FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Joi, CSA Steaua - HC Csíkszereda

«123»
Andrei SAVA13.02.2009 08:53

Mã minunez adesea de câte discuții se pot isca pe marginea unor chestii aparent minore. De data asta totul a pornit de la numele unei echipe de hockey.

 

Cum numele sub care e înscrisã la FRHG aceastã echipã este HC Csikszereda Miercurea Ciuc, nu vãd rostul protestelor. Desigur, rãmâne de discutat câtã minte au avut oficialii federației când au acceptat aceastã denumire. Oricum, mã întreb dacã în presa maghiarã, așa cum apare Steaua Bukarest, putem citi și despre HC Csikszereda Csikszereda...

 

Ca și Le reseau pansant, și eu consider cã scopul patronului echipei, János György Kurkó, e evident... Dar asta e cu totul altã discuție, al cãrei loc nu e aici.

 

Sper ca gãselnița asta cu numele maghiar al orașului transformat în nume de echipã sau de altceva (la Miercurea Ciuc existã și o editurã cu același nume) sã nu prindã și în alte pãrți. Cã, în caz cã modelul ar fi preluat, doar pentru efortul de a vorbi despre echipele Gyergyószentmiklós din Gheorgheni, Sepsiszentgyörgy din Sfântu Gheorghe, sau Székelyudvarhely din Odorhei, crainicii ar trebui sã primeascã spor de periclitate pentru limbã, plus un specialist în deznodat, în permanențã lângã ei...

 

Ei, și ca sã va dau de gândit, ce ne facem cu A.C. Milan? Cã numele orașului e Milano, dar în dialectul local lombard denumirea e Milán... :rolleyes:

 

Eu zic sã-i lãsãm pe Kurkó și ai lui în plata Domnului, iar noi sã dorim noi și noi înfrângeri ale... HC Csikszereda în fața Stelei. Pentru cã, la urma urmei, asta conteazã, nu? forzateaua

11213.02.2009 10:25

@Andrei , multumesc pentru efortul tau de a scrie toate numele corect cu accente. Felicitari.

 

@toti ceilalti : Echipa e inscrisa la FRHG si in toate actele oficiale sub numele de HC Csíkszereda, fara niciun Miercurea-ciuc. Iar daca eu vreau sa-mi fac o echipa cu nume in poloneza sau in ebraica, orice institutie a statului roman e obligat sa-mi dea voie sa merg cu denumirea mai departe, daca nu mai e si alta cu aceeasi denumire.

 

HC a jucat asa cum a jucat ...Maine e finala cea mare in Liga MOL in care daca castiga, va lua primul trofeu major din istoria clubului. Chiar credeti ca acest meci conta ? Poate doar pentru orgoliu si statistica ... HC se odihneste pana in martie cand va incepe Play-Off-ul adevarat...

 

In alta ordine de idei, din pacate echipa nationala a avut un cantonament saptamana trecuta incheiat cu niste meciuri amicale in care am jucat noi cu noi. sau nationala cu strainii hc-ului si brasovului... Jucatori care nu s-au prezentat la lot fara niciun motiv : Mihaly Arpad , Timaru Ioan , Catrinoi Adrian, Borsos Attila . Antal istvan a fost invoit de catre Marius Gliga datorita problemelor personale.

kaymack13.02.2009 10:37

totusi parca trebuiau sa apara niste filmulete de data trecuta...

 

 

mai apar?

mdionis13.02.2009 11:37
Cum numele sub care e înscrisã la FRHG aceastã echipã este HC Csikszereda Miercurea Ciuc, nu vãd rostul protestelor.

 

Rostul e titlul articolului de fațã. Dacã "HC Csíkszereda Miercurea Ciuc" este un nume oficial inseparabil atunci ar trebui sã aparã așa și în titlul de mai sus. Dacã numele clubului este "HC" urmat de numele orașului, atunci titlul trebuie scris "HC Miercurea Ciuc" deoarece articolul este în românește (dupã cum într-un text în ungurește trebuie scris "HC Csíkszereda", așa cum apare și pe paginile de web). În stemã se vede cã "Csíkszereda" și "Miercurea Ciuc" joacã exact același rol: ori sunt amândouã niște componente inseparabile ale numelui clubului, ori reprezintã o simplã mențiune a numelui orașului. Forma "HC Csíkszereda" nu se justificã într-un text românesc fiindcã presupune un tratament diferit pentru "Csíkszereda" și "Miercurea Ciuc".

 

Oricum, mã întreb dacã în presa maghiarã, așa cum apare Steaua Bukarest, putem citi și despre HC Csikszereda Csikszereda...

 

Fireste, nu.

 

Ei, și ca sã va dau de gândit, ce ne facem cu A.C. Milan? Cã numele orașului e Milano, dar în dialectul local lombard denumirea e Milán... :rolleyes:

 

Numele oficial al clubului este "Associazione Calcio Milan s.p.a", pe scurt "A.C. Milan". În Italia, clubul se cheamã în manierã informalã "il Mílan": e un nume cu specific local devenit emblemã. Pe stema clubului scrie "ACM": nu este precizat explicit "Milan", însã rezultã echivalența de tratament între primele trei cuvinte ale titulaturii, deci și de aici se vede cã toate trei reprezinta un nume inseparabil, iar nu distinct un nume urmat de numele orașului.

 

specularea si folosirea prin orice mijloace a limbii "mongole"

 

Limba maghiarã aparține familiei de limbi uralice, în vreme ce mongola este o limbã altaicã. Nu e același lucru.

 

mdionis, ca tot le ai cu limbile mai ales cu aia a mancatorilor de ... gulas

 

O iau ca pe un compliment de natura strict lingvisticã. Însã nu mã pricep la ungurește mai mult decât la turcã sau suedezã.

 

cu orasul ala din croatia cu nume de penis erect ce facem? il lasam asa cu denumirea straina?

 

Pe hãrțile pudice din perioada odss, orașul era trecut cu numele italian, cu "o" în loc de "u"; nu știu însã dacã era un nume încetãțenit deja în românã sau o gãselnițã ad-hoc. Probabil cã trebuie folosit numele croat. Dealtfel, exista și alte denumiri geografice similare, inclusiv o localitate în Sardinia și un cap costier asociat, cu numele de rigoare. :whistle:

 

Echipa e inscrisa la FRHG si in toate actele oficiale sub numele de HC Csíkszereda, fara niciun Miercurea-ciuc.

 

Mda: http://www.hochei.ro/?section=lnh&tip=...e&display=8

A se vedea și stema clubului din pagina respectivã. Nu cred cã e o pãrere personalã ceea ce scrie jos.

 

Iar daca eu vreau sa-mi fac o echipa cu nume in poloneza sau in ebraica, orice institutie a statului roman e obligat sa-mi dea voie sa merg cu denumirea mai departe

 

Foarte adevãrat. Însã în cazul discutat situația este diferitã.

 

EOT

Marius13.02.2009 11:42
Rostul e titlul articolului de fațã. Dacã "HC Csíkszereda Miercurea Ciuc" este un nume oficial inseparabil

 

 

Echipa e inscrisa la FRHG si in toate actele oficiale sub numele de HC Csíkszereda, fara niciun Miercurea-Ciuc.

 

cum spuneam :)

Adrian13.02.2009 11:45

Baieti, gata cu offtopicul.

 

Traim intr-o tara libera si fiecare are voie sa isi puna ce nume doreste. Daca ei cred ca e bine si nu au nici un pic de respect pt tara asta, e treaba lor. Pana la urma tot vor primi ceea ce merita. Prin faptul ca se cred superiori romanilor, isi fac rau doar lor. Isi pun singuri etichete de rasisti sau xenofobi.

 

Aici se discuta un meci de hochei al Stelei, nu probleme cu diferitele etnii si nici cum se numesc diferite locuri in limbi diferite.

Nu conteaza ce nume au, conteaza doar sa ii batem.

Andrei SAVA13.02.2009 11:57
Nu conteaza ce nume au, conteaza doar sa ii batem.

Corect!

Totuși, mi-e greu sã cred cã echipã ar fi înregistratã fãrã menționarea orașului de origine, Miercurea Ciuc. Dacã e așa, atunci chiar cã e grav...

mdionis13.02.2009 12:02
Corect!

Totuși, mi-e greu sã cred cã echipã ar fi înregistratã fãrã menționarea orașului de origine, Miercurea Ciuc. Dacã e așa, atunci chiar cã e grav...

 

f9453e721a360daebe8efa9e1cb9f328.jpg

dee13.02.2009 12:16
@toti ceilalti : Echipa e inscrisa la FRHG si in toate actele oficiale sub numele de HC Csíkszereda, fara niciun Miercurea-ciuc. Iar daca eu vreau sa-mi fac o echipa cu nume in poloneza sau in ebraica, orice institutie a statului roman e obligat sa-mi dea voie sa merg cu

 

ti se da voie atata timp cat exista cel putin un cuvant in limba romana in insiruirea aceea de cuvinte care-ti alcatuieste denumirea echipei, de fapt a societatii pe care ti-ai inregistrat-o anterior la registrul comertului, iar apoi la FRHG. ( HG Csikszereda =Hochei Club Csikszereda)

 

Tupac Amaru13.02.2009 13:00

Doar atat.

Bravo Steaua!

 

Si lui Mariusz si celorlalti ungurofili: daca erati in czinutul Harom Scaune erati de mult magyarizati, fratilor....

Le reseau pansant13.02.2009 13:02
Limba maghiarã aparține familiei de limbi uralice, în vreme ce mongola este o limbã altaicã. Nu e același lucru.

Moncher, asa pentru tine fac putin off topic, sa nu crezi ca sunt pe langa cu fenomenul lingvistic.

 

Limba maghiara face parte din familia limbilor fino-ugrice, aceasta familie la randul sau se imparte in 4 categorii dupa cum urmeaza:

I.Grupa de Nord reprezentata de limba lapona (saami) ori samé aproximativ 40.000 de vorbitori

 

II.Grupa limbilor baltice reprezentata de -finlandeza-6 milioane

-careliana -160 mii de vorbitori

-limba estoniana

 

III.Grupa de centru reprezentata de -lb. morvd (pe cursul inferior al Volgai) 1,2 mil de vorbitori

-lb. mari (sau ceremisa) 600.000 de vorbitori

-lb. zyriana 250.000 de vorbitori

-lb. voltaica 550.000 de vorbitori, intalnita in zona Ural

Din aceasta grupa centrala, face partea si limba maghaiara, fiind cea mai vorbita si raspandita limba fino-ugrica-15 milioane de vorbitori.

 

IV. Grupul de sud - limba georgiana 4 milioane de vorbitori, speficicul acestei limbi consta in impartirea sa, la nivel dialectal in 2 mari categorii:

-zan (mingreliana) vorbita in sudul Georgiei de aproximativ 500.000 de persoane

-laz vorbita de 30.000 de persoane, ca regiune geografica este prezenta la granita dintre Turcia si Georgia.

 

Acum ne-am lamurit cum sta treaba cu familiile astea lingvistice? daca tu nu te-ai prins ca era o irnorie la adresa origini lor etnice, apelativul "limba mongola", atunci pentru sinapsele, neuronii si circumvolutiunile tale imi pare sincer rau.

Te salut!

dee13.02.2009 13:29
Si lui Mariusz si celorlalti ungurofili: daca erati in czinutul Harom Scaune erati de mult magyarizati, fratilor....

 

nicio sansa, maghiarii sunt minoritari in secuime, la fel ca si romanii ;)

Exista lucruri legitime si imorale, morale dar nelegitime, nelegitime si imorale, morale si legitime. "Ungrofili" e exagerat spus doar pentru ca am discutat despre legitimitatea numelui echipei de hochei, neatingand si alte aspecte.

 

 

 

Marius13.02.2009 13:53
Doar atat.

Bravo Steaua!

 

Si lui Mariusz si celorlalti ungurofili: daca erati in czinutul Harom Scaune erati de mult magyarizati, fratilor....

 

Daca-i sti numai cati polonezi poarta numele de Mariusz, nume de origine latina :)

klassen13.02.2009 18:39

si totusi .. poze de la meci sunt ??

floroflores13.02.2009 21:19
@Andrei , multumesc pentru efortul tau de a scrie toate numele corect cu accente. Felicitari.

 

@toti ceilalti : Echipa e inscrisa la FRHG si in toate actele oficiale sub numele de HC Csíkszereda, fara niciun Miercurea-ciuc. Iar daca eu vreau sa-mi fac o echipa cu nume in poloneza sau in ebraica, orice institutie a statului roman e obligat sa-mi dea voie sa merg cu denumirea mai departe, daca nu mai e si alta cu aceeasi denumire.

 

HC a jucat asa cum a jucat ...Maine e finala cea mare in Liga MOL in care daca castiga, va lua primul trofeu major din istoria clubului. Chiar credeti ca acest meci conta ? Poate doar pentru orgoliu si statistica ... HC se odihneste pana in martie cand va incepe Play-Off-ul adevarat...

 

In alta ordine de idei, din pacate echipa nationala a avut un cantonament saptamana trecuta incheiat cu niste meciuri amicale in care am jucat noi cu noi. sau nationala cu strainii hc-ului si brasovului... Jucatori care nu s-au prezentat la lot fara niciun motiv : Mihaly Arpad , Timaru Ioan , Catrinoi Adrian, Borsos Attila . Antal istvan a fost invoit de catre Marius Gliga datorita problemelor personale.

chiar nu-mi face placere sa-ti raspund mereu...insa ma vad obligat...indiferent de strategia hc (care nu ne intereseaza), ieri am fost mai buni si v-am batut.Intelegi??? V-AM BATUT. DEOCAMDATA PUNCT. Daca tie iti fac mai bine argumentele,sau voi, atotstiutorii acestui sport va consolati cu ele,e problema voastra...ideea de baza este ca nu renuntam la nimic si vom lupta in continuare...si vei vedea Steaua in finala...iar usor,usor,stelistii adevarati vor umple patinoarul...v-am batut prin daruire si prin spirit de lupta...si nu vom ceda niciodata !!! Steaua CAMPIOANA!!!

 

Prezent!!

 

Cum zicea un bun prieten de-al meu pe aici printr-un topic:

 

"Spiritul de lupta al Stelei si mandria de a fi stelist parca mai este prezenta doar pe patinoar ..."

Mai adevarat de atat nu se poate...nu prin a invoca "prietenia" noastra cu cei din Ciuc aducem suporteri in patinoar...multora va plac manifestarile suporterilor PAO in sala de baschet si chiar le-ati postat...sa stiti ca aia vin la orice meci la sala lor de acasa si fac o asemenea atmosfera...cat mai traiesc,sper sa ajungem sa intelegem un lucru: sa venim si sa cantam pt culorile noastre,indiferent ca jucam cu Sportul Studentesc sau cu Ciucul...si atunci vom fi cu adevarat mandrii de noi...ar fi o placere sa ne intalnim si sa cantam meci de meci,cat de neimportant ar fi...asa,am crea o atmosfera si o comunitate indestructibila...nu ne vom face mai puternici decat prin prezenta,continuitate si mai ales consistenta...haideti,suntem atatia in atatea cartiere,care putem veni...si simtim la fel...e mare pacat...dar eu tot mai sper...tip bv...poti sa-mi dai un mesaj daca vei vrea sa vii alaturi de noi la hochei...vom vorbi si crede-ma ca te ajut cu ce pot din toata inima...nu-mi dau seama de ce suntem asa distanti...E un apel din inima pe care vi-l fac...si mai ales ca am pornit cu o victorie!!! HAIDETI PRIETENI!!! ALATURI DE Steaua!!!

klassen14.02.2009 20:09

am vazut un fotograf care facea poze , chiar nu sunt poze ??

tipbv14.02.2009 20:48
chiar nu-mi face placere sa-ti raspund mereu...insa ma vad obligat...indiferent de strategia hc (care nu ne intereseaza), ieri am fost mai buni si v-am batut.Intelegi??? V-AM BATUT. DEOCAMDATA PUNCT. Daca tie iti fac mai bine argumentele,sau voi, atotstiutorii acestui sport va consolati cu ele,e problema voastra...ideea de baza este ca nu renuntam la nimic si vom lupta in continuare...si vei vedea Steaua in finala...iar usor,usor,stelistii adevarati vor umple patinoarul...v-am batut prin daruire si prin spirit de lupta...si nu vom ceda niciodata !!! Steaua CAMPIOANA!!!

 

 

Mai adevarat de atat nu se poate...nu prin a invoca "prietenia" noastra cu cei din Ciuc aducem suporteri in patinoar...multora va plac manifestarile suporterilor PAO in sala de baschet si chiar le-ati postat...sa stiti ca aia vin la orice meci la sala lor de acasa si fac o asemenea atmosfera...cat mai traiesc,sper sa ajungem sa intelegem un lucru: sa venim si sa cantam pt culorile noastre,indiferent ca jucam cu Sportul Studentesc sau cu Ciucul...si atunci vom fi cu adevarat mandrii de noi...ar fi o placere sa ne intalnim si sa cantam meci de meci,cat de neimportant ar fi...asa,am crea o atmosfera si o comunitate indestructibila...nu ne vom face mai puternici decat prin prezenta,continuitate si mai ales consistenta...haideti,suntem atatia in atatea cartiere,care putem veni...si simtim la fel...e mare pacat...dar eu tot mai sper...tip bv...poti sa-mi dai un mesaj daca vei vrea sa vii alaturi de noi la hochei...vom vorbi si crede-ma ca te ajut cu ce pot din toata inima...nu-mi dau seama de ce suntem asa distanti...E un apel din inima pe care vi-l fac...si mai ales ca am pornit cu o victorie!!! HAIDETI PRIETENI!!! ALATURI DE Steaua!!!

floflores..eu sunt din Brasov..dar daca o sa vin in buc..fii sigur ca voi veni aluri de voi cei din buc..echipa de hockey mie cea mai apropiata de suflet dintre toate sectiile..poate va pufneste rasul dar m-am apucat de invatat sa patinez..sa vad si eu cum e..cu Steaua mereu!

 

floroflores14.02.2009 21:11
floflores..eu sunt din Brasov..dar daca o sa vin in buc..fii sigur ca voi veni aluri de voi cei din buc..echipa de hockey mie cea mai apropiata de suflet dintre toate sectiile..poate va pufneste rasul dar m-am apucat de invatat sa patinez..sa vad si eu cum e..cu Steaua mereu!

tocmai fiindca stiam ca esti din Brasov si tocmai pt ca am vazut cat tii la echipa de hochei Steaua mi-as dori sa vii alaturi de noi...mor de nervi fiindca nu ne adunam din nou sa umplem patinoarul...tocmai de-aia am facut un apel la tine ca si la toti cunoscutii mei sa venim cat mai multi...fiindca putem juca finala...dar putem vorbi mai multe daca vrei prin mesaje personale...vino aici si ne vedem si in a doua etapa la Bv...la stadion...

tipbv15.02.2009 17:40

sigur vom juca finala..iti dai seama ca ne vedem la meciul cu rapid 2=FC Brasov..cu Steaua mereu!

11216.02.2009 20:58
sigur vom juca finala..iti dai seama ca ne vedem la meciul cu rapid 2=FC Brasov..cu Steaua mereu!

 

da, dar doar finala mica cu Brasov ...finala mare, la fel ca anul trecut, se joaca intre noi. La fel ca Liga MOL ..si inca o data s-a demonstrat ca hocheiul ciucan este peste cel bucurestean si maghiar ( la nivel de club)

Adrian16.02.2009 21:03
da, dar doar finala mica cu Brasov ...finala mare, la fel ca anul trecut, se joaca intre noi. La fel ca Liga MOL ..si inca o data s-a demonstrat ca hocheiul ciucan este peste cel bucurestean si maghiar ( la nivel de club)

 

Inca o data, pentru a doua oara.

Motiv de mandrie.

 

Da' las' ca nu e Kurko etern ;)

floroflores17.02.2009 20:45

e clar ca am pierdut...e clar ca nu vom juca finala....am pierdut totul la hochei anul asta in afara de Cupa Romaniei,un trofeu care conteaza pt noi...insa,puteam aspira la mai mult...puteam fi alaturi de Steaua mult mai mult la hochei...ne certam mult prea mult intre noi, desi,fiecare gandim la fel...o seara trista pt mine,cred ca si pt voi toti care iubesc CSA Steaua,insa deocamdata nu suntem capabili de mai mult...pt mine e o mare nerealizare,o mare durere...

razvaneL0920.02.2009 18:00

am urmarit si eu un meci al echipei la TV acum cateva luni si mi-a placut efortul si fairplayul baietilor (nu ma prea pricep la hockey) dar vreau sa stiu cand mai sunt meciuri sa ne strangem daca nu va deranjeaza si mari si mici(am 15 ani daca nu va deranjeaza putem sa ne intalnim undeva si sa mergem mai multi asa cum o facem la fotbal) sa facem galerie si sectiei de hockey cum facem si la fotbal :) sa readucem la viata si hockeyul care in acest moment este cam uitat astept orice raspuns :) ori p un pm cu id , ori aici :)

 

 

 

 

 

 

(daca gasiti greseli gramaticale , sunt foarte obosit!)

klassen01.03.2009 15:29

la ce ora e meciul miercuri ???

floroflores01.03.2009 15:56
la ce ora e meciul miercuri ???

Atentiune!!! Steaua Hochei joaca acasa miercuri 4 martie contra sc miercurea-ciuc. Rectificare: Steaua Hochei bate acasa miercuri 4 martie pe sc miercurea-ciuc. :steag_cruce_invers:

 

Atentiune!!! Steaua Hochei joaca acasa miercuri 4 martie contra sc miercurea-ciuc. Rectificare: Steaua Hochei bate acasa miercuri 4 martie pe sc miercurea-ciuc. :steag_cruce_inv

din cate stiu 17.30,dar nu sunt sigur...

«123»