FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Mihai Stoichita

«13456»
red&blue_boy27.01.2011 18:43

Poate vine inapoi la noi nea Lippi !

optarul27.01.2011 22:56

imi lipseste verticalitatea lui.

Lari27.03.2012 14:24
"Ciobanul m-a sunat si mi-a spus că a reziliat contractul cu Ilie Stan si m-a intrebat dacă aș fi de acord să preiau Steaua. La mine este mai mult decat o legatură materială cu Steaua, este o legatură sentimentală si o provocare. Ne-am inteles asupra aceluiasi obiectiv, să câștigam campionatul. De maine dimineață, de la 9 fară un sfert, va incepe al treilea meu mandat la Steaua. O să continuu munca bună a lui Ilie de aici pentru că a facut si el lucruri frumoase din punct de vedere al organizarii, iar, din punctul de vedere al pregatriii fizice, echipa stă cel mai bine, chiar dacă el a fost criticat pentru pregatirea demodată de la munte. Lotul este foarte bun, iar o cauză a rupturii dintre ei a fost si lipsa oamenilor pe anumite posturi. Steaua e Steaua, iar in această perioadă de dou-trei luni este mai importamtă decat orice. Matematic, putem lua campionatul, iar cele opt puncte se pot recupera".
blindica27.03.2012 18:37

Mai zice careva ca nu prinde sfarsitul de campionat sau doar eu ma gandesc la acest lucru?

red&blue_boy27.03.2012 18:50
Mai zice careva ca nu prinde sfarsitul de campionat sau doar eu ma gandesc la acest lucru?

You're not alone ! :)

mountytoma27.03.2012 21:55

adevarul este ca exact scarpincuristul ne mai lipsea, sa ne faca viata si mai amara... eu sper sa ia o bataie zdravana de la Pandurii, ca sa il vedem zburat dupa un singur meci!

Lari27.03.2012 23:57

În primul mandat a luat campionatul

 

1. Stoichiță a fost numit pentru prima dată "principal" la Steaua in vara lui 1997. A urmat un sezon care a avut un final terifiant. Roș-albastrii au cîștigat titlul in ultima etapa terminind la două puncte in fata Rapidului.

 

2. În Europa a ratat accesul in Champions League după 0-5 la Paris, cu PSG, dar in Cupa UEFA a ajuns pină in turul 3, după ce a trecut de Fenerbahce si de Bastia. A fost eliminat de Aston Villa (2-1 si 0-2).

 

3. În campionatul urmator, a fost inlocuit in retur de Ienei, dar a ramas colaborator in staff-ul tehnic. Echipa a terminat pe 3 si a cîștigat Cupa Romaniei, invingind-o in finală pe Rapid.

 

Ce echipă a avut in '97-'98: Ritli - Reghecampf, Matei, Rachita Miu - Militaru, Denis Șerban, Rotariu, L. Rosu - Lacatus Ciocoiu

 

În al doilea mandat a a terminat pe locul 5

 

1. În septembrie 2009, după ce Bergodi a fost dat afara Stoichiță a preluat-o pe Steaua după 6 etape de campionat. Echipa era pe locul 5, iar "Lippi" a terminat turul pe primul loc, la egalitate cu Unirea Urziceni. La finalul sezonului s-a clasat pe 5.

 

2. În Europa League, intr-o grupă cu Fenerbahce, Twente si Sheriff Tiraspol, n-a reusit calificarea in primavara europeana

 

Ce echipă a avut in 2009-2010: Zapata - Golanski, Parpas, Jelev, P. Marin - Nicoliță, Ov. Petre, Toja, Tanase - Kapetanos, B. Stancu

 

21 de ani au trecut de cind Stoichiță a debutat ca antrenor principal, se intimpla in 1991, cind a preluat-o pe Callatis Mangalia

 

19 echipe a bifat Stoichiță in intreaga lui carieră de "principal": Callatis, Rocar, Steaua, FC National, Litex Loveci, Panama, Sheriff Tiraspol, Ankaragucu, Armenia, Pyunik Erevan, Farul, Otelul, Kuweit, Aris Limassol, Al Salmiya, AEL Limassol, Astra, CS Mioveni si Apollon Limassol

 

9 trofee a cîștigat Stoichiță ca antrenor: titlul si Supercupa in Romania cu Steaua, titlul si Cupa in Republica Moldova cu Sheriff Tiraspol, de două titlul, Cupa si de două ori Supercupa in Armenia, cu Piunik Erevan

red&blue_boy28.03.2012 16:57

Vad ca nea Lippi are probleme cu galeria. Probabil cei din galerie nu gasesc o rima si pentru el, pentru un eventual banner! :)

JohnCO229.03.2012 12:05
Vad ca nea Lippi are probleme cu galeria. Probabil cei din galerie nu gasesc o rima si pentru el, pentru un eventual banner! :)

 

LiMbidinosul ...ca sa "impace" cumva galeria vrea sa schimbe capitanul...zice ca e scoaterea lui...Vrea el sa para ca ia decizii de dragul suporterilor si tot asa...

 

 

Ia mana de pe Bourceanu LiMbidinosule.

 

 

Lari17.04.2012 18:13

Cumnatul lui Dumnezeu

 

Prin comportamentul de taximetristi, antrenorii iși sabotează propria activitate.

 

La Steaua, antrenorul este, de fapt, un costum de haine pus pe umeraș să fluture pe banca de rezerve. În buzunarul de la piept, cel care vrea să umple golul gaseste un telefon mobil, avand o baterie care se incarcă de la gesturile agitate facute pe marginea terenului.

 

Prin comportamentul acesta de sofer angajat cu ora, antrenorii iși sabotează propria activitate. Ca urmare, apare ideea că oricine poate fi instalat la carma echipei. Dacă parchează cu grijă masina patronului si o lustruieste atent, Ionuț Lutu poate schimba scaunul soferului cu banca antrenorului. La fel, Cruduta, care sigur a deprins cateva taine ale fotbalului in ultimul timp. Dacă Fuego il prinde vreodată pe Lider la iesirea din biserică si-i spune cateva vorbe adanci despre neam si pietate, a doua zi va semna contractul in vapaia aurită de la Palat.

 

Se intamplă la Dinamo, la CFR Cluj, in multe locuri, dar parcă nicaieri ca la Steaua. Schimbarea tehnicianului nu aduce atat un soc la echipa cat contribuie la fixarea falsei idei că la varful piramidei există solutii si pricepere. Ca urmare, fiecare nou instalat vine deja pregatit să plece, stiind că mirul ungerii ramane pe piele cam cat aftershave-ul. La conferinta de presa respectivul vorbeste despre obiective si sisteme de joc, dar in mintea lui iși zice: Prind meciul cu Pandurii, cu Ceahlaul poate scot un egal, iar dacă iese treaba, am paltonul asigurat.

 

Domnul Stoichiță va prinde insă multe randuri de confectii pe banca Stelei. O geacă usoara de fâș, in această primavara un tricou cu bermude in cele două zile din 2013, cand va pregati echipa in Cipru, si o vestă imblanita la Revelionul 2014-2015, cand va fi luat de la sarmale pentru a asigura continuitatea. După cum am scris, in gluma in cartea Cateva sfarsituri de lume, aparută anul trecut la Humanitas, domnul Stoichiță e membru al celei mai vaste masonerii: cea a oamenilor intotdeauna disponibili. Din organizatia Cumnatii lui Dumnezeu au facut parte de-a lungul vremii numeroase personalități de fundal, printre care Șeherezada si Ringo Starr, insi care traiesc in umbra altcuiva, incercand să ajute timpul să treacă mai repede. Acel gest pe care domnul Stoichiță il face deseori, ducerea degetului aratator la gura nu se adresează galeriei " si, cu atat mai putin, Doamne fereste!, sefilor -, ci e semnul secret de recunoastere al celor care au renuntat să spere. Noi ducem tava in tacere, il slavim pe Cronos si vorbim numai ce trebuie, cand avem voie.

 

Ce Lippi? Cum pare un om calm si calculat " ceea ce reprezintă o garantie medicală pentru o viață linistită si indelungată -, pariez că domnul Stoichiță il va depăși si pe Sir Alex Ferguson la capitolul longevitate in cadrul unui club. Din 317 mandate.

 

Adrian Georgescu

Lari19.04.2012 22:08
"Probabil că nu sunt cel mai iubit dintre pamanteni la Steaua, dar nu are importanță. Eu le-am zis jucatorilor că am fost facut sclav, am fost facut in toate felurile, dar prefer să fiu eu sclav toată viata si ei să fie imparati. Atunci imi va merge si mie bine. Asa le-am spus. Bineinteles că am facut primul 11 impreună cu patronul. Gigi are o vorbă cand e multumit: «Bravo, ba tată!» . Dacă nu ii place, se uită la mine si zice: «Ia mai gandeste-te, că am dat bani pe unii jucatori». Îmi convine să dau raportul patronului, asa e normal".
Stryker23.04.2012 09:11

Eu zic ca st0ichita a avut ocazia sa isi arate "valoarea" lui ca antrenor in ultimul meci si a reusit... prin sarcina care i-a atribuit-o lui Tatu sa-l marcheze la acea faza fixa pe Wesley(faza in urma caruia s-a decis meciul) asta in conditiile in care Tatu la 1,73, era cel mai mic jucator al Stelei de pe teren, iar Wesley pe langa faptul ca avea 7 cm in plus la 1,80 ai sai, era golgheterul la zi si unul dintre atacanti cu cea mai buna lovitora de cap din Liga 1.

 

Este cu atat mai aiurea cu cat, el are "voie" sa ia un numar limitat de decizii la echipa si tocmai acele decizii se dovedesc a fi proaste ...

 

Ramane de vazut daca va continua si dupa meciul cu rapizii sau va fi trimis mai repede in vacanta de catre "antrenorul"-"patron"-creditor.

Lari24.04.2012 07:07
Din rezultatele de antrenor ale lui Stoichita


Tehnicianul stelist are mai multe esecuri rusinoase pe banca roș-albastrilor in cele trei mandate ale sale de pină acum.

Victoria Vasluiului in Ghencea, vineri seara e una istorica fiind prima in fieful roș-albastrilor pentru moldoveni. Nu este prima dată insă cind Stoichiță face "istorie neagră" pe banca roș-albastrilor.

În cele trei mandate ale sale la Steaua, antrenorul de 57 de ani are in palmares mai multe meciuri care nu fac cinste trupei din Ghencea. În prima sa perioadă la Steaua, Stoichiță a pierdut pe Ghencea contra Otelului, 1-3, in august 1997, primul succes al galățenilor la Bucuresti in fata "militarilor". A urmat al doilea mandat, iar Ceahlaul s-a impus tot cu 3-1 pe Ghencea, de asemenea prima victorie a nemtenilor in Ghencea din istoria lor.

Urmează cosmarul Rapid!

Una dintre cele mai dure infringeri din cariera de antrenor a lui Mihai Stoichiță a fost contra adversarei de etapa viitoare, Rapid. Pe 18 aprilie 2010, cu Stoichiță pe banca roș-albastrii sufereau cea mai drastică infringere in fata "giulestenilor", 1-5. Chiar si asa, Stoichiță nu recunoaste că ar avea vise urite cu alb-visiniii: "Nu am nici un cosmar, sunt foarte relaxat. sunt fericit că sunt la Steaua si o să-mi fac datoria aici incă trei, patru saptamini. Ca să vedeti că nu am cosmaruri, vom merge pe Giulesti si vom cîștiga!".

Alte bile negre in cariera lui Stoichiță pe banca Stelei:

- mai 2010, Unirea Alba-Iulia - Steaua, 2-1, singura victorie obtinută de ardeleni in duelurile cu Steaua
- infringerea cu 0-5 contra lui PSG, in 1997, una dintre cele mai severe din istoria roș-albastrilor in Europa
- in 1998, Flora Tallin - Steaua, 3-1, este considerată una dintre cele mai rusinoase infringeri in cupele europene suferite de Steaua. În acelasi an, Steaua primea cele mai multe goluri in duelurile europene, la un 3-6 cu Panathinaikos
zamainmenu25.04.2012 18:33

Personajul era mai acceptabil in tinerete. Chiar promitea ca antrenor. Dar a imbatranit urat. Si a incremenit in aceleasi notiuni despre fotbal, n-a mai evoluat deloc de ani de zile.

In prezent, Pipi Slughita mi se pare de o obedienta impardonabila, parca coloana lui vertebrala s-a dizolvat si el s-a transformat intr-o rama taratoare.

A, uitasem, Steaua nu se refuza desi mai avea vreo 2-3 oferte... ce sa mai..se bateau cluburile pe el.

Penibil, jenant, dezgustator.

 

danimarcu26.04.2012 16:00

Intrebat la Digi Sport cate victorii are in fata Rapidului, Stoichita s-a umflat in pene: "Ohooo... La cate au fost... Nici nu mai tin minte cate sunt!"

 

Statistica spune insa altceva: din zece meciuri, Stoichita are o singura victorie, trei remize si sase infrangeri.

 

Singura victorie s-a inregistrat insa in urma cu 14 ani, in Supercupa Romaniei, un 4-0 sec pe National Arena.

 

La ultimul meci din Giulesti, Stoichita a plecat umilit, Steaua fiind infranta cu 5-1.

 

"Atunci am improvizat, a fost un accident. Din echipa pe care am folosit-o atunci, doar Tatarusanu si Tanase au ramas. Acum e alta viata", a afirmat Stoichita.

 

Totusi, Stoichita nu exclude varianta unui meci egal, desi marturiseste ca are inima cat un purice.

 

"Si un meci nul ar fi bun, am castiga un punct la adevar, dar problema ar fi ca iar am sta la mana rezultatelor. Rapid nu este favorita", a conchis Stoichita.

 

Partida dintre Rapid si Steaua se va disputa duminica, de la ora 21:30, in direct pe Onlinesport.ro.

 

Onlinesport

 

Lari29.04.2012 23:53

După terminarea meciului Rapid - Steaua: 1-1, Ciobanul a izbucnit in ris atunci cind a fost intrebat dacă l-a sunat pe Stoichiță: "Dar de ce trebuie să stiti voi dacă l-am sunat? Uite că nu vă spun!". L-a dat in vileag insă Mihai Stoica. "Mă intrebati cu cine a vorbit Stoichiță pe banca Probabil cu Ciobanul, dar care e problema?", a spus MM.

 

Stoichiță a socat la conferinta de presă atunci cind a fost intrebat cu cine a discutat la telefon: "Nu e problema dumneavoastra e problema mea. Aveam ceva personal de discutat, nu vă priveste. Dacă voi aveti impresia că Ciobanul antrenează Steaua, vă invit la stadion si la antrenamente ca să vă convingeti că nu e asa". Apoi, la DigiSport, a dat-o la intors: "Eu am mai multi oameni in tribună care urmaresc jocul de sus si m-au sunat să-mi spună una, alta".

 

"Nu e nimic anormal ca antrenorul să vorbească la telefon pe bancă! În Anglia există chiar telefon fix la care managerii vorbesc" (Mihai Stoica, manager general Steaua)

stoichita_la_telefon.jpg

mountytoma30.04.2012 19:39

probabil unul din aia care vedeau de sus meciul i-a spus sa il scoata pe Chipciu. ala care vedea meciul de sus era pe orbita, la vreo 300 km inaltime...

 

Stoichita, nu te ustura buzele? sau are behaila bucile moi si iti place? nu ti-e sila ca te vad copiii tai? sau nu ai copii? nu m-as mira, ca nu vad cum ai putea avea tu cojones!

mountytoma03.05.2012 19:14
Numai vorbiti asa urat de el. Sclav nesclav cam da randament, face puncte.

 

numai vorbesc urat despre prealuminatul antrenor care face puncte... puncte de referinta ca maximul rusinii si al decadentei umane in randurile antrenorilor de fotbal.

drvladyk04.05.2012 07:18
Poate vine inapoi la noi nea Lippi !

 

 

bai, ia uite.... red e de vina ca a cobit...HUoooooooo :steag_sah_mic:

blindica04.05.2012 09:14

stoichita_blind_photo.jpg

 

Foto: Arhiva personala.

 

"Am inteles ca a fost fault la golul lui Chipciu si ca am avut un penalty. La pauza le-am spus jucatorilor ca orice s-ar intampla e vina mea. Despre telefonul din meciul cu Rapid nu vreau sa mai vorbesc. Am vazut cine sunt specialistii care ma ataca, dar eu nu le raspund. Ei nu se uita la ce joaca echipa asta", a spus Mihai Stoichita la Dolce Sport.

 

Steaua a castigat cu greu meciul cu Petrolul Ploiesti, scor 2-1, datorita golurilor lui Tibi Balan si Nikolici.

 

Onlinesport

 

Stoichita motiveaza jucatorii ! :naughty:

Dragoshel04.05.2012 10:39

cred ca erau 100% motivati la pazua dupa aceste vorbe....

red&blue_boy04.05.2012 17:33
bai, ia uite.... red e de vina ca a cobit...HUoooooooo :steag_sah_mic:

Ai vazut? Stiam eu ceva! :))

Serios, n-am nici un amestec, nici n-am barem numarul de telefon al lui Lippi !!! :))

Harald05.05.2012 10:12

Episodul "Telefonul" din meciul cu Rapid i-a atras numeroase critici si injuraturi lui Mihai Stoichita. Antrenorul Stelei sustine insa ca nu este afectat de acest lucru.

 

"Am o doza de masochism care-mi permite sa supravietuiesc. La sfarsit, cand totul va fi bine, o sa-i aplaud si o sa ma inclin in fata lor", este mesajul lui Stoichita pentru suporteri.

 

Totusi, in fata jucatorilor Stoichita este extrem de afectat. Dezvaluirea a fost facuta de Tibi Balan: "Incearca sa-si ascunda sentimentele, iar asta e bine."

 

Steaua va disputa urmatorul meci luni, de la ora 19:00, in deplasare la Concordia Chiajna.

 

Onlinesport

 

 

gio_stgloria12.05.2012 15:08
535106_10151138264028018_212234438017_13
Daie8612.05.2012 15:31

Foarte tare imaginea, probabil chiar asa procedeza!!:))

«13456»