FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Steaua in patru colturi

«123»
xray_rom15.03.2009 21:04
Am vazut adineauri ca acest articol este si pe gsp.ro; daca articolul a ajuns acolo cu acordul semnatarului este inadmisibila postarea aceluiasi articol si aici, nu cred ca administratorii acestui site cunosteau acest lucru.

Nu stiu daca semnatarul acestui articol cunoaste problemele pe care site-ul fcsteaua.ro le-a avut cu gsp.ro si cu siturile fantoma ale suporterilor dar ar fi fost bine sa se puna la curent. Il rog pe semnatar sa aleaga iar pe administratorii acestui site sa actioneze in consecinta, sa protejeze interesele site-ului si ale suporterilor stelisti ce-l viziteaza.

 

1) Cu ceva posturi mai sus gasesti solicitarea lui steauaforever(vezi acolo). Nu am avut nimic impotriva ca steauaforver sa faca copy/paste pe blogul sau considerand ca nu este un articol platit prin care se transfera dreptul de proprietate si exclusivitate, ci o "munca voluntara". Mai mult, era un apel. Habar nu aveam unde are blogul si ca va ajunge si la GSP. Dupa ce ai scris m-am uitat si eu. GSp are un link spre articolul din blogul lui steauaforever. Deci nu a existat nici un contact intre mine si GSP.

 

2) Sunt un cititor, iar relatiile site-ului stelisti.ro cu alte site-uri nu au intra in fisa postului de cititor si nici nu mi-au fost aduse la cunostiinta inainte de postarea primului articol si nici dupa postarea acestui articol. Mi-a spus Virgil acum in pm "ce" si "cum".

 

Prepeleak16.03.2009 05:36

Daca am surprins eu bine intre atatea adjective esenta articolului, acesta se vrea un indemn: sa fim uniti! Sau cealalta interpretare echivalenta: acum sunt patru tabere printre suporteri, va propun sa facem cum vrea gasca mea! Eu sunt de acord, si dupa ce scapam de cioban mergem toti sa-mi pun arpagic in gradina, apoi mergem sa-i reparam acoperisul lui redondo, de pilda. Dupa care refacem partidul comunist roman. Lasand la o parte hazul de necaz, care e exact solutia pentru plecarea ciobanului? Ne punem toti de acord si il injuram pana pleaca?

Acum cateva luni, cand lumea nu era inca asa de pornita impotriva lojei, am propus aici boicotul, boicotul total: nu merg la stadion, nu citesc ziare de sport, nu urmaresc nicio emisiune unde apare Becali si fac o lista neagra a persoanelor din media care, daca accepta difuzarea lui Becali, nu mai primesc atentia mea niciodata. Am fost acuzat ca am interese electorale, propunerea fiind cu doar cateva luni inainte de alegeri. Intr-o discutie particulara cu unul dintre membrii AISS mi s-a explicat clar adevarul trist: nu suntem uniti pentru a putea realiza asta.

Vin din nou si va intreb: va dati seama cate lucruri pot realiza uniti suporterii Stelei? Si cand spun suporter nu incerc sa plonjez in axiologia abisala a termenului, nu il clasific in adevarat si neadevarat, in suporter beton sau suporter caramea ci ma refer la un om in carne si oase care tine cu Steaua. Mutati putin pe Animal Planet pentru ca "omul e lup pentru om" si vedeti ce poate face numarul impotriva puterii (financiare in acest caz).

Asa cum suna apelul lui x-ray: sa fim uniti! Haideti sa lasam la o parte orice polemica intre noi timp de o saptamana, macar pe forum, fara discutii despre antrenori ori jucatori, nu postam decat daca avem o idee despre ce poate fi facut impotriva lui Becali. Atat. Un efort conjugat impotriva ciobanului. Eu sunt sigur ca uniti vom putea sa rezolvam si problema gibonului, nu raman nici eu cu arpagicul necultivat si nici nu o sa ne mai ploua in casa.

xray_rom16.03.2009 06:13
Daca am surprins eu bine intre atatea adjective esenta articolului, acesta se vrea un indemn: sa fim uniti! Sau cealalta interpretare echivalenta: acum sunt patru tabere printre suporteri, va propun sa facem cum vrea gasca mea! Eu sunt de acord, si dupa ce scapam de cioban mergem toti sa-mi pun arpagic in gradina, apoi mergem sa-i reparam acoperisul lui redondo, de pilda. Dupa care refacem partidul comunist roman. Lasand la o parte hazul de necaz, care e exact solutia pentru plecarea ciobanului? Ne punem toti de acord si il injuram pana pleaca?

Acum cateva luni, cand lumea nu era inca asa de pornita impotriva lojei, am propus aici boicotul, boicotul total: nu merg la stadion, nu citesc ziare de sport, nu urmaresc nicio emisiune unde apare Becali si fac o lista neagra a persoanelor din media care, daca accepta difuzarea lui Becali, nu mai primesc atentia mea niciodata. Am fost acuzat ca am interese electorale, propunerea fiind cu doar cateva luni inainte de alegeri. Intr-o discutie particulara cu unul dintre membrii AISS mi s-a explicat clar adevarul trist: nu suntem uniti pentru a putea realiza asta.

Vin din nou si va intreb: va dati seama cate lucruri pot realiza uniti suporterii Stelei? Si cand spun suporter nu incerc sa plonjez in axiologia abisala a termenului, nu il clasific in adevarat si neadevarat, in suporter beton sau suporter caramea ci ma refer la un om in carne si oase care tine cu Steaua. Mutati putin pe Animal Planet pentru ca "omul e lup pentru om" si vedeti ce poate face numarul impotriva puterii (financiare in acest caz).

Asa cum suna apelul lui x-ray: sa fim uniti! Haideti sa lasam la o parte orice polemica intre noi timp de o saptamana, macar pe forum, fara discutii despre antrenori ori jucatori, nu postam decat daca avem o idee despre ce poate fi facut impotriva lui Becali. Atat. Un efort conjugat impotriva ciobanului. Eu sunt sigur ca uniti vom putea sa rezolvam si problema gibonului, nu raman nici eu cu arpagicul necultivat si nici nu o sa ne mai ploua in casa.

Da. Apelul la unire este laitmotivul articolului: "Trezeste-te Gheorghe, trezeste-te Ioane...Aduna-ne Doamne!"

Cum ii raspundeam cuiva mai sus, mai in gluma mai in serios, daca stelistii ar fi uniti, ar fi suficient un stranut ca shandramaua oficiala a lui Becali sa se darame:)

pufi16.03.2009 11:56

problema este ca nu avem o tinta reala si doar una imaginara.

1. cine este responsabil pentru situatia actuala a echipei?

a. Lacatus

b. Becali

deci G1

«123»