Pentru cine mai avea dubii, iata cum se face presa in Romania!
Pentru cine mai avea dubii, iata cum se face presa in Romania!
Hai ma Lari ce rau esti si tu acum...de asta ce zici?!
Discutie surprinsă intr-o redactie de tabloid:
Redactor sef: Deci, ce eveniment avem pentru maine?
Aghiotant: A fost o prezentare de modă in Princess Club.
Să vedem ce titlu punem, că nu merge să dai unul simplu, gen Prezentare de Modă in Princess Club, că nu atrage cu nimic.
Fetele au defilat in lenjerie intima poate vă ajută informatia asta.
A, a fost prezentare de lenjerie intima pai de ce nu ai spus asta de la inceput. Clar, punem asta in titlu: Fete in lenjerie intimă in Princess Club.
Da' de bomba sexy nu zicem nimic?
Ce, a fost si ea acolo?!? Superb, atunci schimbă: Bomba sexy a defilat in lenjerie intimă in Princess Club. Rupem concurenta cu titlul asta, ascultă la mine!
Și avea desenat un penis pe spate...
Cine, bomba sexy?
Da!
A, pai cuvantul penis obligatoriu trebuie să apară in titlu. Să mă gandesc... ia, notează: Bomba sexy a defilat in lenjerie intimă cu un penis pe spate! Sunt genial. Ge-ni-al! Hai, du-te, pune-l pe prima pagina spargem tot.
Încă ceva.
Asa...
Lenjeria aia intimă cu penis pe spate trebuia initial purtată de alt fotomodel, Alexandra Țardea.
Hopa, un amanunt interesant. Mai asteaptă putin, trebuie să mâ gandesc... Da, trebuie ceva deosebit aici... Gata, am gasit: Bomba i-a furat penisul Alexandrei Țardea. Ă'sta e titlul, e titlu cu T mare, e geniul in stare pură! De fapt nu, incă o mică ajustare, doar de aia sunt genial: furat e prea banal, asta-i de folosit la stirile cu moldoveni, nu la chestii cu fotomodele. Deci penis, penis... ce-ar merge? Da, i-a suflat in loc de i-a furat, că are si tentă sexuala Deci, asta e, am gasit titlul perfect: «Bomba» i-a «suflat» penisul Alexandrei Țardea.
sursa:timesnewroman.ro
si ca sa nu existe dubii cum ca viata nu bate filmul si campii,titlu exista!
http://www.cancan.ro/showbiz/showbiz-inter...rdea-96143.html
No such thing as an independent press
"There is no such thing, at this date of the world's history, in America as an independent press. You know it and I know it. There is not one of you who dares to write your honest opinions, and if you did, you know beforehand that it would never appear in print. I am paid weekly for keeping my honest opinions out of the paper I am connected with. Others of you are paid similar salaries for similar things, and any of you who would be so foolish as to write honest opinions would be out on the streets looking for another job. If I allowed my honest opinions to appear in one issue of my paper, before twenty-four hours my occupation would be gone.
The business of the journalists is to destroy the truth;
to lie outright;
to pervert;
to vilify;
to fawn at the feet of mammon, and
to sell his country and his race for his daily bread.
You know it and I know it and what folly is this toasting an independent press? We are the tools and vassals of rich men behind the scenes. We are jumping jacks, they pull the strings and we dance. Our talents, our possibilities and our lives are all the property of other men. We are intellectual prostitutes."
John Swinton - (1829-1901) Former Head of Editorial Staff for the New York Times, was one of America's best loved newspapermen. Called by his peers "The Dean of his Profession."
E clar. S-au simtit lezati crapidistii de la prostsport. Niste nesimtiti! Si ei si aia de au comentat meciul. Cand maimutele alea de jandarmi le carau bastoane pe spinare alora cu mainile ridicate de ce n-au zis nimic? Ca "e golani" suporterii, nu? Minte de cercopiteci. Vad doar ce vor ei sa vada, si nu realitatea!
Cea de-a sasea editie a Premiilor Ioan Chirila eveniment care a avut loc aseara la Athenee Palace Hilton, si-a desemnat câștigatorii.
Premiul de excelență a fost inmanat lui Radu Cosasu,
Editorialistul anului este Viorel Motoc,
Reporterul anului " Dan Filoti,
Emisiunea TV a anului " Replay (TVR 2),
Sportivul anului " Lucian Bute.
Fotografia anului apartine lui Vasile Camară si Rachad El Jisr " volumul Campionii Romaniei.
Premiul special pentru carte nu s-a acordat.
Talentul Anului a fost desemnat Alexandru Calin.
Anul acesta premiile au fost decernate de Florin Iaru, Ionuț Chirila Grigore Cartianu, Tudor Chirila Ionuț Vulpescu, Cristian Țopescu, Iarina Demian si Cosmina Frincu din partea BRD, sponsorul editiei.
Titlu de ziar :
INCREDIBIL! Dinamo a vandut doar patru bilete s-au vandut in prima zi pentru meciul cu Astra!
Incredibil!
Nicu Badescu este autorul.
Din ciclul pro sport :
Între timp, s-a luat decizia de a amana meciul cu 45 de minute, iar Barcelona a ajuns la stadion la 21.02 minute.
La 20:28, jucatorii Barcelonei intră pe teren.
Da,si la stiri la Pro TV spuneau ca meciul se joaca maine...
Este ca, daca acest interviu n-ar fi fost acordat de Radu Naum, ar fi fost chiar bestial?
Primul articol l-a publicat la 18 ani, in almanahul Sportul", la 24 de ani s-a angajat in echipa tanară a lui Ovidiu Ioanitoaia, care punea pe picioare Sportul romanesc", a ajuns apoi in televiziune, la TVR, unde a petrecut 14 ani, apoi este director la GSPTV, iar la momentul vorbirii prezintă emisiunea Premium Liga", la GSPTV.
Jurnalistul Radu Naum spune ca in ultimul timp, patronii din fotbal cer in emisiunile sportive sustinerea fățișă a jurnalistilor. Altfel, multi refuză să mai apară ca invitati.
Adevarul": Cand ai simtit că detii mai multă putere, ca manager al unei institutii media sau ca jurnalist? Le'ai experimentat pe amandoua nu stiu cat de mult a fost nevoie să le separi.
Radu Naum": Îmi e greu să le separ, pentru că pur manager nu am fost niciodata Doar jurnalist am fost, dar numai manager nu. Puterea unui manager e aceea de a negocia, puterea de a impune e periculoasă si nu duce la lucruri bune. Eu nu am incercat vreodata constient, să impun, să spun că am putere, in vreun fel sau altul. Jurnalismul e altceva, e puterea de a modifica lucruri. Felul in care abordezi un anumit subiect influentează cursul anumitor evenimente. Dar nu m-am gandit vreodată să atac un anumit subiect dintr-o anumită perspectiva pentru că am eu un interes. Am incercat mereu să ascult ambele parti.
Cat de greu este să joci acest joc, al obiectivității, intr-un domeniu in care se invartesc orgolii colosale si sume fabuloase de bani?
Foarte greu. Se intamplă o mutatie interesantă in ultima vreme. Pană acum exista lumea sportului, publicul si intermediarii, care erau jurnalistii. De la o vreme, mai mult decat in alte epoci, oamenii de fotbal tind să influenteze spatiul media infiorator de tare. Tind să'l ia garant pentru ce vor să faca să'l foloseasca Eu am trait momente extrem de delicate, in care un intervievat, care vine cu un subiect puternic, te ia drept martor si spune zi tu dacă e asa sau nu. Deci, il intreabă direct pe jurnalist. Și apoi concluzioneaza dacă nu spui, inseamnă că esti de partea cealalta În presă s-a ajuns ca in anii colectivizarii: ori esti cu noi, ori esti impotriva noastra
Ai invitati care refuză să mai vină in emisiuni din cauza asta?
Da, sunt oameni care nu vor să mai intervină pentru că li se pare că tin partea cuiva sau că am insinuat lucruri care pe ei i-a deranjat. Problema este că in sport presa a devenit parte a jocului, si oamenii te injură sau aplaudă asa cum fac cu echipele favorite sau adversare. Am spus odată intr-o emisiune că un meci a fost ciudat. În momentul acela s-au format două tabere: unii care au inceput să mă injure cu patima fară să se repete, iar altii, adversarii acestora, care voiau să'mi dea de baut. M'am intalnit in parc cu unii care au vrut să'mi dea de baut pentru ce am zis in emisiune. Ambele atitudini sunt deplasate.
Spune-ne dacă ti se pare extremă urmatoarea afirmatie: La stirile sportive, femei dezbracate vorbesc despre amantele fotbalistilor".
Dacă te referi la ce se intamplă pe sport.ro, aia e o gluma E o unealtă de media ca să aducă audiență. Punct. Acolo, sportul este un pretext, este de departe ultimul lucru care contează intr-o asemenea reprezentatie.
Mă refer si la stirile sportive de la celelalte posturi, care livrează in mare parte informatii despre cumparaturile sau petrecerile jucatorului X.
Traim vremuri in care oricine poate să ajungă oriunde si intr-o emisiune poate fi abordat orice subiect. Dacă vreau să vorbesc la o emisiune despre prietena lui nu stiu care, se poate intampla. Asta tine si de o anumită cerere, si de o Dorință de audiență, este un mix. Ideea este cat de mult poti să vorbesti despre asta, cum vorbesti despre asta. Aș vrea să vad o statistica in ceea ce priveste emisiunile sportive, să vedem cat se vorbeste efectiv despre fotbal, cat este scandal, cat este can'can. Eu am exemplul meu, emisiuni lungi in care se vorbeste numai despre fotbal. Sigur, cu accente mai tari, mai moi, uneori cu invective, uneori luat pe aratură din partea unuia sau altuia, dar despre fotbal.
Spuneai intr-un articol că romanii nu prea practică sportul sau sportivitatea, doar discută cu inflacarare despre. Poate veni asta dintr-o frustrare, o incercare de proiectie a propriilor Dorinte de reusită personală asupra unei echipe?
Da. Este si o lipsă de cultură a miscarii. Sportul, practicarea lui, iți dă foarte multe. Dar nu atentia tampă la televizor, partizana pentru o singură echipa Oamenii care vor să facă sport sunt din ce in ce mai multi. În parcul de langă blocul meu se aleargă zilnic, in jurul lacului Titan sunt zeci de oameni cu role, cu biciclete... Dar asta se intamplă pentru că e un spatiu civilizat, care s-a construit civilizat.
Radu Naum a preluat pasiunea pentru sport de la tatal sau, Hriscu Naum, cunoscut comentator sportiv al anilor '60. El aducea in casă carti si reviste de ciclism, dar si ziare de sport, foarte greu de gasit la vremea aceea, pentru că erau tiparite in tiraj mic.
Te-ai gandit cum ar fi aratat viata ta acum dacă nu te-ai fi intors din Franta ca să te angajezi la Sportul romanesc", in '91, cand aveai 24 de ani?
Eu am facut Facultatea de Constructii in tară si apoi am plecat cu o bursă in Franta, tot in constructii. Rupsesem orice legatură cu sportul, si pentru că murise tatal meu, el mă tinuse in sport foarte mult. Cand am capatat semnale că aș putea veni să mă angajez in tara am avut o scurtă perioadă de oscilatie, dar pasiunea mi-a dat raspunsul. Tatal meu a fost biletul de intrare acolo, toti il cunosteau.
Cum arata jurnalismul sportiv atunci?
Era o perioadă romantica Dacă vroiai cu adevarat să faci un lucru, il faceai, si apoi, usor usor, te si specializai, capatai un stil, cunostinte. Dar pasiunea tinea loc atunci de multe lucruri.
Portret: Ionuț Marin, vocea stadionului "Eugen Popescu"
Dacă ar fi să iți amintesti de copilarie, care ar fi madlena din farfurie?
Ambalajele de gume de mestecat, cu care ne jucam in fata blocului, revistele frantuzesti de ciclism ale tatalui meu. A fost prima dovadă că orice lucru se poate transmite dacă spui o poveste, pentru că asta gaseam in revistele acelea, povesti senzationale. Despre lupte in munti intre ciclisti, in depășiri, ce vorbeau cand ajungeau la finish, care era viata lor... Am citit si carti, tata mai primea, si era acolo literatură fictionala scrisă de jurnalisti deveniti scriitori. Era fabulos.
Atunci s-a produs pasiunea ta pentru ciclism...
Da, o pasiune nebuna Eu am prins perioada marilor reportaje, cand ciclismul se povestea, nu se vedea la televizor. A fost apoi handbalul. Pentru că era un sport de succes si dadusem cu nasul de el, am crescut in mirosurile de clister, substanta aceea de pe mainile sportivilor, de minge, de transpiratie. Mergeam cu tata la sala Floreasca la meciuri.
Pasiunea pentru jurnalism cum a venit, s-a produs undeva intre drumurile de acasă la redactia unde lucra tatal tau?
Da, cred că da. Mergeam la el la serviciu si bateam la masina de scris. Era o altfel de meserie, nu era munca clasică de la 8 la 4. Țin minte că tata statea cateodată de serviciu noaptea in tipografie si a doua zi aveam la prima oră ziarele de sport. Atnci era o chestie să ai ziarul de sport, se aduceau doar vreo 3-4 exemplare pe chiosc, era tirajul mic si de obicei erau date pe sub mana Eu mai duceam profesorilor la scoala să fie mai blanzi cu mine.
Ce crezi că ai preluat esential de la tatal tau?
Pasiunea pentru sport si o anumită incercare de a fi obiectiv in ce faci. Tata avea un cult pentru corectitudine, chiar m-a scuturat de cateva ori pentru minciuni benigne ale copilariei.
Ai comentat 10 ani Turul de ciclism al Frantei, impreună cu Radu Banciu. Am gasit oameni care comentau pe forumuri că nici nu se mai uită la competitie de cand nu mai sunteti voi acolo.
Se uită lumea si bine face. A fost o perioadă frumoasa Noi ne-am creat acolo un spatiu de libertate in care spuneam cam tot ce ne trecea prin cap, ceea ce nu stiu dacă era bine. La un moment dat era derapaj, treceam prin Belgia si vorbeam despre pedofili, mă rog, un exemplu. Noi nu faceam acolo un comentariu clasic, neaparat specializat. Am plecat de la ideea că nu se ascultă nimeni, ne-am zis: cine se uită la ciclism?". Era cea mai bună pastilă impotriva blocajelor. Era ca un joc la un moment dat, care dintre noi e mai huschit, eu mai incercam să trag frana de mana Încercam să facem să nu fie plictisitor. Eram de multe ori parîți in Franta, la Eurosport. A fost un exercitiu de libertate absolută care poate a mai primenit un pic zona asta. Nu stiu, poate că am gresit fundamental, habar nu am.
Tu ai putea trai fară jurnalism sportiv, fară sport?
Nu stiu, sunt batran ca să mă apuc de altă meserie. Dar probabil că o să vină si vremea cand n-o să mai pot face asta. Dar să traiesc fară să practic sport, acolo cred că voi suferi o trauma Să nu mai schiez, să nu mai merg pe bicicleta.. Sportul te ajută să te cunosti. Să vezi pană unde poti să mergi, să simti că organismul tau se transforma să intelegi uneori că esti limitat, să te intreci cu tine insuti, să iți spui, merg mai departe, astazi m-am descurcat bine".
"Eu am prins perioada marilor reportaje, cand ciclismul se povestea, nu se vedea la televizor. "
"Am crescut in mirosurile de clister - substanta aceea de pe mainile sportivilor, de minge, de transpiratie."
Turul cu dopati
A inceput legendarul Tur al Frantei. Ce haz mai are să ne uitam la Turul unor dopati care traversează Franta? Din mult mai multe motive decit cele pentru care continuam să ne uitam la politicienii care ne mint programatic, vizitam doctorii despre care stim că ne pot omorî si continuam să dam flori invățătoarelor desi injuram educatia.
O facem pentru că avem nevoie, si din ipocrizie. Ne place si ne mintim. În naivitatea mea, aduc la bară incă un martor: bunul simț al ciclismului raportat la flegma profesională a semi-beatului Piquet in timpul paradei Spaniei.
Știm că Turul Frantei e plin de dopati pentru ca la un moment, cineva s-a hotarat să spună adevarul. Apoi altul, si incă unul, si mai multi. Altii tac, se dau virgine. Turul Frantei contra restul sporturilor e ca o femeie frumoasă cu acnee vs Bianca Siliconeanu: te gindesti că celei dintai poate i-o trece.
De fapt, cei mai multi nu se gandesc deloc. Se lasă luati de sub nivelul marii si dusi peste plapuma norilor. Între care e plin de lavandă si sange, mori de vant, comori si contadori. Să nu ne mai uitam la Tur din cauza dopajului? E ca si cum ai ignora Franta pe motiv ca pe la 1793, se taiau acolo mai multi oameni decat porci.
nu prea are legatura cu subiectul dar hai,
am intrat azi pe gsp sa vad ce meci are Steaua si in josul paginii era o poza cu moaca lui giovani b, am dat clic pe ea sa ma minunez mai indeaproape de fata lui de tigan albanez, clicul ma duce pe alt sait, unde ce gasesc, un articol despre fica-sa care cica se marita, din care citez:
Surse din anturajul familiei sustin că urmasa agentului FIFA a decis să iși lege destinul de cel al barbatului cu care traieste o poveste de dragoste in vara lui 2011, mai precis pe 18 iunie.
mai jos alta "informatie"
FALĂ'. Giovani Oierul se va mandri din postura de socru mare in vara anului viitor la nunta fiicei lui celei mari, Pamela,
si acum pozele cu boraturile astea
Ce sa-ti fac, bai, LRP... Inca suferi dupa Pamela? Iti e dor sa porti ochelari Gucci? ![]()
Ce sa-ti fac, bai, LRP... Inca suferi dupa Pamela? Iti e dor sa porti ochelari Gucci?![]()
da frate sunt terminat, mai sa ma sinucid cand am aflat, bine ca macar am o poza cu ea pentru lucru manual.
Cioroi
Daca n-as sti mai bine, as zice ca sunt tigani
Sau rrrrromi, cu un numar infinit de 'r'-uri.
Ce rai sunteti. Nu tot ce e mai brunet inseamna tigan. Astia nu sunt tigani, ci doar prosti crescuti.
Nevermind.
din pro sport,
"Aveam orgasm cand i-o sugeam lui Mutu"
Ioana Popescu sustine ca a avut trei orgasme cu Mutu in doar doua ore, fotbalistul fiind cel care ocupa locul 1
GSP, intotdeauna amatori: http://bit.ly/hhH5Lc
Probabil le televizeaza si trebuiau sa atraga prostimea....
Tot in gsp am vazut azi Flamenco , in loc de Flamengo ![]()
Si presa bulgara are supradotatii sai:
'Romanii nu vor sta ca ramele pentru că este vorba de marile state ale Europei, Franta si Germania. Cele 22 milioane de romani au dreptul la respect', a declarat recent presedintele roman Traian Basescu, dezamagit că aderarea țării sale la spatiul Schengen se amana Cu această afirmatie, Basescu l-a facut praf pe premierul bulgar Boiko Borisov, a carui tactica sugerata care cel mai probabil, de diriginta lui Angela Merkel, a fost să stea exact ca o rama sau altfel spus, să taca scrie cotidianul sofiot Duma, organul Partidului Socialist Bulgar, de opozitie.
Patriciu are dreptate. S-a terminat cu boemia presei
Într-un interviu pentru Romania Libera Dinu Patriciu spune că independenta presei e relativa Catalin Tolontan, seful GSP, vrea să explice ca de fapt, nu-i asa, că politica editorială nu se subordonează politicilor comerciale, după cum spune mogulul. Să-mi fie iertat, dar uneori tind să-l banuiesc pe Tolontan fie de naivitate (desi ar fi culmea!), fie de un exces de discurs deontologic. Pentru ca vrem sau nu, Patriciu a spus ceea ce stiau toti ceilalti, dar n-aveau curajul să o spuna Să fim seriosi, sunt prea putine ziarele si ar trebui să fie prea mici contractele ca o gazetă să scrie de rau despre o companie care-i dă bani pentru a-și plati angajatii.
Este, dragilor, un truism. Dacă la Gazeta Sporturilor, probabil, nu se simte influenta politicii comerciale in politica editoriala e fară doar si poate datorită subiectelor abordate. Advertiserii nu vor intra niciodată in conflict de interese cu un ziar sportiv. Prin urmare, pentru Catalin Tolontan, e usor să spună că independenta editorială este un drept fundamental si o cerință elementara Desigur, la nivel teoretic, are dreptate. La nivel practic, stim cu totii că trustul din care face parte ziarul sau are o politică editorială care se subordonează politicilor comerciale.
Prin politici comerciale, in cazul Intact, intelegem " dacă vreti " subordonarea editorială in functie de apetentele politice ale partidului de buzunar al patronului. Vrem sau nu, Dan Voiculescu are interese politice. Interesele politice se resfring mai ales in sfera economica Pe Voiculescu il interesează banii, iar politicul reprezintă unul dintre mijloacele care-i inlesnesc atingerea scopului. Simplu si la obiect. Acelasi lucru este valabil si pentru Patriciu sau pentru Vintu, chit că ei n-au partide. Și acelasi lucru a fost valabil si pentru Cornel Nistorescu sau pentru Sorin Rosca Stanescu, dacă vă mai amintiti anii de glorie ai santajului de presa
S-a terminat cu boemia presei acum multi ani. De aceea se trasează linii editoriale precum: noi criticam puterea pentru că tinem cu omul de rind. În traducere, firmele politicienilor de opozitie cumpară publicitate la noi. Sau de genul: sintem obiectivi si criticam pe toată lumea, adică primim publicitate de la stat sau firmele politicienilor de la putere iși fac reclamă la noi. Vremurile in care se scria obiectiv, iar faptele si evenimentele erau prezentate ca atare, au tinut putin si s-au terminat acum multă vreme.
Subiectiv.ro
Nu stiu daca e neaprat locul potrvit, dar am vazut pe un site de pornosport ca suporterii stelisti pregatesc un protest si se raspandeste zvonul prin intermediul facebook-ului. Pentru cei care n-au timp si chef de facebook poate da cineva detalii despre un eventual asemenea protest?