FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Valentin Ceausescu

«123»
redondo03.02.2009 23:54

@lari

Asa am zis si eu initial.Si Steaua si Dinamo aveau metode de amenintari si intimidari.

La fel si cu Gica Popescu...s-a dovedit ca totul era o fabulatie in 2002 cand s-a vazut ce caracter are.

Daca vorbesti cu dinamovistii,ei vor spune ca nimeni nu avea pana la urma puterea lui Valentin,nici chiar securitatea...si intr-un fel e normal.Nu e normal nici sa vina Valentin sa spuna ca doar Dinamo era cu manevrele si Securitatea ii asculta si lui telefoanele...asta nu o cred.Pana la urma titlurile se cam duceau la noi,din 85 nu la ei.

Lari04.02.2009 00:08

Pai se duceau la noi, normal. Eu am vazut o groaza de dueluri Steaua-Dinamo din acea perioada si, daca Balint, Lacatus si Piturca nu ratau atat de mult, alb-rosii ar fi avut o tolba mai plina ca a indienilor.

 

Plus de asta, cauta sa vezi ce scoruri inregistram noi la meciuri cu echipe gen Flacara Moreni, Victoria si Corvinul (dau doar 3 exemple) si ce golaveraj facea Dinamo cu ele. Ia vezi cate goluri dadea Dudu Georgescu in meciurile cu ce echipe?

 

Steaua lua campionate in Romania, asa cum Dinamo se facea de rahat in cupele europene, cu echipe penibile, in Cupa Cupelor.

 

E o diferenta ca intre Valentin Ceausescu si Gigi Becali.

MoWeed04.02.2009 00:12

@redondo

 

Dar am si zis ca lucrurile bune facute de el au fost anulate de absolut tot ce a facut dupa plecarea lui MM Stoica.

Presa romaneasca e de tot rahatul, dar si oierul ii provoaca constant.

 

Si indiferent ce metode folosea Steaua atunci(din cate am inteles dinam0 era mai de temut decat Steaua, dar eu sunt si mai tanar ca Adrian asa ca vorbesc din auzite :) ), crezi ca acum suntem sfinti?

redondo04.02.2009 00:13
Pai se duceau la noi, normal. Eu am vazut o groaza de dueluri Steaua-Dinamo din acea perioada si, daca Balint, Lacatus si Piturca nu ratau atat de mult, alb-rosii ar fi avut o tolba mai plina ca a indienilor.

 

Plus de asta, cauta sa vezi ce scoruri inregistram noi la meciuri cu echipe gen Flacara Moreni, Victoria si Corvinul (dau doar 3 exemple) si ce golaveraj facea Dinamo cu ele. Ia vezi cate goluri dadea Dudu Georgescu in meciurile cu ce echipe?

 

Steaua lua campionate in Romania, asa cum Dinamo se facea de rahat in cupele europene, cu echipe penibile, in Cupa Cupelor.

 

E o diferenta ca intre Valentin Ceausescu si Gigi Becali.

Pai Corvinul,Flacara si Victoria erau cu ei...deci trebuia sa dea totul contra noastra.Dar de FC Olt sau Bihor,ce zici? Cine facea golaveraj cu ele? Cu Cupele Europene ai dreptate,dar din 88 si-au revenit si ei,chiar au eliminat echipe bune.

Lari04.02.2009 00:35
Dar de FC Olt sau Bihor,ce zici? Cine facea golaveraj cu ele? Cu Cupele Europene ai dreptate,dar din 88 si-au revenit si ei,chiar au eliminat echipe bune.

 

Aia de la FC Olt nu erau atat de cuminti cu noi pe cat erau cu ei, crede-ma. Jucau la dou capete, pentru ca si Securitatea, si Armata avea intrare la ei.

 

Hai sa vorbim despre ce echipe a eliminat Dinamo dupa semifinala din '83. In sezonul '84-'85, In CCE, au fost dati afara de Bordeaux (1-1 aici si 0-1 acolo), dupa ce reusisera performanta sa fie batuti cu 2-1 de Omonia Nicossia in deplasare. Corect, au batut cu 4-1 la Bucuresti, dar sa fi batut de ciprioti pe vremea aia...

 

In Cupa Cupelor, in sezonul '86-'87, cand Steaua se umpluse de glorie, potaile erau sutuite de senzationala echipa 17 Nentori Tirana (1-2 aci, 0-1 acolo). In caz ca nu stii, Malmo i-a batut pe albanezi in turul urmator cu 3-0 la ei acasa.

 

In sezonul '88-89, au eliminat usor pe Kuusysi Lahti (dublu 3-0), Dundee United (1-1 aici si 1-0 acolo cu foarte, foarte mult noroc), fiind eliminati de Sampdoria Genova (1-1 aci si 0-0 acolo, italienii ratand ocazii imense).

 

In '90 au ajuns superb in semifinale.

 

In UEFA, in anul in care Steaua uluia Europa cu un joc si cu un rezultat fabulos la Sevilla, potaile se umpleau de penibil in duelul cu senzationala echipa Vardar Skopje: 2-1 la Bucuresti si 0-1 in deplasare.

 

Deci eiau avut doua semifinale in care au ajuns in urma unui parcurs foarte bun: in 1983 si in 1990. Noi am avut o finala castigata, in 1986, o semifinala, 1988, si o finala in 1989 in care am ajuns in urma unui parcurs stralucitor, nu norocos. Sper ca nu este nevoie sa explic de ce. Plus o Supercupa castigata intr-un mod foarte, foarte inteligent si o Cupa Intercontinentala in care am fost furati in mod dinamovisitic.

 

Hai sa comparam!

 

LE: Fernando, ia uite ce spunea insusi Tatucu'. E o chestie luata din Gsp, care citeaza o stenograma a sedintei:

 

La ședința de pe 12 octombrie 1989, Nicolae Ceaușescu a criticat dur prestația dinamoviștilor în meciul pierdut cu Danemarca.

"Internele i-au învãțat așa, acasã sã marcheze zece goluri într-un meci, iar arbitrilor, dacã nu cîștigã, le spun cã îi aresteazã! Au învãțat sã meargã sã cîștige acasã la 5-6 goluri diferențã, iar în deplasare sã nu facã nimic. Nu trebuie sã învețe fotbal ca sã dea ceva arbitrul!", a spus Ceaușescu, care l-a considerat vinovat pe Emil Bobu, cel responsabil cu sportul.

 

Ai dreaq stelisti, ce porci erau!

redondo04.02.2009 00:47

Da corect! Nu se compara.Am spus doar ca din 88 si-au revenit si ei.Atat.Iar Dundee United jucase in 87 finala UEFA....deci erau bunicei.Iar la Sampdoria juca Viali care a egalat la Bucuresti in min. 92...am vazut meciul la TV.Si in 84 au jucat semifinala CCE dupa ce au eliminat Hamburg si Dinamo Minsk.

PS Am vazut la TV acel meci cu Danemarca 0-3...eram mic,dar imi amintesc ca Brian Laudrup ne-a facut muci,era 2-0 de prin min 30. Danemarca era atunci mai buna ca noi,dar ne-am calificat deoarece ei au avut probleme cu bulgarii si grecii,pierzand 2p,iar noi doar unul.

Lari04.02.2009 01:14

La Copenhaga am primit gol in minutul 3, sigur, si in minutul 15, parca. Ne-au facut muci aia la toate capitolele, cu un Mateut absolut penibil, asa cum a fost atat linia noastra mediana, cat si cea de atac. Dar Mateut a fost incredibil...

 

Dundee United era o echipa foarte buna a Europei pe vremea aia, insa Dinamo a avut noroc, nu se compara cu modul in care am eliminat noi pe Glasgow Rangers in 1988, de exemplu.

 

Daca Romania avea sansa unui tehnician valoros din 1967 pana prin 1987, cred ca am fi uimit lumea. Asa... avem doar povesti pe care sa ni le spunem la gura sobei.

 

Romania si-a batut joc de niste fotbalisti FORMIDABILI, la nivel de Nationala! De-astea il apreciez pe Valentin: ca a avut incredere ca jucatori precum Majearu sau Tudorel Stoica, ignorati de procul ordinar de Lucescu, au dat dovada ca erau niste fotbalisti senzationali sub comanda unor tehnicieni priceputi, ca Jenei sau Iordanescu.

 

Neamul asta romanesc a dat lumii o groaza de personalitati uriase. Pacat atat de cei ce ne conduc, cat si de faptul ca stam prost la capitolul marketing. Dar e tot vina noastra!

 

 

 

 

redondo04.02.2009 01:26

De acord cu tine la absolut tot,in afara de faza cu Lucescu. Pai cine l-a rechemat pe Boloni la nationala cand era inca la Tg Mures? Cine l-a pus pe Hagi capitan la 20 ani? Venea din urma noua generatie,iar Majearu sau Stoica aveau peste 30 de ani.Si vrei,nu vrei,lui Lucescu i s-a facut o nedreptate cand a fost inlocuit de Jenei in 86 la nationala dupa o victorie cu 4-0 in fata Austriei. Sa califice echipa la Euro 84 castigand o grupa cu Italia(campioana mondiala),Cehoslovacia si Suedia era aproape imposibil atunci.

Nu te lega de Lucescu!

Lari04.02.2009 01:48

In anii '80, Steaua, Dinamo si Universitatea Craiova, ca sa nu mai pomenesc de scoala incredibila de fotbal de la Pitesti, au dat fotbalisti fabulosi. Cu toate astea, noi ne dam mari cu un 4-0 cu Austria (uriasa echipa, n-am ce spune!) sau cu un 1-1 cu Spania. La acel Euro, am fost o echipa nasoala, am sat cu curu'n poarta, asteptand da treaca timpul, desi in tricourile alea se aflau jucatori senzationali.

 

Selectionerul a fost de vina, n-ai decat sa crezi cat vrei in Lucescu.

 

De ce nu pomenesti si modul in care am ratat Mexic '86? Cine a gresit ca un dobitoc in ultimul meci, cu Irlanda de Nord (mare echipa, este?)? Ce Nationala puteam alinia in acel an pentru a ne califica la Mondiale? Pe cine a jucat Lucescu pe postul lui Stoica si Majearu?

 

Din cauza lui Lucescu s-a ratat o generatie fabuloasa in anii '80, orice ar spune oricine!

 

Si daca l-a pus pe Hagi capitan, ce? Asta e marea lui realizare? In comparatie cu cate ar fi trebuit sa faca, acest gest este insignifiant. Daca l-ar fi puspe Hagi capitan la fiecare meci de atunci incolo, da, jos palaria. Asa, la un meci...

 

Lucescu este un foarte, foarte bun pedagog. Asta nu-l face si un foarte bun antrenor pentru ce jucatori a avut la dispozitie.

 

Acel meci cu Italia s-a castigat datorita calitatilor tehnice ale unor Fotbalisti precum Balaci, Camataru sau Boloni, plus aroganta cu care italienii venisera in Romania. A fost singurul meci in care Lucescu a avut tupeul sa joace sus. Asta a fost exceptia, nu regula.

 

Spune-mi si mie ce a facut Lucescu in Romania dupa 1990. De ce Stoichita, Jenei, Dumitriu sau Olaroiu au reusit mai multe?

 

Te invit inca o data sa citesti ce a spus Augustin despre Valentin Ceausescu, asta daca nu vrei sa citesti ce a spus Orac despre un gest incredibil facut de acelasi personaj in cel mai fast moment al istoriei dinamoviste.

 

Si daca Lucescu tot acuza atata, ce a cautat el in vestiar la Sevilla?

redondo04.02.2009 09:18

@Lari

Tu ai foarte mult tendinta de a exagera. Pai daca dupa 90 Stoichita,Olaroiu sau Dumitriu au avut performante peste Lucescu(care si acum se mentine) inseamna ca eu degeaba stau pe acest forum ca nu inteleg nimic. Dumitriu a spus acum 2-3 ani o vorba buna...Steaua a fost mereu peste Dinamo! Si a avut dreptate (exceptand poate anii 70).Dar sa zici ca Stoichita care adus o data echipa in t3 UEFA si in rest a antrenat prin Panama,Armenia sau Bulgaria a fost peste Lucescu dupa anii 90,care a antrenat prin Liga constant....e o mare aberatie.

MoWeed04.02.2009 09:20

"Marele" Lucescu nu a fost in stare sa faca o nationala competitiva din acea generatie extraordinara din anii 80. Mai mult, in 1986 erau foarte multi dinamovisti la nationala, desi noi castigaseram CCE si ei fusesera eliminati de 17 Nentori

Lucescu a fost, este si va fi un frustrat

redondo04.02.2009 09:38
"Marele" Lucescu nu a fost in stare sa faca o nationala competitiva din acea generatie extraordinara din anii 80. Mai mult, in 1986 erau foarte multi dinamovisti la nationala, desi noi castigaseram CCE si ei fusesera eliminati de 17 Nentori

Lucescu a fost, este si va fi un frustrat

Da ma,dar tot nu-l poti compara cu Stoichita...ce dracu...

Marius04.02.2009 09:50

Ati deviat mult de la subiect.

 

Valentin Ceausescu a fost orice, mai putin manager. In acea perioada nici nu putea sa fie.

 

S-a implicat la Steaua, a facut lucruri bune si mai putin bune, este o parte din istoria clubului. Dar cam atat.

Lari04.02.2009 12:13
Da ma,dar tot nu-l poti compara cu Stoichita...ce dracu...

 

Te-am intrebat despre activitatea lui Lucescu IN Romania (adica in tara la noi, NU in strainatate) dupa 1990, nu pe plan extern.

 

@Marius

Cine lua decizia finala? Valentin sau Seniorul? Asta ce-l face pe Valentin, nu sef de club?

 

mountytoma05.02.2009 15:25
"Marele" Lucescu nu a fost in stare sa faca o nationala competitiva din acea generatie extraordinara din anii 80. Mai mult, in 1986 erau foarte multi dinamovisti la nationala, desi noi castigaseram CCE si ei fusesera eliminati de 17 Nentori

Lucescu a fost, este si va fi un frustrat

 

Lucescu a insemnat foarte mult rau pentru fotbalul romanesc, inclusiv pe plan international. datoarita aranjamentelor promovate de Lucescu pentru ca camataru si mateut sa ia gheata de aur, s-a schimbat si regulamentul acordarii acestui trofeu! despre ce e vorba: Dinamo pierdea meciurile daca era nevoie, conditia era sa marcheze camataru cat mai multe goluri. pierdea Dinamo cu 4-5 3-4 samd o gramada de meciuri, iar camataru dadea si gol cu capul din afara careului de 16 metri! in gluma, la meciurile cu Dinamo, cand era penalty impotriva lui Dinamo, spectatorii strigau sa bata tot camataru!

 

Lucescu a fost dat afara dupa meciul cu austria, castigat cu 4-0, pentru ca in meciul ala Jenei a fost pe banca langa el, si in teren au fost si stelisti! iar mai marii fotbalului nu au putut sa reziste furiei, vazand ce echipa puteam avea daca Lucescu nu baga corvinenii, iorgulestii si camatarii lui in echipa, in timp ce Steaua dadea lectii de fotbal Europei dar fotbalistii ei nu aveau loc la nationala!

 

aia e dovada frustrarii de care vorbeste MoWeed. Lucescu a vrut la Steaua in tinerete dar Steaua nu l-a vrut, si atunci cand el a ajuns "mare" antrenor la nationala, s-a razbunat. din pacate, s-a razbunat pe tot fotbalul romanesc, vaduvit de posibilitatea de a obtine alte rezultate!

fredysteaua05.03.2009 14:13

tot respectul meu pentru Valentin Ceausescu !!

de abia intrasem in cce si el spunea deja ca prevede ca o sa castigam !

un om foarte inteligent, optimist, corect ! RESPECT !

aveti idee daca mai traieste? ca nu am mai auzit nimic de el :( ori sunt eu prost informat

ms!

 

 

Marius05.03.2009 15:56

Traieste.

1on05.03.2009 17:33

Lucreazã la Institutul de Fizicã Atomicã de la Mãgurele.

Lari09.06.2009 23:43

Valentin Ceaușescu, singurul fiu în viațã al cuplului Nicolae și Elena Ceaușescu, a trecut vinerea trecutã printr-o intervenție chirurgicalã de înlãturare a unei tumori vezicale.

 

Operația a fost realizatã de o echipã condusã de medicul Ionel Sinescu, șeful Clinicii de Chirurgie Renalã și Tran s - plant Renal din cadrul Institutului Fundeni din Capitalã. Sinescu a precizat, pentru Mediafax, cã operația a decurs fãrã probleme. De altfel, în momentul de fațã, Valentin Ceaușescu se sim te bine, fiind deja externat.

 

Tumoarea a fost trimisã la laborator, pentru efectuarea examenului histopatologic, prin care se va stabili dacã este sau nu malignã.

razvan2801.08.2009 00:22

Multa sanatate atunci

Respect Valentin Ceausescu !

El alaturi de Ion Alecsandrescu au creat acea echipa a anilor 80 , acea echipa care a reusit performante notabile

ionutzmt11.08.2009 15:05

Ce parere aveti de interviul lui Valentin de pe stelisti.ro?

 

http://stelisti.mysport.ro/stiri/15212/int...e-Stelei-86.htm Asta adica :)

1on11.08.2009 19:25

Pãrerea mea e cã ar trebui sã aparã și pe prima paginã de aici.

ionutzmt11.08.2009 19:47

Da, probabil ca asa ar trebui.

 

Oricum, cred ca e destul de clar ca a fost si este un om de mult bun-simt. ªi mai clar este ca a vrut binele Stelei si a facut totul pentru asta. :)

Fane11.08.2009 19:49

Indiferent cine a fost sau ce hram a purtat...Respect Valentin !

Moskopole23.03.2010 13:37

Valentin nu a fost manager, in sensul pe care il dati unii dintre voi. A fost intelectual, corect, mult mai destupat decat politrucii vremii, nu a abuzat de pozitia sa mai mult decat ar face-o orice fiinta umana, corect si asta.

Meritul sau cred ca este important prin niste caracteristici pe care nimeni nu le-a subliniat din ce am vazut eu.

Se pleaca de la premisa ca tot ceea ce a facut a facut-o avand la dispozitie simpla sa vointa, care in calitate de sef al statului socialist reprezenta un instrument discretionar. Cam nu-i asa!

Din mai mult decat o lectura, din surse diferite,si mai multe informatii la prima mana, am ajuns la niste concluzii care ii contureaza mai aproape de adevarul istoric portretul, si implicit, pune intr-o lumina nuantata relatia sa si aportul sau la Steaua.

Astfel, stiu de la taica-miu, care prin 80 fusese la unul din profesorii sai acasa, cautand, in blocul in care acesta locuia adresa apartamentului, la parter, ca vede cu stupoare o casuta postala pe care scria Val.Ceausescu. Ajuns in apartamentul profesorului, il intreaba despre ce era vorba, iar acesta ii raspunde ca, intradevar, fiul sefului statului, ing.Ceausescu, locuia acolo. Era un bloc relativ normal(in niciun caz de nomenclaturisti, nu era situat in Cotroceni, Primaverii, Aviatorilor), care avea ca unica facilitate mai deosebita faptul ca dispunea de gaze: aveau caldura si apa calda!

Alta:nu avea niciodata personal de paza. Fusese pregatit de sensei-ul Marinescu, si ajunsese la centura neagra, totul pe bune, fara nicio interventie.

Umbla cu o Dacie normala, care nici nu era a lui, era primita dela Protocolul de Stat. (Prin 87, zdreanta de Corleone isi luase un Jeep-Wrangler, parca-. Cand Valentin l-a rugat sa se intalneasca sa-i arate si lui masina, animalul ala a stabilit punctul de intalnire in fata ambasadei americane, de frica(minte zdreanta in 2009,) sa nu-i o fure, sanchi.Inainte de Dacie, avusese, cand era mai tanar, un Ford rosu, de nu stiu de care, dar la care a renuntat.pentru mine asta spune multe.

Intr-o zi(prin 80 si ceva), vine la Snagov nu stiu ce general(Coman, parca);ba nu, arhitectul Roguski. Valentin- negru de suparare. Se intereseaza ala discret ce s-a intamplat. Valentin venise cu nevasta-sa si cu copilul sa-l vada pe taica-su, dar cloasca de maica-sa i-a pus sa astepte vreo trei ore pe acolo,dupa care le-a transmis sa plece. Si asta spune multe.

Pe la sfarsitul anilor 70, incep mosii sa faca presiuni(mai mult ea) asupra lui pentru angajarea pe o traiectorie politica, cu posibila finalizare in succesiunea la scaunul de secretar general. Valentin refuza categoric, si ipoteza dispare pentru totdeauna. Simtea lumea in care traia, vedea murdaria, si refuza compromisul. Frati-su il imbratisa cu amandoua mainilie. Si asta spune multe despre ambitiile lui, despre faptul ca-si stia locul, si nu abuza de posibilele privilegii.

Tot prin anii 70 se ataseaza sentimental de echipa si frecventeaza stadionul. La un meci la Targoviste disputat pe o ploaie torentiala, simte ca unii(noi stim cine, dar ...nomina odiosa; in niciun caz nu Fl.Marin, Iordanescu, Lita Dumitru, Iordache, Raducanu, Sames :naughty: )trantisera meciul. A avut o senzatie de dezamagire, de rau fizic, si de atunci nu a mai dat pe la stadion.

Apropierea sa de club se face prin Mosu' Alecsandrescu, care simte nevoia unei protectii(gandea el), in lupta disproportionata cu fenomenul Dinamo. Incepe sa-l cultive, ii trimite invitatii la meci, il invita in deplasari, la o cafea la antrenamente, ii vorbeste ore in sir despre CCA si astfel il castiga.

Lui Valentin nu-i placea neaparat fotbalul, dar era ambitios. Ce-si punea in cap reusea. Ajunsese campion la bridge, dobandise centura neagra la karate, studiase in strainatate, toate pe forte proprii, fara nici un fel de interventii.

In cenusiul ce definea sociatatea noastra, si crepuscul ce se anticipa, decizia de implicare la Steaua era, cred eu, o emanatie subconstienta a unei proiectii pilduitor-moralizatoare despre ce ar trebui sa fie societatea romaneasca, cum ar fi vazut-o el.

Influenta lui la Steaua nu era de natura administrativa, de influentare concreta. Nu avea grad(chiar daca i se spunea tov.general), nu era implicat politic, si cred ca se baza doar pe imaginea pe care o avea lumea despre el si despre influenta pe care ar fi avut-o ei daca ar fi fost in locul lui-fiii sefului statului(ca sa nu-i spun dictator).

Avea o relatie la TV si era chemat cand prindeau pe satelit meciuri europene. Acolo si-a format cultura fotbalistica, acolo si-a dat seama de potentialul european al Stelei, de acolo a venit increderea cu care i-a investit pe jucatori.

Altfel nu avea puterea sa se impuna peste unchi-su, Ilie Ceausescu, si nici macar peste Sfinx. Pilduitoare in acest sens este scena in care, la inceputul sezonului 86-87, aveau posibilitea, la tragerea la sorti, sa aleaga intre a intra din primul tur, sau direct in al doilea. Valentin a opiniat pentru prima varianta, pe motiv ca aveau doi suspendati(Lacatus si inca unul), si ar fi fost mai bine sa joace un tur in plus cu o echipa slaba, pe care sa o poata scoate si fara cei doi. Marele Sfinx s-a opus, argumentand ca daca e sa iasa mai bine sa iasa din turul doi. Au cazut cu Anderlecht, care i-a eliminat fara drept de apel. Si asta spune multe despre influenta lui Valentin.

Din scenele astea( si inca cate or mai fi, si mai pilduitoare), reiese, pentru mine, destul de clar ca Valentin nu a fost in niciun caz ceea ce ii atribuie lumea azi:creatorul si conducatorul Stelei. A fost un apropiat, un simpatizant, un protector(numai prin forta numelui), un vizionar, un profesionist in rolul de prieten si protejant al jucatorilor, in rolul pe care azi il abordeaza multi manageri din fotbalul mare, dar nu avea nici puterea, nici vointa, si nici structura interioara pentru a se impune in fauna de generali, secretari judeteni, comandanti de militie, sefi si sefuleti de securitate, politruci si politruce, pentru a influenta destinele Stelei altfel decat prin acumularile sale intrinseci, independente de numele Ceausescu si influenta lui.

Tot ceea ce a facut pentru Steaua a facut-o ca un profesionist, nu ca fiul dictatorului!

 

I

 

«123»