foarte frumos articolul, adaug si eu 3 categorii, cazul actual (3), care cuprinde toate subpunctele dintr-un articol al lui xray si doua ipotetice (1,2):
1. Daca Gigi ar gandi ca si noi, Steaua ar fi cea mai puternica echipa din Europa!
adica daca Gigi, un om cu potenta financiara si dornic de castig ar gandi ca si noi, care ne dorim : onoare si respect tot timpul , sunt sigura ca echipa, ar juca un fotbal adevarat la cel mai inalt nivel in orice situatie, pentru ca orice meci (lupta) implica onoarea si respectul. Daca luptam pana la sacrificiu si Gigi va avea castigul mult visat si toata lumea e impacata.
Deci Gigi, intotdeauna trebuie sa se gandeasca ca fotbalul presupune glorie absoluta in orice situatie! Cu cat gloria este mai mare (adica castigam tot, de la Cupa, Campionat, CL) cu atat castigul lui e mai mare.
2. Daca noi am gandi ca si Gigi, Steaua ar fi cea mai puternica echipa din Europa!
adica daca noi, care credem in onoare si respect, am intelege ca si castigul patronului e important,pentru ca omul acela, spre deosebire de noi investeste pe langa pasiune si bani, ar trebui sa intelegem anumite masuri pe care le ia (poate n-are cateodata bani sa faca anumite transferuri, mareste pretul biletelor), pentru ca si el e indreptatit sa o faca. Deci noi, ar trebui sa intelegem ca fotbalul presupune si castig material in orice situatie pentru altii. Cu cat castigul lui e mai mare,( deci castigam tot incepand cu CL,campionat) cu atat gloria noastra creste!
intre 1 si 2 exista clar o problema de cominicare pentru ca fiecare doreste la modul absolut :glorie, respectiv bani, insa nu intelege ca acestea doua sunt dependente si nu pot exista una fara cealalta.
3. Cazul actual expus foarte bine de x_ray
fiecare doreste ceva insa nu la modul absolut, ci incearca cai de compromis:
3.1 "sa ramana Gigi si sa plece Lacatus" : daca pleaca Lacatus si vine un super antrenor incepem sa speram la glorie absoluta, pentru ca unii il acuza ca din cauza lui nu facem performanta, insa ramane si Gigi, cel care vrea in primul rand castig, deci, s-ar putea ca la unele meciuri sa-si menajeze unii jucatori, pentru a-i folosi la randament maxim atunci cand vin niste impresari sa-i vada sau in anumite partide din care poate castiga ceva --> echipa se va scalda in mediocritate!
3.2 "sa plece Gigi, insa Lacatus sa ramana"- ne bucuram toti ca am scapat de cel care vrea doar castig material, insa ne divizam in ceea ce priveste gloria, pentru ca unii n-au incredere in Lacatus, deci, ne divizam, nu ne sustinem echipa, ne certam, nu mai putem simti la unison acea glorie absoluta pe care doar impreuna, uniti o putem simti --> echipa se va scalda in mediocritate!
3.3." sa plece amandoi, sa vina altii"- ne bucuram ca pleaca Gigi, ne bucuram ca pleaca si Lacatus, insa unii dintre noi, care-l privesc pe Lacatus in primul rand ca pe un OM, o sa simta ca acesta a fost nedreptatit, deci iarasi ne divizam si ne certam, deci nu mai putem aspira la unison la o glorie absoluta atata timp cat nu simtit cu totii la fel. Grupul celor care se bucura de plecarea lui Gigi, va cunoaste un alt patron, care la prima "abatere" de genul "scumpirea abonamentelor" uita de castigul material absolut pe care-l viseaza orice patron si incep divergentele, certurile. Daca noi ne certam intre noi si ne mai certam cu patronul --> echipa se va scalda in mediocritate!
3.4. " suporterii sa plece din Ghencea, Gigi sa ramana"- degeaba vrea Gigi castig material absolut, pentru ca fara aportul celor care intr-adevar cred in gloria absoluta,nu-l va avea. Se va multui cu castiguri efemere, cu scandarile unor elevi si pensionari, bine intentionati cei drept, stelisti si ei, insa care nu pot atinge nivelul acela absolut al simtirii, adica sa-si doreasc glorie absoluta pt echipa --> echipa se va scalda in mediocritate!
din (1), (2),(3) rezulta ca:Si noi si Gigi trebuie sa parasim Steaua in acelasi timp, pentru ca nu meritam sa fim reprezentati prin Steaua, ce inseamna absoluta SUPERIORITATE, cand tot ceea ce facem noi e sa o scaldam permanent in MEDIOCRITATE, ii manjim numele prin faptele noastre, prin declaratiile lui Gigi, astfel incat lumea care ne vedem vorbeste urat despre Steaua la orice nivel: stelisti, patronul stelist, jucatorii stelisti. De Steaua(stelisti,jucatoristelisti,patron stelist) nu trebuie sa vorbim sau sa-i facem pe altii sa vorbeasca urat datorita noua, pentru ca asta inseamna MEDIOCRITATE. Steaua suntem noi cu totii, nu suporterii fara patron, nu echipa fara suporteri, Steaua e TRIADA - echipa, patron, suporter. Cine vorbeste de rau de unul dintre acestia, pateaza "obrazul" Stelei, deci, nu mai avem valoare absoluta! Steaua NU este un nume, Steaua este UN NUME PROPRIU DE FAMILIE, deci Steaua reprezinta totul o fiinta, un lucru, o actiune pe care o facem in numelui Stelei! Ce reprezinta un nume fara o semnificatie? NIMIC! Semnificatia suntem NOI (intreaga Triada)! Nu trebuie sa fim alaturi de Steaua pana la moarte, trebuie sa ne inaltam cu Steaua acolo sus, la valoarea absoluta pozitiva, nu la moarte, la distrugerea ei,deci sa coboram la valoarea negativa absoluta de unde nimeni nu ne va ridica. Steaua va deveni atunci un NUME si atat, adica nu va mai avea suflet, nu o sa mai fim noi, ci doar un nume, un substantiv comun. Toti cei care se declara stelisti pana la moarte, sunt superficiali, sunt pseudo stelisti pentru ca se imbata cu o glorie efemera, continuand parcusul spre distrugerea Stelei.
Steaua trebuie eradicata total, deci atat mentalitatea patronului cat si mentalitatea suporterului trebuiesc sterse definitiv din constiinta noastra, ca apoi Steaua sa renasca ca Pasarea Phoenix din propria cenusa si o data cu ea, sa renasca o singura mentalitate stelista care sa fie aceeasi pentru toti (patron, suporteri, jucatori, antrenor) pentru a ajunge acolo de unde nu trebuia niciodata sa cada, deci la valoarea sa absoluta, superioara, pozitiva.
Mentalitatea stelista mi se pare reprezentata cel mai bine de motto-ul: Uniti in cuget si simtiri! adica mintea (realitatea obiectiva, castigul material) si sufletul (realitatea subiectiva, gloria) trebuiesc sa lucreze concomitent in valoarea lor absoluta. Deci, "Triada" ( patronul, suporterii si echipa) trebuie sa renasca din propria cenusa!
Ca va fi Gigi, ca va fi altul, ca va ramane Lacatus, ca nu va ramane, ca unii nu mai vin pe stadion, altii raman sa-l injure, astea-s deja detalii, prima data eu zic ca trebuie sa constientizam care-i esenta si problema majora.
Ganditi-va intotdeauna la ceea ce a spus Ilie Savu: De Steaua nu vorbiti niciodata de rau! atat a spus, nimic mai mult. Nici altii, nici noi nu putem sa vorbim rau de Steaua, atata timp cat ne identificam cu Steaua, pentru ca Steaua are o valoare absoluta pozitiva, deci nu poate contine ceva negativ (rau).
SOLUTIA:
-daca noi nu-l dorim pe Gigi, acesta are trebui prima data sa inteleaga de ce nu-l dorim si sa nu ne mai catalogheze in fel si chip, ca e numai vina lui daca noi l-am perceput ca rau atata timp cat el se crede nevinovat, deci bineintentionat. Deci Gigi, ar trebuie sa stie ca a gresit si sa se gandeasca foarte bine unde a gresit si cum, sa-si asume vina.
- daca Gigi nu ne mai doreste pe noi, noi, ar trebui sa ne punem intrebarea "de ce" nu ne mai doreste si sa trecem peste prejudecati de genul " ca ii este ciuda ca-l injuram", si sa ne asumam vina, sa vedem cu ce am gresit fata de omul acela, pentru ca daca a avut acea reactie inseamna ca asta a inteles el din ceea ce noi am facut.
- dupa faza de introspectie ne intalnim si comunicam noi cu el, cu cartile pe fata pentru prima fata.
Fiecare sa stie clar ce a gresit el, nu ce a gresit celalalt si sa vada daca poate sa raspunda dorintelor celuilalt. Adica Gigi, daca poate sa ne asigure gloria absoluta si tot ceea ce presupune ea ( antrenor experimentat, jucatori de top, stadion impecabil, conditii pentru supoteri, pentru ultrasi etc) si ne prezinta un plan etapizat pe o perioada determinata de timp, cu clauze clare in care e stipulat ca in cazul unei abateri minore de genul ( declaratii denigratoare in presa,interventia peste antrenor, nealocarea unui buget pt transferuri, scandaluri intre oamenii lui si suporteri) contractul devine nul, atunci poate sa ramana. In caz contrar, sa se retraga daca stie ca nu poate sa raspunda aspiratiilor noastre niciodata si sa lase pe altul , pentru daca ramane, protestele vor continua, iar el va iesi in pierdere, nu va avea profit! Noul patron la randul lui trebuie sa fie constient de ceea ce ne dorim, daca nu, sa nu preia echipa, pentru ca nu ne mai dorim un alt Gigi Becali.
Noi, sa recunoastem unde am gresit fata de el si daca il asiguram ca ii putem satisface pretentiile materiale absolute ( care implica sustinere neconditionata a intregii familii Steliste, fara incidente in afara stadionului cu el sau jucatorii, fara atacuri in presa, fara comentarii injurioase la adresa nimanui) atunci putem sa ramanem pe stadion, in caz contrar, sa ne retragem pentru ca nu suntem demni de a purta numele de stelist, ci suntem tentati sa murdarim prin faptele noastre, numele Stelei. Dorintele lui Gigi, sunt dorintele oricarui patron, deci, indiferent daca el pleaca, plecam si noi, pentru ca nu suntem in stare sa satisfacem dorintele unui patron de club.
Echipa: jucatorii, antrenorii intreg stuff-ul, sa-si asume vina pentru tot ceea ce au facut, si pentru rezultate, insa mai ales pentru ipocrizie, pentru faptul ca una spuneau patronului, alta spuneau presei si alta ne transmiteau noua prin bannere de genul "sustineti-ne". Deci, inainte de a cere asta sa se intrebe: dar meritam sa fim sustinuti? Daca considera ca pot sa joace pana la sacrificiu oricare meci si de asemenea si eficient, atunci sa ramana, daca nu, sa-si gaseasca alta echipa, pentru ca nu e demn de Steaua! Antrenorul la fel, sa analizeze foarte bine situatia si sa stie ca noi ne dorim gloria absoluta, jucatorii castigul material absolut, iar el le doreste pe amandoua. Deci, daca considera ca e capabil sa ni le asigure noua si jucatorilor, implicit patronului sa ramana, daca nu, nu e demn de a fi antrenor la Steaua si trebuie sa plece! jucatorii +antrenorul sa raspunda pentru obiectivele ratate, cu demisia. Iar obiectiv ratat, nu inseamna doar performanta, obiectiv ratat inseamna si un meci pierdut, in care nu s-a pus "osul". Deci, pierzi un meci, dar lupti pana la sacrificiu, caci asta reprezinta Steaua. Fiecare jucator trebuie sa fie constient la asta, iar la 3 abateri sa zboare afara de la Steaua.
- deciziile finale: fiecare sa aleaga si sa judece cu mintea si cu sufletul in acelasi timp si sa ia decizia corecta: SA PLECE DEFINITIV sau sa se RAMANA si sa faca parte din intreg, sa nu mai fie "samanta de scandal", sa ramanem uniti! Curatenia la Steaua trebuie sa fie generala (patronul, echipa si suporterii)! Daca se constata ca nimeni nu poate accepta ca pe langa responsabilitati are si obligatiile ce vin din partea celuilalt, atunci prefer ca Steaua sa nu mai existe, sa se puna punct, pentru ca niciodata nu se va putea ridica la valoarea absoluta pozitiva, deci, decat sa fim condamnati la o mediocritate permanenta, mai bine sa ramana o amintire frumoasa ce contien si gloria absoluta eterna pe care am avut-o in '86!
-daca nu trecem prin etapele astea, atunci, Steaua niciodata nu va urca acolo de unde a picat, ci o vom ingropa definitiv!