Zvonurile zilei in Anglia :
-Arsenal a inceput lupta pentru Marouane Chamakh.Senderos se pare ca va pleca in aceasta iarna la Atletico Madrid.
-Cum diferendul dintre Robbie Keane si Harry Redknapp este tot mai evident , se pare ca atacantul irlandez va pleca in aceasta iarna la Aston Villa.
De la Aston Villa , principalii vizati pentru o despartire sunt Nicky Shprey si Nigel Reo Cocker.
-Blackburn ii are ca tinte principale pe James Beattie de la Stoke si Nadir Belhadj de la Portsmouth.Dar avand in vedere ca nu prea sunt bani la club , e posibila si o despartire de una dintre vedetele Pedersen sau Benni McCarthy.
-Chelsea a reinceput eforturile pentru aducerea lui Aguero de la A.Madrid.Se incearca si readucerea pustiului Franco Di Santo de la Blackburn.Se pare ca i se va intrerupe transferul la Rovers din cauza dificultatilor pe care Chelsea le va avea odata cu inceperea Cupei Africii pe Natiuni.Cert este ca de la londonezi nu va pleca nimeni , Chelsea neavand voie sa faca transferuri pentru urmatoarele 2 mercato , in urma deciziei FIFA.
-Everton si-a asigurat deja primul jucator transferat , si anume : Landon Donovan va veni imprumut de la L.A. Galaxy.O alta tinta pentru "caramele" este jucatorul argentinean al celor de la Real Madrid , Fernando Gago.
-Liverpool va face o oferta pentru mijlocasul central al celor de la West Ham , Scott Parker.Parker este vazut ca o solutie buna pentru inlocuirea lui Xabi Alonso.Cormoranii ii cauta si un rival pe post lui Torres si cum varianta Toni a picat , ei se vor reorienta.
-Man City are 2 tinte clare in acest mercato : Chiellini de la Juventus si Maicon de la Inter.Alaturi de ei se insista si pe pista Pazzini de la Sampdoria.Mancini se pare ca se orienteaza exclusiv pe piata italiana.
-Man United are nevoie de ... fundasi.Cu siguranta Sir Alex Ferguson va aduce unul.Tintele "diavolilor" sunt : Gregory van der Wiel (Ajax) , Matthew Upson (West Ham) si Jack Rodwell (Everton).De plecat nu pleaca nimeni , in afara de Macheda , care se pare ca va fi imprumutat.
-Portsmouth nu va transfera pe nimeni , neavand bani.Se spera totusi in niste imprumuturi.Prelungirea imprumutului lui O`Hara de la Spurs , precum si un imprumut al lui Dos Santos , tot de la londonezi.Avand nevoie disperata de bani , se pare ca Avram Grant ii va vinde pe Utaka , Belhaldj si David James.
-Sunderland il va aduce pe Figueroa de la Wigan , iar Anton Ferdinand si David Healy sunt principalii vizati pentru o despartire.
-Tottenham are 2 tinte clare , dar pentru care va avea opozitie puternica : Upson si Parker de la West Ham.De plecat vor pleca aproape sigur : David Bentley , Roman Pavlyuchenko si posibil Robbie Keane.
-West Ham se confrunta cu probleme financiare grave , iar Upson si Parker vor pleca pentru a se putea plati datoriile.Este posibil sa vina Robbie Keane , in cazul in care unul dintre Upson sau Parker va ajunge la Spurs
.
-Wigan tinteste 2 jucatori de la Portsmouth : Kaboul si Boateng.Avand in vedere situatia financiara difcila a echipei de pe Coasta de Sud , este de asteptat ca Wigan sa reuseasca transferurile.De plecat , va pleca sigur Figueroa , care va merge dupa Steve Bruce la Sunderland.
-Wolves s-a orientat spre atacantul celor de la Stoke , Dave Kitson . Mutare posibila.
Jucatorul cel mai dorit al zilei:
Kenwyne Jones de la Sunderland .
Liverpool , Aston Villa si Everton se bat pe jucatorul lui Steve Bruce.
Pretul?12 milioane de lire.
Totusi este greu de crezut ca Bruce il va lasa sa plece , avand in vedere cuplul senzational pe care Jones il face cu Bent.
Dar in cazul unei oferte foarte bune...se discuta.