În loc sã-i sprijine pe jandarmi, șefii din fotbal fraternizeazã cu huliganii
Culmea! Dupã episodul de junglã urbanã de la Steaua - Timișoara, tot jandarmii au ajuns ținta criticilor! De fapt, nu-i de mirare, ținînd cont de poziția cîrcotașã a românilor fațã de autoritãți și de raportul pieziș dintre oamenii de fotbal și lege.
Jandarmii au fost singurii care și-au fãcut datoria, singurii care au luat mãsurile legale, acolo unde alții umblã cu jumãtãți de mãsurã. "A fost un exces de zel din partea forțelor de ordine!", a comentat președintele Argãsealã. Ce simplu e sã fii specialist în treaba altuia! Corect ar fi fost sã adauge cã torțele au apãrut în tribune dintr-o lipsã de zel a paznicilor stadionului. Cã numai la noi și la turci mai vezi așa ceva! Apoi sã se întrebe unde anume au greșit ei, oficialii Stelei, de s-a ajuns la intervenția jandarmilor!
Domnul Argaseala are tot interesul sa minimalizeze incidentele, doar facuse un titlu de glorie personala din sistemul de securitate! Dar nici el, nici alt sef din fotbal n-are nici un interes sa polemizeze cu jandarmii! Astfel de critici nu numai ca sunt nule, dar stimuleaza actele antisociale.
Atitudinea ezitantã a șefilor de cluburi, excesele lor de duiosie si diplomatie încurajeazã violența pe stadioane. Marele pericol de aici vine: nu de la cîțiva huligani, ci tocmai de la domnii în costum, care vor sã dea bine în fața huliganilor! În loc sã aibã o atitudine fermã, bãrbãteascã, se declarã jigniți în romantismul lor de cãtre jandarmi, legi și regulamente.
Dintre stadioanele românești, arena din Ghencea stã cel mai bine în materie de securitate. Numai cã în fața isteriei colective, nu ești niciodatã suficient de pregãtit! Asta refuzã sã înțeleagã domnul Argãsealã și alți domni din conducerea cluburilor: "Suporterii care au greșit trebuiau sã fie amendați la final, pentru cã oricum erau filmați". Dacã el, nu jandarmii, ar fi fost înconjurat de mulțimea de la peluze, sigur și-ar fi nuanțat declarațiile.
N-ar fi așteptat sfîrșitul meciului ca sã-i amendeze pe cei care rupeau scaune! Poate ar fi intervenit și mai dur, cine știe, pentru cã altfel reacționezi cînd e în joc propria piele. Cind e vorba de siguranța publicã, îți permiți sã fii relaxat și binevoitor cu turbulenții, sã-i critici pe jandarmi, sã-i defãimezi pe soldați, sã faci bancuri cu Polițiști. Cînd e vorba de siguranța personalã, însã, dispare orice ezitare.
Chiar așa, ce s-ar fi întîmplat dacã nu interveneau în forțã jandarmii? Se oprea meciul, se extindea bãtaia, se incendiau tribunele etc. ªi țineți cont, domnule Argãsealã, cã în tribune se aflau copii! O mînã de bãtãuși teroriza un stadion întreg, nu doar mașinile din parcare!
Vã doare inima pentru huligani? Au gãsit ce-au meritat! Dar la spectatorii civilizați vã gîndiți? Chiar trebuie sã moarã cineva, ca sã vã pese de ei?