Mã minunez adesea de câte discuții se pot isca pe marginea unor chestii aparent minore. De data asta totul a pornit de la numele unei echipe de hockey.
Cum numele sub care e înscrisã la FRHG aceastã echipã este HC Csikszereda Miercurea Ciuc, nu vãd rostul protestelor. Desigur, rãmâne de discutat câtã minte au avut oficialii federației când au acceptat aceastã denumire. Oricum, mã întreb dacã în presa maghiarã, așa cum apare Steaua Bukarest, putem citi și despre HC Csikszereda Csikszereda...
Ca și Le reseau pansant, și eu consider cã scopul patronului echipei, János György Kurkó, e evident... Dar asta e cu totul altã discuție, al cãrei loc nu e aici.
Sper ca gãselnița asta cu numele maghiar al orașului transformat în nume de echipã sau de altceva (la Miercurea Ciuc existã și o editurã cu același nume) sã nu prindã și în alte pãrți. Cã, în caz cã modelul ar fi preluat, doar pentru efortul de a vorbi despre echipele Gyergyószentmiklós din Gheorgheni, Sepsiszentgyörgy din Sfântu Gheorghe, sau Székelyudvarhely din Odorhei, crainicii ar trebui sã primeascã spor de periclitate pentru limbã, plus un specialist în deznodat, în permanențã lângã ei...
Ei, și ca sã va dau de gândit, ce ne facem cu A.C. Milan? Cã numele orașului e Milano, dar în dialectul local lombard denumirea e Milán... ![]()
Eu zic sã-i lãsãm pe Kurkó și ai lui în plata Domnului, iar noi sã dorim noi și noi înfrângeri ale... HC Csikszereda în fața Stelei. Pentru cã, la urma urmei, asta conteazã, nu? ![]()

