hai ma xray ca o iei pe un drum gresit... ce iti spun eu si ce spui tu... probabil te prefaci ca nu intelegi, sau nu vrei sa intelegi...
Raspunde-mi la o intrebare. I-ai condamna pe cei care au "ales" sa-l injure pe... ala la Revolutie? Poti sa-mi spui ca nu esti de acord cu forma de protest pe care au "ales-o" atunci?
Bine ca nu m-ai intrebat de Comuna din Paris sau Revolutia franceza:))
E o comparatie fortata si realizezi si tu! Injuraturile din '89 au vizat schimbarea oranduiri, a legilor. O revolutie anuleaza legile si creaza altele si schimba un stat de drept in alt stat de drept! Atnci nu mai guverna nici o lege!
In cazul nostru, intr-o tara democratica si civilizata, interesele de grup sunt reprezentate prin partide si aparate in parlament prin emiteri de legi. Categoriilor profesionale, ale cluburilor... si ale suporterilor sunt reprezentate prin organizatii cu statut juridic. Ele sunt interfata cu autoritatile sau patronatele prin care sunt aparate drepturile. Asa este civilizatat, nu prin maciuci si injuraturi.
Si in '89, daca erau numai injuraturi nu se obtinea nimic.
Daca fortele statului: Armata, securitatea, militia nu treceau de partea protestantilor nu se obtinea nimic!Daca protestantii nu se organizau si din acea mana de oameni nu devenea o "mare" reprezentiva fortele mentionate nu trecea de partea cealalta a baricadei!
Cum nici prin injuraturile din Ghencea nu s-a obtinut nimic si nici nu se va obtine numai prin injuraturi.Despre asta este vorba!
Si cine a spus nu? Normal ca ar fi bine. Dar tu ai citit ce am scris pana acum? Nu poti sa reprezinti pe cineva care NU DORESTE sa-l reprezinti. Ai inteles?
...
Asta cu "trebuie" e cam mult. AISS trebuie sa faca ceea ce doresc membri ei si atat. Poti sa te inscrii si atunci vedem in cadrul Asociatiei ce trebuie si ce nu. Bucataria interna nu se discuta in public...
1) Nu era o acuza ca AISS-ul nu reprezinta pe cine nu vrea sa-l reprezinta.
Reprezentarea este consensuala, dar nici nu se poate obtine decat daca AIS doveste ca poate sa-i reprezinte. PR-ul, marketingul si propaganda sunt factorii care trebuie sa fie "profesionali" pt a capta atentia si increderea unanima in AISS. Nimic nu vine de la sine si nu este usor!
2) Intr-o organizatie de reprezentare, transparenta este una din cheile spre inima increderii. Cu cat e mai mare "bucataria interna", cu atat cresc suspiciunile, intrebarile, etc. si da senzatia de asociata oculta care rivalizeaza cu masoneria:)
Cu cat se dezbat public problemele cu care se confrunta organizatia, suporterii si clubul antrenand in discutii si luari de poztie si pe cei care acum nu vor sa fie reprezentati de AISS, cu atat va creste gradul de incredere si se grabeste afilierea. Fiecare adunare generala ordinara sau extraordinara trebuie sa aiba invitati speciali pe cei din peluze si din "restul lumii". Saptamanal/lunar lansati teme dezbateri cu lumea stelista, etc.
Altfel, AISS-ul va ramane un cerc inchis. O casa cu o fereastra(comunicate), dar fara usa!
Ma rog, nu-mi permit eu, un nimeni virtual, sa va dau voua sfaturi, ci e doar o sugestie.
Chiar si aceasta discutie pe care o avem e benefica pt AISS, pt ca sunt spuse unele lucruri care nu ai incaput in comunicat!
@xray_rom
Am pus posturile in intregime tocmai ca sa nu poti tu sa sustii ca vezi-Doamne le-as fi scos din context.
Stiu ca Becali nu va pleca de la Steaua atata timp cat ii aduce bani si capital politic. Dar te-ai gandit vreodata ca ii aduce multi bani si un capital de imagine ridicat tocmai pentru ca in loc sa il conteste, suporterii ca tine merg pe principiul "nu conteaza ce mizerii face, nu conteaza decat sa fim in top in Romania an de an. Da-le naibii de simboluri, ce conteaza acei jucatori care au adus glorie si trofee Stelei, ce conteaza sa castigam onorabil atata timp cat castigam?"
Pro-Becali ii consider pe acei oameni care-l ridica in slavi, acei oameni care nu considera ca e un lucru rau ca face orice pentru profit(ce conteaza decaderea gradata a clubului, ce conteaza rusinea pe care am trait-o cand a luat fularul spurcatilor atata timp cat am ajuns in CL pentru a fi cea mai slaba echipa a competitiei). Nu conteaza ca maximizeaza castigul in detrimentul performantei? Pe mine ca suporter ma doare in cot de profitul lui Becali, ma intereseaza doar ca Steaua sa aiba performante(in adevaratul sens al cuvantului, nu eliminari penibile din cupa, locul 2 in campionat si 1-2 puncte in grupele CL).O mica performanta e indeajuns sa iti arunce tie praf in ochi....
Daca tot ma citesti, atunci poate ai citit si care este opinia mea referitoare la modul in care trebuie actionat pt ca Becali sa plece din Ghencea!Am spus acolo cu subiect si predicat cum vad eu ca trebuie actionat sa scapam de cioban!Daca nu ai citit, eu nu pot repeta pt fiecare care ma viseaza pro Becali.
Ma oripileaza actiunile "la plezneala", de ochii lumii si ai mediei, care aduc mai mult rau decat bine!
Atat timp cat lumea stelista este divizata nicio forma de protest nu va avea efect. Cu cat corul este mai mare si mai bine organizat cu actiuni concertate, cu presiune mediatica, cu atat sansele ca Becali sa-si ia catrafusele sa se care sunt mai mari.
Dar, cu oameni intoleranti, care cand le spui adevaruri verde-n fata si tragi semnale de alarma, iti pun etichete cu aer doct: "Gica Contra", pro Becali, "irecuperabil", etc... sunt sanse mici. Pana si media a constat la acel comunicat fractura intre suporteri si totusi unii sustin de-a puia gaia ca a fost dat la momentul oportun:)...dupa ce galeria a cazut la pace cu Becali.... si a scos in evidenta fractura, ceea ce i-a convenit de minune lui Becali:"divide end impera"
E nevoie de realism, nu de elan si slogane cum sa ne dam cu capul in zid pana-l spargem!In lupta cu Becali ne trebuie mintea si istetimea capului si nu duritatea lui!
MoWeed Postat Astazi, 12:08 PM
Fii serios, peste tot in lumea asta se injura la meci.
Spurcatii cum sunt televizati desi la fiecare meci in deplasare tot stadionul striga dinam0 **** dinam0? Cum de se televizeaza meciuri cand una din cele mai auzite scandari e romanescul s*** **** cand degajeaza portarul advers?
Hai sa fim seriosi...
Inseamna ca nu faci diferenta intre prevazut si neprevazut!Intre a striga 2-3 ori/meci si a protesta programat cu injuraturi tot meciul si meci de meci. De exemplu la derby nu am auzit nicio "m*ue" caineasca sau ciobaneasca!
Unde mai pui ca era si un motiv suplimentar pt cioban sa inchida peluza pt a "asanarea" morala anti injuraturi:))De ce crezi ca nu a vrut sa dea girul clubului pt suporteri la meciul cu Dinamo?Tot preventiv pt injuraturi. Injuraturile i-au "legitimat" actiuni abuzive in loc sa-l indeparteze pe el din Ghencea!Orice instanta i-ar fi dat castig de cauza intr-un litigiu pe aceasta tema.
P.S. Daca eu sau un grup de forumisti vrem sa protestam impotriva ta(de exemplu), ca moderator, prin injuraturi, ce patzim? Primesc/primim ban!
De ce?Pai nu-i un forum al suporterilor si daca se injura pe stadioane se poate injura si aici? Eivident ca ar fi intrebari idioate pentru ca raspunsul este simplu.
Oricat de mult ai uri pe cineva sau l-ai dezaproba nu poti cobora nivelul limbajului la rangul insultei grosolane.
Este o mare diferenta intre o injuratura impersonala(de exemplu: f*tu-i D-zeii masii!) si una personalizata(f*tu-ti D-zei matii!). Prima denota un limbaj grosolan ne-auto-cenzurat penalizata de legea "bunului simt", pe cand a2a este o insulta clara cu "andrisant" definit. penalizata si de legea "juridica".
De aceea, un forum care se respecta va trata din punct de vedere conversatiei civilizate, pe toti in mod egal. Indiferent de cine se ascunde sub nick-name...print sau cersetor!Legea este una pentru toti!...sau asa ar trebui sa fie! Nu putem opera cu 2 unitati de masura si sa ne batem in piept cu caramida in piept ca luptam pentru eliminarea limbajului sub-urban din manifestarile unora care nu ne plac, incurajand, fie si prin tacere, sub-urbanul din manifestarile celor care ne plac. Sau putem, ca nu ne opreste nimeni:)...dar atunci ne umplem de ridicol!