Pe Banel l-a ajutat foarte mult in sezonul 2005-2006 faptul ca avea un fundas dreapta (Ogararu) in mare forma care ii compensa lipsurile.
Banel este un jucator foarte muncitor insa s-ar potrivi mai degraba la o echipa mica sau la o echipa care joaca defensiv(asta e unul din motivele pentru care Olaroiu il folosea insistent). Alearga foarte mult si isi ajuta fundasul de pe partea lui.
Dar Steaua nu este o echipa mica, este o echipa care in marea majoritate a meciurilor este nevoita sa desfaca aparari supraaglomerate. In acele meciuri, Banel este pur si simplu inutil, ba chiar mai mult strica jocul decat sa-l imbunatateasca...
Cel mai mult mi-e ciuda ca Semedo sau Szekely sunt reprofilati datorita lui cand poate la fel de bine sa alerge si pe partea stanga,
