noapte buna.

 

Le reseau pansant25.02.2011 07:23

citat streza

Cu atat mai putin in cazul lui Codreanu, care nu avea studii de specialitate in domeniul economiei si cred ca nici nu a absolvit vreo facultate in general. Un episod minor care nu dovedeste nimic.

 

din ce stiu eu Codreanu nu a avut studii economice, dar a avut studii militare, terminand un liceu militar, la manastirea Dealu, perfectionate in anul 1918 in timpul razboiului. Dupa terminarea liceului si a studiilor militare a urmat facultatea de drept din Iasi, unde a studiat 3 ani, o parte din ultimul an de studiu l-a facut la prestigioasele universitati din Germania la Berlin si (Kassel sau Jena nu mai retin exact).

 

Acum, facand un mic comentariu despre situatia studiilor in Romania in general, am vazut ca exista tendinta de a minimaliza acest aspect in viata multor persoane. A face studii militare nu era un lucru comun in epoca, putine persoane erau admise in astfel de scoli iar prevalenta aveau fii de cadre militare, de altfel existau si licee speciale rezervate copiilor de militari.

 

Revenind la studiile superioare, conform statisticilor (Anuarul statistic al Romaniei, si o sinteza publicata in 1938) facultatea de Drept era facultatea cea mai cautata din Romania, nu am cifrele exacte dar din 1920 si pana in 1938 peste 12.000 persoane au absolvit aceasta facultate, in plus in parlamentul Romaniei peste 30% erau absolventi de drept.

 

Aceste date, trebuie comparate si cu situatia generala a tarii unde gradul de analfabetism era la peste 80%, unde reteau de scoli, licee, biblioteci era practic inexistenta inainte de 1920. Ca un exemplu elocvent spun ca in p intebelica faimosul profesor "Caramida" in urma eforturilor sale a reusit sa construiasca peste 10.000 scoli in mediul rural.

 

De ce am spus cele de mai sus, pentru a arata ca a face o scoala si a termina o facultate nu era putin lucru, iar atunci nivelul universitar era foarte ridicat. Nu e ca acum cand toti termina dreptul desi nici prin fata facultatii nu au trecut, ca sa va lamuriti vanghelie a terminat 2 facultati, iar Gigi era in anul 3.

 

greenyes25.02.2011 07:25
Te umpli de penibil domnule greenyes.

Nu stiam ca, peste noapte, ai devenit cavaler jedi si poti sa citesti gandurile oamenilor, sa le stii trairile.

Cine esti tu sa spui ca romanii evrei din perioada interbelica nu tineau la Romania? Stii tu ce simteau ei?

 

E super ma daca voi stiti din astea. Poate ma invatati si pe mine.

 

De penibil te-ai umplut tu destul pana acum...Eu inca sper ca intr-o zi, daca chiar ai ceva traire romaneasca in tine, sa te trezesti din somnul in care iti duci viata pana acum. Vezi ca mai exista si alta realitate nu numai cea creata de comunisti. Vad ca te unge la inima tot ce zic astia de rau de eroii neamului, de martirii neamului, dar tot ce e de bine si vine din alte surse nu cele de pe linia partitudlui te arde, te ataca.....

 

Sa inteleg ca pentru tine basescu, patriciu, vantu, ilici, roman, brucan si toata sleahta adunata din esaloanele 2 3 4 ale comunismului, adica aia care au distrus fiinta neamului romanesc, aia care au vanat mii de romani prin munti - multi dinte ei fiind legionari, Ion Gavrila Ogaranu iti spune ceva???- si care inca sufoca neamul asta is ROMANI?????

 

Nicolae Steinhardt iti spune ceva?, ca sa dau si eu o sursa cu origini evreieste care vorbeste de bine despre Miscarea Legionara, dar mai ales, de comportamentul TINERILOR LEGIONARI in puscariile comuniste prin care si-a facut veacul Nicolae Steinhard - asta da roman cu radacini evreiesti crestinat ortodox care iubea tara asta mai mult decat "romanii" nascuti in Romania si care se comporta ca antiromani -urasc tot ce e romanesc, traditie, folclor, istorie, etc - dar banuiesc ca am vorbit in limbi straine pentru tine, cine e nascut in Romania e IMEDIAT ROMAN< indiferent de ce face, simte pentru neamul asta - daca te intereseaza iti recomand Jurnalul fericirii - o da!!!! - e o carte nu ceva obscur venit din alta lume si care ne sopteste la ureche ce sa scrim noi despre DUSMANII POPORULUI, in speta Miscarea Legionara!!!

 

Dormi in pace, "statul" vegheaza pentru linistea ta, sa nu cumva sa iesi de pe traiectoria impusa de ei, ca doar ei vrea binele la bobor, nu este rai!!!!!

 

 

 

 

Mihai25.02.2011 07:57

Luna trecuta in 17 februarie, Înalta Curte de Justitie si Casatie (ICCJ) l-a declarat nevinovat, printr-o sentință definitivă si irevocabila pe primul roman judecat după 1989 sub acuzatiile de propagandă nationalist-șovină si raspandire de simboluri fasciste: Grigore Opriță.

 

Fost secretar general al Forumului Noua Dreaptă (FND), Opriță a fost aparat de avocatul clujean Lucian Handra, el insusi fost membru al FND. Acesta a reusit să obtină achitarea după ce prima instanță, Tribunalul Brasov, il condamnase pe clientul sau la doi ani si jumatate de inchisoare.

 

Profesor de fizică la un liceu din Codlea, judetul Brasov, Grigore Opriță a fost trimis in judecată in 2002, in baza controversatei Ordonante de Urgență (OUG) 31/2002, care vizează interzicerea organizatiilor si simbolurilor cu caracter fascist, rasist sau xenofob si a promovarii cultului persoanelor vinovate de savarsirea unor infractiuni contra pacii si omenirii.

 

Opriță a fost acuzat că facuse propagandă nationalistă si sovină printre elevii sai. În plus, Parchetul i-a imputat mai multe articole de opinie publicate in ziarul timisorean "Gazeta de Vest", cunoscut pentru atitudinea sa pro-legionara

 

În iulie 2003, Tribunalul Brasov l-a condamnat la doi ani si jumatate de inchisoare, pentru propagandă nationalist-șovina si la aceeasi pedeapsă pentru raspandire de simboluri fasciste, in baza articolului 4 din OUG 31/2002.

 

Pentru a reface istoria acestui caz, socotit primul proces politic judecat in Romania in perioada post-comunista CLUJEANUL a purtat un dialog cu aparatorul lui Opriță, avocatul Lucian Handra.

 

Capetele de acuzare

 

CLUJEANUL: Care au fost capetele de acuzare in cazul Opriță?

 

Lucian Handra: Au fost 8 capete de acuzare. Totul a inceput, probabil, cu sesizarea pe care SRI a facut-o catre Parchetul de pe langă Tribunalul Brasov. În 2003 au avut loc două perchezitii, una la domiciliul lui Grigore, alta la sediul firmei sale. Apoi, a fost acuzat, prin rechizitoriu, de propagandă nationalist-șovină (pentru articolele de opinie semnate de el in "Gazeta de Vest"), propagandă (pentru cele două carti scrise de el - "Garda de Fier: o carte pentru tanarul roman" si "Cum am devenit <extremist de dreapta>"), si propagandă in cadrul unei institutii de invățămant, Grigore fiind, la un moment dat, profesor de fizică la o scoala Parchetul a mai considerat că el facuse propagandă prin CD-ul "Totul despre Garda de Fier" si prin editarea revistei "Asalt", o revistă cu tentă anti-globalizare care incerca să coaguleze gruparile nationaliste din Romania. Și denumirea firmei de traduceri tehnice pe care o detinea Grigore la acel moment a fost interpretată: procurorul a spus că SC Arbeit MF vine de la sloganul care trona pe poarta lagarului de la Auschwitz - "Arbeit macht frei" (Munca te face liber).

 

- Probatiunea ce a cuprins?

 

- Noi am vrut să demonstram că propaganda legionară nu este un lucru interzis de lege, in sensul ideilor continute in doctrina legionara În primul rand, comisia de anchetare a a Tribunalului International de la Nurnberg (care i-a judecat pe criminalii de razboi nazisti - n.r.) a decis că Miscarea Legionară nu a avut caracter fascist. Apoi, pe plan intern, din data de 21 noiembrie 1940 există sentinta de reabilitare a lui Corneliu Zelea Codreanu si acolo se recunoaste că legionarii au fost victime ale represiunii politice. Juridic, asadar, ne-am bazat pe precedente. Am folosit hotarari ale unor instante din Romania care recunosteau că legionarii au fost persecutati politic. În acest sens, am avut un caz cu o batranică din Suceava careia Casa de Pensii a refuzat să-i dea bani pe motiv c-ar fi facut parte din Miscarea Legionară in tinerete. Este un caz din 1998! Curtea de Apel din Suceava a hotarat că batrana a fost nedreptățită de autorități. Într-un alt caz al Înaltei Curti, tot din 1998, s-a hotarat achitarea lui Bogdan Raicu si Radu Frățila ambii acuzati pe baza articolului 317 din Codul Penal, referitor la propagandă nationalist-șovina Am apelat si la spete de la Curtea Europeană a Drepturilor Omului (CEDO). Parchetul de pe langă Curtea de Apel Brasov n-a cerut nici o probă ca să sustină acuzatiile.

"Ordonanta a fost dată ilegal"

 

- De ce nu s-au solicitat probe? Acuzatiile se sustineau prin ele insele?

 

- Prima instanță, Tribunalul Brasov, l-a condamnat pe Grigore la doi ani si jumatate de inchisoare cu suspendare si interzicerea unor drepturi. Nemultumit de sentință, Parchetul Tribunalului a facut apel, cerand ca pedeapsa să fie executata Adică inchisoare. Procurorul de sedință nu a mai gasit de cuviință să solicite probe suplimentare, avand in vedere "activitatea infractională prelungită si elaborată". Acesta considera că probatiunea a fost suficient administrată la instanta anterioara Sentinta Curtii de Apel Brasov s-a dat pe 19 septembrie 2005: achitare. Parchetul a facut recurs si... pe 17 februarie 2006, ICCJ a respins recursul si a dat o sentință definitivă si irevocabilă: tot achitare...

 

- Cum ati convins completul de judecată al Înaltei Curti?

 

- În pledoarie am sustinut că un om care manifestă opinii politice neincriminate de lege nu poate fi inculpat. Am apelat la episodul din 1990, cu Piata Universității, cand presedintele Ion Iliescu a spus despre studenti că sunt legionari ca să-i incrimineze. Asta ca să arat că există o psihoză in mentalul colectiv impotriva legionarilor. Am mai spus că nu poate fi trecut cu vederea faptul ca in 1950, fortele americane au parasutat legionari in munti pentru a sustine rezistenta armată impotriva comunistilor.

 

- Cu ce v-a ajutat invocarea episodului Piata Universității?

 

- Am vrut să arat că persoanele care au semnat Ordonanta 31/2002, pe baza careia era acuzat Grigore Opriță, adică Adrian Nastase, Ioan Rus si Rodica Stanoiu, faceau parte din partidul lui Iliescu. Oricum, Ordonanta a fost dată ilegal, pentru simplul fapt că in Constitutie se spune că pedepsele si infractiunile se stabilesc prin lege organica de catre Parlament, nu prin Ordonanță dată de puterea executiva adică de Guvern. Nu este nici pe departe legal ca, facand parte dintr-un guvern de stanga, să interzici orice manifestare sau ideologie care nu e conformă cu a ta.

 

"Justitia, totusi, functionează"

 

- Această Ordonanță este incă in vigoare. Dacă e ilegala in ce fel poate fi atacata modificata

 

- Cetățeanul de rand nu poate să atace această lege, această aberatie juridica decat ca inculpat intr-un proces. Altfel, este nevoie de strangere de semnaturi, de referendum. Prin această Ordonanță se interzic, de fapt, ideile. Or, asta nu se poate. Exisă o lege italienească similară (Legea Mancino Scelba) care e corect facuta interzice manifestarile nedemocratice, nu ideologia. Într-o ideologie, pot fi idei rele, dar si idei bune. Nu se poate să negi ideile! Astfel, prin Ordonanta 31/2002, se ilustrează "Ferma animalelor" a lui Orwell. La noi, devii pasibil de inchisoare pentru ideile tale, ca intr-un regim totalitar.

 

- De ce este blamată dreapta politica

 

- Pentru că la noi nu există o lege a lustratiei. Pentru că la noi nu mai este constiinta de "dreapta" ca si gandire, a nationalismului "frumos", a patriotismului sincer si dedicat. Pentru că la noi nu s-a facut un proces al comunismului...

 

- Ce s-a demonstrat prin cazul Opriță?

 

- Pe de o parte, că Justitia, totusi, functionează trecand peste vechile tare ale mentalității comuniste. Pe de altă parte, sper că acest proces va da ocazia dreptei romanesti să contrabalanseze o stangă care se manifestă aproape la fel de atroce ca in anii '60.

 

"Nu există dreaptă in Romania"

 

- Este adevarat că ati activat in Forumul Noua Dreapta

 

- Am activat mai demult. Acum, consider că nu există dreaptă in Romania. Singurul lucru care există este centrul stanga.

 

- Credeti că din acest motiv apar organizatii de factură nationalista extremista neonazista

 

- În prezent, tinerii se manifestă foarte radical in campul dreptei. Dar si in cel al stangii. De exemplu, purtarea unui tricou cu Che Guevara ar trebui să permită si purtarea unui tricou cu Mussolini sau cu Antonescu! Și nu se intamplă asa.

 

 

 

Opriță: "Am fost demascat ca dusman al statului"

 

Saptamana trecuta după două saptamani de la achitarea sa definitiva Grigore Opriță a raspuns la intrebarile CLUJEANULUI.

 

- Cum v-a afectat procesul viata personala

 

- Imediat după perchezitia din 2002, cand eu si asociatul meu am ramas fară aparatura din firma am fost pusi intr-o postură foarte jenantă față de beneficiarii nostri si am avut nevoie cam de o jumatate de an pentru a remedia situatia. Suntem traducatori tehnici, lucram pentru agentii de traduceri din mai multe țări, iar munca noastră presupune precizie si exactitate in respectarea termenelor de livrare a lucrarilor. A existat insă si un sens pozitiv: această experiență m-a inzestrat cu anumite cunostinte despre modul de lucru al unui aparat represiv.

 

- Ati ramas fară anumite drepturi civile?

 

- Pe la inceputul procesului, Tribunalul Brasov a emis o sentință care cuprindea si urmatoarele masuri de "reintegrare socială", citez: "Pe durata termenului de incredere (6 ani si 6 luni), inculpatul trebuie să se supună urmatoarelor masuri de supraveghere: a) să se prezinte la termenele fixate de catre Serviciul de Reintegrare Socială si Supraveghere de pe langă Tribunalul Brasov; b) să anunte, in prealabil, orice schimbare de domiciliu, resedință sau locuință si orice deplasare care depășeste 8 zile, precum si intoarcerea; c) să comunice si să justifice schimbarea locului de muncă; d) să comunice informatii de natură a putea fi controlate mijloacele lui de existență". Comentariile sunt inutile.

 

- Ati fost primul roman condamnat politic după '89. Este corectă această incadrare?

 

- Avand in vedere similitudinea dintre metodele anilor '50 si cele ale anilor 2002-2003, cu siguranță că da. Asta pentru că mi s-au confiscat mijloacele de trai si am fost demascat ca dusman al statului. Diferenta constă in faptul că nu am fost batut si incarcerat.

 

Saptamanalul Clujeanul.

Stanici25.02.2011 08:37
Stii, cand omori un ministru, se numeste ca ai declarat razboi statului. Deci ei luptau deja cu statul. Acum explica-mi si mie. Cum poti lupta cu statul dar in acelasi timp sa nu lupti cu el?

 

 

Ingustule. Daca ii dai un scaun in cap unui jeg jandarm ca te gazeaza si iti rupe cocoasa tie si tovarasilor tai fara motiv, esti in razboi cu statul, ma?

 

Opreste antrenamentele, ca loviturile in cap zdruncina sinapsele :) .

 

 

A. Inca o chestie. S-a priceput ca tu ai fost zmeu si Lazio n-a stat la scandal. Nu trebuie sa folosesti faza asta ca argument la fiecare postare a lui. Devii penibil dupa cateva repetari. Si incercarea ta de a suplini lipsa ta de argumente cu atacuri la persoana submineaza increderea in tine ca partener de discutie in aceeasi masura in care incerci tu sa i-o subminezi lui Lazio prin desele trimiteri la episodul respectiv. Deci, inceteaza.

«1575859606170»