Comitetul Executiv l-a confirmat in functie pe Razvan Lucescu, ba a si facut-o in mod categoric, CU 10 VOTURI LA 3. Poate s-ar fi ajuns la alt deznodamint dacă dinamovistul Cristian Borcea, cel mai inversunat adversar al selectionerului, ar fi participat la sedință. Acesta a lipsit insa după cum, preferind să se deplaseze la Barcelona pentru a urmari Șahtiorul tatalui sau, a absentat si Razvan! Surse din interiorul CEx pretind că atitudinea antrenorului tricolorilor, interpretată drept sfidare, a deranjat. Cu siguranță, dar nu intr-atit incit să-i determine pe cei prezenti să ceară plecarea lui Lucescu.
Marea surpriză a venit de la Mircea Sandu. Desi se banuia ca indemnat de Ionuț Lupescu (care nu-i in CEx), presedintele il va apara energic pe Razvan, lucrurile au stat exact pe dos Nasu' s-a pozitionat ferm contra selectionerului. Chiar a recunoscut public, la intilnirea televizată cu ziaristii, că ar fi trebuit să incetam raporturile de muncă!.
Comparind in detaliu prestatia actualului tehnician cu cea din ultimul mandat al predecesorului sau, seful federatiei a scos in evidență, intentionat, superioritatea lui Piturcă la orice capitol. În privinta rezultatelor, a stabilității lotului, a promovarilor etc. Implicit, l-a pus pe Razvan intr-o pozitie jenanta greu de suportat. PUR ȘI SIMPLU, L-A UMILIT.
Deoarece a pierdut increderea unuia dintre principalii sai sustinatori, altul s-ar fi grabit să demisioneze, fie si numai spre a evita ca toate oalele să se spargă in capul lui. Nu-i insa iata si cazul lui Lucescu, care se complace in rolul de paratrasnet.
Unii zic ca de fapt, Mircea Sandu a regizat din umbră operatiunea de mentinere. Că l-a atacat pe Razvan de ochii lumii, pentru a-i atrage, ori macar domoli, pe contestatarii acestuia. Altminteri, fară aprobarea tacită a Nasului, care ar controla de multi ani CEx, membrii forului respectiv ar fi decis debarcarea. Conform surselor invocate, un asemenea scenariu e fortat, e fantezist. Mai degrabă sintem invitati să gindim că INFLUENȚA LUI Sandu SCADE, in vreme ce puterea lui Lupescu creste.
Dacă s-au tras sfori, si nu-i exclus să se fi tras, in spatele manevrelor de culise s-a aflat directorul general al FRF, nu presedintele. În masura in care Nasu' n-a pierdut joi, cu siguranță că nici n-a cîștigat.
Recomandindu-se adepti ai continuității, dar si pedalind pe ideea că nationala nu se va mai intruni pină la returul cu Bosnia, componentii Comitetului Executiv au mers pe mina lui Razvan, dar i-au dat un ultimatum: VICTORIE PE 3 IUNIE SAU ADIO! Discutind la rece, varianta pare logica in ciuda faptului ca din pacate, echipa Romaniei n-a jucat nimic, sau aproape nimic, sub conducerea lui Lucescu. Cit mai există o sansă de calificare, fie si minima Razvan trebuia lasat să in-cerce s-o fructifice. Dacă va reusi, va continua. Dacă nu, nu.