Urmatoarele doua meciuri de acasa ale Stelei, in campionat, vor fi jucate fara spectatori. Probabil, cauza este aruncarea cu pietre in autocarul echipei Dinamo.
Urmatoarele doua meciuri de acasa ale Stelei, in campionat, vor fi jucate fara spectatori. Probabil, cauza este aruncarea cu pietre in autocarul echipei Dinamo.
Vreau sa multumesc voua "suporterilor adevarati" care va dedicati trup si suflet pentru culori pentru ca stau inca doua meciuri acasa in loc sa ma duc in Ghencea. atat am de spus
ESTE O MARE ABERATIE !! Daca 2-3 suporteri sunt tampiti pentru asta nu trebuie pedepsiti TOTI suporterii Stelei !! Cei care au aruncat cu pietre au fost prinsi, amendati,dosare, deci care e problema ? Daca un jucator loveste alt jucator suspendam intraga echipa ? E O MARE ABERATIE !!
Daca este asa putem sa mergem , meci de meci pe la alte stadioane si sa spargem autocare , sa provocam incidente ...
Este sigura stirea?
... asta care e prieten cu toata mafia tiganeasca,s-a gasit el sa dea lectii Stelei.roma anul trecut a luat aceeasi pedeapsa pt ca suporterii au spart capul arbitrului.pai se compara asta cu spartul unor geamuri la un autocar?care pina la urma era datoria gaborilor sa-l protejeze.chestii din astea sau mai intimplat si o sa se mai intimple.daca stelestii loveau jucatori sau arbitrii sau pur si simplu aruncau cu obiecte pe stadion era altceva.si la faza cu bataia de la sud,era normal sa iasa cu ceva scintei,cind galeriile erau aproape una de alta.ca sa nu mai zic ca potaile au fost cu instigarea.adica m..stul de ursu ce vrea..ca potaile sa ne injure,sa incerce sa fure steaguri,sa arunce cu obiecte si stelistii de acolo sa stea ca fraierii sa se uite la ei?!nu stiu ce parere au altii dar mie mi se pare un mare abuz chestia asta.dar ma rog dobitocii de la comisie trebuie si ei sa-si justifice existenta.
"Comisia de Disciplină a hotarit ca Steaua si Dinamo să primească avertisment pentru incidentele din etapa trecuta Cluburile au fost amendate cu 2.000, respectiv 1.000 de euro. "Conducerile celor două cluburi au luat masuri proportionale cu posibilitățile pe care le au in a asigura un climat bun de desfășurare a meciului, astfel masura luată nu avea cum să vizeze cele două cluburi. Prin intermediul cluburilor avertizam galeriile celor două echipe si conform articolului 31, aliniatul 1, acordind circumstantele firesti cluburilor, sanctiunea cu avertisemnt pentru cele două cluburi este completată cu o penalitate financiară de 2.000 de euro pentru Steaua, avind in vedere că autocarul dinamovistilor a fost spart, si 1.000 de euro pentru Dinamo, pentru conduita deplasată a suporterilor", a declarat presedintele Comisiei de Disciplină a FRF, Doru Viorel Ursu. Cluburile sunt obligate să refuze accesul in stadionul propriu, pe o perioadă de doi ani, al suporterilor nominalizati in rapoartele Jandarmeriei, cele incheiate deja si cele care vor conduce la identificarea persoanelor turbulente." sursa www.gsp.ro
ziaristii din Romania sunt cam imbecili mi se pare.gsp scria la ota 16 ca Steaua a fost suspendata 2 etape,la fel si pe promterul de la TV Sport.acum gsp scrie ca nu,doar amenda si avertisment.sper ca utima stire sa fie cea adevarata ![]()
Cred ca am scapat de suspendare am scapat doar cu avertisment,dar la urmatoarea abatere s-ar putea sa fie mai rau....
SPRE 23
de ce uni oameni sunt asa de ipocritii...ce draq au avut cu autocarul ala...doar stiti ca jandarmeria si comisia de disciplina este impotriva Stelei...daca spargea Dinamo geamurile autocarului nostru nu se intamla nimik...in legatura cu steagul furat, aia era o panza foarte subtire, si fratele meu de 9 ani reusea sa o rupa, faceti si voi niste bannere de gard din material mai dur si legatile mai bine...asa ar fi avut sudul sa il prinda pe catelul ala...
de ce uni oameni sunt asa de ipocritii...ce draq au avut cu autocarul ala...doar stiti ca jandarmeria si comisia de disciplina este impotriva Stelei...daca spargea Dinamo geamurile autocarului nostru nu se intamla nimik...in legatura cu steagul furat, aia era o panza foarte subtire, si fratele meu de 9 ani reusea sa o rupa, faceti si voi niste bannere de gard din material mai dur si legatile mai bine...asa ar fi avut sudul sa il prinda pe catelul ala...
probabil din fier.. :roll: :roll:
de ce uni oameni sunt asa de ipocritii...ce draq au avut cu autocarul ala...doar stiti ca jandarmeria si comisia de disciplina este impotriva Stelei...daca spargea Dinamo geamurile autocarului nostru nu se intamla nimik...in legatura cu steagul furat, aia era o panza foarte subtire, si fratele meu de 9 ani reusea sa o rupa, faceti si voi niste bannere de gard din material mai dur si legatile mai bine...asa ar fi avut sudul sa il prinda pe catelul ala...probabil din fier.. :roll: :roll:
Eu nu am vrut sa fiu ironic...se poate face dintrun material mai gros sau mai rezistent si cu mai multe legaturii...asa posibilitatea de a fi rupt scade...
de ce uni oameni sunt asa de ipocritii...ce draq au avut cu autocarul ala...doar stiti ca jandarmeria si comisia de disciplina este impotriva Stelei...daca spargea Dinamo geamurile autocarului nostru nu se intamla nimik...in legatura cu steagul furat, aia era o panza foarte subtire, si fratele meu de 9 ani reusea sa o rupa, faceti si voi niste bannere de gard din material mai dur si legatile mai bine...asa ar fi avut sudul sa il prinda pe catelul ala...probabil din fier.. :roll: :roll:
Eu nu am vrut sa fiu ironic...se poate face dintrun material mai gros sau mai rezistent si cu mai multe legaturii...asa posibilitatea de a fi rupt scade...
probabil nu ai vrut , totusi oricat de bine legat era se rupea poate nu total dar acuma a depins si de norocul spurcatului...care a avut timp si mult noroc...sa nu mai zicem ca a profitat din plin de "amorteaala" jandarmilor
de ce uni oameni sunt asa de ipocritii...ce draq au avut cu autocarul ala...doar stiti ca jandarmeria si comisia de disciplina este impotriva Stelei...daca spargea Dinamo geamurile autocarului nostru nu se intamla nimik...in legatura cu steagul furat, aia era o panza foarte subtire, si fratele meu de 9 ani reusea sa o rupa, faceti si voi niste bannere de gard din material mai dur si legatile mai bine...asa ar fi avut sudul sa il prinda pe catelul ala...probabil din fier.. :roll: :roll:
Eu nu am vrut sa fiu ironic...se poate face dintrun material mai gros sau mai rezistent si cu mai multe legaturii...asa posibilitatea de a fi rupt scade...
probabil nu ai vrut , totusi oricat de bine legat era se rupea poate nu total dar acuma a depins si de norocul spurcatului...care a avut timp si mult noroc...sa nu mai zicem ca a profitat din plin de "amorteaala" jandarmilor
Pai jandarmi sti ca nu prea se baga pentru noi...
Initial se anuntasera doua etape cu portile inchise.
Ulterior aud ca s-au limitat la o amenda simbolica si la un avertisment.
Si totusi,pentru ce ?
Pentru ca autocarul echipei oaspete a fost lovit cu pietre ?
Pai nu i-au retinut jandarmii pe faptuitori si i-au amendat cu sute de milioane de lei(vechi)?
Nu era sarcina jandarmilor sa asigure ordinea pe stadion ?
Si atunci de unde aceasta goana dupa sanctiuni date clubului nostru ?
Consider abuziva aceasta amenda si avertismentul!
Daca cineva trebuia sa raspunda pentru ce s-a intamplat,aceia trebuiau sa fie jandarmii.
Sunt curios sa vad ce sanctiuni va da Comisia de Disciplina clubului Rapid pentru mizeriile adresate de puscariile lor de suporteri,timp de mai bine de 120 de minute,jucatorilor nostri si galeriei Steliste.
Directorul executiv al Stealei, Valeriu Argaseala a declarat: "Judecata comisiei a fost uniforma după probe. Am demonstrat că am luat toate masurile pentru o bună desfășurare a meciulul. Faptul că am primit avertisment si că nu s-a luat o altă masură mai drastica trebuie să-i pună in gardă pe toti suporterii. Nu este posibil ca din cauza unor suporteri care nu se comportă civilizat să sufere un club care depune eforturi pentru buna organizare a unui meci". Argaseală a mai spus: "Este o premieră in fotbalul romanesc, dar este o decizie buna ca suporterii depistati de Jandarmerie si nominalizati, să fie monitorizati de cluburi si să nu li se permită accesul in tribuna Trebuie să ajutam Comisia in acest demers pentru că si noi tinem să aducem in tribune suporteri civilizati".
am scapat ieftin...sa nu mai zicem nimic...data viitoare fara pietre...ii prindem si le rupem capul :twisted:
Daca cineva trebuia sa raspunda pentru ce s-a intamplat,aceia trebuiau sa fie jandarmii.
Nu stiu daca ai dreptate. Securitatea, siguranta si toate celelalte conditii pentru un joc trebuie asigurate de catre clubul gazda. Asadar clubul (din cate stiu eu) plateste printre altele si pentru paza din interiorul si din afara stadionului la orele meciului. Banuiesc ca e un fel de contract de prestari servicii. Repet, poate gresesc, dar cum clubul are rolul organizatorului si nu jandarmeria, el trebuie sa si raspunda in calitate de persoana juridica. Pe de alta parte, daca am pornit de la premise corecte, jandarmii pot fi trasi la raspundere de catre club, deoarece nu si-au onorat contractul. La fel s-a intamplat si cand suporterii patrupezi au sarit la tribuna oficiala. Daca ar fi dupa mine, as imputa amenda celor care asigura paza sau macar i-as avertiza ca sa nu se mai intample prostii de astea pe viitor.
Initial se anuntasera doua etape cu portile inchise.Ulterior aud ca s-au limitat la o amenda simbolica si la un avertisment.
Si totusi,pentru ce ?
Pentru ca autocarul echipei oaspete a fost lovit cu pietre ?
Pai nu i-au retinut jandarmii pe faptuitori si i-au amendat cu sute de milioane de lei(vechi)?
Nu era sarcina jandarmilor sa asigure ordinea pe stadion ?
Si atunci de unde aceasta goana dupa sanctiuni date clubului nostru ?
Consider abuziva aceasta amenda si avertismentul!
Daca cineva trebuia sa raspunda pentru ce s-a intamplat,aceia trebuiau sa fie jandarmii.
Sunt curios sa vad ce sanctiuni va da Comisia de Disciplina clubului Rapid pentru mizeriile adresate de puscariile lor de suporteri,timp de mai bine de 120 de minute,jucatorilor nostri si galeriei Steliste.
nici o sanctiune? :roll: :roll:
In 30 de minute o sa avem pe fcsteaua.ro live text! ! Dar este inca la inceput! Speram pana la meciul cu Poli Iasi si sa facem de fiecare data cand da gol Steaua dupa 1 minut punem si video link pe text! Dar mai trebuie sa lucram si la design!
Sincer sa fiu, am scapat ieftin de tot cu o amenda si un avertisment ! In fond, ce s-a petrecut la meciul cu cainii merita o sanctiune mai aspra.
1. Aruncatul cu pietre : o actiunea total infantila si extrem de periculoasa ! Am vazut multi "viteji" care se "reproduceau" in fata tovarasilor aruncand cu pietre in caini.. Probabil de ultrasi ce se simteau ! Aruncatul cu pietre a inceput din sectorul nostru si a fost o imbecilitate. Nu multi sudisti au participat la "razboi", cei care aruncau erau mai degraba membri ai noii "centuri" ce s-a format in jurul Sudistilor (nici cetateni, da nici nu au treaba cu brigazile). Bannerul sclavilor (Lasati aruncatu', cautati contactul - cu care venisera pregatiti, se asteptau deci...) mi s-a parut chiar de bun simt ! Ori esti "jmecher" si sari la bataie ori stai la distanta si injuri sau ignori.
2. Incidentele la autocar : iarasi fapte infantile. Ce era de protestat ? Ne-a furat Dinamo ? Ne-au accidentat jucatorii ? Dincolo de asta, toata lumea stie deja ca solutia de protest nu este sa dai cu pietre in autocarul oaspetilor !
Ideea de baza este ca avem in randul nostru suporteri teribil de limitati, care nu gandesc mai mult decat "sa moara mama, da aia, dau si io" si care ar trebui temperati intr-un fel sau altul.
ssk dupa ce spui e clar ca nu ai fost la meci
Daca cineva trebuia sa raspunda pentru ce s-a intamplat,aceia trebuiau sa fie jandarmii.
Nu stiu daca ai dreptate. Securitatea, siguranta si toate celelalte conditii pentru un joc trebuie asigurate de catre clubul gazda. Asadar clubul (din cate stiu eu) plateste printre altele si pentru paza din interiorul si din afara stadionului la orele meciului. Banuiesc ca e un fel de contract de prestari servicii. Repet, poate gresesc, dar cum clubul are rolul organizatorului si nu jandarmeria, el trebuie sa si raspunda in calitate de persoana juridica. Pe de alta parte, daca am pornit de la premise corecte, jandarmii pot fi trasi la raspundere de catre club, deoarece nu si-au onorat contractul. La fel s-a intamplat si cand suporterii patrupezi au sarit la tribuna oficiala. Daca ar fi dupa mine, as imputa amenda celor care asigura paza sau macar i-as avertiza ca sa nu se mai intample prostii de astea pe viitor.
si cand a sarit javra aia gardu si a luat banerul tot clubul era de vina?pai ce vina are clubul ca jandarmi se uita la meci in loc sa se asigure de securitate...si cand au atacat autocarul cu pietre trebuia sa aiba grija Meme de autocar sau jandarmii...
ssk dupa ce spui e clar ca nu ai fost la meci
Cred ca te-ai fript la faza asta ![]()
Eu iti spun ca am fost la meci, am stat in t2 ca un cetatean care se respecta. De unde stateam aveam o perspectiva f. buna asupra ambelor tabere si pot sa confirm cam tot ce a spus SSK.
Mai mult, marturisesc in exclusivitate pt siteul nostru ca m-am aflat in grupul celor care au spart autocarul:
Erau oameni care se stransesera din tribuna 2 sau peluza 2 (aka SUD) si mergeau spre iesire. Dupa cum stiti, in dreptul vestiarelor este acel gard care delimiteaza parcarea de la vestiare. Spectatorii in drumul spre iesire trebuie sa ocoleasca acel gard prin boschetii de langa acea sala de sport. In contextul asta, urcand putin pe movila de pamant de langa sala, se putea zari autocarul alb-rosu parcat cuminte dupa gard. Oamenii au inceput sa arunce cu ce le era la indemana, se pare ca la indemana unora s-au aflat niste proiectile destul de mari. Jandarmii erau DUPA gard. Ce oare pazeau acolo numai ei stiu. Probabil era doar echipajul care urma sa faca insotirea autocarului potailor. Prima manevra pe care au facut-o a fost sa-si mute duba de langa tinta atacurilor. Apoi cativa s-au urcat pe gard amenintand cu texte de genul "te-am vazut ca ai aruncat, sa nu crezi ca scapi".
Mai multe nu pot sa va mai povestesc caci la un moment dat un alt grup de jandarmi a aparut, ori au iesit cei din parcare ori altii, ideea e ca lumea a inceput sa fuga spre iesire.
. Aruncatul cu pietre : o actiunea total infantila si extrem de periculoasa ! Am vazut multi "viteji" care se "reproduceau" in fata tovarasilor aruncand cu pietre in caini.. Probabil de ultrasi ce se simteau ! Aruncatul cu pietre a inceput din sectorul nostru si a fost o imbecilitate. Nu multi sudisti au participat la "razboi", cei care aruncau erau mai degraba membri ai noii "centuri" ce s-a format in jurul Sudistilor (nici cetateni, da nici nu au treaba cu brigazile). Bannerul sclavilor (Lasati aruncatu', cautati contactul - cu care venisera pregatiti, se asteptau deci...) mi s-a parut chiar de bun simt ! Ori esti "jmecher" si sari la bataie ori stai la distanta si injuri sau ignori.
Cand vezi ca-i protejeaza garda si mai auzi ca urla jandarmul, sa-l auda toata lumea: "Ai grija ce faci ca eu nu sunt stelist",cum poti sa reactionezi decat sa arunci in ei cu ce apuci. Inainte sa intru in PS cand eram controlati, unul din baieti a strigat ceva la cainii care erau la 50 de metri de noi (nu-mi amintesc daca a injurat sau ce o fi zis) la care jandarmii au inceput sa ne ameninte ca ne baga in duba, etc, poate mai confirma cineva, ca eram multi in zona. Au aruncat destui sudisti cu pietre, doar ca n-au stat jos unde se sta de obicei tocmai pt a nu fi luati in colimator de militieni.
Faza cu spartul autocarului a fost un gest de suparare in urma rezultatului, nu cred ca daca i-am fi invins se mai intampla asta.