FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Drum Liber Spre Tiranie/securitatea Statului Se întoarce Prin Lege

«1234»
Bodanel22.01.2009 09:14

Bai emo esti incapatanat ca un berbec. Tovarase Marius asa cum ti-a explicat si tovarasul Azzido chestia asta deja se face si inca fara prea mare dificultate. Hai sa iti mai spun si eu una. SMS-urile se pastreaza inca de acu vreo 3-4 ani cand lucram eu la o companie de telefonie mobila (data, ora, expeditor, destinatar, CONTINUT) pai acu la cat a evoluat hardware-ul e o nimica toata sa tina toata sms-urile pe ultimii 10 ani. La fel sta treaba si in cazul convorbirilor. Iar sms-urile le puteam citi si eu care eram un putoi daramite seriu.

 

In cazul isp-istilor lucrurile sunt chiar mai simple dupa cum ti-a explicat tovarasul Azzido.

 

Si acum toti impreuna "3 culori cunosc pe lume..."

David_Steaua200722.01.2009 09:25

In primul rand ,nu sunt de acord cu aceasta porcarie, care da frau liber celor ce detin puterea sa taie si sa spanzure in orice fel si oricand doresc !!Nu ca pana acum nu s-ar fi ascultat telefoane,da macar nu te furau pe fata!!

E clar ca nu terorismul,rapirea de minori si alte asemenea faradelegi sunt principala cauza pentru aceasta lege!!Cine are acces la asemenea mijloace se poate imbogati foarte usor (nu e nimic mai important in ziua de azi ca INFORMATIA,poate sti unde trebuie sa investeasca,sa mai fure un teren ceva etc etc)

De asemenea,daca te calca cineva pe nervi,din nou,il filezi cateva luni de zile,strangi tot ce il poate compromite si cand ai adunat tot ce iti trebuie,respectivul (poate fi o firma sau un om politic,nu neaparat un neica nimeni) nici nu va sti ce l-a lovit(din punct de vedere economic,fizica,sau chiar ca imagine)!Si nu,nu-s secvente din filme!!

Cine crede ca ei intercepteaza doar ora la care ai trimis/primit apelul/sms-ul e ori inconstient,ori foarte naiv! :))))

E ca si cum te-ai duce la un copil si i-ai spune "stai linistit ca nu-ti iau bomboana,doar ambalajul" :)))

Ce pot sa zic,astept ziua cand vor da o lege pentru instalarea unei camere de luat vederi in WC ca sa vada ce-am mancat/baut la pranz si ca bonus,daca e posibil, si o taxa pe aer si gata tata,pot spune ca le-am vazut si trait pe toate, desi nu ma apropii nici macar de 30 de ani ca varsta!!:)

Forza Steaua!

Lari22.01.2009 09:29

Nu-mi spuneti ca mai exista oameni care cred ca mai exista cineva pe planeta asta care nu fie ascultat.

 

Romtelecomu' facea chestia asta inca de cand s-a inventat si cand nu existau atatea solutii...

 

Hai, maaah, ce dreaq...

 

LE: @David_Steaua2007 - La mine la munca s-au instalat camere de luat vederi performante care "dau" exact in monitoarele noastre. Asa ca...

 

Profit de ocazie sa le dau :finger: alora care s-au holbat la acest mesaj!

axl22.01.2009 09:35

Daca se intreaba careva despre forumurile alea cu zoofilie pe care am intrat acum vreo 2 saptamani sa stiti ca nu eram eu, era un amic.

Adrian22.01.2009 09:37

Mie mi se pare normal ce se intampla.

Adica, nu stiu de ce va surprinde.

 

Pai, intr-o tara condusa de oameni alesi sa faca bine dar care fac doar invers, nimic nu ar trebui sa va surprinda.

Si adevarul mai e si ca tehnologia din ziua de azi ne face foarte vulnerabili in fata celor care vor sa ne supravegheze.

 

Majoritatea telefoanelor au bluetooth.

Nu stiu cati dintre voi stiu ca asta inseamna ca ele pot fi ascultate chiar si cu instrumente simple ca un Baby-monitor(un sistem audio asemanator unei statii de emisie-receptie)!

 

Azzido v-a si explicat ce usor ii e lui, fara lege, sa va dibuiasca pe fiecare.

 

Ca ne revoltam noi, asta nu inseamna nimic.

Chiar daca va merge ce cerem si legea asta va fi scoasa, noi de unde vom stii ca nu suntem ascultati?

Chiar putem fi siguri?Vorbim doar despre Stat aici.

 

Adevarul e ca, intr-o perioada in care tehnologia ne permite sa interactionam cu oricine, oriunde, oamenii nu au fost niciodata mai izolati si mai singuri ca acum.

Poate ca ar trebui sa renuntam la mobile, la internet(all that porn... :( ) si sa ne apucam sa scriem iar scrisori si sa vorbim unii cu altii.

Marius22.01.2009 09:40
Poate ca ar trebui sa renuntam la mobile, la internet(all that porn... :( ) si sa ne apucam sa scriem iar scrisori si sa vorbim unii cu altii.

 

Cu maaaaaaaaaa? fara porno??????? :no:

Lari22.01.2009 10:49

Pentru cei care inca mai cred in inocențã:

 

Centrul de Resurse Juridice apreciazã cã legea privind convorbirile telefonice și sms-urile încalcã dreptul la viațã privatã, afirmând cã, "deși nu se intrã în conținutul mesajlor, doar stocarea acestora, timp de șase luni, transformã oamenii, într-o societate de roboți controloați și controlabili de cãtre autoriãțile statului".

 

De asemenea, co-președintele Ligii Pro Europa, Smaranda Enache, a declarat cã acest regim generalizat de stocare a informațiilor încalcã dreptul la protejarea vieții intime și cel la inviolabilitatea corespondenței.

 

Ea a adãugat cã, în țãrile europene unde au fost adoptate legi similare, s-a constat neconstituționalitatea lor.

 

Detalii

Recoba22.01.2009 11:05

daca incearca astia sa-mi rapeasca hard anal sex sau mature milf ies in strada cu molotoave .. :naughty:

Marius22.01.2009 11:16
De asemenea, co-președintele Ligii Pro Europa, Smaranda Enache, a declarat cã acest regim generalizat de stocare a informațiilor încalcã dreptul la protejarea vieții intime și cel la inviolabilitatea corespondenței.

 

Ea a adãugat cã, în țãrile europene unde au fost adoptate legi similare, s-a constat neconstituționalitatea lor.

 

Un mesaj pentru Smaranda:

 

"În mai multe țãri europene au avut loc proteste fațã de adoptarea unei astfel de legi. În Germania, Legea a fost atacatã în fața Curții Constituționale federale. Aceasta a decis cã se pot pãstra datele conform legii, dar detaliile pot fi transferate investigatorilor numai în cazuri de terorism și numai cu un mandat judecãtoresc. De asemenea, se va apela la aceastã soluție doar când celelalte mijloace de probã nu sunt accesibile sau nu au șanse de reușitã. Curtea Constituționalã germanã nu s-a pronunțat pe fond așteptând și decizia Curții Europene de Justiție în cazul Irlanda vs Comisia Europeanã pe aceeași temã."

 

Numai tampenii in presa...

 

P.S. Gata mah, eu termin. Suntem ascultati, urmariti... "ei" vor sa ne faca roboti... Noile pasapoarte au cifra diavolului in chip... Apocalipsa vine... uuuuuuuuuu.... uuuuuuuuuuu

Lari22.01.2009 11:20

Unde scrie ce-ai postat tu?

Marius22.01.2009 11:28

Jurnalul National. Dar cred ca Smaranda Enache stie mai bine ca nemtii ce a hotarat Curtea lor Constitutionala :)

Matteo22.01.2009 11:31

asta e miezu, asta le stie pe toate de ce nu-l faceti owner mai repede pe acest site ?

Marius22.01.2009 11:40

Nu stiu tot, dar in mod cert stapanesc limba romana mai bine ca tine si sunt mai informat in legatura cu acest subiect:

 

Orange, Vodafone, Zapp și Cosmote înregistrau și stocau datele apelurilor și sms-urilor și înainte de 20 ianuarie, datã la care a intrat în vigoare legea 298/2008. Ba din contrã, potrivit Liviu Popescu, șeful Asociației Operatorilor Mobili din România spune cã legea scurteazã durata de pãstrare a datelor apelurilor și mesajelor scrise.

 

"Numãrul de telefon al apelantului și al celui care a fost apelat, adresa abonatului, locația celui care este apelat, momentul efectuãrii apelului, precum și durata erau stocate pe perioade variabile, dar care depãșeau șase luni. Nu aș putea preciza maximul, este în funcție de operator. Toate aceste informații erau necesare pentru facturarea serviciilor prestate", a declarat pentru Gândul Liviu Popescu, vorbind în numele celor patru companii. Aceasta înseamnã cã munca operatorilor de telefonie mobilã din România nu s-a îngreunat, pentru cã asta se întâmpla și înainte de momentul 20 ianuarie 2009.

 

 

Si acum, ca și înainte, aceste informații stocate ajutã la demonstrarea veridicitãții sumelor facturate. Sunt "chitanțele" operatorului, în cazul în care un control al Gãrzii Financiare impune acest lucru, explicã directorul AOMR. Companiile de telefonie mobilã puteau sã dea aceste informații și înainte de a exista prevederea legalã, însã în baza Codului de procedurã penalã. Dar legea trebuia sã existe și formal, pentru cã suntem stat membru al Uniunii Europene. "Actuala lege restrânge paleta de infracțiuni pentru care se pot cere aceste date", este de pãrere oficialul AOMR.

 

"Pe de altã parte, o mare parte a datelor în discuție reprezintã însuși modul în care funcționeazã telefonia mobilã", mai spune Liviu Popescu. De exemplu, în momentul în care o persoanã formeazã un numãr, din punct de vedere tehnic, apelul primește un așa-numit identificator, adicã o cerere de autorizare în rețea pe baza unei parole. Un alt identificator este asociat apelului primit. Aceste informații, dar și stocarea lor prin intermediul unei tehnologii specifice aratã, pânã la urmã, modul în care funcționeazã o rețea de telefonie mobilã, conchide directorul executiv al AOMR. Aceasta înseamnã cã niciunul dintre cei patru operatori în discuție nu a pregãtit o tehnologie anume pentru a putea pune în practicã prevederea legalã de stocare. "Tehnologia exista și existã, pentru cã așa funcționeazã telefonia GSM, indiferent cã o cere sau nu o lege", conchide Popescu.

 

În ultimele zile, s-au auzit nu puține voci care atrãgeau atenția asupra riscului înregistrãrii conținutului convorbirilor și sms-urilor, precum și stocarea lor. Reprezentantul operatorilor mobili spune cã acest lucru este imposibil din punct de vedere tehnic. "Admițând prin absurd cã ar fi lege, nu s-ar putea pune în practicã. Nici nu vreau sã mã gândesc cât ar costa o asemenea tehnologie", spune Liviu Popescu.

 

Nici operatorii de telefonie fixã din România nu funcționau dupã reguli diferite. Romtelecom, principalul operator de telefonie fixã din România, "stoca și înainte datele necesare întocmirii facturilor telefonice ale clienților, pentru o perioadã de câteva luni", ne-a declarat Cristina Popescu, directorul de relații publice al Romtelecom. Spre exemplu, clienții își pot verifica online factura telefonicã detaliatã pe o perioadã de șase luni de zile.

 

 

http://www.gandul.info/actualitatea/operatorii-tineau-datele-apelurilor-mai-mult-decat-cere-legea-interceptarilor-video.html?3927;3782035

 

Staniciule, pana acum de ce n-ai tipat ca iti sunt incalcate drepturile? Dupa cum vezi, practica stocarii acestor date e mult mai veche.

 

Stanici22.01.2009 11:57

O luam de la capat... "specialule", atotcunoscatorule. Daca pana acum se stocau alea, asta era in bucataria interna a fiecarui operator. Acum se specifica print-o lege chestia asta. Adica principiile, dreptul al intimitate al oamenilor, o particica din viata lor, sunt luate taras chiar de catre Legea care ar trebui sa ne apere interesele si propriile persoane! Ma opresc la a scrie pe acest topic pentru moment, esti prea incapatanat si pus pe desfiintarea opiniei tuturor ca sa intelegi ce vreau sa spun... te legi de detalii tehnice cand noi discutam despre o chestie morala. Io spun ca nu e bine, tu spui ca se intampla in alte tari, ca se practica deja, ca plm.

Matteo22.01.2009 11:58
Nu stiu tot, dar in mod cert stapanesc limba romana mai bine ca tine si sunt mai informat in legatura cu acest subiect:

 

 

 

Lol, prietene esti jenant, cand mai multi iti spun ca esti beat te duci sa te culci, esti atat de absurd prin tot ceea ce sustii incat mi-e si sila sa incerc sa-ti dau replica, tu stii una si buna indiferent de ce argumente iti ofera ceilalti .

 

o tot dai cu autostrada Transilvania si alte prostii care n-au legatura cu subiectul, daca esti asa de informat si asa de destept ia spune-mi si mie care este (mega)compania care se ocupa de acest proiect ?

 

 

 

E epidemie de capete patrate si naive...asta zice si M Badea...

 

http://www.youtube.com/watch?v=wWS1dqCd0Cc

Marius22.01.2009 12:04
Daca pana acum se stocau alea, asta era in bucataria interna a fiecarui operator. Acum se specifica print-o lege chestia asta. Adica principiile, dreptul al intimitate al oamenilor, o particica din viata lor, sunt luate taras chiar de catre Legea care ar trebui sa ne apere interesele si propriile persoane! Ma opresc la a scrie pe acest topic pentru moment, esti prea incapatanat si pus pe desfiintarea opiniei tuturor ca sa intelegi ce vreau sa spun... te legi de detalii tehnice cand noi discutam despre o chestie morala. Io spun ca nu e bine, tu spui ca se intampla in alte tari, ca se practica deja, ca plm.

 

1. Tot asa vor ramane si de acum inainte, in bucataria interna.

2. Sper sa nu ma insel, chiar o sa verific, daca nu cumva macar o parte din aceste reglementari sunt prevazute si in legea de reglementare a telecomunicatiilor.

3. Principiile, dreptul la intimitate, o particica din viata lor erau luate taras si pana acum. Sa inteleg ca esti de acord ca aceste date sa fie stocate de operatori "pe sustache" si te deranjeaza doar faptul ca acest lucru e prevazut de o noua lege?

 

Am zis si eu ca ma opresc... continuam cand putem discuta fata in fata.:)

Fane22.01.2009 12:18

@Mruse

 

..si acum ca te-ai potolit,mai uita-te inca o data aici http://www.youtube.com/watch?v=wWS1dqCd0Cc

MoWeed22.01.2009 13:59

@Fane

 

Badea a exprimat perfect si viziunea mea asupra situatiei actuale

Azzido22.01.2009 21:57

Mariuse, esti irecuperabil, taica.

Nu mai ai scapare :hooray:

makaan23.01.2009 03:58

Urmariti megaproductia "Noua Ordine Mondiala - The Beginning". Vizionare placuta...

Azzido23.01.2009 14:21

ai un link catre filmul respectiv ?

sau denumirea exacta in engleza ?

Lari23.01.2009 17:03

Pentru cei care sunt pasionati de astfel de chestii:

 

FINAL WARNING: A HISTORY OF THE NEW WORLD ORDER

 

Daca intelegeti engleza scrisa si aveti muuult timp la dispozitie, va urez lectura placuta. Cuprinde cam toate chestiile despre societatile secrete care cica si-ar dori sa puna laba pe sefia Pamantului.

 

Lari24.01.2009 12:08

Liviu Nistoran, presedintele Autoritatii Nationale pentru Comu­nicatii (ANC) va propune ca legea privind datele generate sau prelucrate de operatorii telecom sa fie modificata, astfel incat sa nu mai permita retinerea continutului convorbirilor telefonice, SMS-urilor sau e-mail-urilor.

 

Modificarea va viza articolul 20 al Legii 298/2008 cu privire la retinerea datelor generate sau prelucrate de operatorii telecom.

 

"Din punctul meu de vedere, formularea articolului lasa multe portite si poate da nastere la multe interpretari si, implict, abuzuri. Fara acest articol, actul normativ va respecta prevederile directivei europene care a stat la baza elaborarii acestuia", a declarat Nistoran.

 

Articolul respectiv arata ca, in scopul prevenirii si contracararii amenintarilor la adresa securitatii nationale, organele de stat cu atributii in acest domeniu pot avea acces, in conditiile stabilite prin actele normative care reglementeaza activitatea de realizare a securitatii nationale, la datele retinute de furnizorii de servicii si retele publice de comunicatii electronice.

Lari28.01.2009 14:14

Protest împotriva Legii nr. 298/2008 privind înregistrarea comunicațiilor.

 

Va avea loc in ziua de miercuri, 04.02.2009, intre orele 12.30 si 14.30, in Bucuresti, Piata Victoriei - in fata sediului Guvernului Romaniei.

Azzido05.02.2009 19:51
«1234»