20 de labagii tuciurii calaraseni urla, in casa noastra, "Mwie Steaua"
Sa-mi bag **** in ei, in tirfele care i-au fatat si-n familiile lor spurcate. Muriti pina la Craciun, pisa-m-as pe sicriile voastre
20 de labagii tuciurii calaraseni urla, in casa noastra, "Mwie Steaua"
Sa-mi bag **** in ei, in tirfele care i-au fatat si-n familiile lor spurcate. Muriti pina la Craciun, pisa-m-as pe sicriile voastre
Victorie cu 31-29, dupa un meci controlat tactic de la un capat la altul. Din pacate, portarii nostri n-au fost inspirati astazi, in timp ce nespalatul din calarasi a facut minuni, altfel diferenta de scor ar fi fost mult mai mare.
Dezgustatoare atitudinea lui sania, in continuarea declaratiilor sale imbecile din aceasta saptamana. Il invit sa-mi alinte cu buzele monstrul din izmene si-i doresc soarta lu' pasarila
Steaua - Calarasi 31-29 (18-18) - a treia victorie inseriata a stelistilor. In repriza a doua, Steaua a facut un joc defensiv solid, si pe fondul interventiilor foarte bune ale lui Laufceak !, a inscris goluri pretioase pe contraatac, iar banca a oferit solutii la momentul oportun. E drept, Juverdianu a ratat de doua ori in fata lui Andrei la scorul de 20-19, Corzo a gresit usor cateva mingi, Salinas a irosit un 7 metri la scorul de 29-28 (min.58!), Paraianu a plecat la cabine pentru un "rosu" incasat direct (usor in opinia mea) etc. Toate acestea pot fi uitate de suporteri, nu si de tehnicianul Viorel Mazilu.
Campionatul nu se intrerupe, in acest an calendaristic se disputa si doua etape din retur (Steaua va intalni pe Minaur - acasa si pe Turda - in deplasare). In plus, Steaua va disputa meciul din optimile Cupei cu CSM Bucuresti (pe 27 noiembrie, daca nu gresesc).
Draga edmond_dantes,
Iti impartasesc ardoarea cu care sustii echipele steliste la diferite discipline sportive. Totusi, atacurile grosiere asupra tuturor adversarilor nu le socotesc potrivite. Altfel, "nespalatul din Calarasi" care a facut minuni in poarta (dupa cum singuri ai apreciat) este amicul si fostul meu concitadin, Iulian Andrei.
Cu amicitie,
Saramago
Draga Saramago,
Iti impartasesc pasiunea pt romancierul sud-american precum si (sper) abordarea analitica asupra sportului. Din pacate, in lumea in care traim, total diferita de romanele lui Saramago, exista scene in care 20 de labari dintr-un oras ce n-a vazut handbal in viata lui sunt azvirliti intr-un autocar, carati gratis pina-n Bucuresti pe banii primariei si sloboziti in arena pentru a behai in favoarea echipei locale. Din necunoasterea regulamentului respectivului sport, combinata cu precaritatea orizonturile intelectuale ale sus-numitilor labari, izvorasc, total paralel cu desfasurarea jocului, invective la adresa arbitrilor care, invariabil, fura echipa din micuta urbe, si la adresa gazdelor. A remarca aceste scene (mereu ignorate de comentatori), si a pune punctul pe i referitor la calitatea umana a acestor exemplare nu e un atac grosolan; este singurul mod posibil in care li se poate transmite acelor bipezi un mesaj pe care sa-l inteleaga. Le-as putea cita din Kant, Dostoievski sau Saramago, dar ma tem c-ar fi futil.
PS: Transmite-i felicitari lui nea Andrei pentru interventia de la 29-28, la aruncarea lui Salinas ![]()
Steaua - CSM Bucuresti 30-31 in optimile Cupei. Pacat!
Meciul a fost pierdut atunci cand am avut doua eliminari,eram pe val atunci si daca eram 6 in momentul ala puteam sa le dam mai multe goluri.
Imagini rare, de arhiva, de la finala CCE pierduta de Steaua in 1971 cu 16-17 in fata nemtilor de la VFL Gummersbach http://www.filmothek.bundesarchiv.de/video/584957 (incepind cu min. 06.45). Gratie intelepciunii, total dezinteresate material, sunt convins - a conducatorilor forului continental de handbal, finala s-a disputat la Dortmund, practic pe terenul gazdelor. Va rog sa fiti atenti la comportamentul si amplasamentul mincatorilor de cirnati; ma mir ca cei din spatele portilor nu insfacau de tricouri extremele steliste. Moral, Steaua este cistigatoarea acestei finale.
In meciul de debut la Mondialele din Qatar, reprezentativa statului Chile a cedat cu 23-36 in fata Sloveniei. Cel mai bun jucator al sud-americanilor a fost stelistul Rodrigo Salinas, autor a zece goluri (59% procentaj).
Danezii s-au incurcat cu Argentina,asta da surpriza!
:w00t:
www.handbalvolei.ro a notat:
"Formația HC Vaslui a obținut trei puncte imense joi seară, in deplasarea de la Steaua, care o mențin cu șanse reale in cursa pentru un loc in play-off. Bogdan Pralea a fost providențial, reușind să apere aruncarea de la șapte metri a lui Nistor, din ultima secundă. Steaua, fără Pîrîianu și Hrimiuc, accidentați, a condus o singură dată in partida de pe teren propriu cu HC Vaslui. Moldovenii s-au desprins incă din start, 3-7 in minutul 8, și a menținut o diferență constantă de patru lungimi până pe finalul reprizei, atunci când Țenghea și-a intrat cu adevărat in rol și a readus Steaua in joc. Georgescu a dus scorul la 15-14 in minutul 28, dar Vasluiul a replicat imediat și a revenit la conducere, intrând la cabine cu un avantaj minim. În partea a doua, elevii lui Bibirig au evoluat la fel de dezinvolt, insă s-au văzut egalați in finalul partidei după ce au avut un avantaj de cinci goluri, 27-22. Szoke a egalat la 30 in minutul 58 și Steaua a avut șansa de a inchide meciul, având superioritate după eliminarea lui Gabriel Bujor, dar a inscris o singură dată și a primit in schimb două goluri. La ultima fază a meciului, Pralea a apărat aruncarea de la șapte metri a lui Nistor, iar moldovenii pleacă de la București cu trei puncte imense, cu care revin in lupta pentru un loc in play-off.CSA Steaua Alexandrion București-HC Vaslui 31-32 (16-17)
CSA Steaua: Țenghea, Laufceac (portari), Nistor 8 goluri, Juverdianu 5, Corzo 4, Salinas 4, Vancea 3, Georgescu 2, Rudovic 2, Arsene 1, Szoke 1, Ștefan 1, Stanciu
HC Vaslui: Pralea, Pleșca, Nedelcu (portari), M. Bujor 9 goluri, Țuțu 8, G. Bujur 5, Soare 5, Roșu 4, Cotinghiu 1, Ragea, Hagiu, S. Ignat, Bejinariu, Iacob"
Odorhei - Steaua 31-22 (13-13), iar elevii lui Mazilu, care au contorizat infrângeri pe linie in retur, sunt mai aproape de play-out decât de play-off.
Forza Steaua!!!!
Odorhei - Steaua 31-22 (13-13), iar elevii lui Mazilu, care au contorizat infrângeri pe linie in retur, sunt mai aproape de play-out decât de play-off.
Am vazut meciul cu Vaslui pe Digi.Echipa joaca f slab,in special pe faza de aparare si incep sa cred ca schimbarea lui Coco Mihaila a fost o greseala cam mare.Vasluiul a condus tot timpul si doar sfirsitul meciului a parut mai echilibrat.Trist ce se intimpla cu cea mai galonata sectie sportiva din tot sportul romanesc.
Meci castigat frumos dar greu 29-28 cu Tragu Jiu in ultimele secunde si am ajuns pe locul 8 loc de play off.
www.handbalvolei.ro a notat:
"Fără victorie in meciurile din 2015, Steaua a spart gheața luni seară, in partida cu Energia, 29-28. Finalul meciului a fost dramatic, Juverdianu marcând golul victoriei cu cinci secunde inainte de final, pe contraatac. Partida se putea termina insă la egalitate, pentru că in timpul rămas gorjenii au aruncat la poartă, de la centru, prin Stoica, dar mingea trecută printre picioarele lui Laufceac a lovit bara. Au fost două reprize total diferite, pentru că Steaua a fost mai bună in prima repriză, iar Energia in a doua. S-a mers cap la cap in primele 25 de minute, după care gazdele au inscris de trei ori consecutiv și a intrat la cabine cu un avantaj de patru goluri, 15-11. Doar că jocul elevilor lui Mazilu a suferit enorm in partea a doua și gorjenii, cu Acatrinei de neoprit, au revenit rapid in meci. Energia a egalat in minutul 38 prin interul dreapta adus de la Suceava și tot el a adus echipa in avantaj, cu zece minute inainte de final (23-24). Finalul a fost nebun, cu Steaua revenind la conducere și cu formația din Târgu Jiu venind mereu din urmă. La 28-28 Antonaru a apărat o aruncare de la șapte metri, executată de Georgescu, dar colegii săi n-au găsit drumul către gol. Acatrinei a aruncat in blocaj și Juverdianu, pe contraatac, a inscris ultimul gol al meciului, insă n-a fost ultimul eveniment notabil al partidei. Stoica a aruncat de la centrul terenului, dar mingea a lovit bara din dreapta a porții, după ce in prealabil trecuse printre picioarele lui Laufceac. 29-28 la final, un succes norocos pentru Steaua, dar trei puncte imense pentru roș-albaștri.
CSA Steaua Alexandrion București-Energia Pandurii Tg. Jiu 29-28 (15-11)
CSA Steaua Alexandrion București: Țenghea, Laufceac (portari), Georgescu 8 goluri, Juverdianu 4, Pîrîianu 4, Salinas 4, Nistor 3, Corzo 1, Vancea 1, Arsene, Szoke, Ștefan
Energia Pandurii Tg. Jiu: Antonaru, Șelaru (portari), Acatrinei 14 goluri, Kekezovic 6, Dragnea 3, Sifre 3, Stoica 2, Popescu 1, Stankevicius 1, Ilieș, Enache, Rodrigues
Aruncări de la 7m: 7/4, respectiv 3/3
Eliminări: 3 x 2 min., respectiv 5 x 2 min.
Cartonaș roșu: Dragnea (trei eliminări)."
Conform www.prosport.ro, Steaua a pierdut la masa verde meciul cu Energia Targu Jiu: Paraianu a evoluat fara sa fi avut drept de joc !!
Risul curcilor,cred ca este vina lui Cian :
CSA Steaua Alexandrion București a pierdut la masa verde partida cu Energia Pandurii Tg. Jiu, disputată luni. Federația Română de Handbal a omologat partida cu rezultatul 0-10 și i-a scăzut un punct Stelei in clasament, iar gruparea din capitală coboară pe locul 10, fiind la patru puncte de play-off in acest moment.Steaua l-a folosit in partida de luni pe Eremia Pârâianu, care nu avea drept de joc, deoarece oficialii steliști nu plătiseră amenda dictată de Comisia de Disciplină in urma cartonașului roșu primit de pivotul echipei in meciul cu Dunărea Călărași, de la finalul lunii noiembrie. În urma acestei decizii, Steaua coboară pe locul 10, la patru puncte de play-off și va sta in etapa viitoare. Următorul meci este cel cu HCM Constanța, care se va disputa probabil la inceputul lunii martie.
Constanta - Steaua 36-31, infrangere previzibila a stelistilor care, din pacate, se pregatesc de playout.
Constanta - Steaua 36-31, infrangere previzibila a stelistilor care, din pacate, se pregatesc de playout.
Ai cumva idee citi si cum retrogradeaza ? Imi amintesc ca va cadea in B doar o singura echipa dar nu stiu in ce conditii ? Se pastreaza punctele din sezonul regulat ?
Primele opt intra in playoff,iar echipele clasate pe locurile 9-13 dupa sezonul regulat joaca in playout. Cine se claseaza pe 9 si 10 scapa sigur de retrogradare. Cine se claseaza pe 11 si 12 intra in barajul de promovare/retrogradare cu echipele clasate pe locurile doi in cele doua serii ale ligii secunde si, in mod normal, scapa de retrogradare. Echipa de pe 13 merge in Liga secunda incepand cu sezonul viitor.
Plus: In playout echipele intra cu punctele acumulate in meciurile directe.
Steaua - Timisoara 24 - 32.Am ramas doar cu speranta sa nu retrogradam.Cea mai galonata sectie a sportului romanesc,cu 2 cupe ale campionilor este din nou la pamint.sa speram ca peluzele,fostele glorii si conducerea MAPN vor gasi investitorii care sa readuca acest sport acolo i-a fost locul.Ce pacat ca aici nu avem un GB pe care sa-l blamam pt tot ce nu merge bine si pe care sa dam vina pt toate esecurile inregistrate pe banda rulanta.
Bacau - Steaua 29-27. Stelistii nu au jucat rau (Georgescu a dat 10 goluri!), iar revenirea in joc este un semn ca elevii lui Mazilu (fara succes in retur !) sunt decisi sa evite retrogradarea. Succes !
Tindem sa devenim sparringul tuturor adversarilor din campionat ; ultima " reusita " a fost contra celor de la primarie care ne-au surclasat cu 33-19.Oare unde or fi fost Boroi si cei din celebrele PS si PN pt care Steaua este CSA ? sau este vorba doar despre echipa de baschet care momentan se lupta pt titlu iar restul sectiilor de sport,ura si la gara,mai vedem noi pe parcurs,eventual daca mai misca ceva cei de la polo ?