faza cu autocarul este o tampenie...din cauza unora era sa ni se suspende terenul 2 etape...mai bine spargeati draq capu catorva javre sau jandarmi...
faza cu autocarul este o tampenie...din cauza unora era sa ni se suspende terenul 2 etape...mai bine spargeati draq capu catorva javre sau jandarmi...
Eu despre faza cu autocarul nu mi-am permis sa vorbesc prea mult, pentru ca nu am fost prezent. Cand am iesit de la SUD am luat-o direct pe langa terenurile de antrenament, spre sala de scrima, dar am observat ca se stransese lume langa parcare si ca autocarul cainilor era luat in vizor.
Cat despre ce s-a intamplat in SUD, pot sa vorbesc pentru ca am fost acolo. Ba mai mult, la un moment dat i-am si zis unuia sa nu mai arunce cu pietre ca nu o sa mai putem vedea deloc meciul. Problema pietrelor pentru mine e simpla :
- daca esti "jmecher" nu arunci cu pietre. Cine se simte viteaz, sare la bataie, nu arunca cu pietre in cine-o fi, la nimereala (bine, toti erau caini, deci si-or fi zis oamenii ca tinta e sigura, oricare ar fi ea...). Eu unul nu as avea de exemplu curajul sa sar ca un kamikaze la bataie cu 100 de "pui de infractori" cum aratau cei din Sudul cainilor. Dar nici nu ma apuc sa dau cu pietre in ei, protejat de distanta si de multimea din jur, ca sa ma laud dup-aia ca "le-am rupt capul cainilor".
- aruncatul cu pietre facea imposibila urmarirea meciului. Nu puteai sa faci altceva decat sa te uiti in stanga sa vezi daca nu-ti vine vreun proiectil in cap. Care ati fost la Sud l-ati vazut pe tipul de la noi care-a patit-o si a iesit cu fata plina de sange din stadion. (ma bucur ca s-a intors Ok mai tarziu, in repriza a doua..)
Oricum, ideea de baza (alta de data asta
) este ca in calitate de suporter stelist infocat ce ma simt, am venit la meci (mai ales la un astfel de meci !) ca sa vad ce face Steaua !! Nu sa risc sa pierd tot meciul uitandu-ma dupa pietre care vin sau nu din sectorul vecin. Si cred ca orice ultras ar trebui sa judece la fel, daca motivul principal al venirii lui pe stadion este Steaua. Daca nu... :?
Toate suspendarile au inceput de la meciul cu rapid din retur anul acest si continua. Presa ne prezita ca barbari si cei mai mari huligani, daca e asa macar sa fim rasisti,barbari si huligani intradevar. Sa facem scandal si iures macar sa ne suspende cu motiv. Si unu pe aici zicea ca sta 2 meciuri acasa, lasa ca vine in deplasare si nu mai sta acasa ![]()
SUSPENDATI-NEEE, URAM CIORILEEEE !!!!
Dragi Stelisti, trebuie sa intelegem ca se apropie 2007 cu pasi repezi si Europa e cu ochii pe noi mai ales unde suntem deficitari: convietuirea cu celelalte etnii... Comisiile noastre de disciplina se iau de absolut orice si impart amenzi in stanga si in dreapta... ESTE NORMAL!!!! Suspendarile au un rol important... Asa se face educatia la noi balcanicii... ca de vorba buna nu stim...
Sfat pentru cei cu inclinatii rasiste... Spuneti-va oful in gand la meciuri... INCURAJATI ECHIPA FAVORITA, indiferent ca este vorba de Steaua, Dinamo, rapid, otelu, Farul... etc... CANTATI!!! NU INJURATI!!!
Credeti ca e frumos sa te duci la sectia de politie in fiecare zi cand joaca echipa favorita cu o ora ianinte de fluierul de start si sa stai acolo tot meciul? Ce viata e asta? Merita?!?!? ia spuneti?
Argaseală a mai spus:"Este o premieră in fotbalul romanesc, dar este o decizie buna ca suporterii depistati de Jandarmerie si nominalizati, să fie monitorizati de cluburi si să nu li se permită accesul in tribunaTrebuie să ajutam Comisia in acest demers pentru că si noi tinem să aducem in tribune suporteri civilizati".
Ceea ce a spus Argaseala mai sus este o aberatie.
1.Interzicerea accesului pe stadion a unor persoane care au platit biletele sau abonamentele,este un abuz,atata timp cat nu exista o hotarare legala scrisa si cei in cauza nu au fost anuntati de masura luata.
2."Trebuie sa ajutam Comisia...".
Demagogie curata.
Cu ce ajuti Comisia?
In primul rand faci un bine clubului tau.
Suporterii probabil ca sunt oameni civilizati in afara stadionului,dar cand intra pe stadion la meciuri jucate impotriva gunoierilor si spurcatilor,e imposibil sa nu le raspunda atacurilor murdare.
Pentru ca in lumea asta a stadioanelor,s-ar numi ca suntem fraieri,iar ceilalti smecheri.Si apoi umilinta ar fi in floare.
Toate insa trebuie sa fie facute intr-o limita,in asa fel incat sa nu se dea apa la moara comisiei de disciplina a FRF.Care dupa cum bine stim,este afacerea,personala pana la urma,a unui grup de "oameni" in care noi,Steaua,nu suntem reprezentati.
3.E adevarat ca trebuia sa spuna si Argaseala ceva.
Ieri, ora 14:15. În sediul LPF incepe sedinta Comisiei de Disciplina care judecă incidentele de la meciurile Steaua - Dinamo si de la CFR Cluj - Poli Timisoara. sunt prezenti doar 3 dintre cei 5 membri ai forului FRF: Doru Viorel Ursu, Gheorghe Nedelescu si Victor Cicu.
La ora 16:00, după ce Comisia a deliberat, unul dintre membri a parasit sala, plecind acasa Decizia fusese deja luată: Steaua două etape cu portile inchise, Dinamo si Otelul o etapa ultima echipă penalizată pentru că spectatorii ei au strigat sloganuri rasiste impotriva Rapidului. Hotarirea, aflată de presa a fost fost publicată pe site-urile ziarelor, inclusiv al Gazetei, si pe stirile electronice ale diferitelor televiziuni.
Cum s-a modificat decizia
Cind Doru Viorel Ursu se pregatea să se prezinte in fata ziaristilor pentru a anunta verdictul, secretarul Comisiei, Alexandru Ioniță, a primit un telefon din partea ofiterului de presă al FRF, Paul Zaharia. Acesta i l-a dat la telefon pe unul dintre oamenii influenti din Federatie. "Spune-i lui Ursu să schimbe decizia. Nu putem sanctiona si pe Steaua, si pe Dinamo, iese iureș prea mare", a fost ordinul primit.
Ioniță s-a intors in sală si i-a spus sefului Comisiei, moment in care Ursu si Cicu au reanalizat cazul, incercind să-l incadreze la alt articol. Ședinta a mai durat incă 40 de minute si, desi inauntru erau doar doi dintre cei 5 membri ai forului, prea putin pentru ca o decizie să poată fi statutara Ursu a decis schimbarea verdictului, pe care l-a anuntat sec presei: "Steaua, avertisment si 2.000 de euro, Dinamo, tot avertisment si 1.000 de euro amendă"!
Ce curve sunt astia...
ssk dupa ce spui e clar ca nu ai fost la meci
Cred ca te-ai fript la faza asta
Eu iti spun ca am fost la meci, am stat in t2 ca un cetatean care se respecta. De unde stateam aveam o perspectiva f. buna asupra ambelor tabere si pot sa confirm cam tot ce a spus SSK.
Mai mult, marturisesc in exclusivitate pt siteul nostru ca m-am aflat in grupul celor care au spart autocarul:
Erau oameni care se stransesera din tribuna 2 sau peluza 2 (aka SUD) si mergeau spre iesire. Dupa cum stiti, in dreptul vestiarelor este acel gard care delimiteaza parcarea de la vestiare. Spectatorii in drumul spre iesire trebuie sa ocoleasca acel gard prin boschetii de langa acea sala de sport. In contextul asta, urcand putin pe movila de pamant de langa sala, se putea zari autocarul alb-rosu parcat cuminte dupa gard. Oamenii au inceput sa arunce cu ce le era la indemana, se pare ca la indemana unora s-au aflat niste proiectile destul de mari. Jandarmii erau DUPA gard. Ce oare pazeau acolo numai ei stiu. Probabil era doar echipajul care urma sa faca insotirea autocarului potailor. Prima manevra pe care au facut-o a fost sa-si mute duba de langa tinta atacurilor. Apoi cativa s-au urcat pe gard amenintand cu texte de genul "te-am vazut ca ai aruncat, sa nu crezi ca scapi".
Mai multe nu pot sa va mai povestesc caci la un moment dat un alt grup de jandarmi a aparut, ori au iesit cei din parcare ori altii, ideea e ca lumea a inceput sa fuga spre iesire.
Si nu te-a tentat si pe tine necuratelul sa pui manutza pe o pietricica? :lol:
in primul rand nu mai aruncati mereu vina pe cei de la sud ca sparg autocare si mai stiu eu ce fac, pt ca dupa aia plangeti dupa ei pe forum ca de ce ii bate nordul sau bodyguarzii lu Becali ... ultrasi de tastatura macar nu mai aruncati vina aiurea pe cei din sud. si tu ssk du-te frate la tribuna sau stai acasa nu mai venii la sud ca nu ai mentalitate deloc... auzi nu pot sa vad meciul ca se arunca cu pietre
ntz saracutul.
Abia astept meciul cainilor cu rapid in groapa de duminica... 100% vor striga ceva rasist la adresa rapidistilor... Sa vedem ce face comisia.. Abia astept... :lol: :lol: :lol:
Abia astept meciul cainilor cu rapid in groapa de duminica... 100% vor striga ceva rasist la adresa rapidistilor... Sa vedem ce face comisia.. Abia astept... :lol: :lol: :lol:
Va inchide ochii...asta va face...
Nu va mai certati atat!!!
Problema cea mai grava....a interdictiilor pe stadion(pt orice suporter, din orice tabara...de la orice echipa) nu va ingrijoreaza deloc????
Asta trebuie discutat.
Represiunea se inaspreste peste tot in lume. Se vrea acceptarea modelului englez(si ala impus acolo ...nu cum ziceti voi..asa sunt ei fair-play) peste tot in lume.Usor usor si in Romania.Cu totii trebuie sa luptam pt libertatea noastra de a ne manifesta liber pe stadion. Ei ne vor niste imbuibati, niste clienti, vor super-market langa stadion , locuri de joaca si alte cacaturi. Vreti ca sportul pe care il iubiti sa ajunga doar un produs ce se vinde precum sporturile americane, vreti ca stadionul sa fie inclus in lista cinematografelor , a teatrelor...vreti sa fie un alt loc in care sa pierzi timpul? sau vreti sa raman ca inainte...locul unde mergem sa ne reprezentam si sustinem echipa in fara rivalilor...prietenilor...in fata oricui!
LIBERTATE PENTRU TOTI SUPORTERII!!!
LIBERTATE PENTRU ULTRASI!!!
IMPOTRIVA FOTBALULUI MODERN PENTRU TOTDEAUNA!
cum sa suferim noi pt ca 2 -3 suporteri mai violenti au facut ce au facut!! si de ce numai noi si nu si Dinamo care a inceput iuresu pt Ghencea pe ei de ce nu ii suspenda!!
Vreti ca stadionul sa fie inclus in lista cinematografelor , a teatrelor...vreti sa fie un alt loc in care sa pierzi timpul?
... si consideri ca arta e o pierdere de vreme
, vorbeste in numele tau! Vezi ca nu esti singurul stelist pe aici si poate ajungem cu totii sa fim etichetati in consecinta cu prostiile scrise de tine. Asa ca nu ataca lucruri pe care nu esti capabil sa le intelegi! Si asa ca un fapt divers: majoritatea miscarilor extremiste occidentale isi racoleaza membrii de pe stadioanele cu suporterii cei mai violenti. Oare pentru ca sunt si cel mai usor de manipulati sau intr-un limbaj pe intelesul tau, fraieriti?
Da-mi voie sa iti spun ca nu stii ce vorbesti , da-mi voie sa iti spun ca nu ai inteles mesajul , daca tie iti convine sa deveniti o turma , daca va convine ca la meciurile de fotbal sa nu mai aveti parte de spectacolul tribunelor , daca doresti sa ramai vesnic manipulat nu ai decat sa fi vesel , sa aplauzi ca si la teatru si data viitoare cand vi pe stadion sa nu uiti sa aduci floricelele.
PS: fara suparare dar fiecare percepe lucrurile in maniera sa , data viitoare sa nu mai vad partea de la inceputul mesajului care a si disparut :wink: , numai bine si IMPOTRIVA FOTBALULUI MODERN!(a tot ce inseamna el pe langa fotbal ...)
N-ai inteles nimic din mesajul meu...
Respect arta...nu e vb de asta...la fel de bine puteam sa spun sala de bowling. Dar fotbalul e ceva diferit. Se traieste altfel, se traieste cu pasiune si regulile impuse in alte locuri nu au ce cauta pe stadion. Nu e vb numai de violenta...e vb de aprinderea unei torte, de afisarea unui mesaj, unui steag, de dreptul de a sta in picioare la meciuri in peluza. Poate stiu un pic mai multe decat tine despre legislatiile din alte tari(ma refer la pb discutata-legile impotriva suporterilor) da' crede-ma ca nu ti-ar conveni sa fi chemat la sectia de politie week-end de week-end pentru o torta aprinsa sau un tseag care iti exprima parerea. Nu va conta poate ca vrei sa pleci la munte cu prietenii sau cu sotia si copilul tau. Nu, vei fi inclus intr-o lista si vei fi chemat la sectie. Ma insel oare? Ti-ar conveni?
Ideea e urmatoarea. Asistam de ceva timp la distrugerea fotbalului. In joc intra sume fabuloase de bani(multe cluburi istorice dispar sau devin falimentare-sper ca nu e nevoie de exemple...am incredere ca ai anumite cunostinte despre lucrurile astea), jucatorii au contracte fabuloase, devin vedete internationale supraapreciate si ajung s avaloreze mai mult decat echipa insasi. Mi mult decat clubul de fotbal de care sunt legate mii de suflete.
Pe langa ca este un sport fotbalul este si un fenomen social care creaza energii nebanuite si pasiuni imense. Forurile internationale sacrifica an de an(de ceva vreme) aceasta pasiune pentru bani. Cupele europene tind sa ajunga un campionat pe intreaga durata a sezonului. ti minte cate echipe participau la multa iubita Cupa a Campionilor Europeni??? De ce nu s-a pastrat acel nr?
De ce o formatie ca AC Parma care nu are in palamres nici un titlu national are dreptul sa joace in noua Liga a campionilor? Cum ar fi ca o astfel de echipa sa castige acest trofeu??? Penibil... Asta se intampla doar datorita dorintei de vnzare, a aerului capitalist bine implementat. Multe meciuri, multe televizari, multi spectatori=> multe contracte grase de televizare, multi bani in joc, multi jucatori supra platiti...ce mai???..."noul holywood".
Exemplele sunt multe....ma opresc aici deocamdata si revin la pb suporterilor.
In aceasta noua ordine a fotbalului sau mai bine zis a banuluipt nimeni numai conteaza suporterul. suporterul organizat de fapt. ala cu o parere. sunt buni suporterii aia care ii vedem la TV. aia vopsiti pe fata si cu peruci(UEFA style) care vin la 5 meciuri importante pe sezon(niciodata in deplasare si nu neaparat la echipa cu acre tin-pot merge si la Steaua-Real in peluza da' si la Dinamo-Barca...spectacol sa fie...sa se duca dracu pasiunea si sentimentele pt echipa mea) si mananca neaprat in jurul stadionului ultra' performant dotat cu super-market, biliard....popice...un mall adevarat.
Asta e suporterul dorit! Pt ca e comod! El nu injura cand pierde echipa lui..el zice:"ce frumos au jucat galacticii!" , si pleaca incantat acasa.
Noi, suporterii organizati(spun noi pt ca sunt mandru ca fac parte dintr-un grup ultras)nu mai avem loc in peisaj. Nu e bine pt afacere sa se bata unii in parcare. Nu sunt buni unii ce nu pot fi indoctrinati pt ca ei pot sa se opuna acestui sistem(de altfel o si fac in multe tari).
Si atunci boom!,legi speciale pt ultrasi mama lor de derbedei. De ce aprind ei torte cand da echipa gol? de ce se bucura sarind si provocand haos? de ce ei nu au locuri fixe pe stadion(nr biletului-de aici comparatia cu cinema si teatru)??? de ce ei iau propriile lor decizii(admit ca uneori nu-s bune...suntem supusi greseli ..suntem oameni) si nu sunt integrati in marea masa??? aaaa, nu vor? sa dispara atunci!!!
Solutia: -bilete scumpe(greu sa ne opreasca asa)
-ore anormale ale meciurilor( zi lucratoare..ore imposibile de ajuns mai ales in deplasare...bineintele si ele generate de nevoia de a transmite cat mai multe meciuri la TV pt $$$$$$, Isi mai aminteste cineva ca odata etapa se juca la aceasi ora ,aceasi zi pt toti?)
-represiune din partea fortelor de ordine si a conducerii fotbalului(legi, abuzuri, interdictii :!: ...etc)
Majoritatea suporterilor din alte tari lupta!!!
Multi spun e in van...da' pt a exista maine trebuie sa luptam azi!
Daca tie(sau voua) iti convine aceasta noua ordine a fotbalului mie(si altora) Nu ne convine!!!
Asa ca inca o data: IMPOTRIVA FOTBALULUI MODERN PENTRU TOTDEAUNA!!!
Numai bine!
PS: nu o mai arde aiurea cu treburi gen "mai pe intelesul tau". Chiar nu e loc. Crede-ma.
majoritatea miscarilor extremiste occidentale isi racoleaza membrii de pe stadioanele cu suporterii cei mai violenti.
AHAAHAHAHAHAHAHHAHAHAHAHAHAHAHAHHAHAHAHAHAHAHHAHA
Abia astept meciul cainilor cu rapid in groapa de duminica... 100% vor striga ceva rasist la adresa rapidistilor... Sa vedem ce face comisia.. Abia astept... :lol: :lol: :lol:
Si rapidistilor ce le-a facut comisia la meciul cu voi din Cupa? La cate au strigat...
Dar faza cu pietrele...ce ati avut fratilor? Asa v-a trebuit. Daca nu ati stiut sa va infranati pornirile. A fost fair ce ati facut? Ia zi, Sorine.
cum sa suferim noi pt ca 2 -3 suporteri mai violenti au facut ce au facut!! si de ce numai noi si nu si Dinamo care a inceput iuresu pt Ghencea pe ei de ce nu ii suspenda!!
Pentru ca noi nu am spart nimic.
in primul rand nu mai aruncati mereu vina pe cei de la sud ca sparg autocare si mai stiu eu ce fac, pt ca dupa aia plangeti dupa ei pe forum ca de ce ii bate nordul sau bodyguarzii lu Becali ... ultrasi de tastatura macar nu mai aruncati vina aiurea pe cei din sud. si tu ssk du-te frate la tribuna sau stai acasa nu mai venii la sud ca nu ai mentalitate deloc... auzi nu pot sa vad meciul ca se arunca cu pietrentz saracutul.
noname, frate, nu-mi vorbi tu mie de mentalitate, ca de insi de-astia plini de "mentalitate" mi s-a luat ca de mere acre... Daca tot esti asa mandru de cantitatea impresionanta de "mentalitate" pe care o detii, ai stat vreodata sa te gandesti ca tu si ceilalti "purtatori de mentalitate" pierdeti din vedere "obiectul muncii" ?!? Veniti la stadion pentru Steaua sau ca sa va bateti cu cainii ? Ca fapt divers, intre doua pietre aruncate, mai aveti timp sa va uitati si la tabela ?... Sau in principiu rezultatul nu conteaza, important e sa ai "mentalitate" ?... Daca tu si altii ca tine aveti impresia ca fotbalul s-a dezvoltat in jurul "fenomenului" si nu invers, atunci cred ca aveti o problema de perceptie. Parerea mea...
Abia astept meciul cainilor cu rapid in groapa de duminica... 100% vor striga ceva rasist la adresa rapidistilor... Sa vedem ce face comisia.. Abia astept... :lol: :lol: :lol:
Si rapidistilor ce le-a facut comisia la meciul cu voi din Cupa? La cate au strigat...
Dar faza cu pietrele...ce ati avut fratilor? Asa v-a trebuit. Daca nu ati stiut sa va infranati pornirile. A fost fair ce ati facut? Ia zi, Sorine.
Absolut inuman... pedeapsa e chiar mica, poate ca cei ce au aruncat, daca se reuseste interzicerea lor pe stadion, pedeapsa e suficienta... tare nashpa e sa nu poti sa iti vezi meciul echipei tale favorite un timp...
pai din postul tau anterior reiese ca tu voiai sa te uiti la meci si nu te lasam noi astia fara mentalitate care ne bateam cu jandarmii si luam pietre in gura de la caini ... tu erai printre baietii care se refugiasera in partea dreapta si stateau jos privind spectacolul din tribuna ?! tin sa-ti aduc aminte ca aruncatul cu pietre s-a petrecut in mare parte la pauza ... "frate". cum spuneam, tu ai mentalitate de tribune... de ce nu te duci acolo ca sa scapi de noi... si mai ales noi de tine ?!
"frate"...
Vin la Sud pentru ca imi place sa cant cantecele de-acolo, pentru ca stau in picioare tot meciul, pentru ca sunt obisnuit sa ma comport ca un suporter "de peluza". Nu ma agit daca pierd trei minute din meci cand sunt steagurile ridicate sau cand se face vreo coregrafie, pentru ca stiu ca merita ! Cu putin simt de observatie, ai putea remarca un punct comun la cele enumerate mai sus : au toate legatura cu Steaua ! Ciudat, nu ? In fond, ideea e sa fim "ultrasi", sa aruncam cu pietre, mai da-l incolo de meci, de Stea, de goluri, important e sa le rupem capul rivalilor, "vitejeste", cu pietre de la distanta...deh, chestie de "mentalitate", dom'le... 8)
Urmatoarele doua meciuri de acasa ale Stelei, in campionat, vor fi jucate fara spectatori. Probabil, cauza este aruncarea cu pietre in autocarul echipei Dinamo.
normal e corecta decizia luata... dar daca stam sa analizam duelul dintre Steaua si Dinamo care domina fotbalul romanesc... normal nu este ... nu e civilizat ...
dar.. din punctul meu de vedere suporterii au dat dovada de fanatism ... asta arata pana unde merge dragostea pentru Steaua .. in fine din punctul asta de vedere nu sunt de acord cu suspendarea terenului.. nu ar trebui sa traga echipa pentru incopetenta autoritatilor care de fiecare data sunt depasiti de situatie.. ar trebui sa fie trasi la raspundere jandarmii care trebuiau sa asigure zona .. ca de asta sunt platiti .. nu sa bata suporterii prin peluze...
si ca exemplu.. in '98 suporterii englezi au devastat centrul unui orasel din franta.. si nu a fost trasa la raspundere federatia sau echipa..
Pai din moment ce ati fost luati la ochi de comisia de disciplina si voi tot o tineti pe a voastra...asta e, acum platiti.
"frate" ![]()
cred ca vbim de alt meci sa mor... bataia cu pietre a inceput cand a fost furat steagul asalt. si dinamovistii au inceput(la pauza) . tu canti in timpul pauzei ?! manele sau ce canti la pauza ca nu inteleg... nu stiu unde exact ai stat tu ... dar cand te loveste o piatra in ochi tu canti? sau arunci si tu? tine de procesul tau cognitiv sa asociezi niste reactii normale si logice evenimentelor de la meci insa vad ca tu ai probleme de orientare sper ca te-am lamurit cu privire la desfasurarea corecta a evenimentelor.. si nu uita : STAI IN PICIOARE SI CANTA LA PAUZA -> FII ULTRA`