Bai, adica o sa imi urmareasca cineva discutiile mele pe messenger? ![]()
Bai, adica o sa imi urmareasca cineva discutiile mele pe messenger? ![]()
Toate serviciile astea de informatii oricum isi vedeau si-si vor vedea in continuare de jocurile si interesele lor, prea putin spre deloc in interes national, cu sau fara legi vagi si interpretabile. Pretextul terorismului e in acelasi timp imbecil, spalator de creier si hilar.
Ca fapt divers, directiva europeana cu pricina mi se pare ¨destul de incompatibila¨ cu pasajele din Constitutie citate in articol, ori:
Conform directivei europene invocatã la aprobarea acestei legi, fiecare țarã trebuie sã ținã seama de specificitatea legislației naționale în domeniul respectiv.
o sa`mi urmareasca si download-ul? daca dau jos porn de pe torrente o sa ma bage la piraterie? ![]()
@Mariuse
...ca tot vrei tu sa pari "miezu din Fanta" ...iti dau ban cat esti tu de moderator
lasa-ne bai neneeeee...lasa-neeee ca ne-ai acrit.
Ba' da poate sa vada ce scriu eu pe mess?![]()
da, asta orice putzoi de hacker poate...
si orice site ai accesat in ultima vreme. la fel ca si toate ip-urile de pe care ti-au fost alocate in ultimele 6 luni de provider. stii ce inseamna asta? dldezi o melodie, un film, fara consimtamantul autorului, te paste politia la usa. Fiindca acum dispun de informatiile necesare.
intrebarea survine normal, au spatiu suficient sa stocheze atata informatie? cred ca din 6 luni, la romanasii nostri, se vor transforma in cateva zile... ![]()
Dar esti constient ca se stocheaza date de genul "x l-a sunat pe y la data de... ora z" si nu convorbirea propriu-zisa?
Auzi ****, vrei sa-ti zic o faza tare ?
Stii unde lucrez eu, nu ?
Eu si orice alt angajat din firma unde lucrez, putem sa vedem ce trafic fac abonatii in orice moment.
Si asta nu de o zi sau doua. De vreo 3-4 ani...
Da ****, ai vazut bine, eu pot sa vad orice face Stanici-ul pe net.
Pot sa vad siteurile ce sunt accesate de el, pot sa vad cand se conecteaza/deconecteaza, cat a stat pe net, cat a descarcat, de unde, pot chiar sa-i fac si un profil psihologic daca mi se pune pata.
Si pot face astea simplu, fara sa fiu de la sri.
Gandeste-te ce pot face ei, daca un parlit ca mine poate cele de mai sus.
Iar faza cu stocheaza date de genul "x l-a sunat pe y la data de... ora z" si nu convorbirea propriu-zisa, sa i-o spui unui copil de 2 ani.
Da-ne Doamne minte...
@jogga
au spatiu.
nu le duce tu grija.
gandeste-te ca google stocheaza continutul tuturor paginilor de pe net. ![]()
chiar crezi ca nu au ei posibilitatea sa stocheze niste loguri sau niste fisiere audio cu un bit rate redus ?
c'mon...
Cat ma amuza unele posturi. Stai linistit Cristi, stiu toate astea doar ca prefer sa stau ancorat in ceva ce mi se pare realitate si sa pastrez filmele de genul batman, superman sau zeitgeist la stadiul de divertisment. ![]()
P.S. si nici nu ma impacientez asa usor, nu prea cred ca "ei" exista si nu ma intereseaza organizarea masonica a UE, FMI sau a Bancii Mondiale. ![]()
Da, Marius, tu vrei sa te crezi liber, dar nu uita ca doar vrei sa te crezi, nu esti.
Ok in eventualitatea in care sunt urmarit penal si ei au dreptul sa vada toate logurile mele, cu ce ii ajute pe ei sa ma incrimineze ( sau in ancheta ) doar date de genul eu il sun pe x sau y si sunt sunat de z ?
Cat ma amuza unele posturi.
Sa vezi ce o sa ne amuzam amandoi in timp ce o sa stam la coada sa ne luam ratia zilnica de paine si ulei.
Comunismul a murit.
Traiasca tovarasul Basescu ! ![]()
din cauza ignorantilor de 2 lei am ajuns in situatia asta....cei care si acum mai pot sa rade de "teoria conspiratiei" care nu mai e de mult timp teorie sunt absolut niste cretini care merita sa moara in chinuri groaznice.
Ca un ignorant de 2 lei ce sunt ma intreb de ce stimabilul Badin nu ia pozitie vis-a-vis de costurile enorme ale Autostrazii Transilvania, unde Bechtel isi bate joc de cetatenii Romaniei. De moralistii de pe forum nu au facut o petitie in care sa ceara construirea de noi spitale sau corelarea programei sistemului de invatamant cu cererea de pe piata de munca (stiai ca doar 2 din 10 absolventi isi gasesc un job in domeniul in care s-au pregatit?).
Spune-mi tu Cristi, ca deh, eu sunt mai prostut, de ce nu faci o petitie in care sa soliciti BNR sa stopeze in plm cresterea euro (stii ce o sa se intample cand vom gasi in carrefour ulei sau orice altceva importate la 43.000/euro?)
Sa-mi spuna moralistii de ca Badin n-a "tras un semnal de alarma" in ultimii 4 ani, cand am avut o crestere economica fantastica bazata aproape in exclusivitate pe consum?
Sunt sute de alte probleme in tara asta si pe noi ne f**e grija ca ne citesc baietii in albastru esemesu porcos trimis iubitei...
P.S. Daca va interesa asa mult subiectul poate ati fi citit si legea. Nu e vorba de interceptari sau alte tampenii. Vodafonu', oringiu' si cosmoteu' sunt obligate sa tina timp de 6 luni listingul apelurilor si sms-urilor trimise in retelele lor. Stocarea datelor nu va fi nici macar nominala, va fi de genul "apelurile primite de numarul x in data de y"...
Sa vezi ce o sa ne amuzam amandoi in timp ce o sa stam la coada sa ne luam ratia zilnica de paine si ulei.Comunismul a murit.
Traiasca tovarasul Basescu !
@Azzido
Te inseli,ratia la ulei va fi lunara,nu zilnica. Marinarul mi se pare cel mai mare dictator,Ceauasescu era mic copil.
Cel putin nu era duplicitar raposatul. Dar Basescu pozeaza in fecioara ,nici usturoi n-am mancat si nici gura nu-i pute. Stiu de o promisiune facuta unei persoane ,care i-a adus un aport de vreo 10- 15 procente la alegerile din 2004 prin anumite informatii de care presedintele s-a folosit in campania electorala ( a tot dat-o cu dosarul FNI).Dar este un mare mincinos ,un avid de putere si un manipulator. Are aceasi parare ca fostul nostru "Escu" ,ca este fiul iubit al poporului. Sa nu se inteleaga ca am vreo preferinta politica,nu am absolut niciuna,nu ma mai duc vot de cativa ani si sunt scarbit de toata clasa politica,fara nicio exceptie.
Oricum,Securitatea nu a fost niciodata moarta!
Securitatea a murit, traiasca Securitatea!
P.S. si nici nu ma impacientez asa usor, nu prea cred ca "ei" exista si nu ma intereseaza organizarea masonica a UE, FMI sau a Bancii Mondiale.![]()
Traiesti intr-o lume idilica.....
La autostrada Transilvania, nu Brechtel isi bate joc de noi, ci guvernantii care au semnat contractul. Nu e prost cine cere, e prost cine da.
rili? adica eu nu detin adevarul absolut ca tine/voi? ![]()
Ca tot vorbeam de manipulare, sa stii ca ea merge in ambele directii. Cine ia de bune filme ca Zeitgeist sau "apeluri civice" ca asta al lui Badin e cel putin naiv. La fel ca cel care crede ca a descoperit organizarea secreta a liderilor lumii.
La Autostrada Transilvania s-au dat spagi imense, americanii au facut presiuni colosale aso... Asta e unul din efectul globalizarii.
LE: am gasit pe un alt forum un comentariu foarte interesant despre aceasta lege:
Isteria ascultarii telefoanelor
A inceput prin diverse locuri? a trecut in altele? s-a propagat ca telefonul fara fir, iar rezultatul a fost pe masura. E vorba de Legea 298/2008. Dupa unii, da frau liber serviciilor secrete sa ne asculte telefoanele si sa ne intercepteze emailurile. Insa daca citeste cineva cu atentie legea, vede ca nu e vorba decat de o isterie similara cu cea a cipului bimetric de pe pasapoarte si buletine. Ceea ce arata ca nu trebuie sa fii habotnic pentru a deveni isteric, ci este suficienta o doza substantiala de neincredere in mecanismele statului, amestecata cu un praf de paranoia si lasata la dospit in cuptorul senzationalului. Ce poate fi mai apocaliptic decat insemnarea cu numarul Fiarei in pasaport? Probabil ca stocarea fiecarui mesaj, sms sau prin email, a fiecarei convorbiri telefonice pentru o perioada de sase luni, astfel incat procurorii sa le poata accesa.
Dar, iata Legea:
Art. 1. - (1) Prezenta lege stabilește obligația furnizorilor de servicii și rețele publice de comunicații electronice de a reține anumite date generate sau prelucrate în cadrul activitãții lor de furnizare a serviciilor de comunicații electronice, pentru punerea acestora la dispoziția autoritãților competente în scopul utilizãrii în cadrul activitãților de cercetare, de descoperire și de urmãrire a infracțiunilor grave.
Iar aici se defineste intelesul notiunii de ?date?:
Art. 2. - (1) b) date - informațiile privind traficul, localizarea și alte date legate de acestea, necesare pentru identificarea unui abonat sau a unui utilizator;
Apoi, apar detalii:
Art. 3. - (1) Furnizorii de rețele publice de comunicații și furnizorii de servicii de comunicații electronice destinate publicului au obligația de a asigura, pe cheltuialã proprie, crearea și administrarea unei baze de date în format electronic, în vederea reținerii urmãtoarelor categorii de date, în mãsura în care sunt generate sau prelucrate de aceștia:
a) date necesare pentru urmãrirea și identificarea sursei unei comunicãri;
b) date necesare pentru identificarea destinației unei comunicãri;
c) date necesare pentru a determina data, ora și durata comunicãrii;
d) date necesare pentru identificarea tipului de comunicare;
e) date necesare pentru identificarea echipamentului de comunicație al utilizatorului sau a dispozitivelor ce servesc utilizatorului drept echipament;
f) date necesare pentru identificarea locației echipamentului de comunicații mobile.
(2) Datele se rețin timp de 6 luni de la momentul efectuãrii comunicãrii.
Dupa cum vedeti, continutul convorbirilor interceptate nu poate fi folosit daca se apeleaza la aceasta lege. Cu alte cuvinte, in baza unui mandat se pot identifica legal persoanele cu care ai avut convorbiri telefonice sau schimburi de e-mail-uri, locatia acestor persoane sau locatia ta?
Intr-adevar, poate parea un amestec al statului in intimitatea vietii cetatenilor. Numai ca, in acelasi timp, este o metoda prin care tot statul poate preveni anumite evenimente grave, poate solutiona incidente deja petrecute si, mai ales, poate creste securitatea propriilor cetateni.
Totul se reduce la mentinerea unui echilibru intre respectarea drepturilor omului si asigurarea securitatii propriilor cetateni. Va recomand, in aceasta privinta, o carte scrisa de Steve Tsang : ?Serviciile de informatii si drepturile omului in era terorismului global?.
Iar intrebarea cea mai corecta, pe care si cei care se opun acestei legi, ar trebui sa si-o puna este:
Daca ati putea impiedica moarte mamei dvs intr-un atentat terorist prin accesarea de catre serviciile secrete a datelor electronice la care se refera legea 298, ati face-o?
de Bogdan Vintilescu
Te rog Cristi, spune-mi ce parere despre acest articol. Eu "am probleme la scufita" si parerea mea nu e pertinenta.
Cate atentate teroriste au existat in istoria Romaniei?
Pai asa incepe, iti ia cate o libertate pe rand. mai intai o sa acceptam asta de frica teroristilor. Apoi o sa acceptam inregistrarea lor ca doar, deh, teroristii aia rai vor sa ne omoare. Si uite asa o sa se duca libertatile noaste, incetul cu incetul.
Si poti sa-mi spui si mie cu ce ajuta la prevenirea actelor teroriste daca se inregistreaza in retea ca eu l-am sunat pe X la ora Y in locatia Z? Ce relevanta are intr-un proces data si ora la care s-au trimis mesaje sau durata convorbirilor telefonice? Atata timp cat nu pot dovedi ce s-a vorbit, care e scopul?
Daca nu ma insel, se numesc probe circumstantiale.
"Pai asa incepe, iti ia cate o libertate pe rand."
Ce libertate iti va fi luata prin aceasta lege, chiar sunt curios...
@Mo
N-ai cu cine mah...ala traieste in lumea lui.
L-am pierdut si p`asta.
Daca nu ma insel, se numesc probe circumstantiale.
Atata timp cat nu stie ce s-a vorbit, putea sa-l sune pentru orice. Asta nu ajuta pentru prevenirea actelor teroriste. Si daca un om este suspectat de acte teroriste, se poate sa se dispuna urmarirea telefoanelor lui.
Apropo, daca "teroristii"(aceeasi ca cei de la revolutie probabil) vorbesc de pe cartele(si tind sa cred ca daca intentioneaza sa se faca acte teroriste, indivizii respectivi nu o sa-si faca abonamente pe numele lor)? Se poate dovedi ca numerele erau a lor atata timp cat nu se inregistreaza ce au vorbit?
Chiar daca ignoram faptul ca nu e normal sa se inregistreze detalii despre convorbirile noastre, legea este INUTILA. Nu poate oferi dovezi irefutabile in caz de un proces(in mod normal nimeni nu e acuzat pentru dovezi circumstiale), nu poate preveni nimic atata timp cat nu stiu cui apartine numarul(in cazul unor cartele telefonice) sau ce s-a vorbit. Atunci care e rostul?
Cum adica ce libertate? Cat, cum, unde, de unde, de la ce telefon si cu cine vorbesc este treaba mea, nu a organelor statului.
@Fane
Poate ii e frica sa nu-l astepte o duba neagra in fata blocului/casei
Nu mi-e frica de nimic... nu-s adeptul teoriei conspiratiei absolut deloc. Cum am mai spus, ea e buna pentru Hollywood dar... doar atat
Sa fim seriosi, daca cineva crede ca un grup ocult vrea sa controleze fiecare individ de pe planeta... e naiv
Interese sunt, dar ele sunt de nivel economic.
Interesant e ca, desi legea asta a trecut in parlament in noiembrie si se stia ca va intra in vigoare in 20 ianuarie, toata lumea a tacut malc pana acum o saptamana. De ce? De ce nu a venit Badin in decembrie cu astfel de articole? De ce ONG-urile nu au sesizat CC din decembrie?
Vorbiti de dezinformare dar nici nu va dati seama ca sunteti chiar si voi, detinatorii adevarului absolut, victime ale dezinformarii. Sau credeti ca unul ca Badin scrie ce scrie doar "din spirit civic"?
P.S. Sunt doua topice legate de aceasta lege si nici macar un singur post in care sa se sustina cu argumente incalcarea Constitutiei sau ale drepturilor omului. Sintagma universal valabila e "nu-ti imaginezi ce va urma? o sa eviscereze pe toti"...
In primul rand pe mine nu m-ar putea interesa mai putin ce scrie Badin sau Bogdan Vintilescu. Eu sunt capabil sa am o parere proprie fara sa citesc din ziare sau sa ma uit la televizor la stiri.
Nimeni nu vrea sa controleze strict fiecare individ de pe planeta, dar ar fi ideeal sa transforme oamenii intr-o masa de oi care sa creada absolut tot ce vor guvernantii. Astfel se vor indeplini acele interese economice de care zici.
ARTICOLUL 28Secretul scrisorilor, al telegramelor, al altor trimiteri poștale, al convorbirilor telefonice și al celorlalte mijloace legale de comunicare este inviolabil.
Secretul convorbirilor telefonice inseamna si durata, locul de unde ai sunat, cu cine ai vorbit. Nu numai ce ai vorbit.
LE: Interesant cum, dupa ce ti-am argumentat in primul rand inutilitatea legii, ai schimbat complet subiectul si ai inceput sa ne numesti pe noi "dezinformati". Asta imi intareste convingerea ca legea aceasta este inutila. Dar hai sa acceptam toate legile inutile, vorba aia mai bine dai milioane de euro ca sa aplici o lege inutila si neconstitutionala decat sa-i dai pentru constructia sau renovarea unui spital sau pentru refacerea unui drum...
N-ai cum sa-ti formezi o parere fara sa citesti ziare sau sa urmaresti stirile. Vrei nu vrei, trebuie sa te informezi ca sa iti poti forma o parere, ideal e insa sa folosesti mai multe surse si sa nu-ti lasi imaginatia sa zburde.
"Secretul convorbirilor telefonice inseamna si durata, locul de unde ai sunat, cu cine ai vorbit. Nu numai ce ai vorbit."
Asta urmeaza sa hotarasca CC. In Germania spre exemplu, CC a hotarat ca nu e cum zici tu ![]()
CCE urmeaza sa se pronunte pe fond si atunci vom avea o pozitie ferma pentru toate UE.
In rest, numai fantezii legate de Apocalipsa si grupuri oculte care controleaza omenirea.
LE: Inutila sau nu, nu sunt eu in masura sa spun acest lucru. Nu lucrez la Parchet si nu cunsc nici macar Codul Penal in profunzime pentru a aprecia daca datele stocate in urma acestei legi pot fi folositoare. Totusi, daca ma gandesc ca e o directiva a UE, nu o inventie a romanilor, cred ca totusi e oarecum folositoare.
Deci daca zic stapanii de la Bruxelles ce e buna, inseamna ca e buna.
M-am exprimat gresit, vroiam sa zic ca pot sa-mi formez o parere fara sa o citesc din ziare, normal ca trebuie sa fii informat. Curtea Constitutionala va decide ce vrea statul, numai un naiv ar crede ca la noi justitia este independenta(Nastase spagar nenorocit a scapat, Iliescu a chemat minerii sa bata studentii care il contestau in 90 si a scapat, etc). Numai ca eu, ca cetatean al Romaniei pot sa am o parere diferita de a jegurilor care ne conduc tare.
Utilitatea legii este evidenta daca stai sa te gandesti. Singurul mod de a o face utila ar fi incalcarea ei in modul care-l zicea Azzido mai sus...
Mariuse, mai da-te inspre stii tu unde... poate iti merge cu unii de p-aici limbajul si tehnicile specifice meseriei pe care o ai. Rastalmacesti ideile, schimbi subiectul (poate pe mine ma intereseaza mai mult dreptul meu la intimitate decat banii dati spaga pentru autostrada) ca sa faci pe cei care au pareri diferite de tine sa pice intr-o lumina proasta - mars d-aici cu procedeele jurnalistice! Pana una-alta, eu, unul, nu sunt de acord neam cu legea asta tampita. E ca si cum as fi semnat un contract cand s-a facut recensamant pentru Constitutie - iar jigodiile baga clauze in mod constant peste, fara ca eu sa fiu de acord. E vorba de principiu, in fine, se pare ca iti place sa joci rolul "specialului", iti doresti atentie, n-ai fost tinut in brate cand erai mic sau poate ai fost prea tinut de vreun unchi mai "deosebit", plm, nu ma intereseaza. Tot ce te rog e sa nu folosesti tertipuri gazetaresti p-aici. Viva la liberte!
P.S. - dovedesti, inca odata, ca esti cam "incet", cand dai exemple peste exemple din strainatate despre cum se aplica legea acolo, ce si cum au hotarat aia - dupa ce ca esti cam papagal, mai dai si semnale.
Ce naibii facem oameni buni?
Ne luam gatul din cauza unui articol? Hai sa-i lasam pe "specialistii de analisti " sa-si dea cu parerea pe la TV-uri si prin ziare. Noi nu avem nimic mai bun de facut decat sa ne intreseze faptele si deciziile "Lor"? Fiecare cu bucataria lui,si la ora asta Puterea are bucataria ei proprie in care noi nu avem ce calca.Ii bagam prea mult in seama pe guvernantii nostri. Ne-am luptat cu ei nu am facut nimic,hai sa-i tratam cu aceasi moneda :sa-i ignoram.Cu ce sunt eu mai afectat azi ca-mi monitorizeaza traficul,sms-ul sau telefonul? Cu absolut nimic. Credeti ca asta-i problema mai grava pentru mine sau a sustine lipitorile alea de bugetari care-si iau salariul si din banii mei?Cum mama naibii sa ma duc eu si sa ma gandesc ca fiecare taxa pe care o platesc intra in buzunarul acelor viermi.Si absolut ,absolut nimic nu ma ajuta statul si pe mine ca mic intreprinzator al acestei tari.Asa ca rahatul asta de lege nu face decat sa ne abata de la adevaratele probleme ale tarii:blablablabla.