FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Suporterii Stelei: "Ciobane, pleaca din Ghencea!!!"

«123»
fcsteaua.ro28.11.2008 14:16

Razboiul dintre fanii Stelei si Gigi Becali s-a raspandit si la Cluj. Dupa actiunile de protest de la partidele ros-albastrilor cu Rapid, Dinamo, Timisoara si chiar pe Allianz Arena, cu Bayern Munchen, suporterii Stelei din Cluj Napoca au gasit o metoda inedita de a protesta impotriva creditorului echipei din Ghencea.

 

Zeci de afise cu Gigi Becali "deghizat" in maimuta au aparut in noapte trecuta in diverse locatii din Cluj-Napoca, pe langa poza fanii afisand si un mesaj clar: "Ciobane, pleaca din Ghencea!!!", acest mesaj fiind auzit din ce in ce mai des si mai tare in tribunele stadionului Stelei.

 

Momentul gasit de suporteri pentru a realiza acest protest nu este unul intamplator, nici locatiile unde au aparut aceste afise, stiut fiind faptul ca aceasta este ultima saptamana de campanie electorala inaintea alegerilor parlamentare din 30 noiembrie. Pozele au aparut atat pe usa de intrare a sediului partidului condus de Becali, cat si in alte zone circulate ale orasului.

 

Daca acum cativa ani Gigi Becali ii considera pe suporterii stelisti principalii sai sustinatori in cariera politica, situatia s-a schimbat intre timp si majoritatea stelistilor au devenit cei mai impatimiti contestatari ai finantatorului din Ghencea.

 

Conflictele dintre conducerea clubului si galerie nu au inceput de acum, de-a lungul timpului existand mai multe momente tensionate intre cele doua parti, insa in ultimul timp acestea au devenit tot mai dese, suporterii ajungand la capatul rabdarii din cauza comportamentului discriminator, jignitor si violent al lui Gigi Becali la adresa suporterilor.

 

Chiar daca de multe ori, Becali a reusit sa-si apropie unii lideri de galerie din dorinta de a nu mai fi huiduit si injurat pe stadion, marea masa a suporterilor n-a mai putut fi tinuta sub control si suporterii au rabufnit dupa actiunea violenta a fortelor de ordine la partida cu FC Tmisoara din Ghencea, cand firma de paza a lui Zmarandescu a agresat fara motiv zeci de suporteri ai Stelei in peluzele Nord si Sud ale stadionului chiar sub ochii unor lideri de grupari.

 

Dupa acest incident suporterii au luat foc si au initiat o campanie de protest la adresa creditorului stelist, dorind sa-l provoace pe acesta sa paraseasca echipa. Deja au aparut zvonuri potrivit carora Gigi Becali ar dori sa scoata la vanzare clubul, atat din cauza crizei economice mondiale cat si din cauza relatiilor cu suporterii, care, se pare, l-ar fi afectat si in plan politic, partidul sau scazand vizibil in sondaje in ultima perioada.

 

Actunile de protest ale galeriei nu se opresc aici, fanii anuntand ca vor continua protestele atat la partida de luni cu Unirea Urziceni, in ultima etapa inaintea returului, cat si la Cluj-Napoca, unde stelistii vor continua impartirea de afise si in alte zone ale orasului.

 

Onlinesport: Irina Maxim

w3bmaster28.11.2008 14:40

Frumoasa initiativa la mai mare ...

 

Si Ciobane pleaca din Ghencea ....

Tupac Amaru28.11.2008 14:43

Si totusi...cine l-a facut celebru pe acest maimutoi? Raspuns: presa, alcatuita aproape in totalitate din indivizi de teapa "voievodului"....

sisu_stelistul28.11.2008 15:00

andreea ce naiba e asta cu tariceanu pe un site de sport. Dute si lasane... ca aici vb de Steaua, nu de politica

MoWeed28.11.2008 15:05

Bravo!

NICKSTELIST SI DUPA MOARTE28.11.2008 15:09

afara cu Becali din Ghencea.

David_Steaua200728.11.2008 15:13

Respect,respect,respect!

Forza Steaua!

crossman28.11.2008 15:14

deci sa inteleg protest insemnand ce?nu se prezinta galeria la meciu cu urziceniu sau cum la meciu cu rapid au fost la cel cu bayern au fost pana la urma ce inseamna protest????

zoloz200528.11.2008 15:50

protest nu e neaparat egal cu neprezentare..

steaua_gloria28.11.2008 15:56

o prezentare neadecvata face totul mai frumos :whistle:

enjoy28.11.2008 16:12

protest inseamna orice "miscare" ce deranjeaza jijiotul si care poate avea efecte negative asupra lui si pozitive pentru echipa-in perspectiva, daca nu imediat-, readucand onoarea si gloria pe stadionul din Ghencea si aiurea unde joaca Steaua. felicitari si sper sa-i urmeze si alti stelisti sa vada monstrul cu cine se lupta si cati de multi suntem. in alta ordine de idei, subscriu eliminarii de pe site a propagandei electorale, nu am scapat de un nenorocit si pactizam cu altii, mai ales ca astia, pentru cine nu stie istorie, au fost un neam de tradatori intotdeauna; vedeti istoria si o sa va minunati!

f234567k28.11.2008 16:16

Felicitari pentru initiativa!

1uLy4Nn28.11.2008 16:20

Becali de sarbatori sa dea Dumnezeu sa mori...astfel de proteste nu vor duce nicaieri..avem nevoie de ceva mai puternic

amache28.11.2008 16:22

Frumos din partea lor si stiti ceva .......... CIOBANE PLEACA DIN Ghencea :steag_cruce_invers::steag_cruce_invers: Suntem aici pentru culori si pentru ale noastre valori ole ole ole ola afara din Ghencea CIOBANE ca o sa ai parte de o REVOLUTIE toata suflarea ROS A:LBASTRA te vrea afara din Ghencea CIOBANE ia ti nepotii si dute tare :steag_cruce_invers:

twetwet28.11.2008 16:36

am gasit acum din curiozitate (pt ca ma gandeam s-o pornesc eu) o petitie pentru plecarea ciobanului de la Steaua

 

va recomand cu caldura s-o semnati si s-o raspanditi mai departe...

 

nu atat pentru ca ar avea un impact ci ca sa vedem si noi cam cati ne-am saturat (numeric vorbind)

 

adresa este

 

http://www.petitieonline.ro/petitie-p18121043.html

 

FORZA Steaua!

MORI CIOBANE!

andyro28.11.2008 16:36

Decat sa postati aprecieri despre cat de frumoasa e actiunea si ce bine au facut, mai bine v-ati gandi sa faceti acelasi lucru in orasul vostru/sectorul vostru, asta daca tot e lumea revoltata ca nu "se face" nimic.

 

 

E simplu - o imprimanta, cateva minute libere acasa, si ~15 minute de lipit afise/facut poze.

E.K.8828.11.2008 16:39

La ascensiunea lui Becali au si suporterii partea lor de vina, imi vin in minte momentele din sezonul 2005-2006, cand dupa victoriile Stelei in Cupa UEFA, Becali se urca pe capota Maybach-ului sau si multimea ii striga numele. Tot e bine ca pana la urma lumea s-a trezit si si-a dat seama ce fel de om e Becali ...

tavyto28.11.2008 16:43

foarte frumos

DelPiero1028.11.2008 16:43
La ascensiunea lui Becali au si suporterii partea lor de vina, imi vin in minte momentele din sezonul 2005-2006, cand dupa victoriile Stelei in Cupa UEFA, Becali se urca pe capota Maybach-ului sau si multimea ii striga numele. Tot e bine ca pana la urma lumea s-a trezit si si-a dat seama ce fel de om e Becali ...

As crede ca asta au facut simptizantii,care la aceasta ora,probabil,s-au orientat catre alta echipa.Suporterii adevarati nu au fost niciodata si nici nu vor fi vreodata de acord cu stilul barbar in care este condus clubul de acest om al cavernelor...

morosanu'28.11.2008 17:12
Becali de sarbatori sa dea Dumnezeu sa mori...astfel de proteste nu vor duce nicaieri..avem nevoie de ceva mai puternic

iuliane,lasa-ma sa ghicesc.....aaaa,un GLONT? eventual videa...

joseph28.11.2008 17:18

frumos. asta ar trebui sa faca toti cei care vor sa plece ciobanul. in Bucuresti sunt deja de multa vreme in zona stadionului mesaje impotriva ciobanului. daca suntem multi, chiar daca fiecare face putin... poate ajungem sa-l stresam la maxim pe cioban si sa ne lase in pace.

 

un protest nu trebuie redus in nici un caz doar la asa ceva, dar la cat de instabil psihic este Gigi, cred ca daca pe drumul de acasa si pana la stadion se vede "salutat" din 50 in 50 de metri, o ia razna...

axl28.11.2008 18:31

Bravo Cluj.

think_again28.11.2008 19:50

auziti...explicatimi si mie cum vreti voi sa vanda Becali Steaua!!!???cine credeti ca o sa cumpere Steaua dupa???Meir???voi crdeti ca exista in Romania patron mai bun decat Becali??credeti-ma nu exista!!!se alege praful de Steaua daca pleaca Becali !!!da voi sunteti inconstienti si nu va dati seama!!!

 

 

Fane28.11.2008 19:57

@think_again

 

Mai...think again !

CoRsSo28.11.2008 20:07

AFARA CU CIOBANU !

In ploiesti cine doreste sa se bage intr-o astfel de campanie?

«123»