FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Cu ce drept intervenim in viata Stelei?

«123»
Moskopole11.04.2010 17:28

Sabine, despre sarcinile unui inchizator, crede-ma pe cuvant, pot sa vorbesc in mai buna cunostinta de cauza decat multi, nu numai de pe forum.

"Parerea" ta, de data asta, este absolut irelevanta, pentru ca nu inventezi apa calda si nici roata. Nu poti avea pareri despre lucruri transate de teorie, in general, si de practica, in specialul asta.

 

Astfel, este larg acceptata teza, in jocul modern, de existenta a trei tipuri mari de jucatori care evolueaza in mijlocul terenului, si au sarcini defensive: mijlocasul defensiv, mijlocasul de acoperire si mijlocasul central.(exista, pana acum vreo 7-8 ani si mijlocasul-libero in fata apararii, dar ala e o specie aproape disparuta.)

 

Mijlocasii defensivi, care pot fi numiti, corect, inchizatori, se diferentieaza de mijlocasul central,asa-zisul numar opt,si cei de acoperire, prin sarcinile din teren, sarcini care emana, in cele mai multe cazuri, din calitatile lor( a se citi limitele), si, uneori, numai, din conceptia tactica.

 

Exemplele cele mai sugestive (care nu inseamna, neaparat, cei mai buni din lume) pentru postul de mijlocas defensiv, cu care am crescut eu, si care au fost modelele mele, sunt Vieira, Desailly, Makelele, Cornel Dinu, Cesar Sampaio, Gilberto Silva, Olaroiu, Sammer, Jeremies, Lupescu, Dinno Baggio, Gica Popescu, Hierro, Sanchis, Rijkard jucatori, care, fara exceptie, confirmand fisa postului, s-au retras, cu timpul, pe postul de fundasi centrali-libero, evoluand asa, pentru ultimii 4-5 ani ai carierei. Astia sunt mijlocasii defensivi, si aici se incadreaza Lovin(alaturi de Radoi, Alexa, Muresan).

Toti astia au fost mult mai valorosi decat el, dar majoritatea erau criticati, in epoca pentru aceleasi motive pe care le exprimi tu: ca stau cu capul in pamant, ca nu stiu sa dea o pasa, ca nu ajuta constructia.

 

Mijlocasii de acoperire sunt, prin prezenta calitatilor imputabile celorlalti, dar care, ei le au, o specie mai evoluata. Acestia au, pe lanaga travaliul obligatoriu postului, jocului defensiv, tactic -plasamentul, tehnicii de deposedare, niste calitati tehnice, -viziune, calm, tehnica de pasare, orientare tactica, tehnica de control a balonului, care le permite, sa-si asume, in cadrul jocului, pe langa sarcinile pe care le are un mijlocas defensiv, sarcina elaborarii constructiei jocului, oricare ar fi ea, intr-o conceptie tactica data. Astfel, Deschamps, Dunga, Galca, Rotariu, T.Stoica, Palo Sousa, Redondo, Mendieta, Lupu, Albertini, Guardiola, Matthaus(in afara de ultimii 4 ani, cand a jucat libero, pe fond de scadere fizica), Pirlo, Alonso sau Xavi (azi), reprezinta ceea ce se numeste mijlocas de acoperire. Unii dintre ei, (Pirlo, Xavi), au dus nivelul atat de departe, incat au creat o noua specie, play-maker-ul defensiv. Este acelasi lucru cu mijlocasul de acoperire, dar, ca recunoastere a meritelor deosebite in a crea standard pe acest post, si ca expresie a excelentei, acestor catorva genii, li s-a spus play-makeri defensivi. Dramatic, singurul dela noi care sa se potriveasca profilului, este Paul Codrea. La Steaua, singurul care s-a apropiat cat de cat de ce inseamna azi, un acoperitor, in era Becali, a fost Dorinel Munteanu. El a fost, insa, in perioada 96-02, la Koln si Wolfsburg, cand n-a fost folosit in stanga, un mijlocas box-to-box. La fel si la echipa Nationala.

 

Mijlocasul central(asa-numitul numar opt, sau mijlocas box-to-box, cum i se mai zice), este, si asta, o specie diferita,

Chiar daca pare ca joca pe aceiasi pozitie cu mijlocasul defensiv, si cel de acoperire, sarcinile lui, derivate din calitatile fizce cu adevarat de exceptie, il individualizeaza.

Astfel, Loti Boloni, Marcel Puscas(dela noi), celebrul Pirri, Roy Keane, Wise, Effenberg, Davids, Bryan Robson, Tigana, Neeskens, Falcao, sau contemporanii Ballack, Lampard si Gerard, se detaseaza de mijlocasii de acoperire prin calitatea principala distinctiva de patrundere ofensiva.

Ei au calitatile mijlocasilor de acoperire, dar prin posibilitatea sustinerii unui ritm alert, prin travalui pe fond de viteza, primesc sarcinile de a pleca din zona centrala, si, fie a porni curse in spatele blocului defensiv advers, intre mijlocasul defensiv si fundasii centrali, fie a fi latura intr-un triunghi ofensiv( mijlocas lateral-mijlocas central-varf), fie a crea superioritate, pe flancuri, pentru invaluirea extremei, fie a veni ca varf impins pe zona dintre fundasul central si cel lateral, fie a fi omul in plus pe respingerea pe 18-25 de metri, presionand, in tandem cu oricare coechipier apropiat pe singurul, de obicei, mijlocas defensiv advers.

Prin multitudinea de modalitati practice prin care poate transpune principiile superioritatii numerice, a atacarii cu poarta la fata, a elementului suplimentar de sustinere, defensiv, de constructie sau de finalizare, mijlocasul central box-to-box, reprezinta o diferentiere clara de mijlocasul de acoperire, si fundamentala, de cel defensiv.

El a aparut, pe locul numarului zece, al mijlocasului coordonator, considerat anacronic si ineficient, in conditiile jocului modern.

La Steaua, Paraschiv, cu toate limitele lui, a reusit sa se apropie de exigente, revansand imaginea dela meciul cu Kiew, din 2001, prin suita de evolutii bune si f. bune, la un inalt nivel european, si creind, dramatic, standard la Steaua, pe acest post. Plesan sau Tiago, au dezamagit, Ionescu nu s-a impus, Abel a fost o gluma.

La Nationala, s-a incercat cu Cocis, care a fost o solutie bunicica, pana la un moment dat,

Singurul jucator roman pe care il vad, azi, sa aiba calitatile pentru un asemenea post, este Ropotan.

 

Astfel, o sa vedeti, ca fotbalul romanesc duce lipsa atat de mijlocasii de acoperire( holding midfielders), cat si de mijlocasi centrali(asa-numitii nr.8, sau box-to-box midfielder). In schimb, avem cacalau, mijlocasi defensivi(destroyers).

 

De ce? Simplu, sunt usor de produs! Nu e mare lucru sa iei un jucator cu fizic, capacitate de efort, si sa-i creezi o tehnica de deposedare, sau capacitatea de asezare defensiva. El o sa alerge, o sa se bata, o sa-ti recupereze balonul, si..... gata! aici o sa se rupa filmul. Si o sa intervina o nenorocita de constructie mentala a vlahului si o apetenta catre un tatuc, acolo, undeva, care sa-i determine soarta. O sa caute un mijlocas creator caruia sa i-o dea, si sa faca ala ceva, sa inventeze ceva. El a recuperat-o, gata! Si-a facut datoria.

Ilie Stan spunea ca in momentul in care recupera mingea, i-o dadea imediat lui Panduru, si el, treaba lui ce facea cu ea! Panduru, Doamne fereste sa se simta ofensat, dimpotriva, i-si asuma rolul cu placere, ba mai mult, ii numea pe fundasi si pe mijlocasii defensivi "Ajutoare de fotbalisti!".

Intr-un meci disputat de Arges impotriva nu-stiu-cui, prin 70 si ceva, la pauza, scorul era alb, si Iovanescu ii zice lui Stanescu:

"-Brea nea Tinele, invata-ne si pe noi o schema, ceva, sa le dam o boaba astora!

-Ce schema, ce boaba? Cand recuperati mingea, i-o dati lui Dobrin si fugiti in fata, ca stie el cui sa i-a dea!"

 

 

Aceeasi mentalitate si la Natioanla: "I-o dadeam lui Hagi, si inventa el ceva!"

 

Acum , bineinteles, ca, au existat, in conditiile elaborarii caracteristicilor fiecarui tip de mijlocas de centrul terenului in parte, si jucatori care nu pot fi incadrati in mod clar, la o categorie.

Dinu a fost mijlocas defensiv(destroyer), si nu de acoperire(holding, sau defensive play-maker)pentru ca singurul atribut prin care contribuia la constructia jocului, se remarca, si i-ar face pe unii sa-l puna acolo, era pasa lunga.(care nici macar nu se numeste pasa, ci lansare).

Gica Popescu, in afara de perioada Steaua, cand a venit pe postul lui Bolloni, si a fost incercat intr-un post box-to-box- fortat, a fost, toata viata destroyer, si nici macar holding, jucand ultiimii 5 ani, libero.

Hierro, Sanchis, Rajkard, Desailly, Gilberto Silva, Olaroiu, toti au jucat mijlocasi defensivi (destroyeri), si la un moment dat, fara exceptie, au fost retrasi libero.

In afara de vreo doi( Sammer, care a jucat varf, coborand, incet-incet-ca Stefanescu, de ex.- si inca vreo unul), ceilalti au fost fotbalisti cu niste calitati naturale de aparatori, care insa, in plus de un fundas central normal, aveau ceva in plus(in general tehnica).

Mijlocasii de acoperire, majoritate, au jucat posturi ofensive, si s-au disciplinat intr-un modul defensiv, de sacrificiu, iar mijlocasii box-to-box, s-au impus natural, tot din jucatori ofensivi, pe alte particularitati.

 

Acuma spuneti-mi si mie, de unde dracu sa gasim noi mijlocasi de acoperire? Ei trebuie sa provina dintr-un jucator tehnic, nu suficient pentru a fi mijlocas ofensiv, dar destul, pentru a fi mai mult decat mijlocas defensiv! De unde plm il gasim? Ca daca apare unul putin mai tehnic, gata, e Maradona, noul Hagi, noul Dobrin, adica apetenta catre "tatuc". De ce sa alerge la recuperare diamantul, briliantul, regele, etc.? Lasa, sa alerge Lupescu, Rotariu...Lovin. Ca tehnicul face jocul... Daca nu e suficient de tehnic, atunci e mijlocas defensiv (destroyer) si atat.

Deci, cum producem noi, paly-makeri defensivi? Raspuns? Niciodata! Nu putem!

Iar cand apare, prin hazard, cate un amarat ca Lazar, are vicii mari, lipsuri fundamentale. Adica, el e tehnic, dar se sufoca in min. 35, cu Feroe, si se caca pe el cand il vede pe Toulalan. Lipsa! Ce dracu sa faci cu el?

Singura sansa e sa transformi un mijlocas ofensiv, intr-unul de acoperire. Asta, la noi, este f. greu, odata pentru ca refuza el, a doua ca majoritatea nu pot sa cuprinda rigorile postului, din punct de vedere fizic(se alearga cel mai mult), si al treile, si cel mai important, cum dracu sa renuntam noi la "comoara, la giuvaier, la nestemat", si sa savarsim sacrilegiul de a-l scoate din postura de mantuitot, pentru a-l integra intr-un sistem ce inseamna munca, competenta, rigoare, unitate, echipa, sistem?

Cu mijlocasii box-to-box, cred ca putem sa avem o sansa, pentru ca nu trebuie sa fie sclipitor de tehnici si nici cu un simt tactic prea dezvoltat. Este de ajuns ca, pe langa calitatile fizice, sa aiba si putina calitate si e gata. Repet, Ropotan mi se pare cel mai aproape.

 

Asa ca, cam asta e cu mijlocasii de centrul terenului. e cel mai usor sa joci cu doi inchizatori, si sa-i dai mingea lui unu', sa rezolve cazul cum o sti.

Suntem la ani lumina de ce-i pe afara (ma refer la Turcia, Grecia, Cehia, Croatia), si nu vad nicio speranta.

In ce-l priveste pe Lovin, pentru mine, care m-am calificat in domeniu la fata locului, pe teren, si am urmarit predilect ce apare, a fost un mijlocas defensiv(si atat!) f.f. bun. Nu putea sa fie ce vrei tu. A fost egal cu sine insusi. Faptul ca era obligat sa incerce, arata, inca odata, starea deplorabila a scolii romane de produs jucatori.

 

P.S.

Bonus:

The Greatest Central Midfielder In Various Positions:

 

Box-To-Box Midfielder:

1. Didi

2. Lothar Matthaus

3. Roberto Falcao

4. Gerson

5. Johan Neeskens

 

Holding Midfielder

1. Frank Rijkaard

2. Jozsef Bozsik

3. Fernando Redondo

4. Danny Blanchflower

5. Leandro Andrade

 

 

Destroyer

1. Luis Monti

2. Obdulio Verela

3. Nestor Rossi

4. Claude Makelele

5. Horst Szymaniak

 

Class : Queen Gold

Josef Masopust, Gerson, Luis Monti, Johan Neeskens, Obdulio Varela, Ernest Ocwirk, Willem Van Hanegem, Jean Tigana, Danny Blanchflower, Jose Leandro Andrade, Igor Netto, Horst Szymaniak, Paul Breitner, Marco Tardelli, Bryan Robson, Dave Mackay

 

Class : Queen Silver

Mario Coluna, Valery Voronin, Herbert Prohaska, Patrice Vieira, Roy Keane, Billy Bremner, Romeo Benetti, Edgar Davids, Osvaldo Ardiles, Xavi Hernandez, Claude Makelele, Grame Souness, Stefan Effenberg

 

Class : Queen Bronze

Michael Ballack, Steven Gerrard, Zvonimir Boban, Branko Oblak, Clarence Seedorf, Johnny Giles, Xavi Hernandez, Joseph Guardiola, Clodoaldo, Frank Lampard, Zito

 

P.P.S. Dupa cum vedeti, si astia le cam incurca. De ex., Lothar Matthaus, in afara de o perioada de pana inainte de Inter, cand a alternat mijlocas dreapta cu mijlocas coordonator, restul carierei a jucat mijlocas defensiv(88-94), si libero(94- 00). Nu box-to-box.

Mihai11.04.2010 17:45

Ciobanul nu ar renunta la Steaua din mai multe motive, unul fiind ca nu vrea sa piarda razboiul cu noi. Nu ai vazut cum facea pe la TV cu razboinicul luminii cu plm...

Hai sa incercam sa vedem putin in viitorul apropiat. Daca luam campionatul, a zis ca baga bani seriosi la echipa, pentru Liga. Ce trebuie sa facem noi ca echipa sa ia campionatul? Sa o incurajam ca altadata, cu casa inchisa, sa fie cozi la bilete din prima zi. Asta ii trebuie echipei.r]

 

"A zis ca baga bani seriosi in echipa"...Tu il mai crezi pe acest om? Esti inconstient? Acum te-ai trezit dintr-o coma de 30 de ani? Pana acum ce bani seriosi a bagat? Ca cel mai bun transfer este kapetanos care a fost adus gratis de Adi Ilie, pe care l-a acuzat ca distruge Steaua! Tu crezi ca unui miliardar care nu da doi bani pe oamenii simpli ii pasa de fani? Tu chiar crezi ca nu pleaca din orgoliu??

 

Care orgoliu? Un om orgolios se roaga de dinamovisti sa castige ca sa mearga el in Liga? Un om orgolios se aliaza cu unul pe care l-a injurat de mii de ori( Copos) pentru ca Timisoara sa nu depaseasca Steaua in clasament si sa piarda banii de la UEFA? Pune mana pe dictionar ca sa vezi ce inseamna orgoliu!

 

Vrei sa-ti fac o lista cu ce " a zis Becali".. NU? Hai ca incep totusi: 2005 - in 5 ani voi juca o finala de Liga Campionilor, vom avea o echipa de romani, nu va mai fi niciun strain la echipa

2006 - vom ajunge in semifinalele ligii campionilor,

2007- ne calificam din grupe, facem 12 puncte

2008 - m-am impacat cu suporterii,nu mai jignesc gloriile

2009 - fac o echipa de manji, investesc in copii si juniori, arsenal de Romania

2010....

 

Si in caz ca vrei sa ma contrazici cu Academia, te rog sa nu uiti ca jumate din antrenori si copii au fost dati afara, iar 1/3 din echipe au fost desfiintate.

 

Repet: de cate ori trebuie sa minta? De cate ori il mai crezi?Nu te saturi de minciuna si iarasi minciuna?

 

 

sabin130711.04.2010 20:24

Moskopole,

Nu am pretins ca sunt un specialist, nu am de gand deocamdata sa inventez ceva, imi permit sa emit si pareri absolut irelevante, chiar si despre lucruri transate de teorie si de practica, totul este relativ :). Sper ca nu te deranjeaza atat de tare toate astea incat sa adopti un ton ¨efervescent¨.

 

In caz ca fraza mea de mai sus ¨Meciurile mai bune al lui Lovin pot insemna exceptiile de la regula care spune ca e lemn.¨ a produs confuzie, lasand sa se inteleaga ca emit pareri trecute prin spectrul profesionist, perfect obiectiv si echidistant, trebuie sa recunosc ca am uitat sa pun intre ghilimele ¨regula¨. Ma gandeam la traditie, experienta, exemple.

 

Toja stiu ca e mijlocas lateral stanga, left wing daca vrei, jucat pe pozitia de mijlocas cu sarcini defensive. Deci comparatia cu Lovin pica.

 

Bineinteles ca m-am gandit daca atatia antrenori n-or avea treaba cu fotbalul de l-au jucat atat de mult (valabil si pentru doze mari de ¨efect Becali¨), si a rezultat normal ca e posibilitatea mai mare ca acei antrenori sa se priceapa si eu doar sa fiu subiectiv sau pe langa subiect.

Subiectiv fiind, si tinand cont si de cati nervi mi-au mancat Lovin si Nicolita, e posibil ca parerile mele despre ei sa para exagerate dintr-o perspectiva perfect obiectiva. Specialistii pot sa spuna ce-or vrea, insa eu tot cred ca pana si destroyerii si fundasii centrali trebuie sa stapaneasca stopul si preluarea (nu din 16 miscari) si pasa de 5 metri pe jos cu latul. Ori Lovin se impiedica de minge in majoritatea cazurilor, si nu cred ca e mereu terenul/atmosfera/presiunea de vina. N-am mai mentionat mai sus, banuiesc ca a accentuat confuzia, o fac acum: nu aveam pretentia de la Lovin sa dea diagonale de 50 de metri la coechipieri, pase filtrante, sa fie spectaculos, ci doar sa n-am griji cand preia o minge si sa fie in stare sa dea un numar decent de mare de pase, sa iaba minimul de eficienta.. Ori pana reusea sa imblanzeasca mingea deja treceau prea multe secunde pentru a mai putea spera ca mai poti prinde avdersarul nerepliat. Sa mai exagerez o data: oricine poate fi un destroyer mai bun decat Lovin.

Vieira, Desailly, Makelele, Gilberto Silva, Olaroiu, Sammer, Jeremies, Lupescu, Dinno Baggio, Gica Popescu, Hierro, Sanchis, Rijkard, Obdulio Verela, Claude Makelele (fac referire dintre exemplele tale doar la cei pe care i-am vazut si eu jucand, si deci pot emite pareri, asa neavizate si neatorizate cum sunt) nu se impiedicau in minge si sunt sigur (desi nu am cautat statisticile exacte) ca au numar de pase reusite net superior celui al lui Lovin. De pase inainte sau preluari nu mai vorbesc. Oricare dintre acestia ar fi putut juca box-to-box si la acoperire infinit mai bine in comparatie cu Lovin.

Ce spune teoria ca trebuie sa faca destroyerul cu mingile recuperate? De destroyer, acoperire si central, cu atributiile lor, am mai auzit si eu, culmea!:), chiar daca nu la un nivel calficat si unanim acceptat.

Toja stiu ca e mijlocas lateral stanga, left wing daca vrei, jucat pe pozitia de mijlocas cu sarcini defensive. Deci nu se poate compara cu Lovin.

 

Nu ca nu te-as crede ca asa este, dar spune-mi, te rog, din ce surse sunt luate clasificarile alea.

 

Sunt de acord cu tine cand vorbesti despre starea deplorabila a ¨academiei¨ romane de fotbal. Lovin este un exemplu in acest sens.:)

Moskopole12.04.2010 08:08

Sabine, nu ca nu m-ai crede, dar clasificarile astea le inveti pe teren, si acolo iti dai seama de particularitatile fiecaruia in parte, si de diferenta dintre un inchizator si un mijlocas de acoperire, sau de unul box-to-box.

Iarasi, nu ca nu m-ai crede, dar clasificarile astea sunt luate dupa niste plagiatori ordinari, care stau toata ziua pe site-ul prosport si gsp, ca sa mai fure ceva dela aia, carora le pasa de fotbal.

Amaratii respectivi se cheama www.worldsoccer.com

Altfel, cifrele celor mentionati, avand ca reper media celorlalti mijlocasi, si a intregii echipe, pun mana in foc, ca nu erau superioare cifrelor lui Lovin, in raport cu cifrele Stelei.

Astfel, cifrele lui Makelele, garantez ca nu erau sub ale lui Lovin, daca o sa comparam Zidane, Figo, Raul, cu Nicolita, Dica, Bostina.

Cifrele lui Baggio, erau sub Zola, Casiraghi, Stoichkov, ale lui Lupescu, sub Hagi, Sabau, Dumitrescu, ale lui Dinu, sub Nunweiler, Dumitru, Dembrovschi, ale lui lui Silva, sub Ronaldinho, Rivaldo, kleberson, ale lui Jeremies, sub Schneider, Scholl, Ballack, Effenberg, ale lui Vieira, sub Zidane, Djorkaef, sau Bergkamp, Petit, ale lui Hierro si Sanchis, sub ale lui Hagi, Laudrup, sau Amor, Guererro, Enrique, si asa mai departe...

Astfel, Lovin, era un jucator f. bun pe postul lui, cel de destroyer. Faptul ca strategia de joc era conditionata de existenta unui "tatauc", care sa determine individual soarta meciului, si ca acel tatuc n-a existat, l-a facut, sa-si asume, obligat de circumstante, niste sarcini pe care nu le putea indeplini.

Sarcinile alea, stii de ce le asuma? pentru ca avea ****. Bineinteles ca era bata, si n-avea nicio valenta catre dezvoltarea jocului, dar aceata impresie, vine din neputinta unui sistem de a crea o amarata de strategie, afara de otraviti fantanile, parjoliti ogoarele.

Dupa ce recupera mingea, trebuia sa vina o pasa simpla, de cativa metri, pentru "tatauc", asa cum venea dela Dumitru pentru Dobrin, dela Dinu pentru Nunweiler, dela Lupescu pentru Mateut si Lupu, dela Galca pentru Panduru, dela Popescu pentru Hagi, s.a. Cand "tatucul" n-a mai existat, si n-a putut fi inlocuit, asa cum ar fi trebuit, de un sistem antrenat, a inceput sa-si asume sarcini care-l depaseau,

Toti marii inchizatori, aveau limitele(la valoarea respectiva, si intr-un anumit context) pe care i le imputi lui Lovin.

Este un esec al sistemului, atunci cand body-guardul dela intrarea in Opera, trebuie sa joace pe sceana, dar nu-i imputa asta lui, el doar isi face meseria, egal cu sine, profesionist si dedicat.

Si cu asta o incheiem, sau o mutam in alta parte, ca am abuzat destul, si stricam topicul.

 

Moskopole28.05.2010 08:13

Unul din rarele momente de inspiratie neinteresata a lui Tolontan.

 

 

 

"După ce au trecut prin toate fazele de amatorism posibile, cluburile bucurestene dau semne că s-au trezit. Și, interesant, toate au planuri de recuperare a suporterilor.

 

Brusc, au descoperit că dacă-ți ignori fanii, ajungi să te paraseasca ceea ce, in fotbal, e echivalent cu a te urî!

 

 

De ce?

 

 

Pentru că ei nu abandonează simbolul echipei, ci se intorc impotriva prezentului nedemn"

 

 

Cu dreptul istoric intervenim in viata Stelei!

Cu dreptul pamantului!

Cu dreptul urii, care inseamna dragoste nebuna!

Cu dreptul sangelui ros-albastru!

Cu dreptul interesului neinteresat!

Adrian07.06.2010 18:25

Unde sa vina Gigi?

Gandalf the White23.11.2011 15:24

O gravă confuzie


Cei ce se cred urmasii Romei să mai pună mina pe Eminescu

Ilie Dumitrescu e un tip care nu vrea să-și ducă discursul dincolo de linia croielii costumului de firma Și-a impus o foaie de parcurs care să evite capcana balariilor. E o aspiratie spre conduită gentilomă care dă ciudat in zoologia dialogurilor mediatice. Dar asta e Ilie. Mereu a vrut să fie altfel, chiar si atunci cind pretindea apă pură din Alpi la doi pasi de curgerea miloasă a Dunarii la Galati. Duminică seara, după Ceahlaul-Steaua 1-0, a repetat calm, la nesfirsit, triada magică a succesului, antrenor, director sportiv, manager, catre urechile intoarse sper interior ale lui Ciobanul.

Exclus din rindul antrenorilor adevarati de pronuntarea prin omisiune a patronului Stelei, a izbucnit si aproape că a urlat arhicunoscutul secret: la Steaua, Becali e problema Asa, si?

Steaua e visul si cosmarul lui, din cind in cind se trezeste si ii intreabă pe cei din jur de ce i se intimplă toate astea. Apoi adoarme din nou, hohotind prin somn.

Realitatea acestei echipe e oniricul creatorului ei.Mare scofala

Totusi, un lucru ramine de neinteles, desenat in aer de revolta lui Ilie: de ce cred in continuare atîția oameni că această Steaua este Steaua?

Cind lui Ilie Stan i s-a adus la cunostință epitetul cu care Becali i-a gratulat pe fratii Costea, antrenorul n-a avut replică demnă de acest nume. Stana. Stana de piatra La această Steaua nu mai e nimic de adaugat, nimeni de aparat. Nervii lui Ilie sau tacerea celuilalt Ilie valorează tot atit. Adevarul sau minciuna sunt totuna. Cei doi cetățeni din atacul Stelei, vizibil incongruenti cu marea performanță mai ales intr-un astfel de mediu fară busola s-au bosumflat după ce li s-a spus mascarici, dar n-ar trebui să se formalizeze. Totul e un circ. Din el iși iau banii. Amputati de dimensiunea performantei, ei pot fi orice, acrobati la trapez fară plasă sau clovni cu nasul rosu.

În pelicula romantică Apă pentru elefanti, fabulosul Christopher Waltz (genial in rolul SS-istului din Inglorious Basterds) iși maltratează angajatii, oameni sau animale, pentru ca imediat să-l cuprindă remuscarile, să-i imbrățiseze si să le pună lumea la picioare. Dacă n-ati vazut filmul nici nu vă spun care e deznodamintul. Nu pentru a nu vă strica placerea. Ci pentru că nu există decit un final posibil.

Insist. Steaua n-are nici o legatură cu Steaua. Pricepind asta s-ar evita multe neintelegeri.


Radu Naum - versiunea dr. Jekyll
«123»