il luce, il muce, de p**a. sa ma apuce
il luce, il muce, de p**a. sa ma apuce
Nu stiu ce ar mai fi de spus..N-am vazut de mult echipa jucand chiar asa de prost. Iar meciul a fost atat de interesant ca m-a luat somnu prin repriza a doua:D..
E in special vina ciobanului, e vina antrenorului, e vina faptului ca nu exista absolut nicio strategie la echipa. Jucatorii de valoare s-au plafonat, unii viseaza deja sa joace la alte echipe si nu mai dau totul pe teren, desi valoare au. Nu este vina exclusiva a patronului sau a antrenorului, multi jucatori nu par a avea nicio placere in a juca fotbal (e drept ca multi joaca pe pozitii care nu li se potrivesc, precum Dayro, Stancu sau Szekely).
Tin minte ca prin 2006 se plangea lumea ca nu sunt transferuri la echipa. Iata insa ca pe masura ce vechiul nucleu de jucatori, creat si sudat, in cea mai mare parte, de Piturca, cu ajutorul lui MM Stoica, a inceput sa dispara, noii jucatori veniti nu au fost parte a unei strategii clare.
Din pacate aceasta este, dupa parerea mea, principala cauza pentru care echipa este unde este astazi, si este vina exclusiva a patronului. Dupa MM Stoica, nu a mai existat cineva care sa se ocupe de strategia clubului pe termen mediu si lung, si astfel ne-am trezit cu multe transferuri, cu jucatori care insa au plecat la fel de repede cum au venit, nu fiindca nu ar fi avut valoare ci de multe ori fiindca nu a avut marele cioban rabdare cu ei sau i-a izgonit (Elton, Croitoru, Cristocea, Pepe Moreno, Mendoza, Thereau, Badea, Badoi, Neaga..lista e foarte mare).
Astfel..principala calitate care a dus Steaua la performantele din 2005-2006 - un lot sudat, care jucase impreuna 3-4 ani, a disparut..si nu s-a facut nimic pentru a construi o noua echipa..au fost mereu aduse plombe, care apoi au fost indepartate extrem de repede.
Daca nu pleaca ciobanu sau daca nu isi ia vacanta si lasa un manager capabil si un antrenor competent sa cladeasca o noua echipa la Steaua, mi-e teama ca lucrurile vor merge din rau in mai rau..
Nu va mai consumati energia cu certuri inutile. "Le reseau" porneste de la premiza ca toata lumeastie deja foarte clar ca Becali e sursa raului, si vrea doar sa arate ca
desi in secundar, sunt si altii vinovati de criza actuala - de exemplu Lacatus. Si are dreptate.
Iar cei care ati intrat in polemica cu el
inteleg prin comentariul lui ca el ia partea lui Becali,
ceea ce nu e adevarat. Simple probleme de comunicare..
Si eu pornesc de la premisa ca Becali e sursa raului. Insa, spre deosebire de "le reseau", eu consider ca oricine ar fi fost in locul lui Lacatus sau al intreg staff-ului tehnic, deznodamantul era acelasi. Rezultatele jalnice ar fi continuat. Repet, nu e timpul sa ne indoim de acest protest sau sa reflectam asupra altor aspecte decat indepartarea definitiva a ciobanului. E timpul pentru masuri radicale.
Le reseau pansat,
E punctul tau de vedere si ti-l respect. Dar... am cateva intrebari. Cine e omul care asigura conditiile pentru ca Steaua sa faca performanta? Cine numeste antrenori, manageri, cumpara sau vinde jucatori dupa bunul plac? Cine conduce Steaua ca un dictator, cine e dusmanul stabilitatii si linistii ce iti aduc cu adevarat sansa performantei?
De ce lingi pe un scuipa acest personaj sinistru si malefic? E o tentativa penibila sa distragi atentia asupra raului adevarat. Te minti singur prietene rasist si misogin, iar pe alocuri pro-Becali. Da, cele 14 puncte cele le-ai expus pot fi posibile doar cand Fecali isi va lua zborul din Ghencea.
Perfect de acord. Se inseala amarnic cine crede ca se va produce un reviriment la echipa,sau ca cineva il va produce. Acum este punctul culminant al dictaturii mizeriei din loja,acum se vede mai pregnante si se simte la echipa efectul dejectiilor lui de-a lungul anilor. Meme spunea ca nu vrea sa asiste la ingroparea stelismului in Ghencea. Cata dreptate avea ! De cand a fost preluata,echipa a mers din inertie,dar managementul defectuos si rudimentar , facut dupa urechea gibonului , a facut ca acum sa traim aceasta rusine nemaiintalnita ! Zice ca nu se mai implica la echipa..........dar i-a schimbat la pauza pe cei 2 in care a aruncat cu noroi dupa meci ? Semedo nu mai vede echipa , dar e doar o coincidenta faptul ca a declarat ca s-a pacalit cu el samd . Acest cancer nu mai poate pacali pe nimeni . Acum se cearta cu Borcea sa distraga atentia si sa vedem noi cat iubeste el Steaua.
Fara el nu se misca niciun pai la echipa ca e mort in secunda doi . Nu e destul de clar ? nu e clar ca echipa joaca conform perceptului : " cum e turcul si pistolul " ???
oligofrenule mizerabil , se aude cantecul de lebada ? blestematule , cat te mai suporta pamantul ???
Ce drac sa mai analizam joc mai prost nu am vazut de mult execrabil .... nu stiu de ce m-am uitat la tot meciu ...
analiza este ca trebuie sa plece Becali.
Si eu pornesc de la premisa ca Becali e sursa raului. Insa, spre deosebire de "le reseau", eu consider ca oricine ar fi fost in locul lui Lacatus sau al intreg staff-ului tehnic, deznodamantul era acelasi. Rezultatele jalnice ar fi continuat. Repet, nu e timpul sa ne indoim de acest protest sau sa reflectam asupra altor aspecte decat indepartarea definitiva a ciobanului. E timpul pentru masuri radicale.
Pe de alta parte, astea sunt probleme de nuanta, si e greu sa ajungi la o concluzie clara pe baza speculatiilor.
Unii cred ca avand alt antrenor in locul lui Lacatus ar fi ceva mai bine, altii cred ca oricine ar fi la fel de rau ar fi si e greu de zis cine are dreptate.
Ideea de baza e ca in tema asta minora nici nu prea conteaza cine are dreptate si cine nu iar toti,
inclusiv "le reseau" suntem de acord ca oricum ar fi, cu Becali e rau, iar fara el ar fi mai bine.
Noi trebuie sa ne concentram energia pe ideea
asta in loc sa ne certam intre noi pe detalii.. sunt perfect de acord cu tine.
ce ar mai fii de comentat?toate meciurile par sa fie la fel pt echipa,adik nu joaca nimika.o vina are si Jiji fecali care nu a mai vrut sa faca nici un transfer in iarna asta.
Ogararu, Goian, Ghionea, Petre Marin, Ovidiu Petre, Nicolita, Bogdan Stancu, Razvan Ochirosii
Golanski, Toja, Dayro Moreno, Zapata
Fara sa pun la socoteala juniorii din loturile U20, U18... pe care marturisesc ca nu ii cunosc, am enumerat 12 internationali din lotul Stelei care sunt daca nu chiar cei mai buni pe posturile lor atunci macar printre cei mai buni. Daca am uitat vreunul imi cer scuze. Nu sariti sa imi spuneti ca selectia o face Piturca din motive de prietenie de stana. Adevarul e ca astia sunt toti jucatori de nationala atata vreme cat sunt luati acolo.
In lumina celor de mai sus, lasati-l dracului pe Gigi Becali in pace o clipa si uitati-va unde trebuie. Pentru rezultatul de la Brasov Lacatus e principalul vinovat, Lacatus aka "simbolul" pentru cei care izbutesc sa lege doua cuvinte doar atunci cand repeta pavlovian "Forza Steaua". Poate exagerez. Eu nu-l percepeam ca simbol pana sa antreneze Steaua. Ramanand in domeniul curentelor artistice ce se intampla pe teren este insa cu adevarat simbolism. Mai precis, felul in care sunt aezati pe teren jucatorii: fara mijlocas stanga de meserie, cu Semedo, devastator intr-un 4-3-3 pe dreapta la Cluj, pus sa joace in 4-2-3-1 pe partea stanga, incercand sistemul 4-1-4-1 cu varf de careu (ati vazut Spania ce varfuri masive are), cu Tiago jucat inchizator obsesiv... felul in care sunt asezati in teren, ziceam, simbolizeaza o echipa de fotbal. Multi dintre componenti sunt simbolul unor fotbalisti... ii vezi si ramai traznit, iti dai seama ce a vrut sa spuna autorul. Daca ar fi vazut jocul Stelei, Bacovia, simbolistul nostru de forta, ar fi scris mult mai trist si dispunea de mult mai multe simboluri. De pilda Kapetanos... e simbolul lui Drogba, Ghionea e simbolul lui Canavaro si asa mai departe... Singurul care nu-mi dau seama ce simbolizeaza e Lovin.
Cineva spunea ca Gigi e constient si ca nu ii cere rezultate lui Lacatus... De ce nu profita atunci Lacatus sa il bage in teren pe Ochirosii, tanar mijlocas de banda stanga si de picior stang.
In fine, va dau dreptate, Lacatus este un simbol, el simbolizeaza un antrenor.
La-ca-tus! La-ca-tus!
Ogararu, Goian, Ghionea, Petre Marin, Ovidiu Petre, Nicolita, Bogdan Stancu, Razvan OchirosiiGolanski, Toja, Dayro Moreno, Zapata
Fara sa pun la socoteala juniorii din loturile U20, U18... pe care marturisesc ca nu ii cunosc, am enumerat 12 internationali din lotul Stelei care sunt daca nu chiar cei mai buni pe posturile lor atunci macar printre cei mai buni. Daca am uitat vreunul imi cer scuze. Nu sariti sa imi spuneti ca selectia o face Piturca din motive de prietenie de stana. Adevarul e ca astia sunt toti jucatori de nationala atata vreme cat sunt luati acolo.
In lumina celor de mai sus, lasati-l dracului pe Gigi Becali in pace o clipa si uitati-va unde trebuie. Pentru rezultatul de la Brasov Lacatus e principalul vinovat, Lacatus aka "simbolul" pentru cei care izbutesc sa lege doua cuvinte doar atunci cand repeta pavlovian "Forza Steaua". Poate exagerez. Eu nu-l percepeam ca simbol pana sa antreneze Steaua. Ramanand in domeniul curentelor artistice ce se intampla pe teren este insa cu adevarat simbolism. Mai precis, felul in care sunt aezati pe teren jucatorii: fara mijlocas stanga de meserie, cu Semedo, devastator intr-un 4-3-3 pe dreapta la Cluj, pus sa joace in 4-2-3-1 pe partea stanga, incercand sistemul 4-1-4-1 cu varf de careu (ati vazut Spania ce varfuri masive are), cu Tiago jucat inchizator obsesiv... felul in care sunt asezati in teren, ziceam, simbolizeaza o echipa de fotbal. Multi dintre componenti sunt simbolul unor fotbalisti... ii vezi si ramai traznit, iti dai seama ce a vrut sa spuna autorul. Daca ar fi vazut jocul Stelei, Bacovia, simbolistul nostru de forta, ar fi scris mult mai trist si dispunea de mult mai multe simboluri. De pilda Kapetanos... e simbolul lui Drogba, Ghionea e simbolul lui Canavaro si asa mai departe... Singurul care nu-mi dau seama ce simbolizeaza e Lovin.
Cineva spunea ca Gigi e constient si ca nu ii cere rezultate lui Lacatus... De ce nu profita atunci Lacatus sa il bage in teren pe Ochirosii, tanar mijlocas de banda stanga si de picior stang.
In fine, va dau dreptate, Lacatus este un simbol, el simbolizeaza un antrenor.
La-ca-tus! La-ca-tus!
Si Nicolita? Ce simbolizeaza el? O bicicleta? Un vultur? Integrarea tziganilor prin fotbal?
Eu cred ca el simbolizeaza nonvaloarea. Pur si simplu!
Sunt de-a dreptul stupefiat de ignoranta si de limitarea unora. Dupa brilianta lor minte noi ar trebui sa ne rezumam doar la a posta invective la adresa lui Becali de felul "mas ciobane", "esti un jeg", "mu*ie ciobane" etc, fara sa mai analizam nimic altceva, fara sa vedem si alte lucruri, atat, sa ne uitam doar in curul ciobanului.
Dupa opiniile acelorasi strategi, de lipsurile lui Lacatus este de vina tot Becali, tot Becali este de vina ca jucatorii nostri sunt intr-o continua vacanta, ca pe teren parca sunt la balet, Becali e vinovat ca un atacant este folosit mijlocas defensiv, ca un fotbalist de parte dreapta este jucat obsedant pe stanga, tot Becali este vinovat si de lipsa de tactica, de expermimentele care au uluit pana si pitipoancele de la stirile sportive.
@Prepeleak, daca nu ai observat nationala noastra nu face nici cat doua cepe degerate.
Apoi voi toti ceilalti care va grabiti sa aruncati cu pietre. Nu uitati - nici unul din antrenorii care s-au perindat la Steaua in ultimii ani nu a putut face treaba la Steaua. Includ aici pe Zenga, Olaroiu, Hagi, Dorinel Munteanu. Explicatia e simpla - nici un antrenor din lume nu ar putea face treaba cu ciumetii astia atata vreme cat la fiecare luft pe care il fac ei arunca o privire la oficiala incercand sa ghiceasca daca au sa fie pedepsiti sau nu. Loviti si voi in cine puteti - si asta este o atitudine cat se poate de demna de compasiune. Nu poti judeca nici un antrenor dupa rezultate la Steaua si asta dintr-o intreaga serie de motive. Nici o analiza de joc nu va putea fi facuta la Steaua atata vreme cat nu are sa existe un sistem- de joc, de achizitii, de crestere si educare a juniorilor.
Sunt doua solutii - 1.Becali lasa totul- inclusiv organigrama clubului pe mana unui profesionist; 2. Becali pleaca. Cum animalul asta nu are sa lasa pe nimeni sa lucreze pe criterii profesionale la Steaua, ramane o singura solutie: Becali trebuie sa plece!
Intru-totul de acord cu Le Reseau Pansant. A punctat foarte bine punctele nevralgice care chinuie Steaua de mai mult timp.
Oricat de mult il detest pe Jiji, Le reseau pansant are dreptate
Dupa opiniile acelorasi strategi, de lipsurile lui Lacatus este de vina tot Becali, tot Becali este de vina ca jucatorii nostri sunt intr-o continua vacanta, ca pe teren parca sunt la balet, Becali e vinovat ca un atacant este folosit mijlocas defensiv, ca un fotbalist de parte dreapta este jucat obsedant pe stanga, tot Becali este vinovat si de lipsa de tactica, de expermimentele care au uluit pana si pitipoancele de la stirile sportive.
Da, ai dreptate. M-am prins de chestia asta de cel putin an. Dar ce sugerezi sa fac? Sa tac, sa inghit sec si din cand in cand, purtat de adrenalina sa strig cu ferocitate: "M### Lacatus", "M### Dayro", "M### Nicolita"? In jocul de sah daca ai doborat pionul adversarului insemna ca ai castigat? Oare care e scopul jocului in afara de a anihila regele advers , deci in mare parte proverbul tau chinez nu are relevanta in cazul de fata.
Din 2003 am avut timp sa tot cautam nod in papura la toti antrenorii dar umilintele si rusinea ce o traim zi de zi ne-a ajuns. Trebuie sa cada regele.
Da, ai dreptate. M-am prins de chestia asta de cel putin an. Dar ce sugerezi sa fac? Sa tac, sa inghit sec si din cand in cand, purtat de adrenalina sa strig cu ferocitate: "M### Lacatus", "M### Dayro", "M### Nicolita"? In jocul de sah daca ai doborat pionul adversarului insemna ca ai castigat? Oare care e scopul jocului in afara de a anihila regele advers , deci in mare parte proverbul tau chinez nu are relevanta in cazul de fata.
Amigo
pai tu esti ala care nu vine cu nicio solutie, nu esti tu ala care propune doar sa il injuram pe cioban? in afara de asta ce a mai "emanat" stralucita ta inteligenta?
Eu nu am spus sa il injuram pe Lacatus, sau pe jucatori, am spus ca din multe motive-ura fata de cioban, prostie, ignoranta, orgoliu nu vedem si alti vinovati in afara de Becali, iar cand cineva vine si demonstreaza cu argumente, cu dovezi clare ca sunt si cazuri in care Gigi nu are vina, atunci puhoiul de forumisti se revarsa cu jigniri, atacuri la baioneta, diversiune asupra celui care a avut curajul sa fie obiectiv, sa vada si altceva decat ura si furie.
Ti-am spus, daca ar fi sa ne luam dupa logica ta, ar trebui ca toti sa il injure pe Becali, si atat, ca userii care nu fac asta trebuie sa fie banati pentru ca sunt de partea satanei.
In jocul de sah, intradevar trebuie sa dobori regele, dar numai ca importanta este strategia, modul cum o faci, cum iti asezi piesele, exact ceea ce tu nu intelegi, ce rol are si ce rol trebuie sa ii atribui fiecarei piese.
Mda, ti-am zis ca am ajuns la ultima solutie. Violenta verbala. Ani intregi am construit pe strategii si iata ca rabdarea noastra e inexistenta acum. Si eu stiu sa arunc cu argumente dar am ajuns intr-un punct, sleit poate de atatea mizerii, cand las ratiunea deoparte si imi canalizez ura printr-un limbaj murdar. Paradoxal asta pare sa fie singurul lucru care sa-l deranjeze pe cioban, nu explicatii, nu argumente, ci ceva pe intelesul lui.
Tu, in schimb, poti sa stai sa privesti lucurile obiectiv si sa reflectezi cat doresti, e dreptul tau. Am exagerat si eu si imi cer scuze. Bafta in continuare si sa incetam cu polemica. E o zi frumoasa afara si nu are rost s-o irosim.
Dupa opiniile acelorasi strategi, de lipsurile lui Lacatus este de vina tot Becali, tot Becali este de vina ca jucatorii nostri sunt intr-o continua vacanta, ca pe teren parca sunt la balet, Becali e vinovat ca un atacant este folosit mijlocas defensiv, ca un fotbalist de parte dreapta este jucat obsedant pe stanga, tot Becali este vinovat si de lipsa de tactica, de expermimentele care au uluit pana si pitipoancele de la stirile sportive.
Da, tot Becali este vinovat. El l-a angajat. Si l-a angajat nu pentru performantele lui in ale antrenoratului, ci pentru a inchide gura huliganilor. Si de aici incep toate... reprofilari, lipsa tacticii etc.