FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Comunicat Asociatia Independenta a Suporterilor Stelisti

«1234»
maye16.11.2008 23:00
Baieti, din pacate, comunicatele astea si orice fel de actiune sunt inutile in momentul de fata in tara asta.

Traim intr-un stat politienesc.

De fapt, nu.

Traim intr-un stat unde acei putini au puterea.

Noi, astia multi, nu controlam nimic.Nu putem cere nimic.

Putem cere, dar nu ni se va da niciodata.

 

In orice alta tara, comunicatul asta ar fi luat in serios si cei care ar fi facut abuzurile alea ar plati.

Oricum, ce a facut AISS e un pas important.

 

Insa va trebui probabil sa incepem o noua revolutie ca sa se schimbe ceva.

corect!!!dar trebuie sa ne incepem revolutia prin asasinarea ciobanului!!!

hypno17.11.2008 06:05

adevaru' ca inca n-am iesit din comunism si tot inapoiati am ramas

 

adevaru' ca inca n-am iesit din comunism si tot inapoiati am ramas

cetateandeonoare17.11.2008 07:07

mai bine ati da un comunicat legat de meciul de handbal la care ni sa garantat intrarea in sala si cucu .. am ramas p-afara .. proasta organizare AISS !!!

Lari17.11.2008 07:48

In opinia mea, acest comunicat al AISS este un gest excelent, chiar daca presa nici nu l-a bagat in seama. Comunicatul este de apreciat cu atat mai mult cu cat a venit imediat dupa incidente.

 

Drumul catre recunoastere si catre "expunere media" este unul lung si spinos. Mass-media va vorbi si despre aceste comunicate intr-un viitor mai mult sau mai putin apropiat. In opinia mea, este o chestiune de timp, atata vreme cat luarile de pozitie vor fi la fel de prompte si la fel de ferme.

 

BRAVO, AISS!!!

goergescu17.11.2008 07:57

Buna ziua.

 

Am mai vorbit despre gibonii din tribunele stadionului Ghencea.

Nu inteleg o chestiune ... NU AI VOIE CU TORTE PE STADION ... NU ADUCI TORTE PE STADION. Asta este atitudinea normala, daca tot vorbim ca suntem SUPERIORI.

Nu are relevanta faptul ca la Dinamo sau la Rapid s-au aprins torte. E treaba lor.

Pentru mine cel putin e simplu. Am voie cu torte, aduc torte. Nu am voie, nu le aduc. Nu e foarte complicat.

Nu stiu exact ce s-a intamplat in peluza pentru ca am vazut meciul la TV.

DAR, AM VAZUT TORTA APRINSA si APOI BATAI.

Concluzia ?

Cand nu vor mai fi Giboni printre noi, nu vor mai fi nici capete sparte, electrosocuri, suporteri lesinati.

HAI Steaua !

 

 

Adrian17.11.2008 08:10

goergescu

 

 

Daca tot stai la televizor, nu mai vorbi dracului despre ce se intampla in peluza!

 

Esti intelectual?Esti superior?Esti cult?Poate esti luceafar.

Daca da, atunci ramai naibii in cercul tau strans din jurul televizorului si nu mai vorbi despre ce nu stii.

zloty17.11.2008 08:16

georgescu

problema putea fi rezolvata mai elegant daca nu se dorea scandal , toata lumea ii lauda pentru sistemu video ,se putea pe baza sistemului video sa ii salte pe cei doi frumos dupa meci predati la jandarmi si gata problema ,dar asta s-a dorit scandal ,macel ,sange asta vrei gunoiu din loja

MoWeed17.11.2008 08:19

Cand vad atatia oameni care au o mentalitate resemnata(ce conteaza abuzul jandarmeriei, trebuia sa stam noi ca sfintii) ma intreb cum de a fost posibila revolutia?

 

@georgescu

 

Si trebuia sanctionat conform legii numai cel care a aprins torta. Si asta dupa meci. Tie ti-ar conveni sa fii luat la bataie de politistul care te opreste pentru depasirea limitei legale?

dax4717.11.2008 08:31

Atata vreme cat inca va mai duceti la stadion si nu respectati regulile o veti lua pe cocoasa cu fiecare ocazie. Degeaba faceti comparatia cu galeria militienilor. Ei nu vor fi sanctionati vreodata.

 

Si sa nu-mi ziceti ca astia din galerie sunt mielusei. Cel putin la nord sunt foarte multi distrusi. La mai toate meciurile vin beti, se imping in toti cei din jurul lor, uneori se mai si bat intre ei, iar in deplasari e cel mai rau. Daca nu gasesc suporteri ai echipelor adverse cu care sa se ia la hartza, atunci se iau de cei ai Stelei, cautand scandal oriunde.

 

Nu iau partea jandarmeriei si nici a "badi-garzilor" - si astia sunt la fel de terminati intelectual precum si astia din galerie implicati tot timpul in scandaluri. Diferenta e ca unii au legitimitate in sfaramat oase, pe cand ceilalti nu pot fi decat victime. Mie imi pare rau de victimele colaterale pentru ca de vreo cateva ori am fost foarte aproape sa ma numar si eu printre ele.

 

Sfatul meu e sa incercati sa va feriti din timp de astfel de incidente. Lasati-i sa se bata intre ei, integritatea voastra corporala primand in fata oricarui alt interes. Clubul Sportiv Steaua nu e al nostru, este al machedonului . ( punct ! )

Pentru ce va bateti ? La ce bun ? Suporterii sunt singurii care pierd ( bani, dinti, orgoliu, coaste rupte, etc) Daca tineri mortis sa vedeti cum se face Steaua de ras pe viu, mergeti la stadion. Dar feriti-va de scandaluri pentru ca nu aduc nimic util. Oricata bataie ati lua de la garda sau de la galeria adversa nu se va schimba nimic in bine pentru clubul Steaua.

 

Unde nu-i cap , e vai de corp.

MoWeed17.11.2008 08:33

Iata ce au inteles anumite ziare dupa acest comunicat.

 

În loc sã-i sprijine pe jandarmi, șefii din fotbal fraternizeazã cu huliganii

 

Culmea! Dupã episodul de junglã urbanã de la Steaua - Timișoara, tot jandarmii au ajuns ținta criticilor! De fapt, nu-i de mirare, ținînd cont de poziția cîrcotașã a românilor fațã de autoritãți și de raportul pieziș dintre oamenii de fotbal și lege.

 

Jandarmii au fost singurii care și-au fãcut datoria, singurii care au luat mãsurile legale, acolo unde alții umblã cu jumãtãți de mãsurã. "A fost un exces de zel din partea forțelor de ordine!", a comentat președintele Argãsealã. Ce simplu e sã fii specialist în treaba altuia! Corect ar fi fost sã adauge cã torțele au apãrut în tribune dintr-o lipsã de zel a paznicilor stadionului. Cã numai la noi și la turci mai vezi așa ceva! Apoi sã se întrebe unde anume au greșit ei, oficialii Stelei, de s-a ajuns la intervenția jandarmilor!

 

Domnul Argaseala are tot interesul sa minimalizeze incidentele, doar facuse un titlu de glorie personala din sistemul de securitate! Dar nici el, nici alt sef din fotbal n-are nici un interes sa polemizeze cu jandarmii! Astfel de critici nu numai ca sunt nule, dar stimuleaza actele antisociale.

 

Atitudinea ezitantã a șefilor de cluburi, excesele lor de duiosie si diplomatie încurajeazã violența pe stadioane. Marele pericol de aici vine: nu de la cîțiva huligani, ci tocmai de la domnii în costum, care vor sã dea bine în fața huliganilor! În loc sã aibã o atitudine fermã, bãrbãteascã, se declarã jigniți în romantismul lor de cãtre jandarmi, legi și regulamente.

 

Dintre stadioanele românești, arena din Ghencea stã cel mai bine în materie de securitate. Numai cã în fața isteriei colective, nu ești niciodatã suficient de pregãtit! Asta refuzã sã înțeleagã domnul Argãsealã și alți domni din conducerea cluburilor: "Suporterii care au greșit trebuiau sã fie amendați la final, pentru cã oricum erau filmați". Dacã el, nu jandarmii, ar fi fost înconjurat de mulțimea de la peluze, sigur și-ar fi nuanțat declarațiile.

 

N-ar fi așteptat sfîrșitul meciului ca sã-i amendeze pe cei care rupeau scaune! Poate ar fi intervenit și mai dur, cine știe, pentru cã altfel reacționezi cînd e în joc propria piele. Cind e vorba de siguranța publicã, îți permiți sã fii relaxat și binevoitor cu turbulenții, sã-i critici pe jandarmi, sã-i defãimezi pe soldați, sã faci bancuri cu Polițiști. Cînd e vorba de siguranța personalã, însã, dispare orice ezitare.

 

Chiar așa, ce s-ar fi întîmplat dacã nu interveneau în forțã jandarmii? Se oprea meciul, se extindea bãtaia, se incendiau tribunele etc. ªi țineți cont, domnule Argãsealã, cã în tribune se aflau copii! O mînã de bãtãuși teroriza un stadion întreg, nu doar mașinile din parcare!

 

Vã doare inima pentru huligani? Au gãsit ce-au meritat! Dar la spectatorii civilizați vã gîndiți? Chiar trebuie sã moarã cineva, ca sã vã pese de ei?

 

Marius17.11.2008 08:35

Andrieș e o proastã. Nu conteazã ce scrie ea.

MoWeed17.11.2008 08:37

Marius, nu te-am mai vazut asa vehement la adresa vreunui ziarist.

Eu stiu ca nu conteaza ce scrie ea, tu stii asta, probabil o mare parte din cei care posteaza aici pe forum stiu asta. Dar, din pacate, personaje ca ea sunt formatori de opinie....

Marius17.11.2008 08:40

Nu e nicio formatoare, doar o vacã. Citește comentariile la acel editorial. Majoritatea îi spun în fațã cât e de vacã.

Adrian17.11.2008 08:43

Formatori de opinie pt cine?

 

Poate pt dobitocii carora le curge saliva din coltul gurii si care se inchina la zeul televizor vazand in Magda lu' Tolea singura salvatoare a Elodiei.

MoWeed17.11.2008 08:49

Corect Adriane, dar cei pe care i-ai descris formeaza un procent tot mai mare din populatia Romaniei. Din pacate, prostia devine predominanta in societatea romaneasca...

 

@Marius

 

Am observat ca o mare parte din comentarii sunt negative, dar acesta era doar un exemplu. Toate relatarile despre acest incident pe care le-am vazut la TV sunt tendentioase(in sensul ca sunt scrise in asa fel incat un om care nu stie despre acele incidente ar crede ca iar au facut "huliganii" scandal si jandarmeria a intervenit legal)

JDERUL17.11.2008 08:52

Felicit conducerea AISS pentru acest comunicat!

 

 

Pentru cei care nu au fost in viata lor pe un stadion de fotbal,pentru cei carora experienta ,,peluzei"le este straina,am o recomandare: NU VA MAI DATI CU PAREREA! Nu mai aberati pozand in oameni echilibrati.Nu mai postati in necunostinta de cauza.Din fata televizorului nu poti intelege fenomenul.Nu poti emite o parere despre un eveniment daca nu esti prezent ,,la fata locului".Prezenta prin intermediul televiziunii nu este de ajuns.Puteti fii manipulati.Lasati-i pe cei in cauza sa-si exprime punctele de vedere si abia dupa aceea formulati si voi o refletie asupra a ceea ce s-a intamplat.Sau,mai bine,abtineti-va!Multumiti-va doar la a lua cunostinta despre caz.

dax4717.11.2008 09:06

Pozele sunt intitulate "Gabori asasini" - a murit cineva in urma altercatiilor ? Sau e pur si simplu acelasi mod de exprimare precum in cazul presei ? Intotdeauna exagerat la maxim.

goergescu17.11.2008 10:00
goergescu

 

 

Daca tot stai la televizor, nu mai vorbi dracului despre ce se intampla in peluza!

 

Esti intelectual?Esti superior?Esti cult?Poate esti luceafar.

Daca da, atunci ramai naibii in cercul tau strans din jurul televizorului si nu mai vorbi despre ce nu stii.

 

 

Dupa "dracului" si "naibii" presupun ca esti unul dintre giboni. Nu te ridici cu nimic peste Berbecali.

Iar la stadion nu vin tocmai din cauza gibonilor care aprind torte, desi nu au voie, si o iau in freaza ( poate ma intelegi daca-ti raspund asa ), pentru. ca nu vreau ca din cauza lor sa am eu de suferit, fiu-miu sau prietenii cu care merg la meci.

Si sa stii ca am stat si in peluza, stiu cum e acolo ...

STARforce17.11.2008 11:09
Dupa "dracului" si "naibii" presupun ca esti unul dintre giboni. Nu te ridici cu nimic peste Berbecali.

Iar la stadion nu vin tocmai din cauza gibonilor care aprind torte, desi nu au voie, si o iau in freaza ( poate ma intelegi daca-ti raspund asa ), pentru. ca nu vreau ca din cauza lor sa am eu de suferit, fiu-miu sau prietenii cu care merg la meci.

Si sa stii ca am stat si in peluza, stiu cum e acolo ...

Daca nu vii la stadion atunci nu mai comenta aiurea, o poti face nestingherit cu fiu-tu sau prietenii si lasa-ne pe noi sa ne dam cu torte si sa ne-o luam in freza.Gata!Ti-am inteles punctul de vedere asa ca acum poti schimba canalul cum stii prea bine de la telecomanda!Emisiunea a luat sfarsit pentru tine....

mache17.11.2008 12:05

Cei de la hotnews au reactionat abia cand le-am trimis un mail...

 

E bine totusi c-au facut asta macar sa compenseze faptul c-au lasat tot felul de giboni sa comenteze chestii de genul "dati-le foc suporterilor" ...

Stanici17.11.2008 12:49

Georgescule - esti cel mult amuzant. Pana una alta, daca iti mai permiti sa ii faci pe alti suporteri ai Stelei "giboni", suporteri despre care nu cunosti absolut nimic, voi avea grija in persoana de mataluta. Virtual vorbind.

Oricum, eu chiar nu inteleg cum un om nu poate intelege cel mai simplu lucru: zmarandoii au lesinat un copil din PN, i-au dat cu electrosocul in fata altuia pentru faptul ca se aflau in zona unde fusesera aprinse tortele. Daca erau normali- filmau, identificau si sanctionau.

 

P.S. : pentru toti preadreptii care cer in cor sa se respecte legea: jurati-va ca nu ati mers niciodata peste viteza admisa ori ca nu ati trecut pe rosu - apoi vorbiti de doua torte care nu au fost aprinse cu intentia de a face rau ci de a creea ceva spectaculos.

Lari17.11.2008 13:38

Ia uitati-va ce imbecilitati a putut debita Dragomir si LPF. :shit:

 

"Urmare a nedoritelor evenimente petrecute recent în tribunele stadioanelor cluburilor Rapid și Steaua, dar și ale altor cluburi, LPF considerã cã vandalismul anumitor grupuri de huligani a atins un punct-limitã, dincolo de care se contureazã riscul de a înregistra nu doar mari pagube materiale (a se vedea autoturismele distruse, modernizãrile grav afectate ale stadioanelor etc.), ci și victime omenești. Ca atare, în Dorința de a salva pe de o parte spectacolul fotbalistic, iar pe de alta pentru a permite spectatorului civilizat sã se bucure în liniște de aceastã binemeritatã relaxare, facem un apel insistent la MIRA și Ministerul Justiției de a aplica mult mai ferm decât pânã acum prevederile Legii nr.4/2008, ca și, de la caz la caz, ale altor prevederi ale Codului Penal și Civil. Fațã de care - o spunem rãspicat - au demonstrat pânã în prezent o nepermisã toleranțã. Statistici clare demonstreazã cã, în ciuda constatãrilor Jandarmeriei și, uneori, ale Poliției, un procent nepermis de mic ale acestor infracțiuni a ajuns în fața instanțelor. ªi nici unul dincolo de gratii, adicã acolo unde ar fi locul unor indivizi iremediabil certați cu normele civice", se aratã în comunicatul postat pe site-ul oficial al Ligii Profesioniste de Fotbal.

fansteaua4617.11.2008 13:44

"În timpul incidentelor din peluza I, unul dintre cei care aprinseserã torțe m-a lovit în momentul în care noi încercam sã-i extragem pe cei care încercau sã facã scandal"

 

"Dacã își închipuie cineva cã o sã stau sã mã loveascã, se înșalã și niciodatã nu o sã dau înapoi pentru a opri astfel de manifestãri", a spus Cãtãlin Zmãrãndescu.

sabin130717.11.2008 13:56

Parca e din Scanteia comunicatul lui Mitica.

Adrian17.11.2008 14:01

Goergescu

 

Da!

Daca oamenii aia despre care vorbesti tu sunt giboni, atunci si eu sunt unul din ei.Si sunt mandru de asta.

Si voi sta fericit alaturi de ei la orice ora.

 

In lumea asta doar in Romania sunt interzise tortele pt ca asa zice legea Dragomir, aceeasi lege Dragomir care ne interzice sa strigam pe stadion.

«1234»