FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Actualitati

«1234569»
Marius16.01.2010 16:36

times.ro e sait de caterinca iar articolul ala e o ironie la adresa taxei pe fast-food.

Maye16.01.2010 18:02

Ce ati pus botul ma...

razvan2817.01.2010 12:05

Aoleuu...pai asta mai trebuia taxa pe sex.Avem taxa pe orice chiar si pe un cheesburger amarat.Maine-poimaine o sa ne puna taxa 1 ban pentru fiecare expiratie pe care o avem pe motiv ca poluam...

godsaveultras17.01.2010 21:37

 

Mircea geoana de fapt a pierdut alegerile ca a fost atacat energetic!asa s-a pronuntat sotia domnului fost ex-presedinte la postul de televiziune latrina3!

 

p.s. plm acum pe langa lunetist trebuie sa angajam si un terorist din asta energetic?!!wtf! :huh:

gio_stgloria05.02.2010 18:50

Comerciantii de droguri legale-plante etnobotanice: Interdictia de a mai vinde va genera comertul cu "ierburi" la negru

 

 

Interzicerea plantelor etnobotanice, asa numitele droguri legale, va scoate in afara legii sute de firme care se ocupa de comercializarea unor astfel de produse. Contactati de HotNews.ro, mai multi comercianti de plante etnobotanice considera ca decizia Guvernului de a interzice astfel de substante nu este prea inspirata deoarece ar putea determina aparitia traficantilor sau chiar cresterea consumului de droguri clasice, ilegale. In Romania, comercializarea "drogurilor usoare" a luat amploare in ultima perioada, existand pe piata circa 400 de "magazine de vise". In mare parte, comercializarea se face prin intermediul magazinelor virtuale.

 

spice-logo.jpg

Marius05.02.2010 21:21

pentru cine e interesat de aviatie, va asteptam maine la Muzeul Aviatiei:

 

Sambata 6 februarie 2010, de la ora 11.00, la Muzeul Aviatiei va avea loc o ceremonie de omagiere a locotenent-comandorului aviator Dan Valentin Vizanty, de la a carui nastere se vor implini o sută de ani. Cu această ocazie, va fi vernisată o expozitie de fotografii apartinand unor colectii private ce au ca subiect viata si cariera lui Dan Valentin Vizanty. De asemenea, vor fi prezentate si reproduceri ale articolelor despre acesta aparute in presa anilor de razboi. La vernisaj vor participa ca invitati speciali general-locotenent ® Ioan Di Cezare, general de flotilă aeriană ® Ion Dobran, Dan Antoniu si Dan Melinte, care vor prezenta aspecte din viata si activitatea lui Dan-Valentin Vizanty ca pilot, ofiter, comandant al Grupului 6 Vanatoare (IAR-80) si, mai ales, ca om si prieten.

Evenimentul se va desfășura la sediul Muzeului Aviatiei, strada Fabrica de Glucoză nr.2-4, Sector 2, Bucuresti.

Maye22.02.2010 11:03

Whitney Houston, in comă după o supradoză de droguri si alcoolŽ.

Daniel-Ionut06.03.2010 16:35

Din seria " ce mai fac romanii infractori plecati din tară ", vă prezentam astazi cazul hilar al unui anume Florin Necula, stabilit in New York. În timpul audierilor, acesta a inghitit stick-ul de memorie ce continea informatii compromițătoare legate de activitățile sale ilicite.

 

Florin Necula se ocupa cu furtul banilor de pe card-urile de credit prin metoda skimming (instalarea de dispozitive la bancomate sau POS-uri prin care sunt copiate datele de pe benzile magnetice ale cartilor de credit). Pe langă acuzatia de furt, infractorul ar putea fi pedepsit si pentru obstructionarea justitiei, deoarece a incercat să ascundă/distrugă dovezile. Personajul nostru a fost dus la spital, iar stick-ul a fost recuperat de medici.

 

Florin Necula nu actiona singur ci lucra impreună cu incă doi indivizi ale caror nume sugerează la fel de bine locul de bastină: Livia Fagaraș si Murineanu.

 

:D

 

 

Lari07.03.2010 22:14

Autoritatile sud-coreene afirma ca politia a arestat un cuplu care si-a lasat copilul de doar trei luni sa moara de foame. Cei doi isi hraneau fetita doar o data pe zi, in pauzele dintre sesiunile maraton petrecute pe internet, unde cresteau un copil virtual dintr-un joc online.

blindica08.03.2010 12:00

Si pe Internet intrau de la un net cafe,nici macar nu stateau cu copilul.In biberon s-a gasit mucegai si copilul avea doar cateva sute de grame in plus fata de momentul nasterii.

godsaveultras16.04.2010 08:01

 

"Două sectiuni ale site-ului publicatiei Daily Telegraph au fost sparte, se pare, de niste hackeri romani care au difuzat mesaje in limba romana in care cereau presei britanice să nu mai asocieze tiganii cu romanii.

 

"Ne-am saturat să vedem cum niste 'gunoaie' ca voi incearcă să iși bată joc de tara noastra Să ne creati o imagine cu totul alta față de cea reala si numindu-ne 'romanian gypsies' difuzand emisiuni de tot cacatul gen Top Gear. Dacă ati avut tupeul să enervati o tară intreaga aflati că nu ne vom opri aici!", este mesajul postat de hackerii romani, care s-au autointitulat R.N.S.- Romanian National Security.

 

Acestia au incheiat cu mesajul: "Guess what, gypsies aren't romanians, morons."

 

Cele două sectiuni afectate ale site-ului sunt "Short Breaks" si "Wine and Dine" . "

 

sursa: libertatea.ro steagro

Daniel-Ionut26.04.2010 17:08

Vom avea un roman in NFL!

 

Zoltan Mesko va evolua din această lună pentru New England Patriots, una dintre fortele din Liga de fotbal american, informează cotidianul Puterea. Timisoreanul a fost draftat de la Michigan Wolverines, echipa colegiului la care invăța acesta.

În virstă de 24 de ani, Mesko s-a nascut la Timisoara pe 16 martie 1986, unde a copilarit pină in 1998 cind, impreună cu familia, a emigrat in Ohio, SUA. Punterul celor de la Patriots evolua de patru ani pentru Michigan Wolverines in campionatul colegiilor. Draftat ieri, Mesko va fi coleg la New England Patriots cu idolul sau Tom Brady.

Lari15.05.2010 13:29

Rusii i-au executat pe supravietuitorii catastrofei de la Smolensk

 

O inregistrare video care a circulat pe internet, alimentand teoriile conspiratiei privind tragedia aviatică de la Smolensk in care si-au pierdut viata presedintele polonez Lech Kaczynski si 96 de membri ai elitei poloneze, incearcă să demonstreze că au existat supravietuitori ai catastrofei si că ei ar fi fost "executati" prin impuscare, din ordinul rusilor.

 

 

Filmul video a fost facut de catre un amator, despre care nu se stie incă cine este, si a fost postat apoi pe internet, dezvaluie Daily Mail, care publică inregistrarea, precum si imagini detaliate din continutul acesteia. Desi inregistrarea este indoielnica face senzatie.

 

Filmul a fost prelucrat digital pe anumite "scene" de la locul dezastrului, acestea fiind explicate in scris pe o bandă aplicată pe imaginile respective, redandu-se si conversatiile in limba rusă dintre asa-zisii oameni inarmati care s-ar fi grabit să ii ucidă la ordin pe supravietuitorii accidentului. Unele segmente din inregistrare sunt "decupate", imaginile fixe obtinute fiind aplicate apoi "in fereastră" pe scenele in miscare, pentru comparatie.

 

De asemenea, cele mai multe dintre scene sunt blurate, iar alte, "zoomate". Se aud sunete ce seamană cu impuscaturi si voci de barbati care indeamnă la ucidere. Cu toate acestea, nimic nu este foarte clar. De asemenea, in film nu se vede că ar fi fost cineva impuscat. De altfel, din investigatiile echipei mixte ruso-polone nu a rezultat că ar fi existat, in primul rand, vreun supravietuitor in urma catastrofei, iar in al doilea rand, pe nici unul dintre cadavre nu s-au constatat urme de gloante.

 

 

CONSPIRAȚIE

 

Un expert rus in aviatie afirmă că inregistrarea video este o "șarlatanie cu premeditare", cu scopul de a-i discredia pe rusi, iar alte surse ruse sustin, de asemenea, că este vorba despre incercarea unor grupuri georgiene sau ucrainene de a-i compromite pe rusi, sugerand că Moscova ar fi pus la cale o operatiune de prabusire a avionului prezidential plonez, la data de 10 aprilie.

 

Procurorul general al Rusiei, care a fost implicat in ancheta privind cauzele catastrofei de la Smolensk nu a facut, deocamdata nici un comentariu cu privire la această inregistrare video. Nici polonezii nu au facut vreun comentariu oficial, dar circulă un zvon că procurorul general al Poloniei, Andrej Sheremet, ar fi confirmat doar că inregistrarea video a fost facută la locul catastrofei, in padurea de langă Smolensk.

 

 

FEMEIA MISTERIOASĂ' ȘI ALTE SCENARII

 

Un alt zvon care a inceput să circule după difuzarea inregistrarii video sugerează că secrete "vitale" ale NATO si alte informatii militare clasificate ar fi cazut in mainile serviciilor secrete ruse in uma catastrofei, acestea fiind in posesia unei misterioase femei care s-ar fi aflat in cabina pilotului cu cateva secunde inainte de prabusirea avionului. Zvonul se bazează pe faptul ca in urma analizei celor trei cutii negre ale avionului, pe una dintre acestea se aude o voce de femeie in cabina pilotului, putin inainte de prabusirea avionului, dar anchetatorii nu au reusit incă să identifice cui ar fi putut să-i apartina

 

O altă teorie a conspiratiei afirmă că inregistrarea video ar fi fost facută de catre un jurnalist, Andrei Menderei, care ar fi fost ucis prin injunghiere in spate, la cateva zile după accident, in capitala Ucrainei. Menderei ar fi murit intr-un spital din Kiev, după ce o mană criminală i-ar fi intrerupt dispozitivul de respiratie artificiala Un alt zvon, venit din partea rusilor, sugerează că inregistrarea ar fi fost facută de catre un localnic din apropierea locului catastrofei, si apoi prelucrată digital, pentru a i se da "o interpretare incorectă si de senzatie", potrivit Daily Mail. Potrivit acestei teorii, zgomotele focurilor de armă ar fi provenit de la armele oamenilor de securitate ai presedintelui polonez, care le-ar fi descarcat după ce incepuseră să arda

 

Deocamdata nici una dintre aceste teorii nu a putut fi verificata Înregistrarea a fost identificată pe internet in urmă cu două zile de catre grupuri ostile Rusiei din fostele republici sovietice si din estul Europei, si popularizată online cu rapiditate.

 

 

Jurnalul.ro

Lari30.05.2010 22:36

 

 

Criza mondială are nenu­mă­rate victime, multi profitori verosi, dar si putinii ei eroi. În cea din urmă categorie se inscrie si Illmars Poikans, un matematician leton care s-a angajat intr-o adevarată luptă de gherilă impotriva politicienilor corupti din tara sa.

 

Illmars Poikans lucrează la Universitatea din Riga, intr-un laborator de cercetare asupra inteligentei artificiale. Folosindu-și abilitățile de computerist, el a piratat date fiscale confidentiale ale alesilor Letoniei. Ca un adevarat Robin Hood modern, el nu si-a pastrat pentru sine informatiile si nici nu a vrut să se imbogățească de pe urma lor. Om cu simț civic, el furnizează incă din februarie date presei si, pentru că i se parea că acest lucru nu e de ajuns, si-a postat pe pagina de Facebook acte contabile care dovedesc că destul de multi politicieni se imbogățesc de pe urma crizei.

 

Posta informatiile pe Facebook si pe Twitter

 

Hackerul de 31 de ani functiona in lumea virtuală cu pseudoni­mul Neo, inspirat fiind de eroul seriei SF Matrix". După multă bataie de cap, Politia l-a prins si l-a arestat. Cand numele i-a fost facut public, hackerul nu numai că nu a fost pus la stalpul infamiei, ci a devenit erou national. Mai mult chiar, articole intregi i-au fost dedicate in ziarele din toată lumea, iar publicatia Presseurop i-a acordat, pe 21 mai, titlul de euro­peanul saptamanii". Nici după ce a fost pus in libertate, Illmars Poikans nu s-a linistit. Pentru că Neo a devenit prea cunoscut, el a adoptat un nou nickname, Universal IT Soldier", cu care continuă să trimită informatii catre mass-media si catre populatia letonă prin Twitter. Astfel, poporul a aflat că numerosi inalti functionari continuă să primească salarii grase, in timp ce populatiei i se impun masuri de austeritate pentru a face față cerintelor Uniunii Europene si Fondului Monetar International si pentru a evita falimentul.

 

Victimele lui Neo, inalti functionari letoni

 

El a dezvaluit că seful companiei energetice nationale, Latve­nergo, câștiga 17.300 de euro pe lună la inceputul anului 2008 si ca la sfarsitul anului 2009, el continua să primească mai mult de 4.000 de euro, un salariu mare pentru o tară in prag de colaps financiar

. Tot el i-a demascat pe sefii Politiei letone, care au un salariu de 2.800 de euro pe luna denunțand si faptul că unele companii de stat nu se pot abtine să acorde prime angajatilor de lux, bonusuri ce ajung pană la zeci de mii de euro. Aceasta, in conditiile in care economia țării a scazut cu 18%, somajul a atins 20,4%, s-au inchis spitale si scoli, pensia medie a ajuns la 150 de euro pe luna profesorii primesc cu putin peste 300 de euro, iar salariile bugetarilor au fost reduse cu o treime. Neo a mai descoperit, spre furia generală a populatiei, ca chiar si după nationalizarea Bancii Parex, cea mai importantă institutie financiară a Letoniei, si după reducerea severă a salariilor angajatilor acesteia, sefii au continuat să incaseze salarii cu cinci cifre.

 

Neo are de partea sa poporul

 

Poikans, care se prezintă drept purtator de cuvant al Armatei Populare a Celei de-a Patra Treziri" (aluzie la titlul ziarului miscarii de independență din anii '80, Trezirea"), a devenit o figură extrem de populara in ciuda faptului că actele sale sunt certate cu legea. El are de partea sa aproape intreaga populatie a Letoniei si un avocat celebru: Aleksejs Loskutovs. Acesta cere clemență in cazul clientului sau, pentru că Neo nu a folosit in scopuri personale informatiile hackerite", ci pentru binele public. La inceputul lunii mai, mii de fani ai lui Neo au manifestat in fata guvernului de la Riga purtand tricouri inscriptionate cu sloganul Noi il alegem pe Neo" si ****­carde pe care scria Arestati-i pe adevaratii hoti!".

 

La inceputul lunii mai, mii de fani ai lui Neo au manifestat in fata guvernului de la Riga purtand tricouri inscriptionate cu sloganul Noi il alegem pe Neo" si placarde pe care scria Arestati-i pe adevaratii hoti!".

 

Romania Libera

Adrian06.06.2010 20:06

Acum 66 de ani, la 6 Iunie(a sasea), 1944 , aliatii au invadat normandia. A insemnat inceputul sfarsitului pentru Germania nazista si libertate pentru multi oameni.

 

66 de ani de la Ziua Z. 66 de ani de la 06.06.1944, de la Ziua Z.

 

Mult respect celor care au luptat pentru ca altii sa fie liberi.

 

Las aici o melodie cantata de soldatii americani care fac parte din diviziile 82 si 101 de parasutisti militari. Cele doua divizii au fost parasutate in Normandia si au avut multe victorii impotriva germanilor. Au cantat aceasta melodie atunci si o canta si acum, un mic zambet intre atatea nenorociri.

 

Maye22.07.2010 20:34
David16.08.2010 11:45

42% dintre romani cred că Soarele se invarte in jurul Pamantului, iar 20% cred că Pamantul are nevoie de o lună pentru inconjura Soarele. 30% cred că primii oameni au trait in aceeasi perioadă cu dinozaurii. 63% cred in viata de apoi.

Proiectul STISOC (Știință si societate. Interese si perceptii ale publicului privind cercetarea stiintifică si rezultatele cercetarii), care a prilejuit scrierea studiului din care spicuim astazi, a fost finantat de Autoritatea Natională pentru Cercetare Știintifică din Romania si a fost realizat in parteneriat de catre Universitatea Bucuresti, Facultatea de Sociologie si Asistență Sociala Arhiva Romană de Date Sociale si Autoritatea Natională pentru cercetare stiintifica Studiul rezultat in urma cercetarii a fost numit "Publicul si stiinta"; in continuare vă vom cita, in viziunea noastra cele mai relevante aspecte. Pentru a citi tot materialul (84 de pagini), mergeti la finalul articolului unde veti gasi un link spre studiu.

Proiectului STISOC s-a desfășurat in perioada iulie - septembrie 2009 pe un esantion de 1.161 de persoane de peste 18 ani, la nivel national, folosindu-se metoda interviului față in față pe baza unui chestionar structurat.

>> Publicul romanesc se caracterizează printr-unul dintre cele mai mari deficite de cunoastere stiintifică din Europa.

 

Cunoasterea stiintifică din Romania contemporană este una cu un deficit stiintific major: aproximativ 80% din populatie nu dispune de cunostinte stiintifice elementare si de un vocabular stiintific activ.

Romanii sunt printre cel mai putin alfabetizati din punct de vedere stiintific din Europa. Conform unui Eurobarometru din 2005, Romania se afla pe locul 24 din 29 de țări europene, in ceea ce priveste nivelul cunoasterii stiintifice a publicului.

 

Cel putin unul din trei romani, prin raspunsurile date la intrebarile puse, probează a fi: creationist, geocentrist si cu cunostinte precare de genetica fizică sau medicina

Chiar dacă sunt majoritari cei care raspund că Pamantul se invarte in jurul Soarelui (52%), este remarcabil faptul că pentru 42% dintre romani Soarele se invarte in jurul Pamantului.

O parte importantă a publicului roman (37%) aderă la o conceptie creationista considerand falsă afirmatia: Fiintele umane, asa cum le stim noi azi, au evoluat din specii stravechi de animale.

 

În 2005, doar aproximativ un sfert dintre romani raspundeau corect că antibioticele nu distrug virusurile, față de trei sferturi in Suedia. Această situatie este cu atat mai ingrijoratoare cu cat publicul din Romania se situează in 2009 pe primul loc in privinta celor care au cumparat antibiotice de la farmacie fară retetă medicala si anume 16% - față de o medie EU27 de 3%.

35% dintre respondenti au afirmat că dacă bem apă după o persoană infectată cu HIV/SIDA este foarte probabil să ne infectam si noi.

 

 

scientia.ro

 

 

Uite o confirmare.

Maye23.08.2010 22:49

Autointitulatul rege al romilor, Florin Cioaba a declarat, sambata că romii nu sunt de acord cu schimbarea denumirii de "rom" cu cea de "țigan".

 

Aceasta a fost o propunere a deputatului PDL William Gabriel Branza "Nu suntem de acord cu schimbarea denumirii de "rom" cu cea de "țigan". Acest nume pe noi ne reprezintă de sute de ani. De ce să vină acum cineva să ni-l schimbe, nu este normal. Este ca si cum noi am decide ca de maine domnul Branză să nu se mai numească Branza ci Cascaval sau alte branzeturi. Nu este normal si nu suntem de acord", a declarat corespondentului Mediafax Florin Cioaba

 

Cioaba care este presedintele Centrului Crestin al Romilor din Romania, a spus că va lua legatura si cu alte asociatii ale etniei pentru a se opune demersului deputatului PDL. Deputatul PDL, William Gabriel Branza declara recent că vrea ca termenul de "rom" să fie inlocuit cu cel de "țigan" in pasapoarte.

 

Turnul Sfatului

vlad24.08.2010 05:14

Rom-tigan .... si-a facut Branza treaba cu ei.

Eu nu as fi chiar asa de dur si as scrie in pasaport : "cioara".

 

PS Ce nume are si asta: William Branza. Mai era unul pe la Petrolul: Orlando Gheorghe.

MoWeed24.08.2010 06:52
Aceasta a fost o propunere a deputatului PDL William Gabriel Branza "Nu suntem de acord cu schimbarea denumirii de "rom" cu cea de "țigan". Acest nume pe noi ne reprezintă de sute de ani. De ce să vină acum cineva să ni-l schimbe, nu este normal. Este ca si cum noi am decide ca de maine domnul Branză să nu se mai numească Branza ci Cascaval sau alte branzeturi. Nu este normal si nu suntem de acord", a declarat corespondentului Mediafax Florin Cioaba

WTF? Sute de ani? :)) Poate se referea la termenul "tigan"

Maye24.08.2010 10:31

Sper ca intr-un final sa se identifice doar cu termenul de tigan.

 

Sau spre binele nostru sa se uite cineva pe aici si sa preia ideea lui vlad si anume sa se numeasca CIORI.

MoWeed24.08.2010 10:48

Pai propune tu in partid :))

Maye24.08.2010 11:01

Pai vad ca e propus deja.

Marius24.08.2010 11:04

e doar actiune populista.

 

uiliam cascaval ala o freaca la rece in binecunoscutul stil portocaliu.

Maye24.08.2010 11:10
:)
«1234569»