Valentin nu a fost manager, in sensul pe care il dati unii dintre voi. A fost intelectual, corect, mult mai destupat decat politrucii vremii, nu a abuzat de pozitia sa mai mult decat ar face-o orice fiinta umana, corect si asta.
Meritul sau cred ca este important prin niste caracteristici pe care nimeni nu le-a subliniat din ce am vazut eu.
Se pleaca de la premisa ca tot ceea ce a facut a facut-o avand la dispozitie simpla sa vointa, care in calitate de sef al statului socialist reprezenta un instrument discretionar. Cam nu-i asa!
Din mai mult decat o lectura, din surse diferite,si mai multe informatii la prima mana, am ajuns la niste concluzii care ii contureaza mai aproape de adevarul istoric portretul, si implicit, pune intr-o lumina nuantata relatia sa si aportul sau la Steaua.
Astfel, stiu de la taica-miu, care prin 80 fusese la unul din profesorii sai acasa, cautand, in blocul in care acesta locuia adresa apartamentului, la parter, ca vede cu stupoare o casuta postala pe care scria Val.Ceausescu. Ajuns in apartamentul profesorului, il intreaba despre ce era vorba, iar acesta ii raspunde ca, intradevar, fiul sefului statului, ing.Ceausescu, locuia acolo. Era un bloc relativ normal(in niciun caz de nomenclaturisti, nu era situat in Cotroceni, Primaverii, Aviatorilor), care avea ca unica facilitate mai deosebita faptul ca dispunea de gaze: aveau caldura si apa calda!
Alta:nu avea niciodata personal de paza. Fusese pregatit de sensei-ul Marinescu, si ajunsese la centura neagra, totul pe bune, fara nicio interventie.
Umbla cu o Dacie normala, care nici nu era a lui, era primita dela Protocolul de Stat. (Prin 87, zdreanta de Corleone isi luase un Jeep-Wrangler, parca-. Cand Valentin l-a rugat sa se intalneasca sa-i arate si lui masina, animalul ala a stabilit punctul de intalnire in fata ambasadei americane, de frica(minte zdreanta in 2009,) sa nu-i o fure, sanchi.Inainte de Dacie, avusese, cand era mai tanar, un Ford rosu, de nu stiu de care, dar la care a renuntat.pentru mine asta spune multe.
Intr-o zi(prin 80 si ceva), vine la Snagov nu stiu ce general(Coman, parca);ba nu, arhitectul Roguski. Valentin- negru de suparare. Se intereseaza ala discret ce s-a intamplat. Valentin venise cu nevasta-sa si cu copilul sa-l vada pe taica-su, dar cloasca de maica-sa i-a pus sa astepte vreo trei ore pe acolo,dupa care le-a transmis sa plece. Si asta spune multe.
Pe la sfarsitul anilor 70, incep mosii sa faca presiuni(mai mult ea) asupra lui pentru angajarea pe o traiectorie politica, cu posibila finalizare in succesiunea la scaunul de secretar general. Valentin refuza categoric, si ipoteza dispare pentru totdeauna. Simtea lumea in care traia, vedea murdaria, si refuza compromisul. Frati-su il imbratisa cu amandoua mainilie. Si asta spune multe despre ambitiile lui, despre faptul ca-si stia locul, si nu abuza de posibilele privilegii.
Tot prin anii 70 se ataseaza sentimental de echipa si frecventeaza stadionul. La un meci la Targoviste disputat pe o ploaie torentiala, simte ca unii(noi stim cine, dar ...nomina odiosa; in niciun caz nu Fl.Marin, Iordanescu, Lita Dumitru, Iordache, Raducanu, Sames
)trantisera meciul. A avut o senzatie de dezamagire, de rau fizic, si de atunci nu a mai dat pe la stadion.
Apropierea sa de club se face prin Mosu' Alecsandrescu, care simte nevoia unei protectii(gandea el), in lupta disproportionata cu fenomenul Dinamo. Incepe sa-l cultive, ii trimite invitatii la meci, il invita in deplasari, la o cafea la antrenamente, ii vorbeste ore in sir despre CCA si astfel il castiga.
Lui Valentin nu-i placea neaparat fotbalul, dar era ambitios. Ce-si punea in cap reusea. Ajunsese campion la bridge, dobandise centura neagra la karate, studiase in strainatate, toate pe forte proprii, fara nici un fel de interventii.
In cenusiul ce definea sociatatea noastra, si crepuscul ce se anticipa, decizia de implicare la Steaua era, cred eu, o emanatie subconstienta a unei proiectii pilduitor-moralizatoare despre ce ar trebui sa fie societatea romaneasca, cum ar fi vazut-o el.
Influenta lui la Steaua nu era de natura administrativa, de influentare concreta. Nu avea grad(chiar daca i se spunea tov.general), nu era implicat politic, si cred ca se baza doar pe imaginea pe care o avea lumea despre el si despre influenta pe care ar fi avut-o ei daca ar fi fost in locul lui-fiii sefului statului(ca sa nu-i spun dictator).
Avea o relatie la TV si era chemat cand prindeau pe satelit meciuri europene. Acolo si-a format cultura fotbalistica, acolo si-a dat seama de potentialul european al Stelei, de acolo a venit increderea cu care i-a investit pe jucatori.
Altfel nu avea puterea sa se impuna peste unchi-su, Ilie Ceausescu, si nici macar peste Sfinx. Pilduitoare in acest sens este scena in care, la inceputul sezonului 86-87, aveau posibilitea, la tragerea la sorti, sa aleaga intre a intra din primul tur, sau direct in al doilea. Valentin a opiniat pentru prima varianta, pe motiv ca aveau doi suspendati(Lacatus si inca unul), si ar fi fost mai bine sa joace un tur in plus cu o echipa slaba, pe care sa o poata scoate si fara cei doi. Marele Sfinx s-a opus, argumentand ca daca e sa iasa mai bine sa iasa din turul doi. Au cazut cu Anderlecht, care i-a eliminat fara drept de apel. Si asta spune multe despre influenta lui Valentin.
Din scenele astea( si inca cate or mai fi, si mai pilduitoare), reiese, pentru mine, destul de clar ca Valentin nu a fost in niciun caz ceea ce ii atribuie lumea azi:creatorul si conducatorul Stelei. A fost un apropiat, un simpatizant, un protector(numai prin forta numelui), un vizionar, un profesionist in rolul de prieten si protejant al jucatorilor, in rolul pe care azi il abordeaza multi manageri din fotbalul mare, dar nu avea nici puterea, nici vointa, si nici structura interioara pentru a se impune in fauna de generali, secretari judeteni, comandanti de militie, sefi si sefuleti de securitate, politruci si politruce, pentru a influenta destinele Stelei altfel decat prin acumularile sale intrinseci, independente de numele Ceausescu si influenta lui.
Tot ceea ce a facut pentru Steaua a facut-o ca un profesionist, nu ca fiul dictatorului!
I