FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Preliminariile Euro 2012 - Ucraina Si Polonia

«15678»
blindica29.03.2011 19:45
Ideea nu este neaparat sa bagam tot lotu' numa' de tineri. O echipa ca sa creasca are nevoie si de oameni maturi si cu experienta, exceptie face Borussia. Eu as opta pentru:

Pantilimon/Tatarusanu - Rapa/Sapunaru, Tamas/Papp, Gardos, Rat/R.Stefan - Torje, Chivu/G.Muresan, Lazar/Herea/Neagu, Alexe/Zicu/Deac - Stancu, Marica. Plus alti jucatori care pot aparea oricand: Gaman, Barboianu, Grozav, F.Cosea, M.Costea, Chipciu, Radut si altii.

 

Fara Tamas,e terminat. Fara Radu Stefan,ala nu-si doreste sa vina la nationala. Fara Chivu,care este o victima a presei si a pretentiilor noastre exagerate de a castiga cu Albania.Chivu,cel care vorbeste mai mult decat face,cel care spune ca se retrage dupa o campanie cvasi-esuata de pe acum,desi nimeni nu-i cere sau nu-l intreaba despre.Dupa Rat ii prefer pe Papp sau Latovlevici.Fara Deac,el este o pacaleala a nemtilor. A zis Maye niste jucatori chiar ok.

 

Mutu,dupa Luxemburg : ''In Bosnia n-am avut niciun sistem'' . De fapt,s-a legat prin mai multe vorbe de tactica rromului selectioner.

red&blue_boy29.03.2011 20:03

Chivu,care s-a menajat a cata oara pentru a juca apoi la echipa de club...Halal capitan...

DelPiero1030.03.2011 08:33
Chivu,care s-a menajat a cata oara pentru a juca apoi la echipa de club...Halal capitan...

Rat merita cel mai mult banerola de capitan.Injurati-ma,dar dupa el,Mutu.S-a dat vreodata Mutu lovit cand a jucat pt Nationala?O fi un el un cocalar drogat,cu un caracter mizer,dar pt Nationala si-a facut treaba.

predatorpulse730.03.2011 11:55
Rat merita cel mai mult banerola de capitan.Injurati-ma,dar dupa el,Mutu.S-a dat vreodata Mutu lovit cand a jucat pt Nationala?O fi un el un cocalar drogat,cu un caracter mizer,dar pt Nationala si-a facut treaba.

 

In meciurile cu echipe mici. In meciurile cu echipele mari a cam facut figuratie, exceptie facand meciul cu cehia, care oricum nu prea mai conta.

 

Uite impotriva cui a dat Mutu goluri la echipa nationala:

 

In amicale: cipru(2),polonia,ucraina(2),japonia,georgia(2),moldova,turcia(1),muntenegru(1).

 

In meciuri oficiale: danemarca(2),luxemburg(4),finlanda(2)andorra(2),belarus(3),macedonia(1),bosnia(1

),albania(1),slovenia(1),cehia(2),italia(1).

 

Singura echipa cu adevarat mare din astea este Italia si daca ma strofoc, le bag si pe danemarca,cehia,polonia la echipe mai importante.

 

In rest, sunt echipe carora orice atacant mai de doamne ajuta intr-o echipa semi competitiva, le da goluri. Si sa nu uitam ca Mutu e un component relativ stabil al echipei nationale din 2000, are deja 10-11 ani la echipa nationala si a dat aproape 30 de goluri, ceea ce e bine insa putine au venit in momente cruciale.

 

Mutu are onoarea de a nu avea goluri memorabile desi se apropie de Hagi la goluri. Pai eu unul tin minte mai degraba golurile lui Gica sau ale lui Dumitrescu decat Mutu desi ambii sunt retrasi de mult din activitate. Singurele goluri memorabile ale lui Mutu sunt in dubla cu Cehia(care oricum nu mai conta), in acel 2-2 dramatic cu Danemarca si golul cu Italia de la Euro. Asta in 10 ANI!!!

 

Unde a fost Mutu in meciul cu Slovenia din 2000? Si-a facut partial treaba cu Danemarca in 2002 dand gol dar si a ratat enorm pe final. A jucat bine in mansa a doua, dar ce a facut Mutu cand echipa nationala a mers in Cehia? Unde a fost Mutu cand ne-au tras-o olandezii in dubla mansa 0-4 in 2006?

 

Eu raman la parerea ca Mutu e bun ca jucator dar in nici un caz nu este un jucator decisiv. E bun pentru meciurile de umplutura cu echipe basite, echipe care ar putea fi executate si de atacanti mai slabi daca Romania ar avea un antrenor care sa stie sa faca o selectie(chiar credeti ca avem nevoie de super atacanti pentru a o baga in poarta luxemburgului,albaniei,ciprului,macedoniei,andorrei etc)

 

 

stockton30.03.2011 11:57

Si ce sa faca acum? Sa riste sa-si piarda pozitia de titular la Inter pentru o nationala fara perspective? Chivu e un taranoi dar nu asta e relevant in acest caz. Asta cu "capitanul" e un mit si atat. Si Gica Popescu dorea avantaje de la statul roman (sa castige din start licitatii) acum 12 ani ca sa mai vina la nationala....eu cred ca asta e mai grav. Si pana la urma nu Chivu (adica tot un fundas) e acum problema fotbalului romanesc....mijloc nu avem.

 

Predatorpulse....golurile astea simple altu' nu le dadea....aici cred ca e discutia.

 

In 2000 era prea tanar. In 2005 la acel 0-2 din Olanda de acasa era inca suspendat de UEFA....la 0-2 din deplasare a fost greseala lui Piturca ca l-a bagat titular desi abea trecusera cateva zile de la ridicarea suspendarii si nu avea deloc meciuri in picioare. A avut o faza cand a preluat prea larg la 0-0...daca avea meciuri in picioare, ar fi preluat corect si ramanea 1-1 cu portarul.

Bogdan30.03.2011 12:38

Pai tot problema lui este ca a fost suspendat? L-am pus eu sa bage coca in el sau sa ia pastile de slabit cu vodka sa imite cocaina? :)

predatorpulse730.03.2011 12:48
Predatorpulse....golurile astea simple altu' nu le dadea....aici cred ca e discutia.

 

E pe dracu, crezi ca iti trebuie super clasa sa o bagi in ate echipelor astea de mana a 3-a?

 

Problema Romaniei este ca de la Boloni/Hagi nu a mai avut antrenor care sa puna baza pe ofensiva. Cand intalnesti o echipa precum belarus/albania/cipru si tot asa, singura intrebare pe care trebuie sa ti-o pui este: cate le dam?

 

Si da, avem si am avut atacanti mai mult decat capabili chiar in tara in 2000-2010 dar astia fie nu au fost selectionati, fie au jucat 1-2 meciuri sub unii antrenori. Mutu are valoare cat sa iasa peste tactica de doi bani a multor selectioneri romani si sa le-o bage in ate echipelor mici, dar ca sa faci asta cu o echipa mare ai nevoie de coechipieri valorosi si sa ai tu un anumit nivel de talent dar mai ales sa ai alura de lider. Mutu e marcator dar in nici un caz nu e lider. Eu nu am vazut nimic la Mutu care sa ma faca sa cred ca poate sa traga o echipa dupa el de unul singur. E talentat dar prea individualist.

blindica31.03.2011 06:36

Ce sa faca Mutu daca impotriva acelor echipe s-a nimerit sa joace in cea mai mare parte a meciurilor ? Uite ca,atat cat Mutu a lipsit,Romania nu prea a castigat sau a castigat taras meciurile cu acele echipe din lumea a 3 a,in care chiar ''selectionata'' rromului a ajuns. Mutu e un fost drogat,un betiv,un arogant inconstient,insa pentru ''nationala'' si-a facut treaba cel putin 70%.

MoWeed31.03.2011 07:00

Stati linistit ca incepe iar sa-si dea basini imediat si sa inceapa cu vedetismele.

Parerea mea este ca Mutu poate fi mai util daca avem un antrenor cu curajul sa nu-l cheme cand incepe iar cu vedetismele si individualismul. Daca nu-l cheama atunci vreo 2 meciuri, sa vedeti cum o sa joace cand revine...

DelPiero1001.04.2011 07:18
In meciurile cu echipe mici. In meciurile cu echipele mari a cam facut figuratie, exceptie facand meciul cu cehia, care oricum nu prea mai conta.

 

Uite impotriva cui a dat Mutu goluri la echipa nationala:

 

In amicale: cipru(2),polonia,ucraina(2),japonia,georgia(2),moldova,turcia(1),muntenegru(1).

 

In meciuri oficiale: danemarca(2),luxemburg(4),finlanda(2)andorra(2),belarus(3),macedonia(1),bosnia(1

),albania(1),slovenia(1),cehia(2),italia(1).

 

Singura echipa cu adevarat mare din astea este Italia si daca ma strofoc, le bag si pe danemarca,cehia,polonia la echipe mai importante.

 

In rest, sunt echipe carora orice atacant mai de doamne ajuta intr-o echipa semi competitiva, le da goluri. Si sa nu uitam ca Mutu e un component relativ stabil al echipei nationale din 2000, are deja 10-11 ani la echipa nationala si a dat aproape 30 de goluri, ceea ce e bine insa putine au venit in momente cruciale.

 

Mutu are onoarea de a nu avea goluri memorabile desi se apropie de Hagi la goluri. Pai eu unul tin minte mai degraba golurile lui Gica sau ale lui Dumitrescu decat Mutu desi ambii sunt retrasi de mult din activitate. Singurele goluri memorabile ale lui Mutu sunt in dubla cu Cehia(care oricum nu mai conta), in acel 2-2 dramatic cu Danemarca si golul cu Italia de la Euro. Asta in 10 ANI!!!

 

Unde a fost Mutu in meciul cu Slovenia din 2000? Si-a facut partial treaba cu Danemarca in 2002 dand gol dar si a ratat enorm pe final. A jucat bine in mansa a doua, dar ce a facut Mutu cand echipa nationala a mers in Cehia? Unde a fost Mutu cand ne-au tras-o olandezii in dubla mansa 0-4 in 2006?

 

Eu raman la parerea ca Mutu e bun ca jucator dar in nici un caz nu este un jucator decisiv. E bun pentru meciurile de umplutura cu echipe basite, echipe care ar putea fi executate si de atacanti mai slabi daca Romania ar avea un antrenor care sa stie sa faca o selectie(chiar credeti ca avem nevoie de super atacanti pentru a o baga in poarta luxemburgului,albaniei,ciprului,macedoniei,andorrei etc)

Multe din golurile pe care le-a dat el in meciurile din calificari au fost in acel moment decisive sau cel putin f importante.Nici Hagi,pus in Nationala asta,nu putea sa faca mult mai multe.Nu-l compar cu Gica,diferenta de clasa e evidenta,dar Mutu si-a facut treaba pt Nationala.Mie imi place sa mai supar dinamovistii,zicand ca e doar un drogat afemeiat si betiv,dar a fost un fotbalist si este inca foarte talentat.Cel mai bun jucator roman din ultimii 10 ani fara doar si poate.Si pt Romania nu tin minte sa se fi dat vreodata lovit,ca altii. Aici are respectul meu.

Ronnie03.06.2011 20:05

Romania 3-0 Bosnia (Mutu, Marica2)

 

Dupa 1-1 cu Albania acasa nu pleci, da' dupa ce bati 3-0 principala contracandidata iti dai demisia. Tara de nebuni!

danimarcu03.06.2011 20:31
Dupa 1-1 cu Albania acasa nu pleci, da' dupa ce bati 3-0 principala contracandidata iti dai demisia. Tara de nebuni!

 

Despre ce vorbesti, tinere? :rolleyes:

 

 

red&blue_boy03.06.2011 21:21

Parca au jucat altceva,dar e doar un meci,Bosnia nu mai e ce-a fost cu ceva vreme in urma...

Multi se prea extaziaza dupa victoria din seara asta...

iNsTiGaToR04.06.2011 06:11

Bosniacii au venit ca la antrenament si si-au furat-o.De altfel scorul putea fi mult mai mare (exceptand penalty-u ratat...acolo ar fi putut sa-l puna pe Tatarusanu sa-l bata daca voia sa-i umileasca si mai mult pe bosniaci :)) ).

ebonyc05.06.2011 02:28

Ca tot am zis de nationala as vrea sa le spun ca le dau la mumu lui Mutu si Sapunaru ca nu merg la actiunea echipei nationale in America de Sud. Pai daca as fi fost antrenor la nationala sau implicat in nationala in orice fel as fi interzis participarea lor la orice viitoare actiune a echipei nationale de acum incolo. Sunt prea vedete sa mearga in turneu atunci sa se duca in cucul meul. Nu vrei, nu mai vii deloc si cu asta basta.

bogdinho'08.06.2011 16:55

Cum nu mai joaca Florescu , cum merge jocul mai bine.

Regele Fotbal14.06.2011 14:56

Naționala Romaniei a ajuns pielea pulii: in urnă cu Albania!

http://www.regelefotbal.ro/Romania/nati ... cu-albania

 

bogdinho'15.06.2011 17:53

Sa speram ca o va redresa Piturca. El e singurul care ne-a calificat la turneele finale.

 

In 2000 si 2008 la Euro. Sa speram ca va reusi si acum , sunt 2 puncte intre noi si Bosnia , 4 intre noi si Belarus care au un meci in plus. Sunt sanse , vom vedea.

 

Cel mai important lucru e ca a plecat Mucescu de la nationala. El era raul buba.

Lari22.06.2011 18:30

"Tactica de joc la meciul cu Bosnia de acasă a fost una agresiva Am discutat pe această temă cu Razvan, care ar fi vrut să stam mai retrasi. Noi i-am zis că vrem să facem un pressing mai avansat si a fost de acord. Nu i-am lasat pe adversari să joace.

 

Mijlocasii nostri centrali au incercat să stea, prin alternanță, unul mai sus si unul mai jos, ceea ce ne-a ajutat foarte mult. Am avut timp să ne facem o idee despre acel meci, caci am avut 8 zile la dispozitie să ne pregatim", a spus Marica la DolceSport.

Maye02.09.2011 20:28

San Marino - Romania 0-1 . Meci amical.

Olanda - San Marino 11-0 . Meci oficial.

 

:D

Adrian02.09.2011 20:38

E normal, pentru ca Olanda e cu 10 clase peste noi. Ce nu inteleg eu e de ce a dat Huntelaar doar 2 goluri. Cred ca a jucat foarte slab!

 

Nu inteleg nici ce se intampla cu Belgia. Are una din cele mai tari nationale din lume si... RAHAT PE BAT!

Maye02.09.2011 20:46

Ma astept sa luam vreo 10 in 2 meciuri cu olandezii. Ma uitam acum peste rezultate si ceva meciuri de prin preliminariile astea. Cred ca la anul Germania si Olanda se vor bate pentru victoria de la Euro.

 

Cat despre Belgia, am impresia ca inca sunt destul de tineri.

Astazi au jucat cu :

 

Mignolet - 22 ani

Kompany - 25

Vertonghen - 24

Lombaerts - 26

Alderweireld - 22

Simons - 34

Fellaini - 23

Witsel - 22

Hazard - 20

Mertens - 24

Lukaku - 18

 

Daca il scoatem pe Simons din calcule, reiese o medie de varsta de 22,6 ani.

red&blue_boy02.09.2011 21:59

Ce echipa frumoasa are Belgia, deocamdata doar pe hartie.Sper sa nu ramana asa.

red&blue_boy06.09.2011 19:42

Execrabil gazonul de pe noul stadion! Bagi atatia bani in stadion si pui gazon de 80000 de euro cu Oprisan ala care a facut posibila plaja din 2003 de la Romania-Danemarca...

I.N.Money06.09.2011 20:16

Doar la noi vezi asa ceva, oricum nu se putea ca domnul baron sa nu obtina un mini profit.

«15678»