- Cristi, cum ai descrie momentele care au urmat acelei reușite?
- A fost foarte frumos, ceva de vis, mai ales că acel gol a venit la scorul de 2-2. A fost cu atât mai frumos golul meu cu cât s-a dovedit a fi decisiv. Trebuia să câștigăm acel meci pentru a avea cu toții sărbători de iarnă frumoase.
"Initial, nu m-am gandit sa sutez la poarta"
- Golul a fost unul de excepție. În momentul in care ai șutat, te-ai gândit că mingea se va duce atât de bine?
- Inițial nu m-am gândit să dau la poartă, mai ales că era să cad după ce un adversar a intrat la mine prin alunecare. M-am uitat la Kapetanos, dar era in ofsaid, am căutat variante de pasă și până la urmă m-am decis să trag pentru că am văzut că nu mă ataca nimeni. Am lovit mingea foarte bine și asta s-a văzut in traiectoria ei, restul e de povestit nepoților.
- Înaintea meciului cu Internațional ai avut de suportat numeroase critici pentru acea escapadă nocturnă in club. Se poate spune că a fost cea mai agitată perioadă a ta din punct de vedere emoțional?
- A fost o greșeală pe care n-o voi mai repeta niciodată. De acum inainte, nu mă va mai prinde ora 22:00 in oraș, nici nu se pune problema să mai stau până dimineața la petreceri. Oricum, s-a vorbit prea mult de acel episod, iar asta m-a ambiționat și mai mult.
- Cât de mult te-a ajutat golul, mai ales că nu aveai un moral foarte ridicat in urma evenimentelor care s-au petrecut in viața ta in ultima săptămână?
- Îmi trebuia neapărat un gol, aveam nevoie ca de aer de el. Cred că reușita asta mă va ajuta foarte mult in viitor și in plus sper că am mai spălat din păcate.
"Dedic golul suporterilor Stelei!"
- Cui dedici reușita cu Internațional?
- Dedic acest gol suporterilor Stelei, pe care ii aștept in număr din ce in ce mai mare alături de noi. Cu ei in tribune suntem mult mai puternici, uităm de oboseală, de griji și parcă ne dau energie in plus. Fanii sunt foarte importanți pentru noi și imi doresc să ne ajute să câștigăm un nou titlu.
- Cu Internațional ai jucat in spatele vârfurilor. Cât de mult ți se potrivește acest post?
- Este foarte frumos să joci acolo, ai libertate de mișcare mult mai mare, dar parcă știu mai bine ca mijlocaș lateral, insă nu asta e problema, joc oriunde, numai să simt că mi-am ajutat echipa. Ă'sta e obiectivul meu, să-mi aduc contribuția in jocul echipei cât pot de mult, să fiu in slujba echipei și la final să ne bucurăm cu toții.
"Uneori, am avut reacții mai lente sau nu am avut viteză"
- S-a tot spus despre tine că vei evolua la adevăratul tău potențial in momentul in care vei fi pregătit foarte bine din punct de vedere fizic. Când crezi că se va intâmpla acest lucru?
- Într-adevăr, s-a simțit că nu am jucat o perioadă și nu mă refer la faptul că am avut reacții mai lente sau nu am avut viteză. Mă simt foarte bine și acum, dar imi mai trebuie rezistență fizică pe care sunt convins că o s-o am la finalul pregătirii de iarnă. Atunci se va vedea ce pot să dau cu adevărat pentru Steaua.
- Patronul a comparat execuția ta cu cele pe care le reușea Gheorghe Hagi când era jucător.
- Am văzut declarațiile sale și ii mulțumesc pentru ele. Mă onorează foarte mult această comparație cu Hagi, care alături de Dobrin este unul din cei mai mari fotbaliști români. În același timp, aceste laude mă obligă să dau și mai mult in continuare, să răsplătesc increderea tutror celor care m-au vrut la Steaua. Mai am mult de tras, sper s-o țin tot așa in continuare și vreau să-i asigur pe cei de la Steaua că nu mi se vor urca la cap toate aceste laude, voi rămâne cu picioarele pe pământ și mă voi pregăti foarte serios in continuare.
- Ce rol au avut asupra ta criticile patronului, ale lui Mihai Stoichiță și ale apropiaților?
- M-au motivat enorm, am trăit o stare de agitație continuă și mă gândeam numai cum să dau gol. Stăteam și-mi imaginam că nu contează cum voi marca, cu poarta goală, cu o lovitură de cap, cu spatele, cu orice parte a corpului... Știam una și bună, că vreau să dau gol și că voi da!
- Patronul a declarat că te-ar putea ierta de amenda pe care intenționa să ți-o dea in urma escapadei nocturne din club. Te așteptai la așa ceva?
- Ar fi o veste bună dacă s-ar intâmpla, mai ales acum, când vin și sărbătorile și toată lumea are nevoie de bani.
"Ce vina are Iulia daca eu joc slab? Si nu facem dragoste mereu!"
- Prietena ta, Iulia Tăbăcaru, a fost invinovățită mai mereu pentru evoluțiile tale mai puțin reușite. Cât de adevărate sunt aceste acuzații?
- Ce vină are ea dacă joc mai slab intr-un meci sau altul? Într-adevăr, am jucat slab cu Șerif Tiraspol, dar nu ai cum să evoluezi mereu la cel mai bun nivel al tău, se intâmplă să mai ai și zile proaste, dar Iulia nu e vinovată cu nimic. Și nu e cum s-a spus, că facem dragoste mereu. Lumea trebuie să ințeleagă că sunt conștient că sunt fotbalist profesionist și nu-mi permit să fac dragoste când sunt foarte obosit de la antrenamente sau meciuri. Iulia mă ajută și mă susține, e alături de mine, m-a incurajat tot timpul, mi-a spus că sunt bun și că voi marca până la urmă. E afectată de tot ce se spune despre ea, dar rezistă.
- De ce crezi că unii fotbaliști simt nevoia să meargă in cluburi in unele momente, chiar dacă aceste ieșiri se intâmplă in timpul campionatului?
- Cred că e omenește ca toată lumea să mai facă asta uneori, să se mai destindă din când in când, dar la mine nu se va mai intâmpla asta atât timp cât voi fi jucător.
Sursa: NewsIn