Ba din contra, NUMAI contestarile si injuraturile de pe stadion, venite de la mii de oameni din toate partile il vor lovi pe jegos in punctul sensibil . Dictatorii asemeni lui vor sa se simta adulati , aclamati , iar cand apar asemenea haiduceli ( pentru ca doar asa pot numi niste actiuni la 3 dimineata, lipind afise pe strazi ) ei le explica prin celebra afirmatie ; " o mana de derbedei manipulati, restul lumii nu e de aceeasi parere ".Asadar, DOAR INJURATURILE DE PE STADION CONTEAZA, sum ochii opiniei publice care nu va mai putea fi intoxicata apoi de el sau de vreu sclav de ziarist .
Oare de ce pe 21.12.89 manifestantii din Piata Ravolutiei s-au mutat apoi la Inter ? . Simplu, pentru ca sita toata lumea ca acolo mai erau singurii straini (in principiu ziaristi) care se mai puteau afla in Romania in acele vremuri si care puteau sa vada totul live si sa transmita apoi mai departe .
Sper din tot sufletul ca luni seara asta sa fie singura miza a fiecarui spectator, dupa cum se poate vedea, locul 1 (singurul obiectiv valabil pentru orice stelist ) e tot mai departe dupa o noua mascarada a spurcatilor dublata de pasivitatea si nepasarea conducerii noastre .
A aface o analogie intre protestul anti-Becali si cel din dec '89 e o copilarie.
In '89 foamea si frigul au principalele motive care au scos poporul la revolta.
Aceeasi foame( si frig) o avea si cel din strada si cel ramas la TV si securitatea si militia si Armata!
Era o ura generalizata fata de "alesul" poporului. De aceea l-au lasat toti din brate de Ceausescu. Daca mai punem si interesul extern in caderea lui avem imaginea completa. De aceea erau si ziaristii aia acolo!
Acum, opinia publica de care spui tu, o doare-n "vot" de cine-i patron la Steaua si va percepe violenta pe stadion asa:
-unii ca pe ceva care se mai intampla pe stadioane,
-unii se vor amuza(din nefericirea violenta se vinde bine),
-unii vor inchide TV-ul sa nu vada si auda copii.
Cat de implicata este opinia publica in mersul tarii se va vedea prin prezenta scazuta la vot. Iti dai seama cat de implicata va fi si in acest conflict suporteri-Becali in fata TV-ului.
Nici macar cu o greva nu va fi asimilta pt ca suporterrii nu sunt angajatii ciobanului, iar raportul contractual dintre supoteri si clubul Steaua este acelasi ca al cinefililor fata de cinematograful Patria. Consumator vs. Prestator de servicii:)
Vor aproba si aplauda doar stelistii, care sunt pentru actiuni violente impotriva lui Becali. Atat!
Ca sunt multi, ca sunt putini, nu asta este important!
Important este ce va urma dupa un protest cu violenta!
Cine va avea de suferit?
-In primii rand copiii nevinovati, inflacarati de chemarile razboinice si de dragostea fata de Steaua. Nu ar fi o noutate. Si mai marii lui D-zeu pe Pamant au trimis copii sa moara in cruciade in numele religiei! Vor lua bataie ca-n 7 pacate! Dar vorba dintr-un scheci al trupei Divertis: "- Cine te-a invatat sa canti asa de frumos, calule? a intrebat Fat-frumos. -Bataia! a raspuns calul".
-In al 2 lea rand echipa, dar de asta ai spus ca nu-ti mai pasa ce mai joaca , cum joaca si pe ce loc joaca. Si probabil ca tine sunt multi care gandesc asa. Asta este si paradoxul. Lupti pt o echipa de care la un moment dat nu-ti mai pasa. Straniu si dezamagitor.
-In al 3 lea rand(sau in primul rand) s-ar presupune ca Becali. Gresit!
O mai mare umilire ca cea pe care o va suferii in alegeri nu va exista.
Acolo va fi contestat si ejectat politic de 23 milioane, nu de cateva mii ca pe stadion.
Cine va avea de castigat?
Dusmani Stelei si media!Nici macar suporterii!
Dar, omul pana nu isi da cu capul de pragul de sus, nu-l vede pe cel de jos:)
Mai vorbim luni, dupa meci!
Forza Steaua!
Sper sa rupa ghinionul si plasa Urziceniului!
