FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Valentin Ceausescu

«123»
1on23.03.2010 23:28
Din scenele astea( si inca cate or mai fi, si mai pilduitoare), reiese, pentru mine, destul de clar ca Valentin nu a fost in niciun caz ceea ce ii atribuie lumea azi:creatorul si conducatorul Stelei.

 

Care "lumea de azi"? Frustratii? "ziaristii"? Contează ce cred ei?

LDS25.03.2010 00:00
Din scenele astea( si inca cate or mai fi, si mai pilduitoare), reiese, pentru mine, destul de clar ca Valentin nu a fost in niciun caz ceea ce ii atribuie lumea azi:creatorul si conducatorul Stelei. A fost un apropiat, un simpatizant, un protector(numai prin forta numelui), un vizionar, un profesionist in rolul de prieten si protejant al jucatorilor, in rolul pe care azi il abordeaza multi manageri din fotbalul mare, dar nu avea nici puterea, nici vointa, si nici structura interioara pentru a se impune in fauna de generali, secretari judeteni, comandanti de militie, sefi si sefuleti de securitate, politruci si politruce, pentru a influenta destinele Stelei altfel decat prin acumularile sale intrinseci, independente de numele Ceausescu si influenta lui.

Tot ceea ce a facut pentru Steaua a facut-o ca un profesionist, nu ca fiul dictatorului!

 

I

 

Pai "lumea de azi" are o alta viziune fata de notiunea de "creator". "Creatorul", cel putin in viziunea mioritica, este ala care poa' sa zica aluia "creat" traditionalul dicton de coviltir "Eu te-am facut, eu te omor !". "Creatorul" zilelor noastre este mai degraba un tatuc discretionar si din aceasta stare de fapt rezida motivele pentru care Gigi Becali vorbeste in numele Stelei, in masura in care si jurnalistii sunt indreptatiti ca atunci cand isi doresc sa "afle" cate ceva ce tine intrinsec de Steaua, sa-l sune pe Gigi Becali si nu pe antenor sau presedinte. Pentru ca asa e pe la noi, tatucul este acela care stie tot, tatucul taie si spanzura, turma isi urmeaza neabatuta pastoru', care iubeste televizoru' s.a.m.d.

 

Ei bine, Valentin Ceausescu, nu a facut si nu face parte din acest peisaj. Ceausecu al' batran a stiut sa-si educe copiii, macar meritul asta trebuie sa i-l acordam, printre putine altele, pe care istoria incepe, treptat, sa i le recunoasca. Cine a trait vremurile alea, chiar si in frageda copilarie, stie foarte bine ca nu Ceausescu era raul principal al societatii, ci cateii din jurul lui, puincuristii, aplaudacii, care organizau defilarile cu pioneri, cu utc-isti, cu brigadieri, aia care raportau "productii record la hectar", care faceau reportaje cu copii zambitori intr-o tara cu galantarele goale. Dureros este ca aceste gunoaie sunt astazi etaloane morale ale acestei societati maneliste de consum, pe care "o traim" pe pielea noastra. A nu se intelege prin asta ca as fi vreun nostalgic al "vremurilor de dinainte".

 

Printre multele teze flatulate de catre acesti "guru" de mucava, este si aceea a "echipelor fostului regim", o teza care prinde foarte bine in multe medii de dezbatere declarate "neutre", asta si pentru faptul ca o jumatate din aceasta afirmatie este adevarata. Dinamo, a fost, intr-adevar, echipa militiei si a securitatii acelor vremuri, Dinamo chiar au facut abuzuri, au trantit meciuri, au jucat in culise, chiar au distrus destine si cariere de jucatori, acompaniati fiind de cele doua institutii ale acelui stat totalitar, institutii care, de fapt, conduceau tara. Iar asta s-a dovedit pe data de 22-12-1989, cand securitatea, cu acceptul omniprezentului KGB, a decis "s-o carmeasca" catre "capitalism" (a se citi manelism). Singurul "element" eliminat a fost acel cuplu de trista amintire, "ceilalti" ramanand si astazi, bine-mersi, onesti si prosperi "oameni de...afaceri".

 

Ca sa reven la firul discutiei, mai trebuie mentionat ca fotbalul de atunci avea un alt statut fata de cel acordat de catre aceasta societate bolnava a zilelor noastre. In ciuda faptului ca era cu mult mai valoros si mai performant, fata de parodia de astazi, fotbalul acelor vremuri avea un statut de activitate recreativa, de divertisment, echipele nu erau asociate cu persoane, ci mai degraba cu institutii ale statului, intreprinderi sau date calendaristice. Sigur, existau si atunci un Tudor Postelnicu si un Valentin Ceausescu , doua personaje "yin and yang", aflate intr-o antiteza perfecta. Unul dintre ei, educat la inalte scoli si cu un creier pregatit si format ca atare, altul, un militian primitiv, oarecum versat de scoala vietii si cu spoiala de respect pe care i-o dadeau gradele, tabla de pe umeri. Dinamo (securitatea) avea prima optiune la transferuri si ce exemplu mai graitor as putea da, decat acela al lui Marius Lacatus, un dinamovist convins la acea vreme, dupa cum chiar el a recunoscut, un dinamovist convins care a ajuns sa joace la Steaua numai datorita prostiei proverbiale militienesti, recte, a aceluiasi Postelnicu, care nu l-a acceptat pe Lacatus deoarece "avea parul prea mare". Cine a trait acele vremuri si face un minim efort de judecata obiectiva, stie ca rareori Steaua putea sa "ia fata" lui Dinamo, cand era vorba de vreun jucator valoros, recunoscut ca atare, conform standardelor acelor vremuri. Cu atat mai miraculoasa este castigarea "acelei cupe", asa cum este luata in ziua de azi in deradere de catre diversi pitecantropi.

 

Sigur, dupa anul 1986, am mai putea discuta si de eventuale "abuzuri" facute de Steaua. Mai guita unii in ziua de azi, asta desi orice jucator din Romania acelor vremuri isi dorea sa ajunga la aceasta echipa. Un aspect ar mai fi acela ca, dupa ce s-a castigat CUPA, Ceausescu al' batran a realizat potentialul de imagine pe care il putea aduce fotbalul Romaniei, mult mai grandios decat gimnastica feminina, care ne facuse propaganda, pana atunci. Dar chiar si asa, marile abuzuri le-au facut tot Dinamo, tot securisto-militienii, deoarece ei erau, in fapt, cei multi, cei care controlau totul. In plus de asta, mai trebuieste sa subliniem si bunul simt al lui Valentin, corelat cu faptul ca Steaua, din postura de proaspat castigatoate a Cupei Campionilor Europeni, era respectata si chiar ajutata involuntar de catre "purtatorii de fluieras", spre deosebire de Dinamo, ale caror mijloace erau santajul si teroarea.

 

In concluzie, "a fost sau n-a fost Valentin Ceausescu "creatorul" Stelei Seviliene ?" Conform standardelor acelor vremuri, a fost mai degraba un parinte spiritual, un bun si meritat prieten. Asta pentru ca, atunci, fiecare isi cunostea foarte bine locul care ii era repartizat, de cele mai multe ori, conform valorii si meritelor de care era capabil. "Creatorii" ar putea fi considerati Halagian, Ienei, insusi colectivul de jucatori, precum si starea de spirit de atunci, "foamea de performanta", atat de absenta in zilele noastre. Iar daca tot am ajuns aici, la "oile noastre", haideti sa ne imaginam un Valentin Ceausescu, castigator de Cupa Campionilor, in zilele noastre... Indraznesc sa cred ca manelele s-ar redefini atat ca gen muzical, cat si ca spirit...

Lari13.05.2010 04:46

Fiul cel mare al lui Nicolae Ceausescu este acuzat de Muzeul de Artă că vrea să pună mana pe unele opere de artă care apartin statului roman. Valentin Ceausescu cere despagubiri de 7.000 de euro pe zi, incepand de la 28 aprilie, Muzeului de Artă pentru că nu i-a inapoiat toate bunurile confiscate la Revolutie.

 

Razboiul pe averea familiei Ceausescu a fost redeschis de Muzeul National de Artă al Romaniei, care-i contestă lui Valentin Ceausescu, fiul cel mare al fostilor dictatori, dreptul de proprietate pe o parte dintre operele de arta confiscate in decembrie 1989.

 

În replica Valentin Ceausescu acuză oficialii muzeului de abuz impotriva intereselor persoanelor si obstructionarea punerii in aplicare a hotararilor judecatoresti.

 

Pentru cel putin 23 de bunuri culturale există dovezi sau indicii că apartin statului roman, sustine directorul Muzeului de Arta Roxana Theodorescu, astfel că acestea nu pot fi restituite fiului fostilor dictatori. Muzeul detine documentele de proveniență a acestor bunuri culturale foarte valoroase care apartin statului roman", sustine Roxana Theodorescu. Oficialul a contestat la Tribunalul Bucuresti titlul emis de un executor judecatoresc, angajat de Valentin Ceausescu, care cere restituirea silită a bunurilor confiscate in timpul Revolutiei din decembrie 1989 de la domiciliile celor trei copii ai lui Nicolae si Elena Ceausescu: Zoia, Nicu si Valentin.

 

Bunuri proprietate publică

 

Potrivit Roxanei Theodorescu, cele 23 de obiecte de patrimoniu, confiscate din casele celor trei, apartineau statului si se aflau in administrarea Gospodariei de Partid, astazi Regia Autonomă-Administratia Patrimoniului Protocolului de Stat (RA-APPS). De altfel, toate aceste opere - opt tablouri, o statueta vase si platouri din China si din Japonia - au numere de inventar apartinand fostei Gospodarii de Partid/RA-APPS.

 

Spre exemplu, tabloul Femeie in fotoliu" al lui Iosif Iser a fost achizitionat de Comisia de achizitii a muzeului, fiind inregistrat in evidente cu nr. 6.631 si transferat la fosta Gospodarie de Partid in iunie 1966. În mod similar, tabloul Peisaj" al lui Camil Ressu, achizitionat in 1966, statueta Fata cu ulcioare" de Dimitrie Paciurea - achizitionată in 1983, tabloul Natură statică" al lui Iosif Iser - achizitionat in 1987, au fost transferate la Gospodaria de Partid.

 

Roxana Theodorescu a explicat judecatorilor că aceste lucrari apartineau statului in 1990, fiind inventariate in patrimoniul Gospodariei de Partid ca bunuri proprietate publică si, ca atare, sunt inalienabile, insesizabile si imprescriptibile, acestea neputand fi executate si predate silit, asa cum solicită intimatul Ceausescu".

 

Directorul Muzeului de Artă cere instantei să constate că toate cele 10 procese-verbale, intocmite la inceputul anului 1990, prin care s-au predat MNAR aceste opere de artă sunt incomplete si sunt mentionate rar adresele sau persoanele de la care au fost confiscate, dand exemplu cazuri in care era mentionat în zilele Revolutiei (in zona Televiziune)". Cu două exceptii, procesele-verbale de predare de la 19 si de la 29 ianuarie 1990, nu rezultă că toate operele de artă mentionate sunt bunuri ridicate de la Valentin Ceausescu si de la numitul Ceausescu Nicu, asa cum a stabilit Tribunalul Bucuresti", mai sustin oficialii muzeului.

 

Valentin Ceausescu s-a declarat nemultumit de tergiversarile MNAR si de faptul că nu i se restituie toate bunurile confiscate. Într-o scrisoare adresată executorului judecatoresc Gheorghe Tanase, el arată: Sunt indreptățit să cred că debitoarea, MNAR, a instrainat sau a inlocuit unele obiecte, ceea ce ar explica indarjirea cu care se opune restituirii, motive pentru care sunt nevoit să actionez, conform legii, impotriva reprezentantului legal al Muzeului National de Artă al Romaniei pentru abuz impotriva intereselor personale, obstructionarea punerii in aplicare a hotararilor judecatoresti si să solicit daune-interese in cuantum de 7.000 euro pentru fiecare zi de intarziere, incepand de la 28 aprilie".

 

Încă 40 de tablouri

 

De trei ori s-au intalnit executorul judecatoresc, insotit de avocatii lui Valentin Ceausescu, cu oficialii MNAR. Pană la 6 mai 2010 i-au fost restituite lui Valentin 308 bunuri culturale si carti. Printr-o altă sentință câștigată definitiv, in aprilie 2008, de Valentin Ceausescu, MNAR i-a mai restituit 27 de bunuri: 15 tablouri, trei lucrari de grafică si nouă opere de artă decorativa În acest moment, MNAR mai trebuie să restituie aproximativ 40 de tablouri (semnate Ștefan Luchian, Alexandru Ciucurencu, Nicolae Grigorescu, Gheorghe Petrascu, Corneliu Baba sa.) si mai multe vase, platouri, servicii de ceai sau de cafea din argint si din portelan, statuete si cutii de argint.

 

Adevarul

Lari16.09.2012 22:32

Interviu din august 2008, din gsp.

 

- stelisti.ro: Domnule Valentin Ceausescu, ati evitat mereu sa acordati interviuri

- Da, pentru ca nu imi place sa ies in fata, insa acum am facut o exceptie. Sunt o fire retrasa. Acesta este si motivul pentru care am acordat un singur interviu pana acum, lui Cristian Topescu, in urma cu cativa ani. Si asta pentru ca inca ii datorez lui Topescu invitatiile in studioul televiziunii, unde am putut urmari meciurile internationale in acei ani. Atunci am realizat ca Steaua poate cuceri Cupa Campionilor.

 

- stelisti.ro: Si nici la festivitatea de premiere organizata la Comitetul Central dupa finala de la Sevilla nu ati fost.

- Nu, pentru ca nu eram interesat, nu era meritul meu. Nu festivitatile conteaza. Si, de altfel, nu aveam nici o calitate oficiala. Loti Boloni chiar mi-a reprosat mai tarziu ca nu am fost alaturi de ei la acea festivitate. I-am raspuns ca nu conteaza sa fii prezent la ceremonii. Important este sa realizezi ceva, chiar daca acel lucru nu va fi recunoscut.

 

- stelisti.ro: Sa o luam cu inceputul. In tinerete, ati studiat fizica la Londra, la Imperial College, intre 1967 si 1970. Cum apreciati sistemul de invatamant din Anglia comparativ cu cel din Romania?

- Programul de acolo era mai lejer si nu se invatau atat de multe lucruri ca la noi. Erau mai putine ore, o libertate mare, dar si o responsabilitate pe masura din partea studentilor.

 

Profesorii din Marea Britanie erau diferiti de cei pe care i-am cunoscut in Romania, adica mai comunicativi. Ceea ce am constatat a fost ca la noi sistemul de invatamant a produs oameni extrem de bine pregatiti, eu fiind coleg cu ei.

 

Si imi aduc aminte ca in ultimele clase de liceu am fost pregatit de profesori universitari. Nu pentru a trece clasa, ci pentru a invata mai mult.

 

- stelisti.ro: Care a fost legatura dintre scoala si sport?

- Am avut doua pasiuni, fizica si sportul, care mi-au parut in mod natural complementare. La un moment dat, chiar am incercat sa le explic jucatorilor legatura dintre fotbal si geometrie, intr-o viziune mai complexa, dar am renuntat. Doar jucasem si eu fotbal.

 

Despre tatal sau, Nicolae Ceausescu

 

- stelisti.ro: A fost tatal dumneavoastra stelist?

- Da. Si ma mai lua cu el la meciuri. Asa am deprins eu pasiunea pentru fotbal. S-a ocupat la un moment dat si de club prin functia pe care o avea. Insa acest lucru a durat cel mult un an. Apoi, se interesa numai de rezultate.

 

- stelisti.ro: Apropo, era sever?

- Era si autoritar cand trebuia, insa eu il vedeam destul de rar. Era extrem de ocupat. Interactiunea am avut-o in copilarie cu bunica din partea mamei sau cu mama. Si nici mama nu avea atat de mult timp liber. Am fost genul de om linistit, asa ca nu am fost urecheat de ai mei.

 

Cum a inceput legatura cu fotbalul si Steaua

 

- stelisti.ro: Povestiti-ne cum ati inceput legatura cu fotbalul!

- Cand eram mic, jucam fotbal pe maidane, in jurul casei din Primaverii. Fiind mai mic ca varsta, am fost pus in poarta. Am evoluat ulterior si in campionatul orasenesc.

 

Si sa stiti ca niciodata nu am fost protejat de cei impotriva carora jucam, ba din contra. Imi amintesc ceva. Se ocupa Tataru de noi cand aveam 17-18 ani si jucam la "orasenesc". A fost un moment cand mi-a trecut o gheata din piciorul unui fundas de-al nostru, foarte aproape de ochi. Am avut si o comotie la un antrenament.

 

- stelisti.ro: De ce ati ales Steaua?

- Am tinut cu Steaua, dar nu eram patimas. Faptul ca am gasit o echipa formata de Alecsandrescu si antrenata de Ienei a fost foarte important. Consider ca Ienei a fost cel mai mare antrenor din Romania. Formam o echipa de la conducere si pana la jucatori.

 

- stelisti.ro: Cum a inceput apropierea de echipa?

- Era prin '85. Pe Ienei il stiam dinainte, pe Iordanescu il cunoscusem in Grecia, cand ii facusem o vizita lui Vardinoianis. Puiu juca la OFI. Era perioada cand plecase Halagian de la echipa.

 

M-am intalnit cu cei doi la un meci al lui Dinamo, de campionat, pentru ca eu mergeam si in "Stefan cel Mare". Si mi-au zis Haideti!. M-am dus apoi la club, l-am cunoscut pe domnul Alecsandrescu, am inceput sa mai merg la antrenamente si asa am devenit apropiat al echipei.

 

Anii '70? O generatie valoroasa, dar ratata

- stelisti.ro: Mergeati des la meciurile Stelei inainte de a va implica?

- Sa stiti ca am fost la toate meciurile echipelor romanesti in cupele europene din acei ani. Vreau insa sa spun un lucru. Tin minte ca acea echipa a Stelei de la finalul anilor '70, desi era extrem de valoroasa, nu avea rezultate.

 

Iata un motiv: tin minte ca aveam un meci la Targoviste, prin '80-'81. Steaua se batea la campionat. Am fost si eu la partida. Cand am ajuns, primul secretar m-a intrebat: "Tovarasul Valentin, de ce mai veniti? Nu stiti ca...". Si, intr-adevar, am pierdut cu 4-0. Acel lucru m-a deranjat. Eu nu acceptam deloc asa ceva.

 

M-am intalnit mai tarziu cu Iordanescu si cu Lita Dumitru, dupa castigarea Cupei Campionilor, si m-au intrebat de ce nu i-am sprijinit si pe ei. Le-am zis ca atunci eram prea tanar, plus felul in care procedau ei inainte. Si le-am dat ca exemplu acel meci, de la Targoviste. S-a ratat o generatie de mari jucatori care au preferat sa castige nimic.

 

Am protejat Steaua, dar am vrut binele intregului fotbal romanesc. Nu aveam o fixatie pentru o echipa

 

- stelisti.ro: Este corectă titulatura de "omul din umbră al Stelei"?

- Nu mă pricep să apreciez astfel de sintagme. Meritul cel mare a fost al lui Ion Alecsandrescu, cel care a creat echipa si al celor care l-au ajutat. Meritul pentru formarea echipei revine insa si MapN. Este vorba de generalul Ion Coman si de ministrul aparararii, Olteanu.

 

Am fost intotdeauna constient ca a face bine intr-un sistem finit" cum este societatea umana, sau cum percep eu acest sistem, si poate imi acordati dreptul de a face aceasta apreciere, inseamna sa faci cit mai putin rau.

 

Rolul meu a fost de a uni si a proteja Steaua. Dar am vrut sa fac bine intregului fotbal romanesc, nu doar Stelei. Putea fi si Craiova, si Dinamo, oricare. Eu am fost pe stadioane la campaniile de calificare si ale Craiovei, si ale lui Dinamo din acei ani, nu aveam fixatie pentru o echipa.

 

Unii generali din Armata doreau sa castige ca si cei de la Interne, adica prin orice mijloace. M-am opus

 

- stelisti.ro: Insa ce intelegeti prin protejare?

- Nu in sensul in care sa se castige necinstit! Dar nu am dorit ca o grupare de valoare sa fie faramitata, asa cum a procedat Ministerul de Interne cu Craiova '83. Este vorba de Postelnicu. Vreau sa stiti insa ca Mircea Lucescu n-a avut nici o legatura cu "distrugerea" acelei echipe, cum s-a tot vorbit. Mai ales ca el era pe atunci la nationala. In plus, am considerat ca, prin simpla mea prezență in tribuna, ai nostri aveau siguranta ca nu erau furati.

 

Am vorbit mai devreme despre aportul adus de generalul Coman si de ministrul Olteanu. Din pacate, existau si altii in conducerea Ministerului care au actionat in acelasi mod precum cei de la Interne.

 

- stelisti.ro: Adica?

- Eu consider ca nu era nici o diferenta intre conducatorii de la Ministerul de Interne si cei de la Armata. Pentru ca nu aveau incredere in echipa, unii generali de la Armata aveau aceleasi tendinte precum cei de la Interne: sa castige oricum, prin orice mijloace. Aceste lucruri se faceau prin spatele meu, iar eu am incercat sa ii opresc.

 

- stelisti.ro: Erati fiul presedintelui. Simpla prezență in tribună nu intimida arbitrii?

- Nu inteleg de ce, dupa atatia ani in care am fost la aproape toatele meciurile Stelei si ale altor echipe, arbitrii s-ar fi "emotionat ca sunt prezent in tribuna. Mesajul era doar pentru cei care manevrau fotbalul romanesc. Eu voiam doar corectitudine.

 

Vă dau un exemplu. A fost un Steaua-Craiova in '89, pierdut de noi cu 2-1. Arbitrul Moroianu prelungise jocul citeva minute, in speranta că poate egalam. După meci, a vrut mă vada Avea o problemă si apelase la mine. Inainte de toate, i-am spus: "Sunteti un arbitru bun, nu era nevoie să ne sprijiniti. Baietii trebuie să cîștige cinstit". Intrebati arbitrii de atunci dacă am pus presiune pe cineva!

 

Insa a mai fost un derby cu Dinamo si arbitru era Ion Craciunescu. Am pierdut, dar am avut un "11" metri neacordat. Bumbescu fusese impins clar din spate in careu. Ulterior, Craciunescu a venit la club, la biroul domnului Alecsandrescu, pentru ca erau prieteni. Si eram si eu acolo. Cand m-a vazut, mi-a spus ca nu a fost penalty. Am facut si un pariu, iar dupa ce a vazut caseta a recunoscut. Insa nu i-am reprosat absolut nimic. Nu obisnuiam sa discut niciodata cu arbitrii nici inainte, nici dupa meci.

 

Mi-a placut sa fiu corect

- stelisti.ro: Niciodata nu ati intentionat sa favorizati Steaua, din postura in care va aflati?

- Mi-a placut sa fiu corect, nu am apelat la asemenea mijloace. Eu am sprijinit echipele romanesti cat am putut.

 

Tin minte un episod. Era prin '85. Aveam un meci la Bihor, cand eram deja campioni. Am aflat ulterior ca a existat o intelegere intre jucatori sa o lase mai moale. La intoarcere, eu, care nu faceam sedinte, i-am chemat la stadion sa ii intreb ce s-a petrecut. Loti Boloni mi-a zis ca nu au vrut sa forteze. Eu i-am raspuns: "Loti, fiecare meci trebuie jucat la castig, nu exista altceva". Acest mesaj era pentru toata echipa.

 

Va mai dau exemplu un meci in deplasare, cu FC Olt, din '89, inainte de returul cu Galatasaray. La pauza era 1-0 pentru ei. Am cerut voie si m-am dus in vestiar la Olt. I-am rugat sa joace cat de tare pot, fara teama, sa ii bata pe ai nostri daca reusesc. Pe mine nu ma interesa rezultatul final sau daca Steaua pierdea titul, ci doar ca lucrurile sa fie pe teren.

 

Initial, nu l-am vrut pe Hagi la Steaua!

 

- Despre transferul lui Hagi?

- Era inainte de meciul cu Kuusisy, in 1986. Alecsandrescu il dorea mult, insa eu am discutat cu jucatorii reprezentativi ai Stelei si am considerat la acel moment ca nu este nevoie sa il aducem. Gica era un jucator foarte bun, dar cu personalitate si ma temeam ca asta ar fi putut schimba stilul de joc al echipei.

 

Mai tarziu, inainte de Supercupa Europei din 1987, l-am intrebat daca vrea sa vina. Daca refuza, nu il fortam. Eu niciodata nu am abuzat de puterea mea. Si el a fost de acord sa ajunga la noi.

 

I s-a propus apoi Sportului sa aleaga intre Balint si Majearu, dar Mac Popescu a refuzat. Cei din "Regie" se gandeau ca asta insemna ca accepta schimbul. Insa Hagi nu avea contract cu "studentii". Si conventia, parafata cu acte la Federatie, a fost sa il imprumutam de la meciul din Supercupa pana la finalul campionatului. Tot Hagi a fost cel care a decis sa continue cu Steaua.

 

- stelisti.ro: Existau pe atunci stimulente?

- Sigur. Cei de la Dinamo, e vorba de conducerea de la Interne, atentie!, obisnuiau sa trimita cadouri echipelor impotriva carora jucam noi. Televizoare, video-uri . In nici un caz bani. Asta doar ca sa ii motiveze si sa joace tare cu noi.

 

- stelisti.ro: De ce ati retras echipa la finala Cupei '88?

- Pentru ca nu am vrut sa ii las pe jucatori fara sprijin in acele momente. După golul anulat pe nedrept lui Balint si vazind ce se petrecea pe teren, i-am facut semn lui Tică Danilescu să vină la "oficială". I-am transmis mesajul si am plecat spre vestiare. Pină să ajung, fotbalistii erau la dusuri. Am incercat apoi să ii determin să revina dar nu mai puteau fi intorsi. Cred că cea mai bună decizie ar fi fost ca trofeul să nu fie atribuit nici unei echipe.

 

Despre Gica Popescu si Securitate

 

- stelisti.ro: Gică Popescu a "dezertat" in '88...

- Intr-o discutie avută inainte de a pleca, mi-a spus că vrea să ramina Apoi a decis să revină la Craiova si nici nu si-a mai luat ramas bun.

 

- stelisti.ro: Despre colaborarea lui cu fosta Securitate?

- Era prea tinar atunci, să fim seriosi! Eu n-am auzit nimic despre jucatorii Stelei, cit timp am fost la club. Aș fi aflat imediat.

 

- stelisti.ro: Iar Belodedici a fugit citeva luni mai tirziu

- Nu stiu de ce a plecat Miodrag. Cred ca a dorit sa castige mai mult. Era un jucator foarte cuminte, cu bun simt tineam foarte mult la el. Nu i-am reprosat nimic poate pentru ca imi era prea drag.

 

Ne-am intalnit ulterior, dupa ce el si Laca revenisera la Steaua, in anii '90. Eram in parc cu fetitele si s-a plans de atitudinea colegilor mai tineri care nu fac fata la antrenamente. Apropo, singurul element "tehnic" pe care l-am introdus, cu acceptul antrenorilor, a fost pregatirea facuta de antenorul meu de karate, Florentin Marinescu. La inceput a fost greu acceptata dar apoi era regretata.

 

"N-am intervenit pentru Andone in '89, sunt speculatii

 

- stelisti.ro: Andone a facut semne obscene la un derby cu Steaua in '89.

- Nu am vazut acele gesturi pe moment. Eram cu spatele la teren, dar am vazut ulterior caseta. Nu era vorba de mine, m-a deranjat lipsa de respect fata de public. Apoi, generalii nostri au facut plangere la Comitetul Executiv si s-a propus suspendarea pe viata.

 

- stelisti.ro: S-a spus ca ati intervenit ca sa nu fie suspendat...

- Fals! Nu a fost deloc nevoie. Parintii mei au spus ca nu poate fi suspendat pe viata. Era un jucator valoros, de "nationala". Am vorbit cu Ianul (un conducator al lui Dinamo pe care l-am respectat pentru cunoasterea fenomenului sportiv) si i-am zis sa-i dea 3 etape, simbolic. De fapt, noi actionaseram in acelasi mod: suspendarea lui Hagi pentru 2 etape doar pentru incalcarea regulamentului intern.

 

Revenind, Ianul nu avut trecere la Minister si Dinamo nu l-a sanctionat pe Andone. Apoi, Federatia a decis 3 luni suspendare, doua au coincis cu pauza competitionala, deci a efectuat ultimele 3 etape.

 

Nu l-a dorit pe Mircea Lucescu antrenor la Steaua

 

- stelisti.ro: A fost Lucescu la Sevilla?

- Da, a fost. Chiar si la petrecerea de final de meci. Si mi-a spus atunci ca meritul este in proportie de 80% al meu. I-am replicat ca nu sunt de acord cu el, ba m-a si deranjat asta. Punea in umbra meritul echipei si al antrenorilor.

 

- stelisti.ro: Sincer, a existat vreo discutie ca Mircea Lucescu să antreneze in Ghencea?

- Da. A fost un dialog purtat de Mircea cu Ion Alecsandrescu, cu un an inainte de finala Cupei Campionilor. Cind a venit Lucescu să imi ceară parerea, eu i-am spus: "Mircea, imi pare rau. Esti un bun antrenor, dar nu te potrivesti cu stilul Stelei, care este direct. Mai bine mergi la Dinamo, avem nevoie de un adversar puternic, care să ne motiveze!". Eram prieteni atunci si poate s-a suparat, nu stiu. Insa Mircea Lucescu este un capitol inchis pentru mine.

 

- stelisti.ro: Cine a avut ideea de a scrie pe tabela, la meciul cu Anderlecht, "Notre respect Anderlecht"? S-a spus ca dumneavoastra.

- Nu, Cristi Topescu a avut aceasta initiativa.

 

Despre finala Cupei Campionilor

 

- stelisti.ro: Ati avut emotii la penalty-urile de la Sevilla?

- Nu, le-am privit detasat. Pentru mine, meciul se incheiase dupa cele 120 de minute. Nu ma mai interesa, pentru ca urma loteria. Insa vreau sa va spun ceva legat de partida. In timpul meciului, mi s-a parut ca nu acela era jocul nostru obisnuit. Parca evoluam cu teama. Recent, cand am revazut caseta, mi-am schimbat parerea.

 

- stelisti.ro: Cum i-ati simtit pe fotbalisti in timpul zborului?

- Eu am venit separat de echipa, cu avionul in care erau sotiile. Doar la intoarcere am fost cu echipa. Oricine a fost la Otopeni in acea noapte nu va uita acele momente.

 

- stelisti.ro: La pauza finalei ce le-ati spus?

- La pauza am fost chemat de ambasadorul nostru pentru a-l intalni pe regele Spaniei, Juan Carlos, care mi-a transmis cele bune pentru tatal meu. I-am multumit, m-am scuzat si i-am spus ca trebuie sa ii vad pe jucatori. Am fugit la vestiare si i-am incurajat. La final nu le-am mai spus nimic, era o bucurie imensa. Apoi a urmat petrecerea la hotel.

 

- stelisti.ro: A doua zi, in ziarul "Sportul", a aparut o cronica in josul paginii, restul fiind dedicat manifestarilor omagiale...

- Rezultatul obtinut era prea mare ca sa ma mai intereseze ce aparea in presa. Chiar nu imi aduc aminte cum arata atunci ziarul.

 

Fathi Taher a oferit bani in 1986

 

- stelisti.ro: Ce prima au avut jucatorii Stelei dupa meciul cu Barcelona din '86?

- Craiova si Dinamo au fost premiate foarte bine dupa ce ajunsesera in semifinale de cupa europeana, adica ceva de ordinul 100.000 de lei de jucator. Noua, Comitetul Executiv ne-a aprobat o prima de 12.000 de lei + ARO-urile de la Armata. Ulterior, mi-a povestit Taher ca a mai oferit niste bani, asa cum Vardinoianis le-a oferit jucatorilor o vacanta de o saptamana in Grecia.

 

- stelisti.ro: Apropo, ce prime aveau stelistii la victorie?

- Din ceea ce stiu, toate echipele romanesti aveau 2.000 de lei acasa si 4.000 de lei in deplasare. De toate problemele financiare ale echipei se ocupau responsabilii de la club. In plus, dupa 1988, prin contractul cu Ford, jucatorii Stelei aveau prime suplimentare in dolari pentru meciurile interne si internationale. Iar la acel 11-0 de pomina cu Corvinul, stiu ca era o prima de 100 sau 200 de lei pe gol inscris. A fost insa o exceptie. Si nu asta a fost motivatia acelui scor, ci dorinta jucatorilor de a se "razbuna".

 

- stelisti.ro: V-ati gandit vreun moment sa renuntati?

- Da, in preajma meciului de la Monte Carlo, din Supercupa Europei. Imi era greu sa fac fata stresului. Consideram ca am atins un prag maxim personal, din punct de vedere psihic, nervos. Oricum, era o generatie extraordinara. Insa eu doream sa ma retrag din fotbal dupa meciul cu Danemarca din noiembrie 1989. De fapt, speram sa pot vedea Campionatul Mondial din '90.

 

I-a dorit pe Lupu, Sabau, Toni Dobos si Selymes. I-a suflat Dinamo

 

- stelisti.ro: Ce jucatori ati dorit la Steaua si nu au mai ajuns?

- Lupu a fost unul dintre ei. Alecsandrescu intrase in discutii cu el, a vrut sa il aduca, dar ni l-a luat Dinamo. Cu Sabau am discutat, voia sa vina. Dar ni l-a « suflat » tot Dinamo. Si pe Dobos am vrut sa il luam. Puiu l-a propus, vorbise cu el, insa cu ascultatul telefoanelor A mai fost si Tanase de la Jiul si Selymes, de la Brasov. Nu au mai ajuns la Steaua. Singurul pe care l-am dorit si l-am luat a fost Rotariu, pentru ca nu l-a dorit Lucescu, deoarece era elevul lui Lita Dumitru.

 

Mai tirziu, am transferat un alt preferat al lui Alecsandrescu - Mujnai. Daca va uitati la echipa nationala din meciul cu Danemarca, veti vedea ceea ce as fi dorit sa construiesc la Steaua dupa plecarea lui Loti, Tudorel Stoica si Piturca.

 

Cum l-a ajutat pe Cornel Dinu

 

- stelisti.ro: S-a spus ca ati sprijinit diferite persoane.

- Dau un singur exemplu. Dinu era antrenor si fusese scos de la Dinamo. Din ce mi-a spus el, se pare ca avusese un conflict verbal cu Postelnicu si nu l-au mai dorit. Eu am considerat ca dreptul de a antrena i se cuvine oricui, mai ales ca il consideram un bun antrenor, dupa modul in care a pregatit meciurile cu Hamburg. Era si un fost mare fotbalist, cu experienta. Am incercat sa il ajut. I-am convins pe cei din Armata sa il ia ca antrenor la ASA Targu Mures. Apoi a ajuns la Galati si ulterior la Cluj, unde a si izbutit sa ne ia in doua randuri cate un punct, lucru pentru care l-am si felicitat.

 

- stelisti.ro: Ce oferte au avut jucatorii Stelei?

- In 1989, Hagi si Lacatus erau vizati de Marseille. Am zis ca abia dupa Campionatul Mondial din Italia discutam, dar nu a mai fost cazul. Tapie era prieten cu Ilie Nastase. Alte oferte nu am mai avut.

 

Am fost pentru ultima data pe Ghencea in noiembrie 1989, contra Craiovei

 

- stelisti.ro: Ultimul joc la care ati fost in Ghencea?

- Cel cu Craiova, din noiembrie 1989, cand ne-au batut cu 2-1 pe zapada. Apoi, a fost un meci cu Scornicestiul, la care au iesit scantei mari. Eu nu am fost acolo. M-a sunat Iordanescu sa-mi spuna faptul ca i s-a indicat ca trebuia sa faca egal, iar eu i-am raspuns: Puiule, daca faci asta, nu te mai intorci la echipa. Si a castigat Steaua. Repet, nu am aceptat sa facem « intelegeri » cu nimeni, incepand de la acel meci de la Bihor din '85

 

- stelisti.ro: Cum s-a rupt relatia dumneavoastra cu Steaua?

- A fost o perioada lunga in care am stat inchis si apoi de la Steaua plecasera jucatorii, nu mai aveam nici o legatura.

 

A refuzat garda de corp, dar avea telefonul ascultat

 

- stelisti.ro: Ati avut vreodata garda de corp?

- Nu am avut decat o scurta perioada, prin 1976-1977, cand i-am si detectat. Au pus o masina dupa mine, ca protectie. Dar dupa jumatate de an i-am rugat sa o scoata ca nu avea nici un sens.

 

- stelisti.ro: Fiind cine erati, aveati convingerea ca va era telefonul ascultat?

- Sigur ca da. Zicea Puiu hai sa luam pe cutare si a doua zi era la Dinamo.

 

- stelisti.ro: Veneau des jucatorii care aveau anumite probleme sa ii ajutati sa le rezolve?

- Da. Spre exemplu, a fost o situatie cu Majearu. El a avut probleme cu permisul si voia sa il ajut. Dar eu i-am spus ca nu fac niciodata asa ceva. Daca nu il iei pe bune, esti pericol public.

 

Nu ma deranjau bancurile politice

 

- stelisti.ro: Cum percepeati bancurile politice? Nu va deranjau?

- Nu, deloc. Nu aveam eu astfel de probleme, chiar si radeam.

 

- stelisti.ro: Cand ati fost ultima oara cu RATB-ul?

- Inainte, cand eram la scoala. Ulterior, la Londra, cand am studiat la facultate, mergeam cu metroul. La fel si in orasele din strainatate in care am calatorit pe tema stiintifica, pentru ca acolo nu aveam masina. Nu am fost insa niciodata cu metroul in Bucuresti.

 

Foc de intrebari despre ceea ce face in prezent

 

- stelisti.ro: Cititi presa?

- Nu, doar pe internet, ma uit pe titluri. Inainte, citeam ziarele de sport, sa vad cum se reflecta ceea ce era pe teren. Acum deloc, nu ma intereseaza.

 

- stelisti.ro: Ce programe TV urmariti?

- Trec de pe un canal pe altul. Mai urmaresc 2-3 seriale, ma uit pe Hallmark la filme englezesti. Si uneori la revista presei, daca se intampla sa nimeresc pe acel post.

 

- stelisti.ro: Va mai uitati la meciuri?

- Din cand in cand. Nu mai am acea chemare de odinioara.

 

- stelisti.ro: Ce muzica ascultati?

- Leonard Cohen, Charles Aznavour, Adriano Celentano. Imi mai place muzica clasica: Bach si Händel.

 

Dintre romani i-am preferat pe cei de la Cenaclul Flacara, desi nu l-am placut pe Adrian Paunescu decat ca poet, ceea ce spune mult. Imi exprim regretul pentru sfarsitul tragic al unei voci pe care am apreciat-o: este vorba de Tatiana Stepa. Nu am cunoscut-o personal, dar am apreciat-o.

 

"Momentul

 

- stelisti.ro: Care ar fi termenul corect pentru evenimentele din 1989? Si aveti vreun resentiment?

- Folositi ce termen doriti, nu ma deranjeaza. Chiar si Revolutie. Unicul lucru pe care il regret este ca nu s-a facut ceva bun dupa acel moment. Macar sa fi meritat.

 

- stelisti.ro: V-ati gandit sa scrieti o carte?

- M-am gandit. Toata viata mea a fost o carte, dar nu cred ca as scrie. Iar daca ar fi, nu s-ar referi la fotbal, ci la perioada in care am fost inchis si despre cum vedeam eu lucrurile in acele momente. Ar fi ceva mult mai interesant si, sper, mai profund.

 

 

gsp

red&blue_boy13.03.2013 12:09

Valentin Ceausescu (65 de ani), unul dintre oameni importanti care au fost alaturi si au sustinut-o pe Steaua inainte de 1989, preferă să urmarească meciurile echipei sale de suflet doar din fata televizorului. Motivul: nu vine la stadion din cauza lui Ciobanul.

 

 

 

Valentin Ceausescu, nr. 1 la Steaua inainte de 1989, traieste retras si departe de ochii presei. Chiar dacă nu mai apare alaturi de echipa roș-albastra Valentin Ceausescu ramane un suporter fidel si urmareste la televizor fiecare dispută a actualei formatii, inclusiv prima manșă cu Chelsea.

 

"Da, am vazut meciul tur si mi-a placut. O să-l vad si pe cel de joi. Dar eu nu sunt un comentator să-mi dau cu parerea despre Steaua. Nu am nimic cu presa din Romania, dar, pur si simplu, nu vreau să mai apar, este mai bine asa. Îmi pare rau, dar nu vreau să mai declar nimic", a spus Valentin Ceausescu pentru Ring.

 

Valentin Ceausescu nu a mai fost de mult timp in tribună la un meci al celor de la Steaua, asa cum facea inainte de 1989. Desi si-ar fi dorit acest lucru, apropiatii sai ne-au spus că acesta nu il agreează pe finantatorul roș-albastrilor, Ciobanul. Modul acestuia de a epata si a vorbi despre clubul care a adus in tară cel mai pretios trofeu european, Cupa Campionilor, este unul dintre principalele motive pentru care Valentin Ceausescu nu a mai fost vazut pe stadion la un meci al echipei sale de suflet. Ultima aparitie publică legată de fotbal a fost anul trecut, cand fostii fotbalisti care au cucerit Cupa Campionilor au organizat o petrecere cu ocazia implinirii a 26 de ani de la fericitul eveniment.

 

Valentin Ceausescu este fiul cel mai mare al sotilor Elena si Nicolae Ceausescu si unicul supravietuitor al familiei care a condus Romania. A studiat fizica, la Bucuresti si la Londra, iar după absolvire s-a angajat la Institutul de Fizică Atomică de la Magurele, unde lucrează si in prezent.

 

 

http://www.realitatea.net/Chelsea-Steaua-v...cu_1133405.html

besliud13.03.2013 16:08

Valentin a fost cel mai bun manager din istoria fotbalului romanesc si pentru ca era un tip foarte modest, nu aparea pe sticla ca maimutoiul de Meme care cel putin pana acum nu a avut decat functia de mesager si totul functioneaza cam asa: Migi baseste, Argaseala face preluare pe piept, o inhaleaza si fuge repede pe scari, intalneste pe tunel un bulangiu de steward care nu-l lasa sa intre, apoi vine o alta sluga pe nume Mache care preia basina fix in ureche, o mixeaza si o plaseaza lui renumitul Meme care se duce cu mana la nas si da drumul la putoare catre Reghe! Cand vreodata sa auzit ceva despre Valentin? Multi vorbesc aiurea ca Valentin facea si dregea dar chiar si Helmuth Duckadam a declarat ca personal nu a avut contact cu Valentin! Ce spun unii de Valentin sunt doar povesti pentru ca omul asta a fost si va fi un Domn nu ca papitoii care se da in spectacol si se cearta cu toate fostele glorii!

 

 

 

 

 

 

 

 

rtj13.03.2013 19:28

S-au spus multe despre contributia domniei sale la performantele Stelei, insa stelistii ar trebui sa se simta mandri si nu jenati ca au avut un astfel de personaj in anturajul echipei (chiar daca neoficial). Bineinteles ca orice comparatie cu vreun membru al staffului actualei echipe nu isi are rostul..

LDS13.03.2013 19:41

Valentin Ceausescu, un om care la un moment dat in viata chiar a avut totul, iar acum traieste intr-o simplitate dezarmanta si motivanta pentru oricine poate intelege un adevarat exemplu. Valentin Ceausescu, un om care nu merge la meci din cauza lui Becali, dupa cum el insusi a spus-o clar si raspicat.

«123»