FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Steaua - Politehnica Iasi 1 - 0 (1 - 0)

«123»
fcsteaua.ro14.03.2009 20:54

Astazi, 14 martie 2009, Steaua a jucat al treilea meci din acest retur. In Ghencea a venit de aceasta data Poli din Iasi. Dupa doua rezultate foarte slabe, Steaua avea nevoie de victorie ca de aer.

 

Prin "Sustineti echipa" (mesaj imprimat pe tricouri) si "Impreuna vom fi mai puternici"(banner), mesaje prezentate inainte de inceperea meciului, jucatorii stelisti au incercat inca o data sa ii faca pe suporteri sa uite de razboiul impotriva patronului. Galeria a raspuns insa prin "Pleaca" sau "Gigi, pleaca din Ghencea!". Nu l-au uitat nici pe Argaseala: "Argaseala sclav cu plata, pentru Gigi stai capra", dar au tinut sa arate si ca razboiul e cu Becali si nu cu jucatorii. Astfel, pe stadion a aparut si "La multi ani Ochirosii!", o urare pentru tanarul jucator stelist care pe 13 martie 2009, a implinit 20 de ani.

 

Desi se zvonea ca Lacatus va schimba sistemul, Steaua a inceput meciul in acelasi 4-1-4-1.

 

Zapata - Ogararu, Goian, Ghionea, Marin - Ov. Petre - Nicolita, Toja, Stancu, Dayro - Kapetanos

 

Venind in Ghencea fara portarul titular si cu o pereche de fundasi centrali nou-nouta, Iasiul a cedat foarte repede. In minutul 6, dupa un calcai al lui Dayro, Ogararu inainteaza pe dreapta, intra in careul iesean si paseaza pentru Stancu. Tanarul varf stelist a confirmat forma buna si l-a executat pe Plesca sec, din 10 metri, ajungand astfel golgeterul Stelei in aceasta editie cu 6 goluri.

 

Golul primit repede dar si pozitia din clasament i-a facut pe ieseni sa iasa la joc. Steaua atat a asteptat. Profitand de jocul deschis al adversarului, Steaua a inceput sa lege pase si sa atace. Au aparut ocazii. Kapetanos in minutele 17 si 25, Dayro rateaza incredibil in minutul 27, sutul lui Ovidiu Petre de la 20 de metri in minutul 31 si o noua ocazie pentru Kapetanos in minutul 43. Golul nu a mai venit insa.

 

La pauza, Steaua intra la cabine conducand cu 1-0. Acest lucru nu s-a mai intamplat de la meciul cu Dinamo.

 

Inceputul celei de-a doua reprise i-a gasit pe stelisti tot in atac. Kapetanos baga frica in apararea moldoveana ratand ocazii bune in minutele 48 si 51. Cu Ogararu in mare forma, banda dreapta a Stelei merge perfect. Pasele ajung la destinatie, jocul functioneaza, exista ocazii. Pe scurt, pentru prima data dupa mult, mult timp, jocul Stelei merge.

 

Lacatus face prima schimbare in minutul 63. Goian e inlocuit cu Baciu. Aceasta mutare a fost facuta pentru a evita eliminarea internationalului stelist. Goian avea deja un galben si a avut intrari foarte agresive inca din prima repriza.

 

A fost inlocuit si Kapetanos, in minutul 72, cu Tiago. Desi Lacatus spera ca aceasta miscare sa calmeze jocul, finalul meciului a apartinut, din punct de vedere al ocaziilor, iesenilor. In minutele 77 si 87, Zapata si-a salvat echipa cu doua interventii superbe.

 

Ochirosii a primit si el un cadou de ziua lui si a intrat in teren in ultimele 10 minute in locul lui Dayro Moreno. Meciul s-a terminat cu scorul de 1-0 si Steaua a castigat astfel primul meci din acest retur de campionat.

 

Desi jocul a mers si echipa si-a creat multe ocazii, suporterii Stelei au fost de neinduplecat. Pe tot parcursul meciului, cei 10.000 de stelisti din tribune l-au huiduit in continuu pe George Becali. Mai sunt 14 etape si sanse la campionat mai exista. Pentru fanii stelisti, insa, plecarea lui Becali a devenit mai importanta ca un titlu.

 

Adrian

 

ros-albastru4ever14.03.2009 21:04

mda,un alt meci din categoria "jucam fotbal de sila"...prea mica schimbarea de joc fata de ce a fost in ultimul timp,singura diferenta fiind ca am reusit sa mai si castigam...dupa unii,ar trebui sa fim fericiti pentru ca e al 2-lea meci castigat in 18 etape :| :|,dar dupa majoritatea,ar trebui sa ne facem serioase griji,mai ales vazand stilul de joc,greselile individuale si greutatea cu care se mobilizeaza echipa...tot respectul pentru baietii din tribune care nu s-au lasat pacaliti de aburelile ciobanului de a o da la intors si i-au aplicat tratamentul binemeritat...nu stiu,poate se va intampla ceva in mintea jucatorilor si-si vor aduce aminte ca evolueaza totusi la cel mai galonat club din Romania si vor incepe sa demonstreze ca merita sa poarte tricoul ros-albastru...n-as vrea sa-l vad pe oier aparand la TV si sa-si laude iar calitatile de psiholog al echipei si faca afirmatii ca spulberam totul in campionat,inclusiv pe noi :|...

 

 

CIOBANE PLEACA DIN Ghencea!!!

 

FORTA Steaua! :steag_cruce_invers:

CoRsSo14.03.2009 21:04

Joc mai bun. Nu bun, doar mai bun.

 

Mi se pare tot mai clar un lucru : beecali face echipa, lotul, tot. Si Lacatus tot neaga ca nu e asa (gesepe). Dintre Ochirosii, Semedo, si Szekely, tocmai szekely sta in tribune. Ce coincidenta, fix dupa ce beecali a zis ca Szekely e terminat.

 

SUGI P***, Gigi!

alexblaja14.03.2009 21:05

Da, foarte "interesanta" atitudine a jucatorilor....Sustineti Echipa inscriptionat pe tricouri, in loc de Piei Satana, asa cum visam eu in articolul publicat saptamana asta....

danimarcu14.03.2009 21:09
Da,am reintrat noi,suporterii lui Jiji.

De fapt ati reintrat in lupta pt locul doi, preferatul stapanului vostru.Cel aducator de jocuri preliminare pt calificarea in LC si implicit de banii aferenti din drepturile de televizare si vanzarea biletelor...

Sincer,nu vad motive sa fiu optimist.Intr-adevar,azi am vazut unele momente de fotbal bun,sa zicem asa cam o repriza.Dar sa nu uitam ca am jucat cu o echipa care e in zona retrogradarii,lipsita de 7 titulari...Si ultimele 10 minute am tras de timp ca echipele mici.

Asta e maximul din ce ne mai poate oferi Jiji Becali.Atat se poate.Fara campionate castigate,fara Cupa Romaniei,mereu tragem la locul doi.

Pieriti din Ghencea,satanelor!!!

ThereauRistul14.03.2009 21:11

Am a multumi celui care imi explica si mie de ce Dayro Moreno a fost huiduit copios de fani intr-un meci in care columbianul a jucat bine, a alergat si s-a "vazut" in joc. Mai mult chiar si echipa a mai miscat, deci nu prea inteleg. E totusi un copil are 23 de ani... Multumesc anticipat.

Urli14.03.2009 21:13

jenanti aia care striga Lacatus...

Marius14.03.2009 21:14
Am a multumi celui care imi explica si mie de ce Dayro Moreno a fost huiduit copios de fani intr-un meci in care columbianul a jucat bine, a alergat si s-a "vazut" in joc.

 

Degeaba.

 

Unii chiar sunt oi :)

costhinia14.03.2009 21:19

mda. chiar nu imi doream un rezultat pozitiv al Stelei.

un rezultat mincinos, venit sa inchida gura unor contestatari.

nu cred ca ar fi cazul. ne-am gasit si noi cu cine sa ne comparam....Poli Iasi.

suntem vai mama noastra.

protestul trebuie continuat, iar obiectivul ecipei? un loc onorabil in campionat.

chiar regret rezultatul. paradoxal.

costhinia14.03.2009 21:25
jenanti aia care striga Lacatus...

de acord cu tine

Becali: "Steaua s-a descatusat, ajunge pe 2 pana la Paste!" - asta e mai rau

ce spuneam inainte de meci, ca daca Steaua va castiga ne vom imbata cu apa rece. iara.

pana cand?

 

maye14.03.2009 21:29

Meci in care am jucat(!).

Pacat de ratarile alea uriase si bravo Zapata ca ne-ai scos.

Felicitari celor care au plecat din peluza sa-l injure pe cioban.

Am auzit acum pe Telesport cea mai mare prostie ever:"suporterii il fluierau si pe Ochirosii pentru ca l-a aplaudat pe Dayro in momentul schimbarii" :chair: cat de dobitoci sunt unii...

danimarcu14.03.2009 21:30
Da, foarte "interesanta" atitudine a jucatorilor....Sustineti Echipa inscriptionat pe tricouri, in loc de Piei Satana, asa cum visam eu in articolul publicat saptamana asta....

:wanker:

 

Tupac Amaru14.03.2009 21:32

Nu jucam nimic, in continuare. De data asta am avut noroc si am castigat (ce chestie, am inceput sa vorbesc ca Olaroiu!)

Sanse la titlu? Oricat ar fi eventualii contracandidati de "subtirei," trebuie sa recunoastem ca Steaua este o echipa slaba, slaba....

 

Abia acum am vazut iconul lui danimarcu - el arata cel mai bine ceea ce este actuala Steaua, adica un fel de "giocco del mano"...

xray_rom14.03.2009 21:45
jenanti aia care striga Lacatus...

Asa cum nimeni nu trebuie sa te blameze pentru ceea ce simti fata de Lacatus, nu trebuie sa blamezi nici tu. Si cei care striga "Lacatus" si cei care nu striga sunt tot stelisti.

E o chestie de faire play, ca tot suntem la sport. Respect pentru sentimentele fiecaruia.

Fiecare e liber sa strige ceea ce simte si nu ceea ce ii este impus sau da bine in urechile unora sau altora.

De 20 de ani s-a dus vremea dictaturi, cand ni se impunea ce sa strigam.

Lasa stelistii liberi!

Protasov14.03.2009 21:46

@Urli, spune-mi de cand nu ai mai vorbit cu mama dumitale?

Probabil ca tu esti cu adevarat majetuos cand latrii numele jucatorilor favoriti.

adr200714.03.2009 21:48

Eu consider ca suporterii Stelei nu merita in acest moment alta echipa. ma refer la majoritate bineanteles si nu la toti. in momentul in care-si vor dori calitate vor sti cum sa se comporte si ce sa aiba de facut. tinand cont de calitatea celor mai luti suporteri eu cred ca in contextul actual Becali e patronul perfect pt Steaua. Vreti calitate... ei bine incepeti sa va ganditi la ce aveti de facut pt a obtine. nu e suficient sa dai cu pumnul sau sa behai fara folos. de cele mai multe ori e mult mai util sa ai idei decat muschi

predatorpulse714.03.2009 21:49

Dupa acest meci am aflat scenariul perfect in care Steaua poate sa castige si ea un meci in Liga lui mitica:noi sa jucam acasa si oaspetii sa joace deschis si foarte deschis. Asa s-a intampla cu gaz metan(si le-am dat 4 din ce mai tin minte) si cu Iasi a fost cam acelasi scenariu doar ca s-a ratat prea mult. Iar ca bonus,ne-am aparat in fata unei echipe lipsite de 7 titulari si aflata pe ultimele locuri din clasament. Super,ce sa mai.

 

Daca o echipa se inchide,are mari sanse sa scoata un egal cu noi iar daca mai are si putina valoare ne scoate fotbalul din cap. Singura parte pozitiva este ca protestele continua,partea proasta este ca nici mass-media,nici unii suporteri nu inteleg motivatia din spatele acestor proteste.Nu mi-a placut faptul ca s-a protestat la adresa lui Argaseala. Argaseala e un angajat si atat,cum sunt si jucatorii,nu ei sunt tintele noastre si gibonul din fruntea echipei,de la care porneste incompetenta ce domina acest club. El jigneste antrenorii,el se "implica" in viata echipei,el ne creeaza o imagine de rahat in mass-media,el decide cine vine si cine pleaca la Steaua desi e varza la fotbal(si daca nu el,oricum se sfatuieste cu "mari" antrenori ca Piturca sau hoti ca el gen giovanni),pe scurt el a facut din Steaua un club mic,mic de tot,din toate punctele de vedere. Ce naiba,fostul mare jucator Lacatus,a spus ca ar trebui sa luam Vaslui ca exemplu,ca sa vedeti unde am ajuns. Inainte toti vroiau sa joace ca noi(stilul traditional ofensiv al Stelei),acum parca suntem amaratii satului,ne uitam in alte parti ca se inspiram.

 

Goian trebuia eliminat,insa si portarul lor trebuia eliminat la faza cu Banel asa ca suntem chit. Ma bucur pentru Bogdan Stancu si as propune o mutare pentru Lacatus:Banel pe stanga. Si-asa toja e cam inconstant(sau praf,cum doriti),macar il punem pe Banel acolo ca ne mananca partea dreapta si szekely ori Semedo ar merge mai bine pe dreapta. Daca tot avem o singura parte(dreapta) sa punem un jucator de valoare acolo.

 

Nu va amagiti,avem sanse doar la locurile 4-6. Toate contracandidatele noastre joaca mai bine ca noi,atata acasa cat si afara. E nasol,insa asta e adevarul.

 

Imi pare rau pentru jucatori(au picat la mijloc) insa ei fac parte din Steaua si Steaua e condusa de un imbecil care ne face foarte mult rau. Pentru ei e nea Jiji care plateste salariile si atat,nu vad criza(de imagine,de management,de trofee,de stil de joc) care se intampla de 2 ani si care va continua si in al 3-lea an. Am suportat prea multe umilinte cu acest om la carma si trebuie sa plece pentru ca nu se va schimba. Pana nu va pleca,nu vom mai vedea profesionalism,fotbal frumos si rezultate la Steaua.

 

Protestele trebuie sa continue.

 

CIOBANE PLEACA DIN Ghencea!!!

 

FORZA Steaua!!!

Intotdeauna superiori.

enjoy14.03.2009 21:51

nu avem echipa pentru un meci intreg, nu avem atacanti, nu avem etc. il avem in schimb pe Dayro, un nesimtit adevarat- a jucat bine o repriza si apoi ne-a aratat cat de mult il intereseaza Steaua, jucand superficial. de fapt si altii au aceasta "calitate". Steaua nu mai seamana cu Steaua iar conducerea e de o prostie rar intalnita, de fapt la acest nivel nu cred ca a mai existat asa ceva!

inainte, pana la victorie!

adr200714.03.2009 21:51

si sa nu uit. Domnule Mustata :) te rog sa ti cont de faptul ca pe mine NU MA REPREZINTI. vorbeste in numele tau de acum

Catalyn0714.03.2009 22:00
de ce Dayro Moreno a fost huiduit copios de fani

 

da.... da si el o pasa cu calcaiu si e jucator. Cred ca din 20 de mingi a pierdut 18. Singurii jucatori care m-au impresionat cu adevarat au fost Ogararu si sa zicem Toja...

xray_rom14.03.2009 22:01

Din pacate, cred ca Dayro a fost fluierat mai mult pentru ca ar fi protejatul lui Becali, decat pentru cele 1-2 pase date-n balarii. Golul a fost 60% opera lui si cei care-l acuza de indolenta inseamna ca au scapat fazele in care Dayro a facut faza de aparare ca un fundas. Jocul lui nu a excelat, a si ratat, dar nici nu a fost sub media de joc a echipei.

redondo14.03.2009 22:01

@danimarcu

Ba baiatule,eu vad ca ti neaparat sa te bagi in seama aiurea.Ai tu ceva personal cu mine? Am spus eu ca sunt omul lui Becali? Am spus doar ca am reintrat in opinia mea in lupta pentru titlu.Atat. Am zis eu ceva de Becali?Trebuia sa comentezi tu neaparat...voi sustinatorii lui Gigi...Iti permiti tu sa ma faci pe mine satana? Ma cunosti macar? Chiar nu poti sa-ti vezi de treaba?

alexblaja14.03.2009 22:05
:wanker:

 

Scuza-ma, dar chiar nu inteleg raspunsul tau...cui te adresezi?

 

Joga Bonito14.03.2009 22:08
Degeaba.

 

Unii chiar sunt oi :)

 

In concluzie tu esti oaia cu personalitate?

alexblaja14.03.2009 22:14

@joga

 

Ideea de baza este sa injuri jucatorii "favoriti" ai jijiotului. Nu conteaza ca prin asta ii faci jocul, ca prin nominalizarea unor favoriti becaliotul incearca sa dezbine.

 

Bai frate, divide et impera asta e atat de vechi si inca mai functioneaza...

«123»