FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Comunicat de presa al A.I.S.S.

«123»
dr.adrian901.11.2008 01:13
@dr. Adrian fi sigur ca de gura ta a fost dat comunicatul!

 

serios ??? ce ma bucur. multumesc ca te-ai gandit la mine. ai o inima foarte mare incat nu ma-ati lasat la greu. chiar mi-ati salvat viata.

 

chiar imi iau inapoi cuvintele ca AISS e made by Becali. dar nu trebuie sa ramanem la acest nivel. trebuie sa il alungam neaparat. asta o stiti si voi. noapte buna

w3bmaster01.11.2008 02:36

Las ca nu numa membri AISS sunt de parere .... sa continue orice protesc impotriva oierului gata nici o pace ori el ori noi dictator imputit ...

xray_rom01.11.2008 04:03

Acest tip de protest trebuia sa apara atunci cand faptele incriminate in acest comunicat s-au produs si nu acum, a7a zi dupa scriptura, cand a fost injurat la greu si reactia lui Becali este legitimata de acele injuraturi!

A-l incrimina acum de limbaj sub-urban si jignirea suporterilor, dupa ce a auzit o tara intreaga cata m**e si-a luat in direct suna ca o gluma buna!:))

La fel ca o gluma este si "AISS nu va mai tolera folosirea numelui, palmaresului si imaginii clubului Steaua Bucuresti ca trambulina politica a unui om".

Va rade de se va prapadi, dobitocul: :Si daca nu mai tolereaza AISS ce se va intampla?Mi se rupe..."

Fratilor, pe langa faptul ca este f greu de probat, nici o instanta din lume nu va da curs unei astfel de cereri, pentru ca din punct de vedere juridic Steaua este proprietatea lui Becali, cu sigla, palmares, active si pasive!Punct!

Nici macar APC(Protectia consumatorului) nu va da castig de cauza. Din orice spectacol, magazin, restaurant, etc. te da afara fara sa clipeasca cand te manifesti trivial sau violent.

 

Repet!Daca vreti sa fiti pe faza si aceste comunicate sa aiba impact in opinia publica, dati aceste comunicate atunci cand se intampla evenimentul(de ex. jignirea unei foste glorii, etc) si nu in mijlocul unui conflict pornit din jocul slab al echipei, dupa ce suporterii l-au facut albie de porci!

 

In concluzie, este laudabil ca s-a desteptat lumea si da Proteste prin Comunicate de presa anti Becali.

Asa trebuie procedat!

Dar... inclin sa cred ca acest comunicat, dupa modul in care a fost intocmit si perioada cand s-a dat, a fost mai mult sa inchida gura suporterilor care acuzau liderii de tradare, dacat sa-l sperie pe Becali.

Bodanel01.11.2008 04:12
Dar... inclin sa cred ca acest comunicat, dupa modul in care a fost intocmit si perioada cand s-a dat, a fost mai mult sa inchida gura suporterilor care acuzau liderii de tradare, dacat sa-l sperie pe Becali.

 

Cred ca te inseli maestre. Motivele pentru care s-a dat acum sunt multe dar asta sigur nu se afla printre ele. Vorbesti in necunostinta de cauza.

 

Toate bune

Virgil01.11.2008 04:35

Comunicatul se constituie in primul rand, intr-un avertisment oficial dat finantatorului. In acelasi timp e o contramasura fata de intentia "de a le lua capul celor de la peluza". Daca se va intampla asa ceva, va fi dat in judecata de o peluza intreaga. E interesant de stiut ca el poate fi chemat in judecata chiar pentru simpla amenintare.

Era normal sa apara un astfel de comunicat. Situatia il impunea. Urmeaza sa constatam cat de patruns va fi Gigi Becali de aceasta luare de pozitie. Va indulci tonul sau va crede in continuare ca el e Gheorghe Dracul si va continua in aceeasi nota?

Protasov01.11.2008 07:16

@Virgil

 

 

Nu ar trebui sa ne intereseze reactia animalului. Mie mi se pare ca este o pozitie foarte transanta care nu lasa loc de discutie. Cand faci astfel de afirmatii nu iti doresti nicicum sa intri in dialog. Si este foarte bine ca este asa. Cu acest patruped s-a tot incercat comunicare ani de-a randul. Nu e posibil. Noi vorbim, el latra, behaie sau se stramba. Fiecare la locul lui.

 

E pe prima pagina din prosport.ro

 

Au lasat articolul cu AISS pe prima pagina toata noaptea cand nu citeste nimeni pentru ca dimineata sa-l inlocuiasca cu o poza si o afirmatie de-a animalului. Una de felul lui de animal neintarcat. Grupul PRO nu este decat un trambitas mituit baban de maimuta. Numai jurnalism nu se cheama ce fac baietii aia acolo. Ar trebui sa-i boicotam, toti.

 

Nu mai posta consecutiv si incearca sa nu mai citezi postul anterior in intregime

xray_rom01.11.2008 09:48
Cred ca te inseli maestre. Motivele pentru care s-a dat acum sunt multe dar asta sigur nu se afla printre ele. Vorbesti in necunostinta de cauza.

 

Toate bune

Chiar nu are importanta daca ma insel sau nu sunt in cunostiinta de cauza in raport cu multele motive pentru care s-a dat comunicatul abia acum.

"Presupunerea" mea era doar o simulare la cum poate fi interpretat malitzios de unii receptori.

Oricum, mai important este faptul ca nu a fost dat cand trebuia pentru a avea efectul scontat si nu motivele intarzierii. Becali nu a calcat pe ...bec doar o singura data!De fiecare data trebuia " pac-pac la Razboiu" un comunicat.

In rest, orice poate fi motivat in fel si chip ... fara numar:)

 

Dar...mai bine mai tarziu, decat ... prea tarziu:)

MoWeed01.11.2008 09:53

@Marius

 

Ai fost detronat din postura de "Gica Contra" al forumului :rolleyes:

 

@xray_rom

 

Chiar si cu aceasta intarziere, momentul este in continuare bun tinand cont de ce s-a intamplat joi. Practic prin acest comunicat s-a demonstrat ca nu toti suporterii stelisti s-au impacat cu Jiji ci doar o parte care au avut sau nu anumite interese.

Marius01.11.2008 09:55
Becali nu a calcat pe ...bec doar o singura data!De fiecare data trebuia " pac-pac la Razboiu" un comunicat.

 

Asta e discutabil. Sau poate nu. AISS nu este organism de presa. Nu vrea si nici nu trebuie sa emita un comunicat dupa fiecare declaratie a ciobanului. Asta ar insemna sa ne raportam activitatea la ceea ce spune el.

 

AISS a emis acest comunicat datorita unui cumul de intamplari, nu doar pentru declaratiile finantatorului, nu doar pentru "telenovela biletul" sau doar pentru umilirea lui Hagi si Lacatus.

 

Repet, nu suntem Asociatia Comunicatelor Anti-Becali, suntem Asociatia suporterilor. Nu consideram ca acest comunicat a venit devreme sau tarziu, a venit cand trebuia.

 

Sigur, din afara e foarte usor sa-ti exprimi anumite pareri, dar trebuie sa va ganditi ca tot ce intreprinde AISS are consecinte ce tin de mult mai mult decat un singur individ. De aceea actiunile AISS nu se intampla peste noapte.

best01.11.2008 10:05

asa da! nu se poate sa ne lasam calcati in picioare la infinit de un cioban ..

xray_rom01.11.2008 10:28
@xray_rom

 

Chiar si cu aceasta intarziere, momentul este in continuare bun tinand cont de ce s-a intamplat joi. Practic prin acest comunicat s-a demonstrat ca nu toti suporterii stelisti s-au impacat cu Jiji ci doar o parte

Mda...Tocmai asta nu e o nota buna ca releva disensiuni in cadrul suporterilor si inpartirea in 2 tabere: "imapcati" si "neimpacati" cu ciobanul. Mai mult, in media s-a spus ca la "negocieri au fost liderii, iar acum, dupa ce s-a scris ca au batut palma, pac comunicatul!

In palat s-a vopsit gardul si afara ... comunicatul.Tot cei care au batut palma l-o fi scris sau vice-liderii?:)

 

@virgil

Comunicatul se constituie in primul rand, intr-un avertisment oficial dat finantatorului. In acelasi timp e o contramasura fata de intentia "de a le lua capul celor de la peluza". Daca se va intampla asa ceva, va fi dat in judecata de o peluza intreaga. E interesant de stiut ca el poate fi chemat in judecata chiar pentru simpla amenintare.

Era normal sa apara un astfel de comunicat. Situatia il impunea. Urmeaza sa constatam cat de patruns va fi Gigi Becali de aceasta luare de pozitie. Va indulci tonul sau va crede in continuare ca el e Gheorghe Dracul si va continua in aceeasi nota?

Ce crezi ca va face un om, care se stie cu musca pe caciula in cazul valiza, dar urla cat il tin ecranele ca i se rupe de DNA?Iti spun eu. I se va rupe si de acest comunicat! Cum am raspuns mai sus, faptul ca sunt 2 tabere ii vine ca o manusa. Chiar daca a citit numai Razboinicul luminii, necioplitul stie si de la Niccolo Machiavelli "Divide end impera!".

Cand a spus ca le va lua capul celor de la peluza, nu cred ca s-a referit in sens fizic, dar si asa o poate intoarce ca s-a referit ca va lua seful(capul) celor din peluza, inlocuindu-l cu altul:)

Nu poate fi chemat in judecata pentru asta, cum nici el nu poate da in judecata toata peluza pentru injurii.Dar el poate face altceva. Poate restrictiona accesul pe stadion celor de la peluza pentru comportament necivilizat.

De aceea, singura forma de protest care ii poate afecta imaginea este tot comunicatul. Pentru fiecare "fapta" a lui, cate un comunicat de presa! In razboiul cu el, comunicatul are si un aliat de conjunctura, care abia il asteapta la cotitura. Presa!

Injuraturile il martirizeaza si creaza efect invers, pt ca nu toata opnia publica este de acord sa auda printre comentarii TV si pomelnice cu "m**e si "sugi".

Din pacate, dupa alegeri, cred ca nici macar comunicatul nu mai are efect semnificativ...

 

 

@Marius

Asta e discutabil. Sau poate nu. AISS nu este organism de presa. Nu vrea si nici nu trebuie sa emita un comunicat dupa fiecare declaratie a ciobanului. Asta ar insemna sa ne raportam activitatea la ceea ce spune el.

 

AISS a emis acest comunicat datorita unui cumul de intamplari, nu doar pentru declaratiile finantatorului, nu doar pentru "telenovela biletul" sau doar pentru umilirea lui Hagi si Lacatus.

Pui gresit problema. De unde ai scos-o pe asta cu "organism de presa"?Am spus eu asa ceva?

Comunicatul de presa al AISS este un act prin care se ia o pozitie publica si nu o activitate de presa a unui organism. Ii zice de presa nu pentru ca este emis de un organism de presa, ci este difuzat in masa prin intermediul presei.

Pe langa altele, este si o forma de a protesta, nu numai de a comunica ceva opiniei publice.

Comunicatul/protestul trebuie facut, ori de cate ori se considera ca sunt lezati suporterii de catre Becali si nu un comentariu al fiecarei declaratii ale lui. Cred ca asta este si misiunea AISS, sa apere si sa promoveze interesele membrilor/suporterilor.

A lasa sa se stranga puroiul pana plezneste, s-ar putea ca "interventia" sa fie tardiva si se da in septicemie.

 

Oricum, nefiind membru AISS, mi-am dat si eu cu o parerea ca tot romanul stelist:) Cum cred ca acest protest, asa cum este formulat si cand a venit, va avea doar efect in media, dar si-l va lasa rece pe cioban si suflarea stelista tot dezbinata.Din pacate:(

 

Marius01.11.2008 10:34

x_ray

 

Acum imi pari rautacios. De fapt, chiar esti, iar asta nu e un lucru foarte bun. Ai citit comunicatul? Hai sa-ti improspatez memoria:

 

Acest comunicat reflecta strict parerea oficiala a membrilor AISS.

Dorim pe aceasta cale sa precizam ca Asociatia Independenta a Suporterilor Stelisti nu este reprezentantul oficial al peluzelor steliste.

 

Ai inteles? Nu suntem lideri sau vice-lideri, nu ne erijam in purtatorii de cuvant ai peluzelor, niciodata nu am intentionat asta, deci nu ne mai pune vorbe in gura.

Protasov01.11.2008 10:43
Practic prin acest comunicat s-a demonstrat ca nu toti suporterii stelisti s-au impacat cu Jiji ci doar o parte care au avut sau nu anumite interese.

 

Eu trag speranta ca este mai multe decat atat. Ma gandesc la faptul ca acest demers este doar inceputul unui proces care nu trebuie sa se sfarseasca decat dupa disparitia animalului si a lipitorilor din organigrama clubului.

xray_rom01.11.2008 11:01
x_ray

 

Acum imi pari rautacios. De fapt, chiar esti, iar asta nu e un lucru foarte bun. Ai citit comunicatul? Hai sa-ti improspatez memoria:

Ai inteles? Nu suntem lideri sau vice-lideri, nu ne erijam in purtatorii de cuvant ai peluzelor, niciodata nu am intentionat asta, deci nu ne mai pune vorbe in gura.

 

Acum tu ma faci sa fiu rautacios.

Sa inteleg ca AISS este un fel de Areopag stelist in care muritorii de rand ai peluzelor nu au acces?Ei nu sunt membrii AISS? AISS este elita si suporterii din tribuna gloata non-AISS?? Nu s-a scris acest comunicat/protest in numele tuturor stelistilor, ci doar in numele a x %?

Sunt intrebari retorice. Nu trebuie sa-mi raspunzi, dar daca 1% este adevarat, atunci trebuie sa va dea de gandit de ce lumea stelista este divizata!

Marius01.11.2008 11:22

Daca asta ai inteles... atunci... :blink:

Astristul01.11.2008 12:32

Ma bucura faptul ca cei de la AISS au dat un comunicat care a clarificat situatia dintre AISS si creditorul Stelei. Spun asta pentru ca am vazut saptamana asta pe unii useri care puneau la indoiala "verticalitatea" acestei asociatii, care, spuneau ei, este sprijinita financiar de cioban! S-a vazut foarte clar ca nu este asa! :wink:

forzateaua

 

 

xray_rom01.11.2008 12:48
Daca asta ai inteles... atunci... :blink:

"...atunci..." am inteles mai multe. Si pentru ca m-ai provocat iti spun tot, ca la politie, judecand dupa dezicerea ta(AISS) de lideri si de peluza/galerie.

 

Deci lucurile pot sta asa, intr-un scenariu imaginar...

Spui ca nu reprezentati peluzele/galeria si nici nu sunteti purtatori de cuvant ale lor. Buuun!

Atunci, acest comunicat este o demers mediatic menit sa aduca castig de imagine AISS-ului. Cum Becali foloseste Steaua pt imagine, asa si voi ati folosit galeria si conflictul ei cu ciobanul pentru propria imagine.

 

De unde pana unde???

Simplu!

1) Cand Becali a interzis accesul galeriei pe Dinamo, nu ati sarit in sus sa amenintati cu APC-ul(protectia consumatorului) pentru aceasta masura abuziva de o gravitate extrema si fara precedent la Steaua. Ati tacut!

2) Dupa ce toata galeria, prin reprezentantii ei, cu care spui ca nu aveti nimic in comun, a negociat cu Becali si a obtinut accesul, ati iesit si voi cu comunicatul. Acest comunicat este in opozitie cu demersul de negociere al galeriei.

Daca aveati ceva de reprosat lui Becali, de ce nu v-ati dus si voi acolo sa i-o spuneti verde-n fata? Ati asteptat la cotitura sa vedeti rezultatul? Si... apoi nu ati mai tacut!Era momentul!

De ce ati dat comunicatul?Sa pozati in imaginea verticalitatii, nu ca cei care "s-au umilit" mergand la Becali. Culmea ironiei, mai luati si apararea celor pe care spuneti ca nu-i reprezentati.Nu pentru ce era fierbinte, ca Becali le-a interzis abuziv un drept, ci pt ce a zis cu peste o saptamana in urma:"le rup capul.."!:))Eeee!Datea bine in mesaj.Nu?;)Tot acum v-ati mai amintit si de Hagi si de Lacatus si de toti umilitii lui Becali. Lacatus pe care l-ati balacarit o parte din voi la greu aici pe site.

Ce a iesit?Un Comunicat sententios, dar fara nicio baza juridica pe fondul acuzelor.Bingo la imagine!Multi ctesc, putin pricep...cum e treaba cu legea!

 

...si aici s-a rupt filmul imaginatiei mele..:)))

 

Frate!

Poate ca imaginatia mea a fost cam dusa departe de adevar, dar daca AISS-ul nu-i va reprezinta si pe cei din galerie atunci nu va reprezinta nimic!Ei sunt cei mai fideli, cei mai patimasi si mai expusi si cei mai demni de respect suporteri ai Stelei. Nici noi astia de la TV si nici cei din birouri "independente"!Noi o iubim platonic, ei o iubesc si cu trupurile, in ploaie, in frig, pe arsita... sa nu mai spun de ciomege.

Voi vreti management profesional la Steaua, dar gestionati nefericit si managementul resurselor umane(suporterii) si P.R.-ul cu ei, pentru a unii marea masa a stelistilor(macar cea din capitala).

Daca vreti o schimbare al Steaua, atunci schimbarea trebuie sa inceapa cu noi, printr-o organizatie cu statut juridic care sa reprezinte pe toti si TV-isti, "independenti" si galeria stelista. Altfel vom fi mereu acelasi cor amorf pe mai multe voci, cantand fiecare partituri diferite si macinat de "mancatorii" intre grupuri/grupuletze!.

kosm1n01.11.2008 13:01

Credeam ca AISS era o asociatie mai solida dar daca nu e unita cu Peluzele inseamna ca nu are nici o putere!

 

Raman la parerea ca Becali nu o sa place de la Steaua numai daca iesim pe strazi ca in '89!

 

E o senzatie frustranta de neputinta cand toti suporteri il vad pe acest specimen cum tavaleste numele Stelei in fiecare zi prin noroi si nu pot face nimik sa-l impiedice!

 

Eu zic ca cei care merg in peluze ar putea incepe prin a nu mai accepta bilete din partea clubului si mai bine sa faca un protest in fata stadionului in timpul meciului si dupa sa vada Becali ca nu sunt milogi si ca nu poate rezolva treaba asta doar cu bani!

xray_rom01.11.2008 13:38

Onlinesport.ro:

"Ruptura dintre suporterii Stelei s-a dovedit inca o data. In timp ce unii suporteri au mers la Palat pentru a face pace cu Gigi Becali, un altul anunta ca patronul Stelei va fi dat in judecata daca va continua seria jignirilor lansate la inceputul acestei saptamani"

... si mai jos da conumicatul AISS...

 

QED!

dee01.11.2008 13:46
Daca vreti o schimbare al Steaua, atunci schimbarea trebuie sa inceapa cu noi, printr-o organizatie cu statut juridic care sa reprezinte pe toti si TV-isti, "independenti" si galeria stelista. Altfel vom fi mereu acelasi cor amorf pe mai multe voci, cantand fiecare partituri diferite si macinat de "mancatorii" intre grupuri/grupuletze!.

 

Ceea ce spui tu e situatia ideala, insa e greu sa canti pe o singura voce cand in galerie sunt zeci de individualitati, brigazi, a caror pasiune prea mare le farimteaza forta de grup. "Unificarea" tuturor stelistilor e o actiune de durata, care o vad insa realizabila sub egida AISS. AISS poate deveni acea voce unica si tocmai prin astfel de actiuni (luari de pozitie) pot sa castige increderea stelistilor, dorinta de a fi reprezentati de ei. Ca sa ai putere reprezentativa, trebuie intai sa-ti castigi respectul, nu sa-l impui de la inceput.

 

Pacat ca s-a asteptat o saptamana si celebra intalnire de la palat pentru a da acest comunicat, insa mai bine mai traziu decat niciodata.

 

 

Marius01.11.2008 14:02

@xray

 

In primul rand, trebuie sa stii ca am fost constienti de posibilitatea ca acest demers sa fie considerat de unii un exercitiu de imagine. E un risc asumat, la fel cum sunt toate celelalte, cel mai important fiind probabila incetare a oricaror relatii intre AISS si club.

 

Apoi, te rog pentru ultima oara sa nu-mi mai pui cuvinte in gura. Nimeni nu se dezice de nimeni. AISS reprezinta in primul rand pe membrii ei. Apoi, AISS reprezinta orice suporter stelist care se regaseste in actiunile noastre, fie ca sta in peluza, tribuna, acasa, pe orbita pamantului sau intr-o colonie de martieni.

 

Cand Becali a interzis accesul galeriei pe Dinamo, nu ati sarit in sus sa amenintati cu APC-ul(protectia consumatorului) pentru aceasta masura abuziva de o gravitate extrema si fara precedent la Steaua. Ati tacut!

 

Becali nu a interzis nimic, dovada fiind faptul ca suporterii merg astazi la meci. Nu poti sa sesizezi pe nimeni pentru INTENTIA cuiva de a face un lucru.

 

Dupa ce toata galeria, prin reprezentantii ei, cu care spui ca nu aveti nimic in comun, a negociat cu Becali si a obtinut accesul, ati iesit si voi cu comunicatul. Acest comunicat este in opozitie cu demersul de negociere al galeriei.

 

Acest comunicat nu are legatura cu intalnirea reprezentantilor galeriei cu Becali. Acest comunicat reflecta pozitia AISS fata de mai multe evenimente si fata de gestionarea clubului in general. Acest comunicat nu s-a dorit sa fie si nu este in opozitie cu nicio actiune a galeriei Stelei.

 

Ca sa inchei, AISS poate reprezenta orice suporter al echipei Steaua Bucuresti in masura in care acel suporter sau grup de suporteri isi doreste acest lucru.

 

P.S. foarte multi din membrii AISS, in special cei din Bucuresti, merg in mod regulat la meciurile echipei, si o sustin "cu trupul, in frig sau ploaie" asa cum ai spus si tu.

 

Daca vreti o schimbare al Steaua, atunci schimbarea trebuie sa inceapa cu noi, printr-o organizatie cu statut juridic care sa reprezinte pe toti si TV-isti, "independenti" si galeria stelista. Altfel vom fi mereu acelasi cor amorf pe mai multe voci, cantand fiecare partituri diferite si macinat de "mancatorii" intre grupuri/grupuletze!

 

Repet, AISS este o organizatie cu statut juridic care reprezinta absolut toti suporterii Stelei, in masura in care acestia isi doresc sa fie reprezentati de AISS.

 

Te rog sa nu-mi mai pui cuvinte in gura si, pentru ca exista riscul sa monopolizam discutia, sa continuam in PM daca ai eventuale nelamuriri asupra statului AISS, a reprezentarii sau alte asemenea.

DanStan01.11.2008 15:03
Credeam ca AISS era o asociatie mai solida dar daca nu e unita cu Peluzele inseamna ca nu are nici o putere!

 

Si cu asta ai facut zdrente marele comunicat AISS. Stimati domni, nu va mai obositi sa intomiti astfel de comunicate. Oricand se poate gasi cineva care sa va conteste reprezentativitatea. Deocamdata stimatul domn va reproseaza ca nu sunteti 'uniti cu peluzele'. Daca ati fi uniti cu peluzele probabil s-ar putea discuta pe marginea ideii ca nu sunteti uniti cu tribunele. Daca ati fi uniti si peluzele si cu tribunele s-ar afirma ca nu sunteti reprezentativi pentru stelistii din provincie care nu pot veni prea des la meciuri. In concluzie, atat timp cat n-aveti declaratii scrise de la toti stelistii in viata (si, de ce nu, si de la toti cei decedati) e clar ca nu sunteti reprezentativi.

endorama01.11.2008 15:23

am citit comunicatul, am citit si comentariile si parca singura concluzie e ca nu mai exista nici o speranta... singura modalitate eficienta de a-l afecta pe Becali e pe stadion - cum zicea cineva pe aici, daca Becali are tupeul sa urle la toate televiziunile ca DNA-ul in persecuta in cazul valiza, cand toata lumea stie cum sta treaba, ma indoiesc ca ii va pasa de un comunicat. iar pe stadion aparent reuseste sa-si impuna vointa cu ajutorul liderilor de galerie..

 

singura solutie ar fi daca la un moment dat ar aparea cineva si i-ar oferi suficienti bani cat sa-l faca sa plece - dar si asta cred ca ar avea succes doar coroborat cu o atitudine ostila a suporterilor. ati vazut ca saptamana asta, dupa ce s-a intamplat la meciul cu Buzaul, a fost pentru prima data cand Becali a declarat ca ar pleca de la Steaua daca cineva i-ar da banii investiti acolo.

andyro01.11.2008 17:38

Incep sa cred ca unii au mult timp de pierdut, si nu gasesc o utilitate pentru el.

 

@xray_rom, hai sa iti mai explic o data, desi vad ca se chinuie multa lume si nu vrei sa intelegi.

 

1) pana acum ni s-a reprosat ca nu avem o pozitie, cu toate asigurarile noastre ca o pozitie va fi facuta publica in curand. Cand am prezentat pozitia noastra apropo de evenimente, ni se reproseaza ca n-am facut-o mai devreme. Tie nu ti se pare normal sa astepti terminarea unui eveniment, si apoi sa iti exprimi o parere despre el ? Mai mult, nu suntem pe mosia lui taica-miu (daca ar avea una), incat sa ma trezesc eu dimineata si sa public comunicate de nebun - AISS are niste membri, are un consiliu de administratie, o structura de conducere, si nu in ultimul rand o echipa de marketing si PR. Sunt niste factori care decid ce se face si cum se face, si nu o fac peste noapte.

 

2) mergand mai departe, ti s-a explicat ca AISS este reprezentantul membrilor care s-au inscris in asociatie, fie ei din peluze, tribune, din alte orase sau de peste hotare. Nu dorim sa luam rolul peluzelor, sau sa le inlocuim. Avem membri AISS care sunt in acelasi timp membri de brigazi, merg la fiecare meci, in deplasari, vopsesc coregrafii, etc, etc la fel cum avem membri care n-au calcat vreodata in Ghencea. Niciodata nu am avut pretentia ca am vorbi in numele TUTUROR stelistilor (ar fi si ciudat sa o facem), ci intotdeauna ne-am referit la asociatie ca la organizatia care se vrea a fi, intr-un viitor mai mult sau mai putin apropiat, reprezentantul intereselor tuturor suporterilor stelisti.

 

3) daca tot am asteptat ca niste cur.ve la cotitura rezultatul ca apoi sa dam comunicatul, nu era mai simplu sa fim de acord cu ce s-a intamplat ? Si asa tot ne acuza lumea pe aici ca suntem sclavii lui Gigi, ce era mai usor decat sa zicem ca nu e momentul potrivit, urmeaza derbyurile cu Dinamo si rapid, trebuie sa fim uniti langa echipa, sa trecem prin aceste momente grele, si apoi vom vedea ce se va intampla.

 

4) si nu in ultimul rand, daca esti plin de idei revolutionare (si amuzante) precum cele din ultimul tau paragraf, iti adresez aceeasi invitatie pe care am adresat-o si altora : fa-ti asociatia ta, si incearca sa faci ceva. Nu ne deranjeaza concurenta, ba dimpotriva. Dar atat timp cat singurul lucru pe care il faci e sa carcotesti (si am folosit un cuvant usor), nu dovedesti nimanui nimic. Sa arati cu degetul e usor, sa faci ceva constructiv, infinit mai greu.

xray_rom01.11.2008 19:09

@Marius

Repet, AISS este o organizatie cu statut juridic care reprezinta absolut toti suporterii Stelei, in masura in care acestia isi doresc sa fie reprezentati de AISS.

Atunci precizarea "Acest comunicat reflecta strict parerea oficiala a membrilor AISS.Dorim pe aceasta cale sa precizam ca Asociatia Independenta a Suporterilor Stelisti nu este reprezentantul oficial al peluzelor steliste." este superflua. Nu vad rostul acestei delimitari explicite intr-un comunicat, decat daca nu voia sa se arate o anume separare de anumitepozitii ale peluzei. Ma rog, nu sunt nici membru AISS si nici al peluzei. E "afacerea" voastra. Sunt doar un simplu suporter stelist cu vechi state, care constata (cu a constat si presa) ca la nivel de organizatii nu sunt acelasi puncte de vedere si aceleasi actiuni!Becali nu poate fi "infrant" decat prin actiunea comuna si nu ...unul hais si altul cea.

 

@andyro

...AISS are niste membri, are un consiliu de administratie, o structura de conducere, si nu in ultimul rand o echipa de marketing si PR. Sunt niste factori care decid ce se face si cum se face, si nu o fac peste noapte....

Asta am spus si eu cand am mentionat managementul si P.R.-ul AISS.

Ca are, dar ... de la intentie la fapta(decizi/actiune)...

 

...Niciodata nu am avut pretentia ca am vorbi in numele TUTUROR stelistilor (ar fi si ciudat sa o facem), ci intotdeauna ne-am referit la asociatie ca la organizatia care se vrea a fi, intr-un viitor mai mult sau mai putin apropiat, reprezentantul intereselor tuturor suporterilor stelisti...

Exact asta am spus si eu!Se vrea a fi reprezentatul intereselor tuturor suporterilor, dar se delimiteaza public de o parte din ei.

Cand si va fi, atunci suflarea stelista va fi mai puternica in raport cu o alta entitate juridica reprezentata de Becali!

Acesta era sfatul/indemnul/sugestia mea scrisa in final!

 

daca esti plin de idei revolutionare (si amuzante) precum cele din ultimul tau paragraf, iti adresez aceeasi invitatie pe care am adresat-o si altora : fa-ti asociatia ta, si incearca sa faci ceva. Nu ne deranjeaza concurenta, ba dimpotriva.

Aceasta pozitie imi arata de ce nu reuseste AISS sa-i adune si pe ceilalti sub aripa ei. "Nu iti convine ceva. mai puneo de-o asociatie concurenta!", ar suna indemnul tau:))

 

Dar atat timp cat singurul lucru pe care il faci e sa carcotesti (si am folosit un cuvant usor), nu dovedesti nimanui nimic. Sa arati cu degetul e usor, sa faci ceva constructiv, infinit mai greu.

Nimeni nu a spus ca este usor, dar ati constientizat acest lucru atunci cand ati infiintat AISS-ul. Nu cred ca aveti voi nevoie de consolarile mele care sa va usureze povara.

Atat timp cat "se vrea intr-un viitor apropiat sa fie reprezentata tuturor suporterilor", trebuie sa accepte si "carcotelile" prostimii.

Eu nu am aratat cu degetul! Am spus ce m-a intrigat si daca tot exista o organizatie cu statut juridic, am sugerat sa incepeti "revolutia" la Steaua prin Unirea stelistilor sub acelasi drapel si nu sa va delimitati sau sa sariti ca arsi cand cineva sa sugereaza asta!

 

In rest, sa auzim numai de bine si sa-i snopim pe caini!:))

«123»