FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Prea mici pentru un razboi atat de mare

«12345»
iancu dragosh26.11.2008 10:21
Corecta observatie!

Sa inteleg din aceasta observatie ca nu avem de ce sa fim suparati pe creditorul nostru mult iubit? Ca doar nimeni nu are bani acum pentru fotbal. Suporterii Stelei ar trebui sa traga la raspundere doar antrenorul echipei, deci vreo 2-3 persoane diferite in fiecare an. Creditorul este mai presus de toate. Credeam ca un astfel de rationament o sa-l gasesc doar la Victor dar vad ca m-am inselat.

 

Ceea ce uiti tu sa mentionezi este ca Becali nu a avut niciodata bani pentru fotbal. Bilantul sau financiar la Steaua este unul pozitiv asa ca singura legatura cu Criza financiara este poate data de nevoia lui Becali de a scoate si mai multi bani din acest club decat pana acum.

1974OFF26.11.2008 10:23
da o femeie sa iubesti n-ai incercat? :)

Nu de alta, da e mai concreta...si face si de mancare :D

Nu prea gasesti bucatarese-sefe, ci bucatari-sefi. Femeile nu mai sunt ce au fost odata..........

ThereauRistul26.11.2008 10:38

Se spune ca nu mai exista interes pentru a se investi in fotbal..ok..doar in ultimile 10 zile 3 companii puternice au hotarat sa faca acest pas,si mai mult una dintre ele o va face in estul europei. Mai exact, trecand peste preluarea lui Charlton Athletic de catre puternica Zabeel sau peste interesul aproape concretizat al celor de la NBD( poate cea mai puternica dintre bancile din Emirate ) de a prelua Ac Parma, ma refer la ceea ce se inampla la vecinii nostri de pe "bulgaryan army"...Cska Sofia a primit 4 oferte pentru preluarea clubului aflat in impas financiar dupa ce patronul Tomov a anuntat ca se retrage..Una dintre ele vine de la Mittal care conform contractului se va angaja in primul an sa investeasca peste 30 de milioane de euro..pe langa Mittal exista alte doua oferte venite de la doua companii putenice din Vest si una de la o mare companie producatoare de petrol din Russia,caruia nu-i retin numele. Ceea ce e important este ca iata pentru Cska ( o echipa mult inferioara ca nume Stelei) poate exista un astfel de interes eu cred ca pentru Steaua salvarea ar putea veni tot de afara pentru ca dragi prieteni acolo bogatasii nu sunt chiar de carton ca la noi si-n plus aia cand spun ceva fac. Ideea e ca si Becaliotul daca si-ar anunta intentiile (ceea ce nu prea cred) sunt sigur ca (spre deosebire de giulesteni) se vor gasi oameni dispusi sa-si asocieze imaginea cu clubul nostru.Nu uitati ca imediat dupa ce a preluat clubul acum 4-5 ani ciobanul anunta ca a refuzat oferta de cumparare a clubului venita din parte unor rusi,in plus Patriciu sau Vantu ar semna in alb preluarea Stelei.

bruno castellano26.11.2008 10:47

Prea mici pt a juca fotbal sau pt ce?!

Prea mici nu putem fi si nici nu vom fi. sunt prea mici si limitati cei care conduc si sponsorizeaza acestr club.

Cum poti sa emiti vreo pretentie in fata unor astfel de echipe fenomen ce se gasesc de fiecare data in aceeasi grupa cu noi.

Ce puteau face ai nostri. Cu frica de patron nu se poate face nimic. Si mai ales cind spioniul se afla tocmai intre jucatori nu se poate face nimic. Sa ne amintim ca cele mai mari succese ale Stelei din ultimii 4 ani au fost atunci cind Radoi a avut probleme medicale. Culmea cind IL CAPITANO lipseste. Poate sa spuna cineva de ce tocmai cind el lipseste de pe la club Steaua merge mai bine.

Oare nu se intreba nimeni ce face acest baiat la vestiar?! Nu pt ca nimanui nui pasa...

Pt ca s-a dat prea mult credit unui jucator care a cam inceput sa pacaleasca fotbalul. Ce a facut Radoi aseara de a primit cea mai mare nota?! Spuneti-mi va rog. El este mijlocas la inchidere?! Sau ce este?! Cu el pe acest post am luat trei goluri. Oare era normal?! nu cred... Specialistii lu peste spun ca el s-a achitat de sarcini.... Care sarcini?! nu am vazut nici una... Poate ca vor sa faca un nou Gica Popescu sau Chivu dar, este departe de ei. Si timpul se scurge asa ca nu prea mai are mult la dispozitie...

Cu jucatori ca Stancu care nu a atins mai mult de trei ori mingea ce putem cere. Semedo a facut ce stia el mai bine: Sa dea pe linga minge, sa paseze aiurea, sa incurce intr-un cuvint. Goian si Ghionea total depasiti de eveniment. Daca imi aduc bine aminte Goian l-a deposedat o singura data pt Toni. Ce fel de fundas este Goian, unul de national?!!!!!!!!! Nu se vede...

Golanski mediocru cu toate ca a avut citeva urcari bune si oricum a jucat cu determinare nu ia fost frica sa intre. A avut si citeva deposedari bune... e drept ca si prin fault sau la limita faultului...

P. Marin cu toate ca este la o virsta a jucat peste media echipei. A fost unul dintre cei mai buni si culmea a dacut fata pina aproape de final fata de altadata cind prin minutul 60 dadea semne de onboseala.

Nu inteleg de ce s-a jucat cu doi inchizatori?! ce a cautat si O. Petre pe teren?! Oricum venit dupa accidentare ce puteam sa-i cerem lui?!

Szekly foarte slab. Banel unul dintre cei mai slabi de pe teren. Nu inteleg ce mai cauta la Steaua?!

Dayro?! pt ca trebuia sa ajungem si la el... acesta nu are cum sa-si arate valoarea cu astfel de colegi in echipa. A dat 5 pase filtrante, a deschis jocul de citeva ori, plus schimbare de directie. Cred ca a fost cel mai bun de la Steaua. Poate multi contesta acest lucru dar, de ce sa continuam in al lauda la nesfirsit pe Radoi cind singurul care la deposedat pe Ribery in prima repriza a fost Dayro....

Piece of Mind26.11.2008 10:53
Sa inteleg din aceasta observatie ca nu avem de ce sa fim suparati pe creditorul nostru mult iubit? Ca doar nimeni nu are bani acum pentru fotbal. Suporterii Stelei ar trebui sa traga la raspundere doar antrenorul echipei, deci vreo 2-3 persoane diferite in fiecare an. Creditorul este mai presus de toate. Credeam ca un astfel de rationament o sa-l gasesc doar la Victor dar vad ca m-am inselat.

 

Ideea e ca in actuala criza financiara mondiala (asumand ca Steaua ar fi vanzare), ar fi cam dificil sa gasim pe cineva dornic sa investeasca in fotbal, mai ales intr-un campionat ca al Romaniei.

 

 

 

Ceea ce uiti tu sa mentionezi este ca Becali nu a avut niciodata bani pentru fotbal. Bilantul sau financiar la Steaua este unul pozitiv asa ca singura legatura cu Criza financiara este poate data de nevoia lui Becali de a scoate si mai multi bani din acest club decat pana acum.

 

 

In general, mentionez tot ceea ce merita mentionat. Cred insa ca Becali a avut bani mai multi ca altii, altfel ne-ar fi plecat in fiecare an doi-trei jucatori importanti si nu am mai fi realizat niste performante totusi meritorii pentru nivelul fotbalului autohton.

 

 

RedStar26.11.2008 11:48
Se spune ca nu mai exista interes pentru a se investi in fotbal..ok..doar in ultimile 10 zile 3 companii puternice au hotarat sa faca acest pas,si mai mult una dintre ele o va face in estul europei. Mai exact, trecand peste preluarea lui Charlton Athletic de catre puternica Zabeel sau peste interesul aproape concretizat al celor de la NBD( poate cea mai puternica dintre bancile din Emirate ) de a prelua Ac Parma, ma refer la ceea ce se inampla la vecinii nostri de pe "bulgaryan army"...Cska Sofia a primit 4 oferte pentru preluarea clubului aflat in impas financiar dupa ce patronul Tomov a anuntat ca se retrage..Una dintre ele vine de la Mittal care conform contractului se va angaja in primul an sa investeasca peste 30 de milioane de euro..pe langa Mittal exista alte doua oferte venite de la doua companii putenice din Vest si una de la o mare companie producatoare de petrol din Russia,caruia nu-i retin numele. Ceea ce e important este ca iata pentru Cska ( o echipa mult inferioara ca nume Stelei) poate exista un astfel de interes eu cred ca pentru Steaua salvarea ar putea veni tot de afara pentru ca dragi prieteni acolo bogatasii nu sunt chiar de carton ca la noi si-n plus aia cand spun ceva fac. Ideea e ca si Becaliotul daca si-ar anunta intentiile (ceea ce nu prea cred) sunt sigur ca (spre deosebire de giulesteni) se vor gasi oameni dispusi sa-si asocieze imaginea cu clubul nostru.Nu uitati ca imediat dupa ce a preluat clubul acum 4-5 ani ciobanul anunta ca a refuzat oferta de cumparare a clubului venita din parte unor rusi,in plus Patriciu sau Vantu ar semna in alb preluarea Stelei.

 

In momentul de fata echipele din vest sunt intr-un mare rahat. Poate mai sunt cateva cazuri izolate de miliardari care nu au ce face cu banii si mai cumpara un club pentru fite.

Costul creditarii a crescut, veniturile din publicitate se reduc sensibil, fanii o sa cheltuie mai ponderat pe materialele promotionale ale cluburilor. Preturile abonamentelor si biletelor vor scadea.

Nu o sa mai vezi in afara jucatori transferati pe sume exorbitante. Daca Cristiano Ronaldo valora 100 mil euro, acum daca il dau pe 40-50 e bine.

 

Nimeni nu o sa recunoasca ca are probleme, dar daca ii intrebi cu ce bani platesc salariile jucatorilor pana cand vor veni banii din CL, o sa le ia ceva timp pana sa-ti raspunda.

 

 

sandulache26.11.2008 11:54
Nu prea gasesti bucatarese-sefe, ci bucatari-sefi. Femeile nu mai sunt ce au fost odata..........

 

Replica mea cu femeia a fost pentru userul care zicea ca iubeste Steaua neconditionat :)....

 

Protasov26.11.2008 12:41

Mai astia apocaliptici trambitasi de criza si agenti becalieni platiti sa dea cu subsemnatul aici in fiecare zi. Aflati asa - Steaua nu are nevoie de bani, se poate autofinanta, asa cum se pot finanta toate numele din fotbal cu brand national- Bayern, Manchester United, Benfica, Dinamo Kiev samd.

 

Numarul doi: in conditii de criza poporul consuma ce ii e mai accesibil; adica prezervative si fotbal.

Fotbalistii nu-s precum cocioabele ce le are debilul de vandut sa isi piarda valoarea. Vedeti de ce aveti voi de vandut acolo prin Pipera si Stefanesti si lasati oamenii sa vorbeasca despre fotbal aici.

elias_custura26.11.2008 13:07

La Steaua lipseste increderea data de patron in special atacantilor care ar trebui sa incerce cate un dribling..... ce sa mai zicem de Goian CARE DIN DOUA PASE ALE LUI GRESITE Steaua A LUAT 2 GOLURI.... ce sa mai vorbim... ganditi-va cum juca Steaua lui Olaroiu....... si de ce .?? pentru ca tot ce spunea Becali era: faceti tot ce puteti..... iar la victorie prima este de...... atat ....... si ce executii aveau atacantii nostri...... Iacob Dica si multi altii... prima prostie a fost bagarea in seama in cazul Elton.

Piece of Mind26.11.2008 13:31
... si agenti becalieni platiti sa dea cu subsemnatul aici in fiecare zi.

 

 

Daca asta s-a vrut a fi vreo glumita, afla ca e tare proasta. Daca ai vorbit serios insa, avem o problema.

Stelist9026.11.2008 13:33

din pacate nu am putut sa vad meciul....asa ca nu pot comenta prestatia jucatorilor...dar ma uit la notele ce le-au acordat stelistii....si vad ca Zapata..cu toate ca a luat 3 goluri a fost cel mai bun....cu asta imi dau seama de prestatia celorlalti....oricum....CU Steaua MEREU

RedStar26.11.2008 13:41
Mai astia apocaliptici trambitasi de criza si agenti becalieni platiti sa dea cu subsemnatul aici in fiecare zi. Aflati asa - Steaua nu are nevoie de bani, se poate autofinanta, asa cum se pot finanta toate numele din fotbal cu brand national- Bayern, Manchester United, Benfica, Dinamo Kiev samd.

 

Numarul doi: in conditii de criza poporul consuma ce ii e mai accesibil; adica prezervative si fotbal.

Fotbalistii nu-s precum cocioabele ce le are debilul de vandut sa isi piarda valoarea. Vedeti de ce aveti voi de vandut acolo prin Pipera si Stefanesti si lasati oamenii sa vorbeasca despre fotbal aici.

 

Auzi Protasov, ia zi-mi mie cum se mai poate autofinanta Steaua daca nu intra in CL pentru un sezon. Dar doua sezoane la rand?

Prostasov, spune-mi si mie, pana cand iti vin banii din CL, cu ce platesti jucatorii, utilitatile, personalul?

Crezi ca vine sponsorul si iti da un milion cash pe masa? Ala ti da timp de un de zile si sa dea domnu sa respecte termenele din contract.

 

Si in ultimul rand, auzi mai Protasov, care mai e dobanda la banca pentru un credit in euro si cu ce poti garanta un imprumut de 5 mil euro atat timp cat tu ca club nu ai niciun imobil in posesie?

 

Ce faci daca azi contractezi un imprumut de 5 mil de euro la un curs de 3,6 si peste doua luni cand restitui imprimutul e 3,85? Cat pierzi?

 

Cand va aud cu autofinantarea ma ia durerea de cap. Crezi ca daca iei 10 mil din CL gata, te autofinantezi. Te autofinantezi cand ai venituri sigure pe an de 10 mil, indiferent daca participi sau nu in CL.

Adrian26.11.2008 13:57
5. Unde sunteti ma aia care ati luat zilele trecute apararea GIBONILOR din galeria Stelei ??? Sau poate ca VOI ati aprins tortele aseara ...

 

 

Inca nu am vazut imagini cu tortele aruncate de Stelisti.

Am auzit ca au fost aprinse torte dar nu a zis nimeni nimic de vreo torta aruncata.

A fost lovit cineva?

Nu cred.

 

De fapt nu am vazut imagini nici tu tortele aprinse.

Au fost torte aprinse?

Au fost stelisti cei care le-au aprins?

c.ronaldo1726.11.2008 14:15

Rezultatul era previzibil, Steaua nu putea emite pretentii pe Allianz Arena nici daca il avea antrenor pe Murinho sau Fergusson. Bayern Munchen este una din cele mai bune formatii ale Europei, Ze Roberto este probabil cel mai bun mijlocas defensiv din istoria fotbalului, e senzational. Singurul nostru plus in fata lui Bayern este Zapata.

 

Jocul Stelei a ramas acelasi din perioada Lacatus. Steaua joaca bine, combina frumos, driblinguri, devieri, mingi aruncate precis, dar inconstant. Avem momente in care pur si simplu ne-am urcat pe Lyon si Bayern, dar si momente in care Zapata a facut minuni 10 minute non-stop.

 

Ceea ce am observat acum, este ca cei care au fost impotriva lui Lacatus, li se pare ca acum este rezultat normal. Imi aduc aminte meciul din tur, cand Bayern ne-a batut cu 0-1. Ce era pe forum... "ne-am facut de ras", "trebuia sa castigam"... si totusi, 0-1, nu e 0-3. Si imi aduc aminte ca la acel meci am ratat multe ocazii + un gol valabil anulat de arbitru. Atitudine interesanta... ce sa zic.

 

A jucat Lacatus si el pe stadioane precuma Bayern si a reusit sa nu ne prea faca de ras: Arsenal 2-1 Steaua, Sevilla 2-1 Steaua, Fiorentina 0-0 Steaua. In perioada Dorinel: Lyon 2-0 Steaua, Bayern 3-0 Steaua. Vreau doar sa arat cat de penibil sunt cei care l-au criticat pe Lacatus si acum il ridica in slavi pe Dorinel.

iancu dragosh26.11.2008 14:26
Ideea e ca in actuala criza financiara mondiala (asumand ca Steaua ar fi vanzare), ar fi cam dificil sa gasim pe cineva dornic sa investeasca in fotbal, mai ales intr-un campionat ca al Romaniei.

 

 

 

 

In general, mentionez tot ceea ce merita mentionat. Cred insa ca Becali a avut bani mai multi ca altii, altfel ne-ar fi plecat in fiecare an doi-trei jucatori importanti si nu am mai fi realizat niste performante totusi meritorii pentru nivelul fotbalului autohton.

 

Avand in vedere Criza economica (daca ar fi de vanzare) clubul Steaua ar putea fi achizitionat la un pret mai accesibl decat in alta situatie. Raman la convingerea ca acest club se auto-finanteaza dintotdeauna.

Diferentele dintre Becali si actionarii lui Dinamo sunt urmatoarele

 

1. Steaua este un club care se auto-finanteaza si nu este nevoie de bani multi din transferuri pt a echilibra bugetul

2. La Dinamo profitul se imparte intre f multi oameni si este nevoie de mai multi bani

 

 

 

brada26.11.2008 15:20

din cate stiu la noi in tara nu se poate face ceva gen Barcelona fiecare suporter sa dea pentru club 5-10-50 euro la naiba cat vor pentru club :)

ma uitam la un documentar desper echipele din ligile mici din anglia echipe de cartier pentru care oamenii aveau cate 5-6 credite facute pentru club pentru a il sustine...

1.000.000 de stelisti care iubesc neconditionat echipa * 5 euro pe an :) voila 1/3 din cat da ciobanul pentru Steaua

autofinantare e cam greu :) nu o sa iti dea nimeni banii odata cash sa dai la jucatori si un sponsor etc iti da banii pe an sunt fel si fel de clauze si nu tot timpu totu se reduce la bani de ex bigotti sponsorizeaza cu costume

FOrza Steaua vrem un antrenor nou ca asta de 8 ani nu prea mai are idei

 

ebonyc26.11.2008 15:48

Nu zicea Bee-Gee ca pe el nu-l va afecta criza financiara? Ca pe cie bogati nu-i va afecta? De ce discutam de bani tocmai acum? Pana acum a fost criza financiara? NU??? Pai si cati bani s-au bagat? In 86 cum s-a putut face performanta cu jucatori de la noi din campionat? Problema ramana la conducere. Si solutia nu e plecare alui Bi-Gee, ci aducerea unuia care sa stie cu ce se mananca fotbalul si ciobanul sa stea in banca lui, sa bage bani si sa scoata bani de pe urma Stelei in masura in care se poate. Sa taca dracului si sa faca politica aia a lui cum fac restul de politicieni burtosi.

Cat despre schimbare in joc cu Munteanu, pai e destul de vizibila si anume suturile la poarta sunt mult mai multe decat inainte. Cu Laca, Olaroiu si altii inafara de Protasov nu prea ajungeam la poarta decat din faze fixe. Iata ca acum avem ceva ocazii si din actiune. Munteanu are nevoie de cantonament cu echipa, sa faca pregatire fizica/tactica de la zero, cu jucatorii de la echipa a doua si cu cei imprumutati si sa-i filtreze. Bineinteles ca trebuie sa aduca 2-4 jucatori valorosi si doar atat. Fara transferuri de umplutura. Eu as fi multumit si doar cu un singur transfer de valoare, un jucator care sa faca diferenta. Si ar trebui sa bifam si niste plecari in iarn asta. Jucatori de primul 11 par a fi: Zapata, Goian,Ghionea,Radoi,Golanski,Tiago Gomes,Dayro,Kapetanos si cam atat. Nu l-am pus si pe Ogararupentru ca el e imprumutat. Restul doar rezerve si unii nici macar rezerve. Poate isi revine si Emeghara desi zvonurile nu-s prea bune in legatura cu situatia lui. Avem la echipa a doua multi jucatori talentati care ar putea face fata spre prima echipa. Trebuie incercati in stagiile de pregatire urmatorii: Pedriel,Ochi,Filip,Mustata,Ionescu si Rusu. Pe restul nu i-am vazut la lucru,dar sunt sigur ca sunt mai multi care merita atentie. Din auzite ar fi talentati si Stratila, Lazar,Iacob si Trandafir. Poate si altii.

Si ajungand la talente se pare ca totusi la juniori exista fosti stelisti ca antrenori cum ar fi Sames. Si faptul ca descoperitorulde talente Cornel Jurca e directorul centrului de copii si juniori (daca nu ma insel) e o veste buna.

xray_rom26.11.2008 15:50
Mai astia apocaliptici trambitasi de criza si agenti becalieni platiti sa dea cu subsemnatul aici in fiecare zi. Aflati asa - Steaua nu are nevoie de bani, se poate autofinanta, asa cum se pot finanta toate numele din fotbal cu brand national- Bayern, Manchester United, Benfica, Dinamo Kiev samd.

 

Numarul doi: in conditii de criza poporul consuma ce ii e mai accesibil; adica prezervative si fotbal.

Fotbalistii nu-s precum cocioabele ce le are debilul de vandut sa isi piarda valoarea. Vedeti de ce aveti voi de vandut acolo prin Pipera si Stefanesti si lasati oamenii sa vorbeasca despre fotbal aici.

@Protasov

 

Am apreciat de multe ori parerile tale, dar asta cu autofinantarea nu ai prea nimerit-o.

Inca acest lucru este aproape imposibil la noi acum. Poate peste ani...cine stie ...

Echipele citate de tine, pe langa faptul ca au in spate potentze financiare, sunt si intr-o piata unde numai drepturile TV sunt de 100 ori mai mari decat la noi. Nu mai pun restul...incasari pe un stadion de 60.000, publicitate, etc.

 

Apoi, pe langa bani/surse de autofinantare, la noi ar trebui adusi si nemti care sa o managerieze financiar:))

 

Daca ai pune si lista echipelor din vest si est aflate in jena financiara, ti-ar da ban moderatori acuzandu-te de spam:))

 

Dar... banii nu sunt totul. Vezi cazul Zenit, umflata de petro-dolari si jucatori buni, dar nu face fata pe 2 fronturi.

Si aici lista echipelor est-vest, cu multi bani si fara rezultate este la fel de lunga!

 

Noi nu suntem in stare sa finantam/autofinantam un site si o organizatie a suporterilor stelisti, fara a face diverse compromisuri si visam la autofinantarea Stelei in care supoterii sa faca legea:))

 

Deci, in conditiile economice actuale ale Romaniei, fara a mai lua in vedere si criza care bate la usa, autofinantarea Stelei este o utopie.

A trai in Romania si a spune "de ce la Bayern se poate si la noi nu?" este ca in celebra replica a lui Petre Marin inainte de primul meci cu Lyon :"ce daca e Lyon?si ei au tot 2 picioare ca si noi"... si am furat-o cu 3-0:)

 

 

Nenorocirea este alta...nu auto-finantarea.

Una de abordare mentala si emotiva supra-ponderala din partea tuturor: suporteri, media, conducatori...

Noi suntem rupti in fund (ma refer la buget, valoare lot, conducatori, etc.) in raport cu competitoarele din CL si vrem sa fim buricul Europei,

sa le calcam in picioare doar ca ne numim Steaua.

 

Din pacate, pe teren nu joaca brandul.

Atat timp cat vom trata prezentul in betia trecutului, nu vom reusi sa ne vedem lungul nasului si masura valorii in raport cu care sa pretinzi performante.

Si ce e rau in asta?Nu trebuie sa tintim spre mai bine?

E corect!Asa este! Trebuie sa dorim progres de la an la an, dar in raport cu ce avem in curte si cu ce este posibil sa fie in curte.

Tine minte! Nici de acum in 20 de ani, o echipa din Romania nu va un lot de vedete ca Bayern, Lyon, Real, etc. Si nu ca nu ar fi cineva cu bani sa o puna pe picioare, ci pt ca nu ar putea sa o intretina numai din CL si nici cu cine sa o mentina in tonus in Liga 1.

 

A judeca infrangerile Stelei din CL ca pe niste catastrofe nationale si a umili echipa, auto-umilindu-ne indirect, este un gest de furie care frizeaza nebunia. Cum nebunie si prostie este si hartuirea psihologica la care este supusa echipa de luni bune!

 

Steaua 2006-2008 nu mai poate performa ca Steaua '86 nu atat ca are un tembel la carma, ci pentru ca Steaua de acum nu mai este o nationala ca in '86(toata crema era stransa la noi), iar echipele din vest au devenit "multinationale"(cu titulari in echipele tarilor de bastina)... ceea ce nu erau in '86(si nici englezii)

 

Decalajul dintre noi si "ei" nu numai ca nu s-a diminuat in timp, ci s-a largit!Atat timp cat Romania nu va performa economic acest decalaj se va mentine. Doar chior sa fie cineva sa nu vada aceasta trista realitate!

 

Si in '86 dar si acum, mai in zile noastre, patriotismul, daruirea, motivarea celui mic impotriva celui mare si banii au fost motoarele principale, nu valoarea exceptionala in raport cu competitoarele.

Dar motoarele astea nu iti da regularitate, ci minuni frumoase gen Valencia, etc. ... care te scot din minti si din casa in strada ... si atat!

Nu te certifica valoric!

The Flyer26.11.2008 16:55

asa vreau sa am adresa de mail a lui Semedo..........sau sa-l intilnesc,si sa-l intreb:ce gura ma-tii a fost in capul tau de fugeai ca un bezmetic sa iei un tricou?!?

ma bucur ca frank l-a tratat cu curul si,sper,ca Zapata se bucura de schimbul tricoului!nu se poate sa umbli de bezmetic dupa un suvenir,iti poti lua de la magazinul oficial!orice jucator de calitate nu da tricoul unui neica-nimeni care nu joaca nimic!

pacat,dupa inca trei participari in Liga se gasesc niste imbecili sa fie cersetori!

milovan djilas26.11.2008 17:13

Mare pacat! Si sa mor eu, nici suparat nu poti sa fii cand cu un asemenea oponent incasarea unui gol este o chestiune doar de timp!

bon3loo26.11.2008 17:20
asa vreau sa am adresa de mail a lui Semedo..........sau sa-l intilnesc,si sa-l intreb:ce gura ma-tii a fost in capul tau de fugeai ca un bezmetic sa iei un tricou?!?

ma bucur ca frank l-a tratat cu curul si,sper,ca Zapata se bucura de schimbul tricoului!nu se poate sa umbli de bezmetic dupa un suvenir,iti poti lua de la magazinul oficial!orice jucator de calitate nu da tricoul unui neica-nimeni care nu joaca nimic!

pacat,dupa inca trei participari in Liga se gasesc niste imbecili sa fie cersetori!

jucatorii mari trag la jucatori mari :)) si la propriu si la figurat...ce sa faca Semedo cu tricoul lui ribery ?:D

clausblaus26.11.2008 17:25

Haideti sa fim un pic realisti....ne suparam degeaba!Nemtii au o echipa cu adevarat valoroasa asa ca rezultatul este cat se poate de normal.Baietii au miscat ceva in prima repriza dar per total mi s-au parut anemici.Nu prea critic jucatorii dar stau si ma intreb cand si daca va reusi Banel sa nu mai centreze in primul om din calea lui?De la venirea lui Dorinel se vede o schimbare in bine,a jocului,dar din pacate lipsesc rezultatele(pozitive evident).

:steagcruce:

milovan djilas26.11.2008 17:25
Inainte de toate felicitari nemtilor pentru jocul prestat, in special lui Frank Ribery. In ceea ce ne priveste, dincolo de pretentiile de calai ai universului, de "Steaua joaca de la egal la egal cu oricine" si alte iluzii vanturate, trebuie sa vedeti ca nu avem valoare cu care sa punem probleme echipelor de prima mana din Europa. Putem, in zilele bune, sa obtinem rezultate bune in compania celor din linia a doua, gen galata, fiorentina, etc. In rest, e cazul sa fim multumiti ca suntem an de an acolo, ca ii vedem pe cei mai buni jucatori din lume in actiune. Nu sunt ironic. Cineva se intreba daca suntem cea mai umilita echipa din UCL. Daca ati merge la Olimpiada, v-ati califica din serii in semifinalele unei competitii de alergari de pilda si ati fi pe ultimul loc in semifinale, asta in trei participari consecutive v-ati considera cel mai umilit alergator din lume? Adunand participarile din acesti ultimi trei ani, Steaua nu are de ce sa puna capul in pamant. Cred eu ca printre participante sunt multe care nu au ajuns decat o data in grupe. Vorba aia... "important e sa participi" este in intregime adevarata, cu riscul de a-mi atrage antipatia unei generatii de invingatori crescuti cu "Gladiatorul", World of Warcraft, Pro TV si alte acadele. Nu toata lumea castiga medaliile.

Si pentru ca am adus vorba de Pro TV, niste fanfaroni s-au trezit sa critice schimbarea lui Stancu cu Tiago pomenind de trei patru ori ca Tiago este un mijlocas defensiv ba chiar ironizand-l pe Munteanu dupa regula "vancata mare": misto-ul prinde bine la fraieri. Vad ca ideea se perpetueaza si aici pe forum. dati-mi voie sa va improspatez memoria: Tiago a fost prezentat la Steaua ca un jucator care face bine ambele faze si care poate juca atat ca mijlocas ofensiv cat si ca mijlocas defensiv (MM zicea bine... un mijlocas box to box). Tiago nu este un distrugator de atacuri adverse prin excelenta asa cum sunt Radoi si, mai ales, Lovin si Petre. Stancu s-a zbatut din nou ca un peste pe uscat, la limita peniibilului dar putin sub ea. Arthuro stim deja ce poate. Ce solutii avea Munteanu pe banca pentru atac? L-a scos pe Stancu, l-a avansat in atac pe Dayro (pan' atunci un varf retras cu indulgenta.. mai degraba un mijlocas ofensiv) si l-a introdus in spatele lui Dayro pe Tiago. Dayro a si creat o ocazie mai acatarii iar Tiago a produs o faza buna de care si-a batut joc Lovin. Ca protvistii nu au habar ca portughezul nu e mijlocas defensiv de meserie nu trebuie sa ne mire, asa stiu ei sa isi faca meseria. Dar voi astia care va dati stelisti si criticati schimbarea pe ce va bazati? Pe faptul ca simbolul il baga pe Tiago doar in defensiva? Pai asa dicta prealuminatul suprem din loja. Pentru ala Dayro era noul Hagi desi columbianul e clar mult mai valoros ca varf si nimeni nu putea emite pretentii la postul de mijlocas cu veleitati ofensive. Nici Tiago, nici Abel (caruia i-a fost data doar o jumatate de sansa intr-un meci), nici Plesan (jucat totdeauna mijlcoas defensiv de Lacatus la sugestia patronului sau), nici Neaga (mijlocas stanga de conjunctura... in ciuda recomandarilor lui Dica sa fie jucat la creatie in spatele varfului). Ca sa nu mai pomenim de alte nume gen Croitoru, Caludiu Ionescu, Cristocea, toti (ne)jucati anapoda.

 

Domnule, felicitari! In opinia mea ai facut un comentariu exceptional, vorbesc cat se poate de serios!

xray_rom26.11.2008 22:36

Nu credeam ca o sa ajung ca Borcea sa ma bucur de raul altuia:(

Dar extazul in fata acelui "accident" al Romei cu CFR-ul perceput ca o mare victorie, dublat de inzecirea atacurilor impotriva Stelei m-a transformat...

Pana si unii stelisti de aici de pe site vedeau CFR-ul ca o noua stacheta ridicata in prezenta echipelor roamanesti in CL...

Asa cum am spus si atunci...s-a adeverit ca a avut soarta Raopidului care dupa 2 victorii in liga1 toti o vedeau o echipa de "scule de jucatori", care v=-a rupe tot...

Luand exemplu ciobanului si Muresan a cazut in pacatul trufiei si a ajuns sa declare ca un egal nu-l satisface(in meciul tur cu Bordeax)...

C'est la vie! Acum tembelii de Stiucan si Decebal Radulescu, dupa ce ne-au gatuit ieri si azi Steaua si au ridicat in slavi CFR-ul ... s-au intors tot la Steaua ca la ultima speranta de prezenta a unei echipe in UEFA ... E cea mai dulce satifactie!:))

Culmea tampeniei, acest D.Radulesdcu umple ecranul cu subintelesura ca meciul Steaua-Urziceni ar fi aranjat?!In slujba cui o fi acest derbedeu care vrea sa puna presiune suplimentara si sa umbreasca o victorie a noastra?

Pana si papagali de comentatori PRO(s)TV, de dragul CFR-ului au mistificat istoria spunand ca CFR-ul este singura echipa care a obtinut o victorie in CL in ultimile 3 editii , uitand de victoria Stelei la Kiev:)

 

PS. Cum a jucat Bayern aseara si Lyonul cu noi, sunt cu 1-2 clase peste Roma!!!

RhasaD27.11.2008 01:13
Prea mici pt a juca fotbal sau pt ce?!

Prea mici nu putem fi si nici nu vom fi. sunt prea mici si limitati cei care conduc si sponsorizeaza acestr club.

Cum poti sa emiti vreo pretentie in fata unor astfel de echipe fenomen ce se gasesc de fiecare data in aceeasi grupa cu noi.

Ce puteau face ai nostri. Cu frica de patron nu se poate face nimic. Si mai ales cind spioniul se afla tocmai intre jucatori nu se poate face nimic. Sa ne amintim ca cele mai mari succese ale Stelei din ultimii 4 ani au fost atunci cind Radoi a avut probleme medicale. Culmea cind IL CAPITANO lipseste. Poate sa spuna cineva de ce tocmai cind el lipseste de pe la club Steaua merge mai bine.

Oare nu se intreba nimeni ce face acest baiat la vestiar?! Nu pt ca nimanui nui pasa...

Pt ca s-a dat prea mult credit unui jucator care a cam inceput sa pacaleasca fotbalul. Ce a facut Radoi aseara de a primit cea mai mare nota?! Spuneti-mi va rog. El este mijlocas la inchidere?! Sau ce este?! Cu el pe acest post am luat trei goluri. Oare era normal?! nu cred... Specialistii lu peste spun ca el s-a achitat de sarcini.... Care sarcini?! nu am vazut nici una... Poate ca vor sa faca un nou Gica Popescu sau Chivu dar, este departe de ei. Si timpul se scurge asa ca nu prea mai are mult la dispozitie...

Cu jucatori ca Stancu care nu a atins mai mult de trei ori mingea ce putem cere. Semedo a facut ce stia el mai bine: Sa dea pe linga minge, sa paseze aiurea, sa incurce intr-un cuvint. Goian si Ghionea total depasiti de eveniment. Daca imi aduc bine aminte Goian l-a deposedat o singura data pt Toni. Ce fel de fundas este Goian, unul de national?!!!!!!!!! Nu se vede...

Golanski mediocru cu toate ca a avut citeva urcari bune si oricum a jucat cu determinare nu ia fost frica sa intre. A avut si citeva deposedari bune... e drept ca si prin fault sau la limita faultului...

P. Marin cu toate ca este la o virsta a jucat peste media echipei. A fost unul dintre cei mai buni si culmea a dacut fata pina aproape de final fata de altadata cind prin minutul 60 dadea semne de onboseala.

Nu inteleg de ce s-a jucat cu doi inchizatori?! ce a cautat si O. Petre pe teren?! Oricum venit dupa accidentare ce puteam sa-i cerem lui?!

Szekly foarte slab. Banel unul dintre cei mai slabi de pe teren. Nu inteleg ce mai cauta la Steaua?!

Dayro?! pt ca trebuia sa ajungem si la el... acesta nu are cum sa-si arate valoarea cu astfel de colegi in echipa. A dat 5 pase filtrante, a deschis jocul de citeva ori, plus schimbare de directie. Cred ca a fost cel mai bun de la Steaua. Poate multi contesta acest lucru dar, de ce sa continuam in al lauda la nesfirsit pe Radoi cind singurul care la deposedat pe Ribery in prima repriza a fost Dayro....

 

Sunt total de acord cu tine! Dayro cred ca este unul dintre cei mai buni jucatori de la Steaua alaturi de Zapata!

«12345»