si unde ai vrea sa plece barosane? sa plece de la compania lui acasa, in pipera? da' ar trebui sa plece inainte sa plateascca salariile jucatorilor sau dupa?! si inainte sa plece, sa plateasca totusi amenda de 1 miliard aplicata clubului de jandarmerie, nu-i asa?!
iar daca pleaca, ar trebui sa vanda totul si eventual sa ia si licenta? ca sa incept din onoare reconstructia! (daca o vom mai incepe?)
mestere sa nu te superi, dar esti naiv rau de tot! nu vreau sa te jignesc, dar cand nu ai dupa ce bea apa, metaforic vorbind, faci scenarii si plasezi indemnuri legat de o afacere care presupune costuri de milioane de euro!
Victore, las-o mai moale, ca vina pentru amenda de 1 miliard nu apartine in totalitate suporterilor.
Sa presupunem ca aprinderea acelor 2-3 torte, cate or fi fost, a fost din vina noastra, dar cum s-a mai scris de enspemii de ori aici, de ce nu au asteptat cei de la securitate (macar pana la pauza) sa indentifice "huliganii" ce au comis o asemenea "faradelege" si in cele din urma sa intervina, pe baza probelor concrete, nu asa cum le dicteaza lor creierele de gaina.
In orice alta tara civilizata sau cel putin, la oricare alta echipa cu pretentiile Stelei, asa s-ar proceda.
N-am vrut sa ma bag in discutie, desi am fost in peluza la meci si am vazut de nenumarate ori imaginile de la TV, dar de-aici pana la a da vina in totalitate pe suporteri e cale lunga. Nu spun ca fanii sunt curati ca lacrima, dar aici chiar nu e cazul sa fie blamati in halul in care sunt.
Cu ce sunt mai presus gorilele lui Zmarandescu sau jandarmii decat noi, suporterii ? De ce n-ar fi chiar Zmarandescu vinovat pentru amenda, din moment ce interventia lui a fost una prost gandita ? De ce nu recunosti ca si Becali are partea lui de vina ? Din cate tin minte, pana la momentul bataii, nimeni nu l-a injurat pe marele tau idol. Sau ce se credea acolo in loja, ca lumea va aplauda actiunea de purificare a peluzei condusa de Zmarandescu ?
Personal, nu sunt de acord cu ceea ce s-a intamplat dupa meci, cu acei suporteri care au vandalizat tot ce le-a iesit in cale, insa ii inteleg, frustrarea e mare dupa ce vezi asemenea scene, pe stadionul echipei pe care o sustii meci de meci, neconditionat. Acolo au gresit, dar nu ei au pornit razboiul.
Cu toate astea, ma bucur din suflet ca s-a ajuns in situatia ca peluzele sa fie golite in mod voit de catre noi si nu pentru ca ma astept ca Becali sa inteleaga ceva din asta, ci pentru ca usor si cei din tribune vor ajunge la aceeasi concluzie : ca banii nu sunt totul, iar Steaua de azi poate trai fara acest patron mult si bine.
Pe de alta parte, ma tot intreb (fara sa gasesc raspuns), cata minte trebuie sa ai, ca sa infrunti mii si mii de oameni. Nimic din ceea ce comanda acest patron de conjunctura nu isi va face efectul in mentalitatea noastra si refuz sa cred ca suntem o imensa turma de oi negre, nebune si fara capacitate de gandire. Cu atat mai mult in campania electorala, insa asta nu e problema noastra.
La capitolul relatii cu publicul, suporterii, electoratul, Becali nu se poate scufunda mai mult de-atat. Desi realizez ca multi altii faptul ca pe Becali nu-l prea duce capu', acest macel trebuia stopat inca din fasa, macar de efect, daca si-ar fi dorit cu adevarat niste voturi, nereferindu-ma la posibilii votanti din peluza.
Nu e posibil ca in anul 2008, seful securitatii la Steaua sa fie un baiat cu profesie de bodyguard. Ce experienta are asta ? Pe ce s-a bazat conducerea cand a luat decizia asta ? Cum poti stopa actiunile, sa zicem ilegale, ale miilor de suporteri, cand tu esti un gibon cu cateva clase ?! Ah da..sa cari pumni si picioare, sa instaurezi legea pumnului acolo unde ti se scoala tie, nu ? Spui tu ca Ghencea e practic, casa lui Becali, dar din cate tin minte..si stadionul asta se afla pe teritoriul unei tari, ale carei legi sunt scrise undeva, dar tot timpul inexistente. Cine si ce ii da drept lui Becali sa faca acolo ce-i "pohteste" inima ? La ce dracului a mai instalat sistemele video pentru identificarea delicventilor daca ele nu sunt folosite ? Da, stiu, e mai usor sa patrunzi intre oameni si sa ii iei la bataie, sa-i alergi ca pe animale si sa invoci niste motive din anii 1000.
Mi-e scarba de tot ce se intampla acolo, mi-e scarba de faptul ca banul a devenit crezul universal pe pamantul asta, mi-e sila ca drepturile omului au fost date uitarii.