Poate vine inapoi la noi nea Lippi !
Poate vine inapoi la noi nea Lippi !
imi lipseste verticalitatea lui.
Mai zice careva ca nu prinde sfarsitul de campionat sau doar eu ma gandesc la acest lucru?
Mai zice careva ca nu prinde sfarsitul de campionat sau doar eu ma gandesc la acest lucru?
You're not alone ! ![]()
adevarul este ca exact scarpincuristul ne mai lipsea, sa ne faca viata si mai amara... eu sper sa ia o bataie zdravana de la Pandurii, ca sa il vedem zburat dupa un singur meci!
În primul mandat a luat campionatul
1. Stoichiță a fost numit pentru prima dată "principal" la Steaua in vara lui 1997. A urmat un sezon care a avut un final terifiant. Roș-albastrii au cîștigat titlul in ultima etapa terminind la două puncte in fata Rapidului.
2. În Europa a ratat accesul in Champions League după 0-5 la Paris, cu PSG, dar in Cupa UEFA a ajuns pină in turul 3, după ce a trecut de Fenerbahce si de Bastia. A fost eliminat de Aston Villa (2-1 si 0-2).
3. În campionatul urmator, a fost inlocuit in retur de Ienei, dar a ramas colaborator in staff-ul tehnic. Echipa a terminat pe 3 si a cîștigat Cupa Romaniei, invingind-o in finală pe Rapid.
Ce echipă a avut in '97-'98: Ritli - Reghecampf, Matei, Rachita Miu - Militaru, Denis Șerban, Rotariu, L. Rosu - Lacatus Ciocoiu
În al doilea mandat a a terminat pe locul 5
1. În septembrie 2009, după ce Bergodi a fost dat afara Stoichiță a preluat-o pe Steaua după 6 etape de campionat. Echipa era pe locul 5, iar "Lippi" a terminat turul pe primul loc, la egalitate cu Unirea Urziceni. La finalul sezonului s-a clasat pe 5.
2. În Europa League, intr-o grupă cu Fenerbahce, Twente si Sheriff Tiraspol, n-a reusit calificarea in primavara europeana
Ce echipă a avut in 2009-2010: Zapata - Golanski, Parpas, Jelev, P. Marin - Nicoliță, Ov. Petre, Toja, Tanase - Kapetanos, B. Stancu
21 de ani au trecut de cind Stoichiță a debutat ca antrenor principal, se intimpla in 1991, cind a preluat-o pe Callatis Mangalia
19 echipe a bifat Stoichiță in intreaga lui carieră de "principal": Callatis, Rocar, Steaua, FC National, Litex Loveci, Panama, Sheriff Tiraspol, Ankaragucu, Armenia, Pyunik Erevan, Farul, Otelul, Kuweit, Aris Limassol, Al Salmiya, AEL Limassol, Astra, CS Mioveni si Apollon Limassol
9 trofee a cîștigat Stoichiță ca antrenor: titlul si Supercupa in Romania cu Steaua, titlul si Cupa in Republica Moldova cu Sheriff Tiraspol, de două titlul, Cupa si de două ori Supercupa in Armenia, cu Piunik Erevan
Vad ca nea Lippi are probleme cu galeria. Probabil cei din galerie nu gasesc o rima si pentru el, pentru un eventual banner! ![]()
Vad ca nea Lippi are probleme cu galeria. Probabil cei din galerie nu gasesc o rima si pentru el, pentru un eventual banner!![]()
LiMbidinosul ...ca sa "impace" cumva galeria vrea sa schimbe capitanul...zice ca e scoaterea lui...Vrea el sa para ca ia decizii de dragul suporterilor si tot asa...
Ia mana de pe Bourceanu LiMbidinosule.
Prin comportamentul de taximetristi, antrenorii iși sabotează propria activitate.
La Steaua, antrenorul este, de fapt, un costum de haine pus pe umeraș să fluture pe banca de rezerve. În buzunarul de la piept, cel care vrea să umple golul gaseste un telefon mobil, avand o baterie care se incarcă de la gesturile agitate facute pe marginea terenului.
Prin comportamentul acesta de sofer angajat cu ora, antrenorii iși sabotează propria activitate. Ca urmare, apare ideea că oricine poate fi instalat la carma echipei. Dacă parchează cu grijă masina patronului si o lustruieste atent, Ionuț Lutu poate schimba scaunul soferului cu banca antrenorului. La fel, Cruduta, care sigur a deprins cateva taine ale fotbalului in ultimul timp. Dacă Fuego il prinde vreodată pe Lider la iesirea din biserică si-i spune cateva vorbe adanci despre neam si pietate, a doua zi va semna contractul in vapaia aurită de la Palat.
Se intamplă la Dinamo, la CFR Cluj, in multe locuri, dar parcă nicaieri ca la Steaua. Schimbarea tehnicianului nu aduce atat un soc la echipa cat contribuie la fixarea falsei idei că la varful piramidei există solutii si pricepere. Ca urmare, fiecare nou instalat vine deja pregatit să plece, stiind că mirul ungerii ramane pe piele cam cat aftershave-ul. La conferinta de presa respectivul vorbeste despre obiective si sisteme de joc, dar in mintea lui iși zice: Prind meciul cu Pandurii, cu Ceahlaul poate scot un egal, iar dacă iese treaba, am paltonul asigurat.
Domnul Stoichiță va prinde insă multe randuri de confectii pe banca Stelei. O geacă usoara de fâș, in această primavara un tricou cu bermude in cele două zile din 2013, cand va pregati echipa in Cipru, si o vestă imblanita la Revelionul 2014-2015, cand va fi luat de la sarmale pentru a asigura continuitatea. După cum am scris, in gluma in cartea Cateva sfarsituri de lume, aparută anul trecut la Humanitas, domnul Stoichiță e membru al celei mai vaste masonerii: cea a oamenilor intotdeauna disponibili. Din organizatia Cumnatii lui Dumnezeu au facut parte de-a lungul vremii numeroase personalități de fundal, printre care Șeherezada si Ringo Starr, insi care traiesc in umbra altcuiva, incercand să ajute timpul să treacă mai repede. Acel gest pe care domnul Stoichiță il face deseori, ducerea degetului aratator la gura nu se adresează galeriei " si, cu atat mai putin, Doamne fereste!, sefilor -, ci e semnul secret de recunoastere al celor care au renuntat să spere. Noi ducem tava in tacere, il slavim pe Cronos si vorbim numai ce trebuie, cand avem voie.
Ce Lippi? Cum pare un om calm si calculat " ceea ce reprezintă o garantie medicală pentru o viață linistită si indelungată -, pariez că domnul Stoichiță il va depăși si pe Sir Alex Ferguson la capitolul longevitate in cadrul unui club. Din 317 mandate.
Eu zic ca st0ichita a avut ocazia sa isi arate "valoarea" lui ca antrenor in ultimul meci si a reusit... prin sarcina care i-a atribuit-o lui Tatu sa-l marcheze la acea faza fixa pe Wesley(faza in urma caruia s-a decis meciul) asta in conditiile in care Tatu la 1,73, era cel mai mic jucator al Stelei de pe teren, iar Wesley pe langa faptul ca avea 7 cm in plus la 1,80 ai sai, era golgheterul la zi si unul dintre atacanti cu cea mai buna lovitora de cap din Liga 1.
Este cu atat mai aiurea cu cat, el are "voie" sa ia un numar limitat de decizii la echipa si tocmai acele decizii se dovedesc a fi proaste ...
Ramane de vazut daca va continua si dupa meciul cu rapizii sau va fi trimis mai repede in vacanta de catre "antrenorul"-"patron"-creditor.
Personajul era mai acceptabil in tinerete. Chiar promitea ca antrenor. Dar a imbatranit urat. Si a incremenit in aceleasi notiuni despre fotbal, n-a mai evoluat deloc de ani de zile.
In prezent, Pipi Slughita mi se pare de o obedienta impardonabila, parca coloana lui vertebrala s-a dizolvat si el s-a transformat intr-o rama taratoare.
A, uitasem, Steaua nu se refuza desi mai avea vreo 2-3 oferte... ce sa mai..se bateau cluburile pe el.
Penibil, jenant, dezgustator.
Intrebat la Digi Sport cate victorii are in fata Rapidului, Stoichita s-a umflat in pene: "Ohooo... La cate au fost... Nici nu mai tin minte cate sunt!"
Statistica spune insa altceva: din zece meciuri, Stoichita are o singura victorie, trei remize si sase infrangeri.
Singura victorie s-a inregistrat insa in urma cu 14 ani, in Supercupa Romaniei, un 4-0 sec pe National Arena.
La ultimul meci din Giulesti, Stoichita a plecat umilit, Steaua fiind infranta cu 5-1.
"Atunci am improvizat, a fost un accident. Din echipa pe care am folosit-o atunci, doar Tatarusanu si Tanase au ramas. Acum e alta viata", a afirmat Stoichita.
Totusi, Stoichita nu exclude varianta unui meci egal, desi marturiseste ca are inima cat un purice.
"Si un meci nul ar fi bun, am castiga un punct la adevar, dar problema ar fi ca iar am sta la mana rezultatelor. Rapid nu este favorita", a conchis Stoichita.
Partida dintre Rapid si Steaua se va disputa duminica, de la ora 21:30, in direct pe Onlinesport.ro.
Onlinesport
După terminarea meciului Rapid - Steaua: 1-1, Ciobanul a izbucnit in ris atunci cind a fost intrebat dacă l-a sunat pe Stoichiță: "Dar de ce trebuie să stiti voi dacă l-am sunat? Uite că nu vă spun!". L-a dat in vileag insă Mihai Stoica. "Mă intrebati cu cine a vorbit Stoichiță pe banca Probabil cu Ciobanul, dar care e problema?", a spus MM.
Stoichiță a socat la conferinta de presă atunci cind a fost intrebat cu cine a discutat la telefon: "Nu e problema dumneavoastra e problema mea. Aveam ceva personal de discutat, nu vă priveste. Dacă voi aveti impresia că Ciobanul antrenează Steaua, vă invit la stadion si la antrenamente ca să vă convingeti că nu e asa". Apoi, la DigiSport, a dat-o la intors: "Eu am mai multi oameni in tribună care urmaresc jocul de sus si m-au sunat să-mi spună una, alta".
"Nu e nimic anormal ca antrenorul să vorbească la telefon pe bancă! În Anglia există chiar telefon fix la care managerii vorbesc" (Mihai Stoica, manager general Steaua)
probabil unul din aia care vedeau de sus meciul i-a spus sa il scoata pe Chipciu. ala care vedea meciul de sus era pe orbita, la vreo 300 km inaltime...
Stoichita, nu te ustura buzele? sau are behaila bucile moi si iti place? nu ti-e sila ca te vad copiii tai? sau nu ai copii? nu m-as mira, ca nu vad cum ai putea avea tu cojones!
Numai vorbiti asa urat de el. Sclav nesclav cam da randament, face puncte.
numai vorbesc urat despre prealuminatul antrenor care face puncte... puncte de referinta ca maximul rusinii si al decadentei umane in randurile antrenorilor de fotbal.
Poate vine inapoi la noi nea Lippi !
bai, ia uite.... red e de vina ca a cobit...HUoooooooo ![]()
Foto: Arhiva personala.
"Am inteles ca a fost fault la golul lui Chipciu si ca am avut un penalty. La pauza le-am spus jucatorilor ca orice s-ar intampla e vina mea. Despre telefonul din meciul cu Rapid nu vreau sa mai vorbesc. Am vazut cine sunt specialistii care ma ataca, dar eu nu le raspund. Ei nu se uita la ce joaca echipa asta", a spus Mihai Stoichita la Dolce Sport.
Steaua a castigat cu greu meciul cu Petrolul Ploiesti, scor 2-1, datorita golurilor lui Tibi Balan si Nikolici.
Onlinesport
Stoichita motiveaza jucatorii ! ![]()
cred ca erau 100% motivati la pazua dupa aceste vorbe....
bai, ia uite.... red e de vina ca a cobit...HUoooooooo![]()
Ai vazut? Stiam eu ceva! ![]()
Serios, n-am nici un amestec, nici n-am barem numarul de telefon al lui Lippi !!! ![]()
Episodul "Telefonul" din meciul cu Rapid i-a atras numeroase critici si injuraturi lui Mihai Stoichita. Antrenorul Stelei sustine insa ca nu este afectat de acest lucru.
"Am o doza de masochism care-mi permite sa supravietuiesc. La sfarsit, cand totul va fi bine, o sa-i aplaud si o sa ma inclin in fata lor", este mesajul lui Stoichita pentru suporteri.
Totusi, in fata jucatorilor Stoichita este extrem de afectat. Dezvaluirea a fost facuta de Tibi Balan: "Incearca sa-si ascunda sentimentele, iar asta e bine."
Steaua va disputa urmatorul meci luni, de la ora 19:00, in deplasare la Concordia Chiajna.
Onlinesport

Foarte tare imaginea, probabil chiar asa procedeza!!![]()