Mai astia apocaliptici trambitasi de criza si agenti becalieni platiti sa dea cu subsemnatul aici in fiecare zi. Aflati asa - Steaua nu are nevoie de bani, se poate autofinanta, asa cum se pot finanta toate numele din fotbal cu brand national- Bayern, Manchester United, Benfica, Dinamo Kiev samd.
Numarul doi: in conditii de criza poporul consuma ce ii e mai accesibil; adica prezervative si fotbal.
Fotbalistii nu-s precum cocioabele ce le are debilul de vandut sa isi piarda valoarea. Vedeti de ce aveti voi de vandut acolo prin Pipera si Stefanesti si lasati oamenii sa vorbeasca despre fotbal aici.
@Protasov
Am apreciat de multe ori parerile tale, dar asta cu autofinantarea nu ai prea nimerit-o.
Inca acest lucru este aproape imposibil la noi acum. Poate peste ani...cine stie ...
Echipele citate de tine, pe langa faptul ca au in spate potentze financiare, sunt si intr-o piata unde numai drepturile TV sunt de 100 ori mai mari decat la noi. Nu mai pun restul...incasari pe un stadion de 60.000, publicitate, etc.
Apoi, pe langa bani/surse de autofinantare, la noi ar trebui adusi si nemti care sa o managerieze financiar:))
Daca ai pune si lista echipelor din vest si est aflate in jena financiara, ti-ar da ban moderatori acuzandu-te de spam:))
Dar... banii nu sunt totul. Vezi cazul Zenit, umflata de petro-dolari si jucatori buni, dar nu face fata pe 2 fronturi.
Si aici lista echipelor est-vest, cu multi bani si fara rezultate este la fel de lunga!
Noi nu suntem in stare sa finantam/autofinantam un site si o organizatie a suporterilor stelisti, fara a face diverse compromisuri si visam la autofinantarea Stelei in care supoterii sa faca legea:))
Deci, in conditiile economice actuale ale Romaniei, fara a mai lua in vedere si criza care bate la usa, autofinantarea Stelei este o utopie.
A trai in Romania si a spune "de ce la Bayern se poate si la noi nu?" este ca in celebra replica a lui Petre Marin inainte de primul meci cu Lyon :"ce daca e Lyon?si ei au tot 2 picioare ca si noi"... si am furat-o cu 3-0:)
Nenorocirea este alta...nu auto-finantarea.
Una de abordare mentala si emotiva supra-ponderala din partea tuturor: suporteri, media, conducatori...
Noi suntem rupti in fund (ma refer la buget, valoare lot, conducatori, etc.) in raport cu competitoarele din CL si vrem sa fim buricul Europei,
sa le calcam in picioare doar ca ne numim Steaua.
Din pacate, pe teren nu joaca brandul.
Atat timp cat vom trata prezentul in betia trecutului, nu vom reusi sa ne vedem lungul nasului si masura valorii in raport cu care sa pretinzi performante.
Si ce e rau in asta?Nu trebuie sa tintim spre mai bine?
E corect!Asa este! Trebuie sa dorim progres de la an la an, dar in raport cu ce avem in curte si cu ce este posibil sa fie in curte.
Tine minte! Nici de acum in 20 de ani, o echipa din Romania nu va un lot de vedete ca Bayern, Lyon, Real, etc. Si nu ca nu ar fi cineva cu bani sa o puna pe picioare, ci pt ca nu ar putea sa o intretina numai din CL si nici cu cine sa o mentina in tonus in Liga 1.
A judeca infrangerile Stelei din CL ca pe niste catastrofe nationale si a umili echipa, auto-umilindu-ne indirect, este un gest de furie care frizeaza nebunia. Cum nebunie si prostie este si hartuirea psihologica la care este supusa echipa de luni bune!
Steaua 2006-2008 nu mai poate performa ca Steaua '86 nu atat ca are un tembel la carma, ci pentru ca Steaua de acum nu mai este o nationala ca in '86(toata crema era stransa la noi), iar echipele din vest au devenit "multinationale"(cu titulari in echipele tarilor de bastina)... ceea ce nu erau in '86(si nici englezii)
Decalajul dintre noi si "ei" nu numai ca nu s-a diminuat in timp, ci s-a largit!Atat timp cat Romania nu va performa economic acest decalaj se va mentine. Doar chior sa fie cineva sa nu vada aceasta trista realitate!
Si in '86 dar si acum, mai in zile noastre, patriotismul, daruirea, motivarea celui mic impotriva celui mare si banii au fost motoarele principale, nu valoarea exceptionala in raport cu competitoarele.
Dar motoarele astea nu iti da regularitate, ci minuni frumoase gen Valencia, etc. ... care te scot din minti si din casa in strada ... si atat!
Nu te certifica valoric!