În lumina ultimelor zvonuri și a întâmplãrilor din ultima etapã, de la meciul Steaua - Poli Iași, Asociația Independentã a Suporterilor Steliști dorește sã clarifice, încã o datã, motivele care stau la baza protestelor suporterilor steliști.
Nu am trecut cu vederea gestul jucãtorilor noștri din ultimul meci, ci dimpotrivã: mesajul lor a demonstrat cã atmosfera din tribune nu-i poate lãsa indiferenți și cã glasul fanilor ajunge pânã la ei. ªi, da!, suntem de acord cu ei: împreunã suntem mai puternici!
Din pãcate însã, protestul împotriva lui George Becali nu are nicio legãturã cu jucãtorii Stelei, nici cu jocul acestora, nici cu actuala poziție din clasament! Starea de saturație la care au ajuns majoritatea suporterilor steliști nu vine din nereușitele acestui sezon: steliștii adevãrați au prins ani mai buni și ani mai proști și totuși au rãmas neclintiți alãturi de Steaua.
Protestul îndreptat împotriva lui George Becali (și a lui Valeriu Argãsealã) sancționeazã politica de distrugere și de cãlcare în picioare a numelui Steaua! Politica de batjocorire a gloriilor roș-albastre, de insulte și amenințãri la adresa suporterilor, de transformare a Stelei dintr-o echipã iubitã și respectatã într-una disprețuitã și hulitã.
Anii întregi de insulte și lipsa de respect la adresa unor oameni care au fãcut Steaua ceea ce încã mai este azi, trimiterea bodiguarzilor în peluzã, purtarea fularului lui Dinamo, Steaua creștinã, în 8 colțuri, cazul "Valiza", "femeile" pe care i le-a "plasat" lui Hagi, "jigodia" de Boloni și "labilul psihic" Iordãnescu, "vagabonzii", "derbedeii", "huliganii" de suporteri - toate acestea NU POT fi acoperite prin victorii pe terenul de fotbal, într-un sezon șters și tern. CÃLCAREA ÎN PICIOARE A Stelei NU SE POATE RÃSCUMPÃRA CU O VICTORIE LA PITEªTI, nici mãcar cu un iluzoriu loc în Champions League.
Protestul început strict împotriva lui George Becali trebuie sã continue și va continua - nu pentru cã Steaua joacã prost, ci pentru cã "grație" lui Becali am ajuns sã ne simțim prost cã ținem cu Steaua!
Da, împreuna suntem mai puternici! Steaua suntem noi!
Asociația Independentã a Suporterilor Steliști
