În cantonamentul din Turcia, Stoichiță i-a luat prin surprindere pe jucatori cu metodele de pregatire si de motivare. Antrenorul Stelei ii tine din scurt pe jucatori, carora le-a facut un program strict de intilniri individuale. Le ascultă problemele, apoi le dă sfaturi, chiar si extrafotbalistice.
Stoichiță si-a conceput un adevarat laborator de preparare a unei mari echipe la hotelul Miracle din Antalya. În chiar prima zi petrecută cap-coadă in statiunea din sudul Turciei, si-a anuntat jucatorii să nu-și facă nici un fel de program după ce au mincat cina. "O să vă chem, pe fiecare dintre voi, la cite o discutie individuală", le-a zis "Lippi", după care i-a informat in ce ordine să vină la intilnire.
15 minute sedință "face to face"
Rind pe rind, fotbalistii desemnati de Stoichiță s-au prezentat in fata lui, iar tehnicianul a discutat cu fiecare pe diferite teme. "Vreau să mă lamuresc ce vor de la viață, ce am de spus le spun direct, asa că eu cred că ne vor fi de mare ajutor aceste discutii" a fost explicatia lui Stoichiță. Szekely si ceilalti au stat cite 10-15 minute in fata lui Stoichiță, antrenorul rezervindu-și aproape două ore pentru a lamuri problemele cu elevii sai.
Motivul pentru care Soichiță s-a facut psiholog
De ce a apelat Stoichiță la o astfel de initiativa jucind, practic, rolul unui psiholog? Din trei motive.
Primul: pentru a nu-i expune in fata tuturor pe cei carora avea de gind să le reproseze anumite lucruri. A facut-o doar in prezenta respectivului jucator, fară a auzi si ceilalti.
Al doilea: a dorit să afle exact ce probleme si ce nemultumiri are fiecare dintre ei, discutia față in față avind mai multe sanse de a-l determina pe jucator să fie sincer cu antrenorul, decit dacă s-ar fi purtat cu toată lumea de față.
Al treilea: A cautat incă o solutie de a-i motiva suplimentar pe elevii sai si a-i face să inteleagă că e vital atit pentru echipa cit si pentru viitorul fiecaruia ca Steaua să cîștige titlul.
"I-am convocat pe jucatori la niste discutii față in față, in primul rind, pentru că eu vreau să vad ce vor ei de la viață si de la cariera lor de fotbalisti. O să mă ajute enorm aceste discutii cu ei, asa cum si pe ei o să-i ajute" - Mihai Stoichiță, antrenor Steaua.
Cum a aratat prima zi plină a stagiului
8:00 - trezirea
8:30 - 9:00 - micul dejun
11:00 - 12:30 - antrenament fizic
13:15 - 13:45 prinzul
14:00 - 16:30 - odihnă
17:30 - 19:00 - al doilea antrenament
19:45 - 20:15 - cina
20:30 - 22:00 - discutii individuale cu jucatorii
22:30 - stingerea
Ședinte si ieri
Chiar dacă aseară a fost programat amicalul cu Vasas Budapesta si jucatorii nu s-au antrenat de dimineață, ei n-au scapat de sedintele antrenorului. La prinz, Stoichiță a facut un studio video al amicalului precedent, cel cu Red Bull Salzburg (1-1), din finalul stagiului trecut. Apoi, a urmat o altă sedință, de această dată tactica in care Stoichiță le-a trasat anumite sarcini de joc elevilor sai pentru intilnirea cu Vasas Budapesta.
Becali a gonit psihologul din vestiar
Pe vremea cind Steaua era antrenată de Lacatus in returul sezonului trecut, jucatorii faceau sedinte cu psihologul chiar in vestiarele de la stadionul din Ghencea. La una dintre vizitele psihologilor, s-a nimerit să fie prezent si Gigi Becali, care s-a enervat, i-a dat afară din cabină pe cei doi specialisti si a interzis să mai fie aduse astfel de persoane la echipa "Pishologul trebuie să fie antrenorul sau chiar patronul", a spus Becali atunci.
gsp