Joi la patinoarul Mihai Flamaropol a avut loc primul meci din cadrul ligii play-off a LNH, meci care a opus echipele CSA Steaua si HC Csikszereda.
In primul meci ca antrenor principal pentru Cam Severson, hocheistii nostri au avut de infruntat echipa care probabil va castiga LigaMol. Avand un efectiv redus stelistii au luptat cu multa ardoare reusind sa invinga echipa din Miercurea Ciuc chiar daca sansele de intrare in play-off-ul final erau foarte mici.
Steaua a jucat cu urmatorii jucatori:
Portar: Istvan Csergo, Adrian Catrinoi
Linia 1: Evgeny Pisarenko, Catalin Geru, Ioan Timaru, Mihai Georgescu, Viorel Nicolescu
Linia 2: Razvan Lupascu, Evgeny Emelyanenko, Nicusor Lusneac, Claudiu Mihailescu
Linia 3: Stefan Florea
Livia 4: -
Pentru Steaua au inscris:
04:42 Viorel Nicolescu (Ioan Timaru), 12:39 Evgeny Pisarenko (Mihai Georgescu), 33:21 Razvan Lupascu (Evgeny Emelyanenko, Ioan Timaru), 37:59 Claudiu Mihailescu, 38:16 Ioan Timaru (Viorel Nicolescu, Razvan Lupascu), 59:01 Evgeny Emelyanenko (Razvan Lupascu)
In celalalt meci al play-off-ului SC Miercurea Ciuc - SCM Brașov 8-0
Clasamentul dupa primele meciuri arata in felul urmator:
1. HC Csikszereda 12 9 3 0 59- 28 31p.
2. SC Miercurea Ciuc 12 6 3 3 47-35 23p.
3. Steaua București 12 3 1 8 43-52 10p.
4. SCM Brașov 12 2 1 9 32-66 8p.
Pentru Steaua urmeaza urmatoarele meciuri: pe 18 februarie in deplasare contra SC Miercurea Ciuc, pe 24 februarie tot in deplasare contra celor de la SCM Brasov, pe 28 februarie returul cu HC Csikszereda, pe 4 martie acasa impotriva lui SC Miercurea Ciuc si in ultimul meci pe 8 martie acasa contra lui SCM Brasov.
