FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Cupa Africii 2010

«1235»
*Alecs*20.11.2009 21:57

angola2010logo.jpg

 

Tara gazda: Angola

 

Perioada de desfasurare: 10 ianuarie - 31 ianuarie

 

Detinatoarea trofeului: Egypt

 

Astazi a avut loc tragerea la sorti a grupelor. Iata componenta:

 

GRUPA A

Angola

Mali

Malawi

Algeria

 

GRUPA B

Coasta de Fildeș

Burkina Faso

Ghana

Togo

 

GRUPA C

Egipt

Nigeria

Mozambic

Benin

 

GRUPA D

Camerun

Gabon

Zambia

Tunisia

 

Haaai TOGO!

Stryker20.11.2009 22:21

Surprind absetele Marocului si Africii de Sud ...

 

Grupa B pare cea mai dificila ...

 

Probabil emeghara nu va participa cu nigeria dupa ce a fost atata timp accidentat ...

MoWeed20.11.2009 22:50

Grupa B e chiar tare de tot

Daniel-Ionut21.11.2009 07:01

Probabil ca din Liga 1 o sa participe Nibombe, Ze Kalanga, Kone si Viera :hmmm:

red&blue_boy21.11.2009 07:43

Da,grupa B e tare...Cel putin la momentul actual,pentru mine Coasta De Fildes ar fi principala favorita...Desi as vrea sa castige Nigeria,tot timpul din Africa mi-a placut Nigeria,jucatorii sai,foarte tehnici in general...Pe langa Africa de Sud sau Maroc,absenteaza si Senegal,o echipa ce a decazut mult in ultima vreme.

*Alecs*21.11.2009 10:12

Sistemul de calificari la Campionatul Mondial din zona Africii afecteaza si sistemul de calificare pentru Cupa Africii.

In ultima faza, au fost 5 grupe a cate 4 echipe, iar pentru Cupa Africii s-au calificat primele 3 din fiecare grupa + tara gazda.

Africa de Sud, fiind calificata automat la mondial, nu a participat la calificari.

Maroc a terminat pe locul 4 in grupa.

Iar Senegal s-a oprit in faza a 2-a.

 

Haaai TOGO!

Ronnie21.11.2009 10:21

Cupa Africii se disputa la 2 ani sau gresesc?

gio_stgloria21.11.2009 10:22

GO Cameroon !

*Alecs*21.11.2009 10:26
Cupa Africii se disputa la 2 ani sau gresesc?

 

Da, la 2 ani.

 

Haaai TOGO!

Maye21.11.2009 10:57

Asta e una dintre cele mai interesante competitii din Univers.

Vezi de toate de la gafe de clasa a II a pana la reusite senzationale.

Daca e o competitie la care ma uit cu placere , asta e!

Sper ca Eurosport va transmite din nou competitia.

KERATOCONUS21.11.2009 13:00
Sper ca Eurosport va transmite din nou competitia.

 

 

Iar meciurile din cadrul Cupei Africii sa fie comentate tot de catre Radu Bancu. :bananadance:

Stryker21.11.2009 14:43
Probabil ca din Liga 1 o sa participe Nibombe, Ze Kalanga, Kone si Viera :hmmm:

 

Poate ca si Emeghara pt Nigeria daca va reveni pana atunci si daca vor avea nevoie de el

 

Pe langa Africa de Sud sau Maroc,absenteaza si Senegal,o echipa ce a decazut mult in ultima vreme.

 

Uite ca de astia am uitat ... si de Guineea sau Congo dar sunt echipe mai slabe

ytse jam21.11.2009 23:36
Iar meciurile din cadrul Cupei Africii sa fie comentate tot de catre Radu Bancu. :bananadance:

da da da. stiu ca multi ne injura acum, dar si eu sunt fan Radu Banciu, iar la Cupa Africii este cretin rau omu'... acum nu stiu daca o sa mai comenteze tot el, deoarece am vazut ca a fost scos si de la Turul Frantei (oricum, Manolo rulzzz)...

 

Bitavk01.01.2010 14:15

Faraonii de egipteni mi se pare ca sunt din nou favoriti...au luat titlul ultimele 2 dati...poate or fi vreun Lyon al Cupei Africii :P

*Alecs*08.01.2010 18:04

Mi-au atacat favoritii din Africa!

 

BBC anunță că asupra autocarului nationalei statului Togo s-au tras focuri de armă! Doi jucatori au fost loviti. Conform cotidianului francez L'Equipe, unul dintre cei doi raniti este chiar Serge Akakpo, de la FC Vaslui, iar celalalt portarul Kodjovi Obilale!

 

"Am fost mitraliati, desi eram insotiti permanent de două masini de Politie! Ranitii au pierdut mult sange", a declarat Thomas Dossevi, atacantul lui Nantes aflat si el in autocar, pentru L'Equipe! Cei de la nationala statului Togo iau in calcul să nu mai participe la Cupa Africii!

 

Conform BBC, atacatorii ar face parte dintr-o bandă de hoti. Din lotul statului Togo face parte, printre altii, Emmanuel Adebayor de la Manchester City.

 

Update: Soferul autocarului a murit, alti 9 raniti.

red&blue_boy08.01.2010 20:35

Incredibil ce se intampla prin Africa...Tot felul de hoti,teroristi...Pacat ca sufera si sportul,dupa ce nici anul acesta din cauza asta nu s-a organizat in Africa Raliul Paris-Dakar...

mircea_1009.01.2010 08:25

daca era Adebayor impuscat, nu mai pupau Angolezii fotbal international 20 de ani...

Maye09.01.2010 17:39

Ce pacat ca s-a retras Togo.

 

Era mult prea frumoasa grupa aia.

MoWeed09.01.2010 18:58

Ce mah, s-au retras? :mellow:

Maye09.01.2010 19:09

Da. :(

*Alecs*09.01.2010 19:40

E normal sa se retraga, sunt toti in stare de soc. S-au tras rafale asupra autocarului timp de 30 de minute. Au avut mare noroc. Pe langa sofer au mai decedat un antrenor secund si un purtator de cuvant, iar portarul impuscat este in stare destul de grava. Akakpo se pare ca e ceva mai bine.

 

E posibil ca si alte echipe sa recurga la retragerea din competitie. Un meci din grupa A si toate din grupa B se desfasoara in provincia Cabinda unde a avut loc atacul, iar echipele Ghanei si Coastei de Fildes sunt ingrijorate.

Maye09.01.2010 19:49

Ghana si Coasta de Fildes s-au declarat solitare cu retragerea Togo-ului din competitie.

Suna a forfait in grupa lor.

mircea_1010.01.2010 09:44

Togo s-a decis sa joace in memoria celor care au murit.

Daniel-Ionut10.01.2010 17:04

In seara asta e deschiderea nu?

Vlad Bogdan10.01.2010 18:19

Nu stiti, se transmit meciurile de la CAN la TV?

«1235»