Gheorghe Constantin este noul șef al arbitrilor
"În această dimineață, la Centrul de la Mogoșoaia, s-a incheiat intrunirea consultativă a comisie foștilor arbitri pentru alegerea noului președinte al Comisiei Centrale a Arbitrilor (CCA). Gheorghe Constantin (foto), Gheorghe Moise și Vasile Avram au fost cei trei candidați la postul deținut până luna trecută de Ion Crăciunescu. Gheorghe Constantin a fost ales in fruntea arbitrajului de către comisia formată din 16 foști arbitri. În primul tur, prin vot secret, rezultatele au fost următoarele: Vasile Avram - 8 voturi, Gheorghe Constantin - 7 voturi, Gheorghe Moise - 1 vot. În turul doi, Gheorghe Constantin și Vasile Avram au obținut fiecare câte opt voturi, in timp ce in turul trei, Gheorghe Constantin a primit 9 voturi, iar Vasile Avram - 7 voturi.
Gheorghe Constantin, fost arbitru și observator, este tatăl centralului Augustus Constantin.
Vasile Avram s-a declarat dezamăgit de rezultatul alegerilor. "Asta este viața, a fost o procedură democratică, a fost ales cine cred ei că le poate duce la indeplinire idealurile, a fost o luptă, normal că sunt supărat, dar viața merge inainte. Se va vedea dacă alegerea este cea mai potrivită", a spus Avram.
Comitetul Executiv l-a validat pe Gheorghe Constantin la conducerea CCA
Comitetul Executiv al FRF, intrunit, luni, la Centrul de la Mogoșoaia, l-a validat, in jurul orei 13:00, cu unanimitate de voturi, pe Gheorghe Constantin in funcția de președinte al Comisiei Centrale a Arbitrilor (CCA). La Comitetul Executiv au participat 11 din cei 13 membri.
De asemenea, Comitetul Executiv a aprobat și noua organigramă a CCA: Gheorghe Constantin - președinte; Marcel Lică - primvicepreședinte; Dan Petrescu, Constantin Gheorghe, Mircea Neșu, - vicepreședinți; Nicolae Grigorescu și Nicolae Rainea - membri, Constantin Ștefan - secretar executiv.
Lista membrilor consultativi a CCA este următoarea: George Ionescu, Mircea Salomir, Ioan Igna, Gheorghe Moise, Vasile Avram, Tudor Constantinescu, Dan Lăzărescu și Ion Mureșan. "
Sursa: Prosport