Rat merita cel mai mult banerola de capitan.Injurati-ma,dar dupa el,Mutu.S-a dat vreodata Mutu lovit cand a jucat pt Nationala?O fi un el un cocalar drogat,cu un caracter mizer,dar pt Nationala si-a facut treaba.
In meciurile cu echipe mici. In meciurile cu echipele mari a cam facut figuratie, exceptie facand meciul cu cehia, care oricum nu prea mai conta.
Uite impotriva cui a dat Mutu goluri la echipa nationala:
In amicale: cipru(2),polonia,ucraina(2),japonia,georgia(2),moldova,turcia(1),muntenegru(1).
In meciuri oficiale: danemarca(2),luxemburg(4),finlanda(2)andorra(2),belarus(3),macedonia(1),bosnia(1
),albania(1),slovenia(1),cehia(2),italia(1).
Singura echipa cu adevarat mare din astea este Italia si daca ma strofoc, le bag si pe danemarca,cehia,polonia la echipe mai importante.
In rest, sunt echipe carora orice atacant mai de doamne ajuta intr-o echipa semi competitiva, le da goluri. Si sa nu uitam ca Mutu e un component relativ stabil al echipei nationale din 2000, are deja 10-11 ani la echipa nationala si a dat aproape 30 de goluri, ceea ce e bine insa putine au venit in momente cruciale.
Mutu are onoarea de a nu avea goluri memorabile desi se apropie de Hagi la goluri. Pai eu unul tin minte mai degraba golurile lui Gica sau ale lui Dumitrescu decat Mutu desi ambii sunt retrasi de mult din activitate. Singurele goluri memorabile ale lui Mutu sunt in dubla cu Cehia(care oricum nu mai conta), in acel 2-2 dramatic cu Danemarca si golul cu Italia de la Euro. Asta in 10 ANI!!!
Unde a fost Mutu in meciul cu Slovenia din 2000? Si-a facut partial treaba cu Danemarca in 2002 dand gol dar si a ratat enorm pe final. A jucat bine in mansa a doua, dar ce a facut Mutu cand echipa nationala a mers in Cehia? Unde a fost Mutu cand ne-au tras-o olandezii in dubla mansa 0-4 in 2006?
Eu raman la parerea ca Mutu e bun ca jucator dar in nici un caz nu este un jucator decisiv. E bun pentru meciurile de umplutura cu echipe basite, echipe care ar putea fi executate si de atacanti mai slabi daca Romania ar avea un antrenor care sa stie sa faca o selectie(chiar credeti ca avem nevoie de super atacanti pentru a o baga in poarta luxemburgului,albaniei,ciprului,macedoniei,andorrei etc)