FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Actualitati

«12349»
Vlad Bogdan03.09.2009 10:02

Asta a fost si este un nenorocit ... bine ca s-a retras

 

.....................................

Invatamant obligatoriu de 10 clase, o crestere a salariului minim la bugetari, dar si disponibilizari masive in randurile angajatilor agentiilor guvernamentale. Sunt masurile convenite de ministrii lui Boc, dupa o sedinta de 10 ore.

 

 

audio_player_seqno = 0; autostart_audio = Array(); La final, executivul a decis sa-si asume raspunderea pentru cele trei proiecte aflate in dezbatere inca din primavara: codul educatiei, salarizarea unitara si reorganizarea agentiilor guvernamentale.

 

Discutiile extenuante au adus numeroase amendamente celor trei proiecte, care urmeaza sa fie inaintate Parlamentului. Foarte probabil, acestea ar putea ajunge luni in fata celor doua Camere reunite.

 

Sedinta Guvernului a inceput la ora 15:00, iar dupa 5 ore ministrii au inceput discutiile legate de legea Educatiei Nationale. Au urmat alte cinci ore, in care, spun surse din Executiv, s-au analizat punct cu punct prevederile proiectului. La final, amendamentele cerute de premier au fost incluse in lege. S-a hotarat astfel ca invatamantul obligatoriu in Romania este de 10 clase plus grupa pregatitoare. Emil Boc a promis ca educatia va fi bine finantata.

 

Guvernul a decis, de asemenea, ca varsta de pensionare a profesorilor universitari sa fie de 65 de ani si nu de 70, cum a propus ministrul Educatiei. Cat despre legea salarizarii unice a bugetarilor, in proiect s-a batut in cuie un raport de 1 la 12 intre cel mai mic si cel mai mare salariu de bugetar. De anul viitor, spune premierul, vor creste mai intai salariile mici, in timp ce salariile mari vor fi inghetate.

 

Legea privind reorganizarea institutiilor publice si reducerea cheltuielilor bugetare prevede injumatatirea numarului de agentii de stat de la 223 la 112, dar si desfiintarea a 9500 de posturi. De asemenea, premierul Boc a anuntat reintroducerea interdictiei cumulului pensiei si a salariului, dar numai pentru o anumita categorie de bugetari.

 

Guvernul va instiinta vineri Parlamentul despre asumarea raspunderii in cazul celor trei legi, ale caror texte vor fi gata sambata. Proiectele ar putea ajunge luni in Parlament. Urmeaza apoi procedura care va dura in jur de doua saptamani si care va duce fie la intrarea in vigoare a legilor, fie la caderea guvernului, daca va fi depusa si aprobata o motiune de cenzura.

gio_stgloria03.09.2009 10:19

cata vrajeala :death:

gio_stgloria03.09.2009 10:23

YouTube intentioneaza sa difuzeze filme noi contra-cost

 

Site-ul de video - sharing YouTube detinut de Google este in discutii cu cateva studiouri importante de film pentru ca in viitor sa difuzeze pe site filme contra cost, scrie The Wall Street Journal. YouTube are in prezent doar continut gratuit, dar daca intelegerea se va concretiza pretul unui film de inchiriat ar putea fi de 4 dolari.

 

 

Cotidianul american citeaza surse apropiate negocierilor care spun ca cei de la Google discuta cu studiouri precum Lions Gate Entertainment Corp., Sony Corp. si Warner Bros pentru o intelegere prin care filme noi sa poata fi vizionate de utilizatori YouTube dispusi sa plateasca. WSJ noteaza totusi ca negocierile sunt in toi dar nu exista vreo garantie ca se va ajunge la un acord.

 

Google ar vrea ca unele filme sa fie disponibile pentru inchiriat pe YouTube in aceeasi zi in care apar si pe DVD. Compania vrea sa testeze serviciul timp de trei luni cu 10.000 de angajati, testele ar fi trebuit sa inceapa la inceput de septembrie dar au fost amanate fiindca negocierile cu studiourile treneaza.

 

Google a cumparat YouTube acum trei ani pentru 1,65 miliarde dolari, insa pana in prezent nu a obtinut profit, in ciuda imensei popularitati.

Youtube_DW_Wirtscha_193293g.jpg

 

 

 

Maye03.09.2009 10:31
Guvernul a decis, de asemenea, ca varsta de pensionare a profesorilor universitari sa fie de 65 de ani si nu de 70, cum a propus ministrul Educatiei.

Scapam de fosile :bananadance:

Daniel-Ionut03.09.2009 13:08

Eu cu cine votez?

 

zici ca sunt "cetateanul turmentat" :D

David03.09.2009 17:43

Catavencu!Catavencu!Catavencu!Catavencu!Catavencu!Catavencu!Catavencu!

gio_stgloria05.09.2009 11:54

Sorana Carstea s-a calificat in turul 3 la US Open

 

Jucatoarea romana de tenis Sorana Carstea a invins-o pe Stephanie Dubois (Canada) cu 6-4, 5-7, 6-4 si a promovat in al treilea tur al turneului de la New York.

 

 

 

US OPEN: Sorana Carstea, in turul trei si la dublu

 

Perechea Sorana Carstea/ Caroline Wozniacki s-a calificat in turul trei al probei de dublu feminin de la US Open dupa ce a trecut de dublul format din Victoria Azarenka (Belarus)/Vera Zvonareva (Rusia), cap de serie numarul 16 la turneul american.

29700-sorana1.jpg:inlove:

 

 

 

 

 

 

Vlad Bogdan05.09.2009 18:38

Vicepresedintele PSD Liviu Dragnea a declarat, la scoala de pregatire politica a TSD, ca ministrul turismului, Elena Udrea a intreprins o singura mare actiune din postura de ministru, stand "cu fluierul in gura" si "numarand chilotii salvamarilor".

 

audio_player_seqno = 0; autostart_audio = Array();

 

"Vreau sa va cerem iertare ca am acceptat sa se infiinteze Ministerul Turismului si ca am acceptat, si spun exact lucrul asta, ca am acceptat ca acest minister sa fie gestionat de regina salvamarilor", le-a spus Dragnea tinerilor social-democrati.

 

El a tinut, totodata, sa isi ceara iertare de la tinerii social-democrati pentru ca PSD a acceptat preluarea Ministerului Tineretului de catre persoane care si-au batut joc de notiunea de tineret.

 

Dragnea a spus ca PSD s-a aliat in actul guvernarii si nu s-a asociat pentru a acoperi "nereguli si ilegalitati".

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

cat imi place de astia :D:))

 

 

 

 

gio_stgloria05.09.2009 21:06

stand "cu fluierul in gura" si "numarand chilotii salvamarilor". :)):bananadance:

gio_stgloria06.09.2009 11:23

Sorana Carstea a fost eliminata de la US Open de catre partenera sa de dublu Caroline Wozniacki . :angry:

Vlad Bogdan06.09.2009 13:16

Prezidentiabilul udemerist Kelemen Hunor, raportandu-se la autonomia Tinutului Secuiesc: "Sunt ca marinarul care priveste la Secuime si vede lumina farului, nu ca marinarul care se uita la Odorheiu Secuiesc si vede Caracalul"

 

audio_player_seqno = 0; autostart_audio = Array(); Insa cele mai multe aplauze le-a obtinut liderul UDMR, Marko Bela, care si-a argumentat spusele despre "necesitatea imperioasa a autonomiei teritoriale a Tinutului Secuiesc" cu ... "Romania SRL":

 

"Maghiarii reprezinta aproape 7% din populatia Romaniei, daca ne-am imagina Romania ca un SRL inseamna ca suntem proprietari pe 7% din Romania. Apoi, in Transilvania, unde reprezentam 25% in populatie, suntem proprietari pe 25% din Transilvania, iar in ce priveste Tinutul Secuiesc suntem proprietari in proportie de peste 80%!"

 

 

 

 

 

 

 

=)))))))) nu mai pot de ras

 

 

is sub birou

 

 

 

 

 

HAI SICTIR JEGOSILOR!

 

 

 

David10.09.2009 17:32
Lari15.09.2009 14:24

Actorul Nicu Constantin a încetat din viațã marți, la vârsta de 70 de ani, din cauza unor suferințe pulmonare severe.

 

Marele artist a decedat la ora 16.45, dupã ce la ora 14.00 a avut un stop cardiorespirator, medicii reușind atunci sã îl readucã la viațã; douã ore mai târziu actorul a încetat din viațã, dupã ce a suferit un al doilea stop cardiorespirator, informeazã agenția Mediafax.

 

Nicu Constantin era internat la Spitalul Clinic Militar de Urgențã din Capitalã din data de 11 mai.

 

S-a nãscut pe data de 31 iulie, a fost vedetã a Teatrului Satiric "Constantin Tãnase" din București între 1960 și 2000, unde a susținut peste 9.000 de reprezentații. Între 1979 și 1982 a fost actor al Teatrului Național de Operetã. A participat la peste 600 de emisiuni radio și peste 300 de emisiuni de televiziune. ªi-a povestit experiența de viațã în cartea autobiograficã "Ochelarii miraculoși". A fost distins cu Ordinul Cultural Clasa I și, în 2001, a devenit Cetãțean de Onoare al orașului Eforie.

 

Actorul a jucat în aproximativ 28 de filme, printre care "Împușcãturi pe portativ" (1966), "Vin cicliștii" (1968), "Alo, aterizeazã strãbunica" (1981) și "Ministerul comediei" (1999), "Harababura" (1990), "Borvizomanii" (1988), "Mușchetarii în vacanțã" (1984), "Secretul lui Bachus" (1983), "Întoarcere la dragostea dintâi" (1981), "Grãbește-te încet" (1981), "Am o idee!" (1981), "Ora zero" (1979), "Totul pentru fotbal" (1978), "Septembrie" (1977), "Lupușor și Mieluțu" (1975).

 

Dumnezeu SA-L ODIHNEASCA IN PACE!!!

Lari17.09.2009 13:25

Republica Moldova a scos vizele pentru romani!

 

ESSSTTTEEE!!!

Lari30.09.2009 00:14

Fostul general de Securitate Nicolae Pleșițã a încetat din viațã la vârsta de 80 de ani. El și-a petrecut ultimele trei luni într-un sanatoriu aparținând Serviciului Român de Informații (SRI).

 

Figurã notorie a aparatului represiv din România comunistã, Nicolae Pleșițã s-a nãscut la data de 16 aprilie 1929, în orașul Curtea de Argeș. Fostul șef al spionajului extern din Epoca de Aur a intrat de tânãr în Partidul Comunist Român, devenind activist cu problemele tineretului. În anul 1948, Nicolae Pleșițã a fost recrutat ca angajat al Securitãții.

 

Ascensiunea sa în structurile serviciilor de informații începe acum, avansând extrem de rapid într-o perioadã în care Securitatea era recunoscutã pentru metodele 'neortodoxe' pe care le convoca în acțiunile întreprinse împotriva 'dușmanilor poporului'.

 

Între 1962 și 1967, Pleșițã este comandant de Securitate pe Regiunea Cluj, subordonându-și direcțiile din cinci județe. Mutat la București în 1967, ca șef al Direcției de Securitate și Gardã, apoi avansat la gradul de general-maior, Pleșițã se licențiazã în Drept, iar în intervalul 1978-1980 conduce ªcoala de ofițeri de securitate de la Bãneasa.

 

Pe 1 septembrie 1980, este numit prim-adjunct al ministrului de interne și șef al DIE, unde rãmâne pânã în decembrie 1984. Dupã un nou stagiu de comandant, la Centrul de la Grãdiștea, Nicolae Pleșițã este pensionat în 1990, ca general-locotenent.

 

Încã ceva ce nu se uitã: Pleșițã a condus, împreunã cu generalul Emil Macri, acțiunile de reprimare a minerilor care au participat la greva din Valea Jiului din august 1977, fiind ulterior avansat la gradul de general-locotenent.

 

"I-am ucis, bineînțeles. Asta fãceam noi", a declarat Nicolae Pleșițã în 2006 în cadrul unei emisiuni televizate, referindu-se la dușmanii regimului comunist.

 

IMPENITENÞÃ

 

"Securitatea a lucrat pentru propãșirea României"

 

Nicolae Pleșițã a fost o figurã extrem de controversatã în România postdecembristã, refuzând în repetate rânduri sã recunoascã abuzurile comise de Securitate, despre a cãrei activitate declara senin cã "a lucrat pentru propãșirea României". Pe 7 noiembrie 2007, Institutul pentru Investigarea Crimelor Comunismului depunea la Parchetul General o sesizare penalã împotriva lui Nicolae Pleșițã și a altor cinci foști diplomați români de la Ambasada României din RFG, acuzându-i de terorism.

 

Plângerea fãcea trimitere la tentativele de asasinare a unora dintre realizatorii de la Radio

Europa Liberã, acțiuni întreprinse între 1980 și 1984. Generalul Pleșițã era considerat coordonatorul acțiunilor de lichidare fizicã a dizidenților și ar fi trebuit cercetat pentru o serie de infracțiuni penale extrem de grave. Însã, încã din acel noiembrie 2007, starea de sãnãtate a lui Pleșițã se deteriorase accelerat. Tușa finalã: în martie 2009, fostul general de Securitate primea NUP (neînceperea urmãririi penale) în dosarul "Europa Liberã".

 

Enoiu-Pleșițã sau cum supraviețuiește Securitatea în postcomunism

 

Dupã ce a pãrãsit lumea serviciilor secrete, Nicolae Pleșițã s-a retras în cabana sa de la Curtea de Argeș, unde a trãit mai mult izolat de lume, pe coasta unui deal de la marginea localitãții. Avea menajerã și se vizita regulat cu un alt torționar comunist, colonelul Gheorghe Enoiu, fost șef al Direcției Anchete din Securitate.

 

Ca o parantezã, iatã ce declara Vladimir Tismãneanu într-un interviu acordat pentru EVZ anul trecut: "Sunt convins cã și astãzi Gheorghe Enoiu, principalul torționar al anilor '50 și '60 în calitatea sa de șef al anchetelor speciale, gãsește argumente ideologice pentru fãrãdelegile pe care le-a înfãptuit. Cred cã nu m-am înșelat când am crezut cã l-am recunoscut pe Enoiu stând, împreunã cu soția, pe o bancã din Parcul Herãstrãu. Era în iulie anul acesta, eu mã plimbam împreunã cu puștiul meu Adam. A fost una din acele borgesiene coincidențe, stranie și inexplicabilã, care ți se întâmplã doar de câteva ori în viațã. M-am uitat în ochii lui, el m-a privit țintã, sfidãtor, fãrã rușine. Sunt convins cã m-a recunoscut". Atitudinea lui Enoiu nu e singularã. Ea l-a caracterizat și pe Nicolae Pleșițã, în aparițiile sale publice din ultimele douã decenii.

 

Pleșițã: "ªacalul, un simpatic"

 

Pleșițã a fost audiat și într-un dosar de terorism, care ancheta tentativele regimului ceaușist de a reduce la tãcere dizidența de peste hotare. În acest caz, Pleșițã era urmãrit penal încã din anul 1997, dar cercetãrile au fost întrerupte între 2000 și 2005.

 

În vara lui 2005, Nicolae Pleșițã recunoștea pentru EVZ cã a avut contacte dese cu faimosul Carlos-ªacalul, pe care însã l-ar fi protejat în fața serviciilor de informații occidentale. Miza consta, printre altele, în folosirea ªacalului în operațiunea de lichidare a lui Ion Mihai Pacepa, predecesorul lui Pleșițã la conducerea serviciului de informații externe, care defectase în SUA în 1978. Iatã ce declarã Pleșițã despre Carlos în iunie 2005: "Era un om simpatic, un latin de-al nostru, iar eu am fost omul de legãturã al lui Ceaușescu cu acest personaj, care era însã numai un instrument de care s-au folosit atât dictatorul, cât și Arafat. (...) Dictatorul a renunțat la Carlos și mi-a ordonat sã mã ocup personal de Pacepa".

 

"Structura DIE nu a fost dedicatã culegerii de informații. DIE a fost un imens oficiu pentru proiectele ceaușiste: influențã politicã, economicã și militarã, spionaj industrial, furt de valutã, neutralizarea emigrației, dezinformare, asasinate externe, operații deghizate sub steag strãin"

indica Ion Mihai Pacepa, fost ofițer al spionajului ceaușist, într-o carte-interviu publicatã în urmã cu doar câteva luni de Lucia Hossu-Longin.

 

EvZ

Daniel-Ionut02.10.2009 17:59

Orasul brazilian Rio de Janeiro a fost ales vineri, la Congresul CIO de la Copenhaga, sa fie gazda Jocurilor Olimpice de vara din 2016, obtinand aceasta nominalizare in detrimentul oraselor Madrid, Chicago si Tokyo.

Rio-Olympics-Candidate-Logo.gif

gio_stgloria03.10.2009 13:31

"Legea picnicului" va interzice gratarele de langa bloc

 

 

 

Romanii nu vor mai avea voie sa faca gratare langa bloc sau pe zone verzi neautorizate si neamenajate in acest scop, potrivit proiectului de lege a picnicului, care ar putea fi lansat in zilele urmatoare de Ministerul Mediului, a declarat pentru NewsIn unul dintre initiatori. Legea picnicului ar putea fi pusa in aplicare de ministrul interimar al Mediului, Elena Udrea, care a declarat vineri, la preluarea mandatului, ca va continua proiectele aflate in derulare.

 

"Vor fi interzise activitatile de picnic in aer liber, cu exceptia zonelor amenajate sau indicate", a declarat directorul de programe al organizatiei de mediu, Cornel Belciug.

 

"Vor fi aplicate si amenzi pentru nerespectarea legii", a mai spus Belciug.

906154_5c9fdf683e.jpg

 

 

AG03.10.2009 17:12

plmea, la mine in cartier nu facem langa bloc, facem in parcare >:)

gio_stgloria03.10.2009 18:26

pai si nici in parcare n-o sa mai fie voie. daca vine politistu ii dai mita o fripturica. n-o sa reziste mirosului :bananadance:

Lari09.10.2009 09:26

Barack Obama a primit premiul Nobel pentru pace.

 

Basescu e de vina!

Marius09.10.2009 09:33

Mie imi pare rau ca a pierdut Sarkozy... la mustata!

gio_stgloria31.10.2009 09:46

Gheorghe Dinica a intrat in soc septic

 

Starea de sanatate a actorului Gheorghe Dinica s-a inrautatit, iar pronosticul medicilor ramane rezervat. Potrivit investigatiilor doctorilor, Gheorghe Dinica sufera de mai multe afectiuni, printre care insuficienta cardio-respiratorie, insuficienta renala si respira cu ajutorul aparatelor, transmite Realitatea TV. Cunoscutul actor este internat in continuare la sectia de terapie intensiva a Spitalului de Urgenta Floreasca.

 

Speram cu totii sa se faca bine .

3890_Gheorghe%20Dinica_Parol%20ca%20te%2

 

 

 

 

Vaticanul a criticat Halloweenul: Este o sarbatoare a fricii si a mortii

 

Vaticanul a condamnat sarbatoarea de Halloween, despre care sustine ca este "anticrestina", fiind bazata pe un "curent subteran periculos al ocultismului", informeaza The Telegraph. Sfantul Scaun i-a avertizat pe parinti sa nu-si lase copiii sa se imbrace in fantome si vampiri sambata seara, deoarece Halloween este o sarbatoare pagana a "terorii, a fricii si a mortii".

 

The Telegraph precizeaza ca, in ultimii ani, Biserica Romano-Catolica a devenit ingrijorata din cauza raspandirii acestei sarbatori din Statele Unite in tot mai multe tari de pe glob.

 

Anul trecut, un ziar controlat de episcopii italieni, Avvenire, a cerut boicotarea zilei de Halloween, despre care a spus ca este "o celebrare a groazei si a macabrului" care ar putea sa incurajeze "sectele [satanice] nemiloase si fara scrupule".

 

halloween.jpg

MoWeed31.10.2009 12:50

Si ce legatura avem noi cu aceasta sarbatoare americana?

Maye31.10.2009 12:56
Si ce legatura avem noi cu aceasta sarbatoare americana?

Eu zic ca nici una.

gio_stgloria31.10.2009 13:00

Si ce propuneti ?

«12349»